Jump to content

Cu ce stergeti bordul?


AdiG
 Share

Postare recomandată

Stie cineva cu ce se poate retusa materialul plastic de pe peretii capitonajelor usii? Multi nu stiu sa ridice picioarele cind coboara din masina...si uite asa am niste julituri de toata frumusetea pe parte inferioara (neagra) a interiorului usii. Dar juliturile de pe ornamentele din portbagaj, colturile barelor, etc. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea ai cu ce sa retusezi. Presupun ca pragul are si o anumita textura (nervuri sau altceva). Singurul remediu ar fi retusare prin slefuire si revopsire. Dar asta va tine pana data viitoare ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mmm, cam asa e, din pacate...Nu am gasit nimic pe piata. Ar trebui sa fim mai atenti la cum ne urcam si ne coboram din masina fara sa zgariem usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cu ce se poate retusa materialul plastic de pe peretii capitonajelor usii? Multi nu stiu sa ridice picioarele cind coboara din masina...si uite asa am niste julituri de toata frumusetea pe parte inferioara (neagra) a interiorului usii. Dar juliturile de pe ornamentele din portbagaj, colturile barelor, etc. ?

<{POST_SNAPBACK}>

Nici mie nu-mi vine nici o idee despre cum ai putea retusa plasticele respective,dar daca afli vreo metoda de civilizare a celor care nu ridica picioarele,posteaz-o!

Cred ca pe multi i-ar interesa;pe mine sigur da!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar despre o solutie de scos urmele de polish ( acelea albe ) stie cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema juliturilor este direct legata de praful si mai ales acum noroiul de pe strada. eu am reusit retusuri cu un ulei pe baza de silicon, destul ieftin, dar atentie mare nu se aplica daca este foarte cald pentru ca apare o albire a suprafetei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar despre o solutie de scos urmele de polish ( acelea albe ) stie cineva ?

<{POST_SNAPBACK}>

Eu am resusit sa scot urme de ceara de pe bandouri decat apa si frecat putin mai tare. Merita sa incerci, o solutie speciala nu cred ca exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa incercati sa turnati putina Cola si dupa aia sa frecati cu o carpa ,se sterg al naibii de bine!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceeasi problema cu plsticele.Am inteles ca exista o solutie care acopera zgarieturile,dar eu nu am gasit-o........i'm still searching!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceeasi problema cu cei care nu isi pot ridica suficient picioarele. Ma gandesc sa le pun sarma ghimpata pe pragurile din plastic, poate asa o sa le ridice suficient incat sa nu mai frece acele plastice. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum spuneam, incercati cu ulei pe baza de silicon, nu acopera 'ranile' adanci dar le scoate pe cele de anotimp -toamna, cu o carpa de bumbac :D

Modificat de aadmedias
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

referitor la ingrijirea plasticelor: am cumparat din carrefour un produs ELF pentru curatarea si intretinerea plasticelor. mi se pare bun si il recomand. are silicon la baza si un efect antistatic. la o sapt. de la aplicare bordul si usile arata mult mai bine decat inainte. zonele de la usa zgariate cu incaltarile sunt mascate bine.

il recomand cu caldura. costa 20 RON dar merita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

referitor la ingrijirea plasticelor: am cumparat din carrefour un produs ELF pentru curatarea si intretinerea plasticelor. mi se pare bun si il recomand. are silicon la baza si un efect antistatic. la o sapt. de la aplicare bordul si usile arata mult mai bine decat inainte. zonele de la usa zgariate cu incaltarile sunt mascate bine.

il recomand cu caldura. costa 20 RON dar merita

<{POST_SNAPBACK}>

subscriu...si eu il folosesc e foarte bun.

Recent au aparut pe piatza produse de la ARMOR ALL sub forma de servetzele umede se gasesc la Metro si sunt EXCELENTE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

referitor la ingrijirea plasticelor: am cumparat din carrefour un produs ELF pentru curatarea si intretinerea plasticelor. mi se pare bun si il recomand. are silicon la baza si un efect antistatic. la o sapt. de la aplicare bordul si usile arata mult mai bine decat inainte. zonele de la usa zgariate cu incaltarile sunt mascate bine.

il recomand cu caldura. costa 20 RON dar merita

<{POST_SNAPBACK}>

are o denumire mai exacta 'elf ...', cele 2 mag sunt mai departe si as vrea sa incerc si altceva pt bord si usi, uleiul este cam stralucitor merge la praguri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa un accident in care am avut parbrizul spart, cei care mi l-au schimbat au "reusit" sa-mi strice bordul - rezultand niste taieturi, ciupituri in plasticul bordului, care nu stiu exact cum sa le numesc, cu bucati mici de plastic desfacute deasupra lor. am incercat sa dau cu ceva siliconic pe ele, ca sa lipesc "coaja" inapoi, dar nu prea am reusit! ce ma sfatuiti?

ps: scuzati exprimarea, dar chiar nu stiu cum sa le zic. imaginati-va cand au curatat cioburile de pe bord, pt ca nu putut sa le aspire, au dat cu carpa peste ele si, fiind prinse/ intrate in plasticul bordului (bordul fiind dat cu o zi inainte de accident cu o solutie de protectie pe baza de silicon, cioburile s-au lipit in stratul acela de solutie) si au facut mici gauri in bord.

multumesc de sfaturi.!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajuns si eu la o problema de plastice. Am nevoie de un fel de chit cu care sa umplu niste interstitzii. Practic o rasina cu praf de sticla, ceva dur care apoi sa-l pot finisa cu ceva abraziv.

Din ce am auzit, nu am folosit niciodata insa, poxipol bi-component se intareste si se poate prelucra abraziv ulterior. Ar mai fi kitul de reparatii pe baza de fibra de sticla.

De asemnea am nevoie sa lipesc plastic ABS. Ce ar fi cel mai recomandat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... Din ce am auzit, nu am folosit niciodata insa, poxipol bi-component se intareste si se poate prelucra abraziv ulterior...

<{POST_SNAPBACK}>

E corect.

Despre ce plastice e vorba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E corect.

Despre ce plastice e vorba?

<{POST_SNAPBACK}>

Plastice exterioare. De exemplu o gaura in bandou care prin suprafata mica ce trebuie completata nu are probleme de flexibilitate. Daca poxipol sau alta rasina bicomponeta se intareste si se poate slefui zgarieturile nu mai sunt o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a testat, merge bine cu poxipol atat timp cat il lasi sa se intareasca suficient ( 24-72 ore ), daca combinatia este buna iese ca sticla. Se slefuieste frumos insa sa lipesti cu poxipol sau rasina bicomponeta poate fi o provocare pentru ca timpul de uscare este destul de lung si partile trebuie tinute imobile. Nu vreau sa fac un ghid de utilizare poxipol :D dar am avut ceva batai de cap cu el.

Legat de vopsirea plasticelor:

- grund de plastic, sau "adhesion promoter" ati gasit? Eu am vazut numai un plastic primer de la dupli-color. Ce ma mira este ca trebuie lasat sa se usuce 30 min ca in cazul grundului de tabla. Eu stiam ca pentru cea mai buna aderenta primer-ul de plastic nu trebuie lasat sa se usuce complet iar primul strat de vopsea trebuie aplicat cat inca primer-ul este lipicios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

referitor la ingrijirea plasticelor: am cumparat din carrefour un produs ELF pentru curatarea si intretinerea plasticelor. mi se pare bun si il recomand. are silicon la baza si un efect antistatic. la o sapt. de la aplicare bordul si usile arata mult mai bine decat inainte. zonele de la usa zgariate cu incaltarile sunt mascate bine.

il recomand cu caldura. costa 20 RON dar merita

<{POST_SNAPBACK}>

subscriu...si eu il folosesc e foarte bun.

Recent au aparut pe piatza produse de la ARMOR ALL sub forma de servetzele umede se gasesc la Metro si sunt EXCELENTE.

<{POST_SNAPBACK}>

Cum arata suprafetele tratate cu produsul Elf? Devin stralucitoare sau mate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suprafata ramane mata sau asa cum se lauda producatorul ... "satinata"

am observat ca exista si parti negative: atunci cand deschizi portiera in ploaie picaturile lasa niste semne. bineinteles, ca daca stergi cu carpa "problema" dispare

oricum, dupa cateva saptamani de la utilizare am impresia ca murdaria, praful se vad mai greu. inainte de utilizare, plasticul (negru) al bordului si fetzelor de usi capatau in cateva zile niste pete de la praf, sau de la crema de maini ale sotiei. acuma insa, perioada pana cand praful se observa este mai lunga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am problema cu o altfel de suprafata de plastic, respectiv aia clara care acopera ceasurile din bord. Imbecilii de la spalatorie au sters cu ceva si arata ca naiba, plina de zgarieturi fine. ce pot sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce pot sa fac?

Sa folosesti solutia pe care o recomanda 'toni' in postul #15

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!