Jump to content

Becuri rezerva Fabia


bebeko
 Share

Postare recomandată

Eu tocmai am observat in seara asta ca ambele becuri de pe faza scurta sunt arse. Cred ca e cam mare coincidenta sa se arda amandoua o data. Ce ar putea fi in neregula sa se intample asta? Pozitiile si faza lunga merg, nu s-au ars. Pana ajung la un electrician, mai pun maine un rand de becuri ieftine sa vad daca mi le arde.

Siguranta nu s-a ars. Am pus 2 becuri din Cora, la 8 lei bucata. Am facut un drum de vreo 3 ore cu ele aprinse si nu s-au ars inca, cred ca a fost o simpla coincidenta ca s-au ars in acelasi timp cele vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Pentru informare cine vrea sa schimbe becurile.

In 5 ani nu mi s-a ars nici un bec pe masina, dar mi-a venit sa inlocuiesc becurile normale cu leduri smd si dupa ce am schimbat 2 si am vazut rezultatul, le-am schimbat pe toate cu leduri smd, in afara de semnalizari pt. ca nu mai semnalizeaza bine, durata semnalului este mult mai scurta decat cu becurile normale, in rest toate schimbate, fata (proiectoare, pozitii) spate (pozitie, frana, marsarier, ceata, numere) in spate la pozitii si frana am pus smd-uri culoarea rosie, interior (plafoniera, in usile din fata, torpedou), diferenta este foarte mare, lumineaza mai bine, mai frumos si consuma si mult mai putin, am pus si in far pe scurta la h7 dar lumineaza puternic si imprastie lumina, nu este facut farul pt. leduri, dar in schimb am inlocuit si ambele faze h7/h3 cu becuri osram night breaker plus, si este o diferenta mai buna, decat cele originale, care tot orsam am vazut ca sunt, dar normale, am vazut la un prieten ca a pus xenon, are lumina mai alba, dar spunea ca pe ploaie sau ceata nu e multumit de ele, asa ca cel mai indicat in far ramane tot becul halogen, dar de mai buna calitate decat cele normale. 

Becurile cu leduri smd folosite de mine sunt SMD 5050, le am montate de 1 an si nu am avut probleme, sunt fara eroare de bec ars. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si acum ce faci cu proiectoarele pe ceata? :icon_rambo:

In spate in stopuri ce becuri ai folosit? cate leduri ai pe bulb?

Ai ceva preturi misto? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da B0gdy-, mai gasit si pe topicu asta,

In proiectoare, la mine sunt HB 4, nu am pus SMD, am pus ceva mai puternic, am gasit exact bec HB4, ce are 7 leduri high power, sunt niste leduri mai puternice decat SMD 5050, ele sunt galbene stinse si cand se aprind sunt albe, se vede super, eu le aprind si ziua ca lumini de zi.

In spate in stopuri am pus cu SMD de culoare de rosie, la fel si la pozitie in spate, pe bulb sunt 24 SMD-uri, bulbul becului este identic cu cel original, cand le cumperi sa fi atent ca bulbul are pini aia laterali lipiti pe bulb care tine becul, unii sunt simetrici, altii asimetrici, sau decalati, depinde unde pui becul. 

Preturi, bine acum anul trecut cand le-am montat, au fost cam asa: proiector - 30 lei/buc, marsarier, stop spate, pozitie spate - 25lei/buc, pozitii fata, numar spate, plafoniera, torpedou - 10 sau 12 lei/buc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru stopuri ma tenteaza, doar sa imi fac o idee intai. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune si tu niste poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ce becuri sa montez pentru faza de întâlnire mai bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Philips extreme vision sau osram night breaker.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Osram night breaker am pe mașină si mi sa ars un bec pe faza de întâlnire după 5 luni si aqm nu as mai da bani pe bec as încerca altceva mai bun ca, sunt cam dezamăgit de osram dupa atata timp sa se ardă

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Osram night breaker am pe mașină si mi sa ars un bec pe faza de întâlnire după 5 luni

Un bec de la masina cu cat este mai 'extrem' ( xtreme vision, night breaker etc.) se arde mai repede. O simpla lege a fizicii. Vezi mai bine cu aceste becuri dar nu dureaza la fel de mult ca un bec normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

osram light@day sunt long life, merita incercate.

eu am de 5 ani night breaker si in medie se ard la 3 ani. primele NB aveau probleme si se ardeau, problema corectata la NB plus

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merită sa iau xtreme vision luminează mai bine noaptea

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e intrebare sau afirmatie....... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o intrebare ce îmi recomandati kit xenon sau extreme vision .

Scuze xtreme vision

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am înțeles va mulțumesc ramane sa iau xtreme vision

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut ma ajuta si pe mn cineva cu niste becuri pt fabia de rezerva ,ce sa cumpar sa am in caz de se ard?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faza scurta (h7), pozitie fata (w5w), pozitie spate si frana spate adica bec cu un filament sau cu doua pentru frana si pozitia din stanga spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
On 1/19/2015 at 16:02, george 07 a scris:

salut ma ajuta si pe mn cineva cu niste becuri pt fabia de rezerva ,ce sa cumpar sa am in caz de se ard?

Eu am luat 2 cutii deastea pt golf,becurile de far le am pus si restul de rezerva.Cam 40 lei cutia la emag.Trebuie sa stii exact ce becuri ai pe masina.

Imag011.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

59 minute în urmă, sory4u2003 a scris:

stiti pe fabia 1 ce fel de becuri xenon sunt?

D2S - Aprox. 200 lei la emag

On 19.01.2015 at 16:02, george 07 a scris:

salut ma ajuta si pe mn cineva cu niste becuri pt fabia de rezerva ,ce sa cumpar sa am in caz de se ard?

faza scurta - H7 normal sau D2S daca ai xenon

faza lunga si ceata fata - H3

pozitie fata, lampi interior, portbagaj si usi - W5W

semnal fata si spate - PY21W

marsarier si frana spate - P21W

pozitie si ceata spate - P21/4W

lateral semnalizare - WY5W

lampi numar - C5W

si - C3W

Eu le-am cumparat de la emag foarete ieftin (cu exceptia xenonului),

Nu m-am riscat, am luat normale nu LED.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!