Jump to content

Ibiza noua 2003-2007


oana
 Share

Postare recomandată

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • X-Ecutor

    92

  • Cristian

    80

  • o3_cep

    32

  • grapi

    27

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ai grija ca nu cumva la 195/55 mergand cu o presiune prea mica in pneuri sa faci jantele patrate. Parerea mea este ca trebuie facut un compromis intre confort ( presiune mai mica ), sigurantza jante ( drumuri rele => presiune mai mare ) si preluarea socurilor in alte bucse ( in cazul in care mergi cu presiune prea mare, pneul nemaipreluand asa de mult ).

La fabia combi, mashina 5 persoane se specifica 2.8 pe spate, regim normal cam 2.3. Eu acum am 195/50, venite de curand, nu am apucat sa verific presiunea dar cred ca este pe la 2.8. Nasol este ca totzi urcam mai devreme sau mai tarziu cate o bordura (chiar si una mica ) si daca te utzi din afara cat de mult se apropie muchia bordurii de janta ... nu prea-ti vine sa mergi cu presiune mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I see

Pai eu cred ca am facut un compromis avand in vedere ca presiunea indicata prin oras la mers normal 1-2 persoane e 2.1 si eu am bagat 2.2 pentru un mers mixt si oras si afara 1-2 persoane (astia indica pe sticker chiar 3 persoane pentru o presiune medie de 2.2)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saluuuuut! Nu ne-am vazut demult! Tot se discuta de pneuri si atmosfere si eu nu pricep nimic. Poa' sa-mi spuna cineva ce se intimpla daca nu-mi bat capul cu presiunea si alte cele ? Adica , am luat masina cum mi-au predat-o si totul e in regula! Circul de una singura si nu simt nimic din ceea ce povestiti voi -adica rigida sau groapa nu stiu cum...! Nu mi-am verificat presiunea si nici nu stiu cum se face ! Ceea ce vreau sa intreb este ca daca nu mi se pare nimc in neregula si totusi cauciucurile sint prea umflate (ca prea joase sigur nu sint!) ce risc si ce ar trebui sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal grapi.. am fost si eu plecat in vacanta.. daca te-ai uita si pe alte forumuri de la rubrica SEAT ti-ai da seama ca am avut o problema asemanatoare cu a ta :scratch:

Si eu am pe ibiza exact aceleasi roti si jante ca ale tale..

La inceput masina a venit cu presiunea in pneuri 2.8 spre 3.0

Masina mi se parea mult prea rigida asa ca am lasat 2.2 pe fata si 2.1 pe spate..

Cam atat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saluuuuut! Nu ne-am vazut demult! Tot se discuta de pneuri si atmosfere si eu nu pricep nimic. Poa' sa-mi spuna cineva ce se intimpla daca nu-mi bat capul cu presiunea si alte cele ? Adica , am luat masina cum mi-au predat-o si totul e in regula! Circul de una singura si nu simt nimic din ceea ce povestiti voi -adica rigida sau groapa nu stiu cum...! Nu mi-am verificat presiunea si nici nu stiu cum se face ! Ceea ce vreau sa intreb este ca daca nu mi se pare nimc in neregula si totusi cauciucurile sint prea umflate (ca prea joase sigur nu sint!)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare multumita voua! Cred ca toate astea trebuia sa -mi fie spuse la predarea masinii dar ...asta e ! Nu toata lumea e pregatita sa faca fata masinutei dar ...invat pe zi ce trece ! Miine verific presiunea si saru'mina pentru ...consultatie !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o mentiune: este posibil ca vulcanizarea/benzinaria la care te duci sa aiba manometrul decalibrat (n-ar trebui dar... xxxx happens). Poate n-ar fi o idee rea sa ii verifici cumva - fie mergand alternativ in doua astfel de locuri. Intr-o saptamana n-ar trebui sa existe schimbari semnificative in presiuni, daca exista inseamna ca sau cauciucurile au o problema, sau manometrele.

Cat despre presiuni (s-ar putea sa nu fi fost f. explicit mai sus), nu stiu ce scrie pe masina ta, dar cred ca 2.2 pentru masina "goala" (1-2 pasageri si eventual ceva bagaj usor) si 2.4 pt. ea incarcata (4-5 pasageri, bagaje) sunt cifre rezonabile. Mai departe te mai orientezi tu citind eticheta cu pricina.

Numai bine si sa-ti stapanesti sanatoasa si fara evenimente neplacute masina :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic: Fratzicule, matalutza verifici presiunea in pneuri saptamanal???? Eu as zice ca daca faci o data pe luna acesta verificare este suficient.( eu n-am mai verificat presiunea de 4 luni :-) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu o fac saptamanal ci lunar insa stiu de pe-acum cam la cat timp se dezumfla si mai si stiu "sa o simt". Colega noastra de forum nu cunoaste deocamdata nici una din aceste doua aspecte referitor la masina ei.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sinteti de treaba si aveti niste manusi de ...catifea. Adevarul e ca am nevoie de ..."mura in gura " si nici nu ma simt rau pe chestia asta ! Am verificat pneuri-se pare ca presiunea a fost buna cind mi-au dat masina cel putin asa a spus nenea de la vulcanizare - totul e OK acum si ...cu timpul sper ca ma invat sa "o simt " vorba voastra ...ca doar n-oi fi nesimtita :) :) Multumesc ...pentru atentie !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am facut primul drum in afara Bucurestiului consumul mediu a fost de 7.01l/100km, distanta 522km (dus-intors) din care am folosit clima cam 50% viteza maxima 140km/h pt ca masina nu are inca 1000km. Oricum toate bune si frumoase mai putin patania care am avut-o la trecerea prin Brasov unde reparau unii drumul si exact cand am trecut pe langa ei suflau smoala cu un furtun sau ce dracu faceau (normal opresc masina la vreo 100m ma uit si nimic aparent)...dar la vreo 3 zile dupa patanie sa observ cand spal masina numai punctulete mici de smoala pe bumper-ul fata si usa..am muncit vreo 3 ore sa le scot cu apa calduta si axion aplicat local si pana la urma s-a rezolvat fara zgarieturi sau alte probleme pt vopsea...asa ca aveti grija!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa mai scada consumul in timp .... :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Administrator

@grapi> originala sau KAMEI ?

KAMEI te pot ajuta eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut si "Bine v-am gasit!"

Sunt cel mai fericit posesor de Seat Ibiza si pentru ca topicul se numeste "Ibiza noua" m-am gandit sa pun si eu aici o intrebare:

La ce turatii se schimba vitezele pana in 1500 km ? Dealerul mi-a zis sa schimb pana in 3000, in carte am citit ceva de 2000. Sunt un pic derutat, deocamdata schimb in jur de 2000. Inainte am condus o Dacie, fara turometru, si schimbam vitezele dupa cum se auzea motorul. Insa nu era in rodaj :salut:.

PS Geamul din dreapta nu coboara jos de tot, mai ramane cam jumatate de cm ridicat. E cazul sa ma duc sa ii sacai deja pe cei de la service ? :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexdm, bun venit pe forum; te rog, completeaza-ti profilul (sau fa-l disponibil pt. toata lumea, nu doar pt. "buddies").

Despre ce motor e vorba, benzina sau diesel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pe mine m-ar interesa o cotiera tot ptr ibiza.. pret.. poze.. ceva mr. voinea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de geam, ai incercat sa faci o recalibrare?

Te urci in mashina, pui contactul ... comanzi geamul jos si tzii butonul inca 2-3 secunde dupa ce a coborat. Apoi ridici complet si tzii inca 2 3 secunde dupa ce a urcat. Scotzi contactul, pui la loc si verifici (nu-s sigur ca este neapart necesara faza cu contactul). Poate-si revine asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost sambata in service la Metrotehnica sa-mi montez boxe pe spate si mi-au pus unele VDO (licenta Siemens) care m-au dus la 2.5 mil cu tot cu manopera. NU se aud la fel de bine ca astea de pe fata dar sunt multumit de sunet per ansamblu (cei din service mi-au zis ca boxele din fabrica costa 180 euro asa ca...) se aude mai rotund....in rest numai de bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa incerc si eu treaba cu recalibrarea ca si la mine in dreapta ramane (e drept f. putin afara)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dati-mi si mie niste sfaturi va rog.

La relanti motorul sta undeva sub 750 rpm - cam intre 600-700 probabil. Este normal ? Nu e prea mica turatia? Masina are 400 km la bord si nu stiu daca asa este normal sau daca se mai modifica singura turatia dupa 1000 de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!