Jump to content

Probleme electrice


alecsmed
 Share

Postare recomandată

am rezolvat...am dat peste un caine care mi.a strambat o tabla pe dedesubt si atingea de ventilator:))) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

buna seara. am o problema cu luminile din portbagaj. daca este lumina aprinsa in masina , cand deschid portbagajul se aprind si luminile. daca las portbagajul deschis cand se stinge lumina din interior se sting si cele din portbagaj. sau daca las masina descuiasa fara sa o incui si peste un anumit timp vrei sa iei ceva din portbagaj nu se aprind luminile....trebui sa deschizi si o usa sa se aprinda si cea din interior. :(

 

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu ,asa este normal sa functioneze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Vin si eu cu urmatoarea situatie:

1. O Skoda Octavia Tour 1 an 2004.

2. Nu functioneaza absolut nimic electric pe usa stanga fata(usa sofer). Prin nimic se intelege: panou comnada geamuri, blocare usi, reglare oglinzi, chiar si BOXA :( . Daca dores sa inchid masina  introducand cheia in usa de la sofer se inchide doar acea usa. In schimb daca inchid masina introducand cheia in yala de la portbagaj se inchid celalalte 3 impreuna cu portbagajul.

 

Ce ma sfatuiti sa fac.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa borduful prin care trec cablurile de la usa si vezi in ce stare sunt cablurile/mufele de acolo. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am deschis usa larg si am tras de mansonul de cauciuc prin care intra firele in fata de usa...... dar la prima vedere nu pare nimic rupt . Ma gandesc totusi daca era un fir rupt nu functiona de ex. doar comanda pentru oglinzi.... dar la mine nu functioneaza absolut nimic electric pe aceasta usa. Sa fie oare vb de acel swich de care tot am citit sau modulul de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai lipsa alimentare , adica fir de alimentare sau de masa rupt, nu functioneaza nimic.

verifica si mufa de la baza stalpului, la piciorul stang sofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am deschis usa larg si am tras de mansonul de cauciuc prin care intra firele in fata de usa...... dar la prima vedere nu pare nimic rupt . Ma gandesc totusi daca era un fir rupt nu functiona de ex. doar comanda pentru oglinzi.... dar la mine nu functioneaza absolut nimic electric pe aceasta usa. Sa fie oare vb de acel swich de care tot am citit sau modulul de confort.

 

nu are legatura - ori cablaj cu probleme, ori calculator de usa cu pin corodat... cam astea sunt problemele clasice la Octavia 1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna seara,

Am luat si eu o skoda octavia 1 1,9 ALH/2006 si am o sumedenie de probleme electrice printre care 

Modul confort usa sofer ars(a intrat apa in el).

Ma puteti ajuta, are cineva de vanzare asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti sigur ca e ars sau doar nu are pinii de alimentare, ca s-au corodat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da este ars, topit...cand l-a demontat electricianul am vazut ca este ars si mai mult am vazut ca fusese umblat la el candva, are fire cositorite pe placa...s-a umblat in mod grosolan la modul, iar acum cand l-a demontat avea apa in el...

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnule Al Bundy, este recomandat sa se faca o operatie de mentenanta periodica la modulul din usa, gen curatare cu spray contact a pinilor? Vad ca e o problema generala si ma gandesc ca ma paste si pe mine in curand, masina fiind fabricatie 2008... Pe unde ajunge apa acolo si ce masuri preventive pot fi luate (daca exista vreunele...)? Multumesc.

Modificat de x-tremist
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apa ajunge din cauza ca modulul este in usa, unde se scurge de pe geam. La alte modele, modulul si motorasul sunt separate de o tabla, care nu permite apei scurse de pe geam sa ajunga la calculator + mufa

 

Da, se poate face curatare preventiva cu spray contact si unsa garnitura mufei cu vaselina . In plus se etanseaza si modulul pe motorasul de geam (e prins in cleme)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are fire cositorite pe placa...s-a umblat in mod grosolan la modul, iar acum cand l-a demontat avea apa in el...

 

din pacate, daca nu se schimba calculatorul de usa, asta cu firele este singura varianta de remediere, cand s-au mancat pinii....

 

eu recomand inlocuirea acestuia, cand s-a defectat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, Andrei! Multumesc pt raspuns, o sa dau jos fata de usa cu prima ocazie si o sa fac cele recomandate de tine :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,

Am luat si eu o skoda octavia 1 1,9 ALH/2006 si am o sumedenie de probleme electrice printre care 

Modul confort usa sofer ars(a intrat apa in el).

Ma puteti ajuta, are cineva de vanzare asa ceva?

ai PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna seara

Ma poate lamurii cineva asupra erorii avute la un motor Skoda AVU 

16917 –Senzor   G 65 : Semnal prea mare, P0533-35-10 intermitent  ?

Cum se poate prezenta eroarea  in limbaj popular  si ce ar trebui sa stiu inainte de a ma duce la un atelier pentru inlaturarea erorii,mecanicii cand se uita la un nestiutor imediat incarca factura !

Multumesc.

Modificat de bigigi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se refera la sistemul de aer conditionat - Senzorul G65 este cel care citeste presiunea in circuitul de freon. Poate fi senzorul sau cablajul senzorului de regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AC functioneaza perfect.Unde se gaseste senzorul, ce cod are  si daca se poate schimba fara sa pierd freon .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se schimba fara sa pierzi freon. In gasesti in fata, pe conducta ce pleaca de la condensor (radiator freon), pe partea stanga cum te uiti la motor (partea pasagerului) - o sa il vezi, are o mufa in el.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un cod puteti gasii ? Am fost  la un vanzator p.s si nu l-a gasit .

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomand dupa seria sasiu, sa nu ai alte surprize....

 

p.s - cauta alt magazin/vanzator... daca nu a gasit asa ceva de simplu.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

 

Stie cineva marca alternatorului din echiparea originala pentru masina din semnatura?

 

VIN:TMBBP21UX32804087 - poate stie cineva sa caute...

 

Multumesc

Modificat de ultimu_neuron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se vede dupa serie. Doar pe masina.

Bosch sau Valeo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!