Jump to content

Probleme electrice


alecsmed
 Share

Postare recomandată

Nici eu, si la mine merge plafoniera normal. Cand ajung acasa ma uit in haynes sa vad ce detalii da despre iluminatul interior. Am totusi impresia ca e un releu electronic cu temporizare pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am confundat cu lampa de la portbagaj. Plafoniera e comandata de modulul confort.  Manual poti aprinde plafoniera?

Modificat de dic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu mai multe detalii:am vrut sa pun leduri la pedalier care sa se aprinda pe timpul acela cand descui masina si se aprinde plafoniera iar cand pui contactul se sting.mentionez ca am ajuns si la mufa din stalpul stang dar acolo am gasit numai firul rosu-negru iar pe cel maro-albastru nu l-am gasit asa ca am luat doua fire de la plafoniera direct(atunci am facut scurtul).sa fie posibil ca sa nu fi intrat toti pini la acea mufa din stalp?deoarece am desfacut-o,am gasit firul rosu-negru si crezand ca gasesc si culoarea maro-albastru in mufa mama am desfacuto si nu l-am gasit.sau sa ars ceva care facea aceasta functie tinand cont ca restul functioneaza la fel. mersi.

manual se aprinde plafoniera

maine am sa verific si clapeta de la combustibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu aveai cum sa gasesti firul maro/albastru pe stalp. Acest fir pleaca din modulul confort (pinul 21 din mufa mare cu 23 pini) direct la plafoniera. Daca ai conectat bine mufa la plafoniera (ceea ce ti-a zis si Al Bundy sa verifici) cred ca beleaua e in modulul confort.

 

Clapeta nu-i nevoie sa o verifici, gresit eu ca te-am intrebat, nu m-am uitat bine pe schema.

Modificat de dic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde ma pot lega pentru a se putea aprinde plafoniera la deschiderea usilor ca martorul din bord daca nu am putut rezolva aprinderea ei originala.Mentionez ca am demontat si calculatorul confort(cod 1CO 959 719A) de sub bord la-m desfacut m-am uitat in interior si nu mi sa parut ceva defect(doar la o privire de ansamblu).Poate sa fie de vina acest calculator tinand cont ca numai aprinderea plafonierei nu functioneaza?Cat m-ar costa unul?Multumesc.

Am gresit codul 1CO 959 799A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu ai gasit firul maro/albastru acolo? Acest calculator iti da un minus controlat pentru aprinderea plafonierei. Scurtul probabil l-ai facut intre firul rosu/negru (+12v) si cel maro/albastru. Probabil exista un tranzistor (in acel modul) care facea punerea la masa a plafonierei, tranzistor care in lipsa consumatorului(bec-urile) s-a cam ars cand ai facut scurtul. E doar o ipoteza, un electronist ar putea sa-si dea seama probabil urmarind pe placa traseul de la pinul 21 din mufa cu 23 pini.

Modificat de dic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am facut scurt intre r/n si m/a.inainte aveam 12v intre ele acum am 0 v.deci cum as putea sa ma leg la plafoniera pt a avea lumina cand deschid usa cum are dacia1300 pana o rezolv cu modulul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firul acela maro/albastru care vine de la plafoniera trebuie sa il duci (prelungesti) pe un buton cu punere la masa actionat de usa, dar asta deja e tiganie.

Modificat de dic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tiganie netiganie pana sunt sigur ca este modulul(apropo se poate vedea la o diagnoza cu vag-com?)trebuie sa fac si chestia asta, ma gandesc sa ma leg la firul din mufa de la ceasurile din bord si ce fir ar fi sau ce nr are pinul acela care aprinde ledul din bord?multumesc inca o data.



Sau unde as gasi un fir care vine de switch din usa stanga mai la indemana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge ce vrei tu sa faci. Nu incerca variantele pe care le-ai propus sa nu cumva sa strici mai rau fie calculatorul usii fie ceasurile de bord. Nu cumva ai facut poze fata verso la placa din calculatorul de confort?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat toate sigurantele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am verificat toate sigurantele(face absolut toate functiile incuiere,descuiere,lasat si ridicat geamuri din cheie si din telecomanda). chiar acum am dat modulul jos.as putea verifica cumva daca se duce curent la plafoniera?am gasit pe mufa cu 23 de pini, pinul21cu fir maro/albastru ca cel din plafoniera as putea pune + pe el sau - sa vad daca se aprinde plafoniera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am batut gura degeaba, cum sa pui +12v pe el? Am mai zis, firul maro/albastru e un minus controlat.

Pe firul rosu/negru se duc +12v (de la pinul20) catre plafoniera. Deci + ai, ca dovada ca poti arinde plafoniera din butoane (cand aprinzi ii dai masa)

Modificat de dic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci daca pe 20 pun +si pe21 -trebuie sa se aprinda plafoniera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 20 ai  +12v, ca dovada ca in plafoniera la firul rosu/negru ai +12v si se aprinde cand comuti butoanele. Daca faceai scurt intre firul rosu/negru si masa masinii probabil atunci s-ar fi dus siguranta de la modulul confort. In alta ordine de idei ai scos bornele de la baterie sa vezi daca isi revine modulul confort?

Modificat de dic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tras ieri un fir de la lampa din portiera stanga maro/galben pana la plafoniera,l-am anulat pe maro/albastru si acum mi se aprinde plafoniera la deschiderea portierei stanga.La ce fir m-as putea lega (cu -) pt a se aprinde la deschiderea tuturor usilor precum martorul din bord,acolo banuiesc ca tot masa( -) se duce(de la usa din dreapta as putea lua iar un fir dar ce m-as face de la usile din spate caci nu am lampi acolo)! Si pana la schimbarea modulului nu ar fi ceva interesant si pe aici(ceva mai simplu) http://www.niqro.3x.ro/dome/dome.htm    

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara de calculator confort vrei sa te pui in postura de a inlocui si calculatoarele de usi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu zic sa lasi asa pana schimbi confortul ca o sa ajungi la vb. lui Dic.                                                                                                                                                                  Ar fi simplu cum zici tu dar la masini generatie veche.

Modificat de emilvef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omul invata si din (propriile) greseli si cred ca asta vrea colegul c.iulian.

Iulian, in bord martorul usi deschise se aprinde pentru ca acolo ajung informatiile de la calculatoarele din fiecare usa, nu ajunge un minus sau un plus care sa aprinda ledul. In link-ul pus de tine este un montaj care face stingerea progresiva a plafonierei, e acolo un grup de tranzistori  - ceva asemanator e si in modulul confort. Eu cred ca exista sanse sa il repari la un electronist.

Modificat de dic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce electronist s-ar baga la asa ceva? 

post-39181-0-25227200-1363964685_thumb.j

post-39181-0-47122800-1363964686_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi care se baga si sa repare o placa de baza de laptop de exemplu. Eu am dus la reparat doua laptopuri la care unii au zis ca se rezolva prin schimbarea placii de baza 500-600 lei  numai placa si electronistul le-a reparat cu 150 unul, si 70 celalalt ca idee se ia 50 lei numai pentru un demontat suflat de praf si inlocuit pasta termoconuctoare, dar deja sunt :offtopic:

Urmareste traseul pe placa de la pinul 21 (in prima poza) si vezi daca se poate pana unde ajunge.

Modificat de dic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omul invata si din (propriile) greseli si cred ca asta vrea colegul c.iulian.

Iulian, in bord martorul usi deschise se aprinde pentru ca acolo ajung informatiile de la calculatoarele din fiecare usa, nu ajunge un minus sau un plus care sa aprinda ledul. In link-ul pus de tine este un montaj care face stingerea progresiva a plafonierei, e acolo un grup de tranzistori  - ceva asemanator e si in modulul confort. Eu cred ca exista sanse sa il repari la un electronist.

BA acolo daca nu ajunge nimic martorul sta aprins. E un singur fir de comunicatie pentru usa deschisa intre Bord si confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Poate nu m-am exprimat bine, ideea era ca confortul trimite informatia ca ar fi o usa deschisa. Lucru care nu i-ar fi fost de folos colegului c.iulian care voia sa lege plafoniera la firele care aprind/sting martorul din bord. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!