Jump to content
Sign in to follow this  
georgem

Mici probleme geamuri electrice spate

Recommended Posts

georgem

De ceva timp nu mai pot sa inchid si sa deschid geamurile de pe spate de la butoanele lor de inchidere-deschidere, ci doar de la butoanele de la sofer.

Banuiesc ca e de vina butonul care dezactiveaza butoanele de pe usi (ca sa nu se joace copiii cu ele), dar nu stiu cum sa imi dau seama ca asta e problema si cum sa o rezolv. Degeaba il apas, nu are nici un efect.

Sigurantele le-am verificat si sunt toate bune.

Cum as putea sa identific problema si sa o rezolv? Nu ma deranjeaza foarte tare, dar totusi as vrea sa o rezolv daca se poate.

elenic2000

Trebuie sa dai jos tapiteria de la sofer si sa verifici sa nu fie vreun papuc iesit sau vreun contact naspa. Nu cred ca e grav. ;)

georgem

E posibil, daca nu apar si alte idei o sa desfac sa vad. Nu cred ca trebuie sa dau jos tapiteria, toate butoanele sunt pe "manerul" usii de la sofer, la fel ca si comenzile pentru oglinzi.

Adevarul e ca baiatul meu s-a cam jucat la butoanele de la geamuri de la sofer si cine stie ce s-a intamplat...

Ma gandeam ca poate exista vreo verificare care sa nu implice demontarea. Mai astept idei deocamdata, pana prin o zi mai calduroasa de week-end in care sa am timp sa desfac.

ManiacuV6

Nu ai de desfacut portiera. Ci numai manerul ala de care trag sa inchida portiera. Ai de desfacut partea inferioara a manerului . are un surub .

Apoi scoti manerul incepand cu partea dinspre spatele masinii.

Apo vezi vreo 2 suruburi in cruce ce le desfaci . Scoti mufa de la butoane si gata.

Vezi ca butonul ala are ceva probleme.

kelu

verifica firele in mansonul dintre usa si caroserie

p.s.- nu mai posta in toate topicurile problema

Edited by kelu

alinbay

multumesc Kelu,

am sa verific firele si revin cu rezultatul, sper sa ii dau de cap ca ma chinui de ceva vreme cu ea si nu cunosc nici un electrician electronist bun in Brasov, am mai observat inca ceva ca atunci cand am farurile aprinse si apas pe butonul de deschidere a geamului cu problema (cel care nu se deschide) se sting becurile de pe usa, cel de la blocare/deblocare usi si cel de la butoanele de dechis/inchis geamuri pentru 3,4 secunde dupa care se reaprind, tin sa te anunt ca se intampla asta doar cand apas pe butonul care actioneaza geamul defect daca apas celalalt buton nu se sting oare de la ce poate fi?

p.s. imi cer scuze ca am postat in mai multe topic-uri dar nu stiu ce sa ma mai fac