Jump to content

Mici probleme geamuri electrice spate


georgem
 Share

Postare recomandată

De ceva timp nu mai pot sa inchid si sa deschid geamurile de pe spate de la butoanele lor de inchidere-deschidere, ci doar de la butoanele de la sofer.

Banuiesc ca e de vina butonul care dezactiveaza butoanele de pe usi (ca sa nu se joace copiii cu ele), dar nu stiu cum sa imi dau seama ca asta e problema si cum sa o rezolv. Degeaba il apas, nu are nici un efect.

Sigurantele le-am verificat si sunt toate bune.

Cum as putea sa identific problema si sa o rezolv? Nu ma deranjeaza foarte tare, dar totusi as vrea sa o rezolv daca se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa dai jos tapiteria de la sofer si sa verifici sa nu fie vreun papuc iesit sau vreun contact naspa. Nu cred ca e grav. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil, daca nu apar si alte idei o sa desfac sa vad. Nu cred ca trebuie sa dau jos tapiteria, toate butoanele sunt pe "manerul" usii de la sofer, la fel ca si comenzile pentru oglinzi.

Adevarul e ca baiatul meu s-a cam jucat la butoanele de la geamuri de la sofer si cine stie ce s-a intamplat...

Ma gandeam ca poate exista vreo verificare care sa nu implice demontarea. Mai astept idei deocamdata, pana prin o zi mai calduroasa de week-end in care sa am timp sa desfac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai de desfacut portiera. Ci numai manerul ala de care trag sa inchida portiera. Ai de desfacut partea inferioara a manerului . are un surub .

Apoi scoti manerul incepand cu partea dinspre spatele masinii.

Apo vezi vreo 2 suruburi in cruce ce le desfaci . Scoti mufa de la butoane si gata.

Vezi ca butonul ala are ceva probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

verifica firele in mansonul dintre usa si caroserie

p.s.- nu mai posta in toate topicurile problema

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc Kelu,

 am sa verific firele si revin cu rezultatul, sper sa ii dau de cap ca ma chinui de ceva vreme cu ea si nu cunosc nici un electrician electronist bun in Brasov, am mai observat inca ceva ca atunci cand am farurile aprinse si apas pe butonul de deschidere a geamului cu problema (cel care nu se deschide) se sting becurile de pe usa, cel de la blocare/deblocare usi si cel de la butoanele de dechis/inchis geamuri pentru 3,4 secunde dupa care se reaprind, tin sa te anunt ca se intampla asta doar cand apas pe butonul care actioneaza geamul defect daca apas celalalt buton nu se sting oare de la ce poate fi?

 

p.s. imi cer scuze ca am postat in mai multe topic-uri dar nu stiu ce sa ma mai fac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!