Jump to content

Lasting Service


Rapier
 Share

Postare recomandată

Revin cu intamplarea de la Lasting Service....dupa interventia de tinichigerie, mi s-a pierdut un burete de la carcasa oglinzii care se prinde pe usa. Am observat problema aceasta dupa cateva zile dupa ce am ridicat masina si am revenit la service....Mi s-a promis ca se rezolva problema, ca se va comanda acel burete asta desi stiam ca nu vine separat ci vine cu toata oglinda. In fine n-am zis nimic si am asteptat...cred ca puteam sa astept mult si bine in continuare...Am tot revenit cu telefoane cam o data pe saptamana. De cand am reclamat aceasta probleme cred ca a trecut vreo luna jumate daca nu chiar 2 Si saptamana asta am sunat iar, si mi s-a spus ca se va comanda oglinda si ca voi fi sunat a doua zi...asta ar fi trebuit sa se intample marti...acum e vineri si cred ca doar Mos Craciun mai vine cu oglinda.

Modificat de drw99
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 170
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Rapier

    38

  • Jacku

    13

  • ezekio

    9

  • drw99

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am sunat acum si am vorbit cu Vali care se ocupa de programari. A zis ca o sa ia un burete de la dezmembrari daca altfel nu reuseste. Intr-adevar, el vine cu oglinda cu tot si nu se comanda separat. Mi-a spus ca nu era el cand ai fost cu masina, era altcineva si acea persoana a plecat si acu se sparg in capul lui???!! O sa il mai intreb pentru ca acum am masina la ei ca sa schimb farul, sa vopsesc bara si aripa pe care mi le-a atins un "berbec". Maine la 10 sunt la ei la service sa ii ajut la montajul noului far si sa le mai dau "indicatii". Nu iti promit nimic, dar de adus aminte o sa ii aduc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand am dus masina n-am dus masina la x sau la y..am dus-o la Lasting Service...luni mi s-a promis ca se va comanda oglinda...acum u zici ca ia buretele din dezmembrari...oricum nu ma intereseaza cum o rezolva dar deocamdata mie imi lipseste buretele ceea ce nu e ok ca am dus masina intreaga la ei.oricum apreciez Rapier faptul ca ai vorbit cu Vali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

preturi ceva .. care ati fost pe acolo... o vopsea rosu pe piesa noua (capota) cam cat mo duce? daca a facut cineva operatia asta la acest service...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...astept ziua in care Rapier isi va trage ultimul cartus ca "avocat" al acestui service si am sa mai fac si eu noi comentarii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atata timp cat sunt multumit de serviciile lor nu am de ce sa spun de rau. Faptul ca nu este toata lumea multumita de serviciile lor, este altceva si am mai spus asta. Faptul ca sunt moderator sau ca ma cunosti nu inseamna ca trebuie sa nu spui daca e ceva ce te nemultumeste. NU este service-ul meu pana la urma. Interventiile mele in service au fost facute cu scopul de a ajuta pe unul sau pe altul dintre membrii. Service perfect nu exista...daca aveti pretentia sa gasiti un service unde totul merge perfect, fara interventii, fara probleme...parerea mea este ca asta e o utopie. Trebuie sa stiti cum sa puneti problema si cum sa discutati cu cei din service. Asta nu va pot invata nici eu, nici altcineva, tine de temperamentul fiecaruia si de modul cum stie sa isi sustina punctul de vedere. In afara de service-ul lui Petru, ElcarGid si Nurvil, nu stiu sa mai existe service-uri de care s-a vorbit pe acest forum pozitiv...scuze, mai este si cel in care lucreaza valiauto si mai nou cel al lui Tavi unde si-a facut Fusco masina. In toate aceste topic-uri, au existat si clienti nemultumiti. Iti urez succes in gasirea service-ului perfect...si sa ni-l spui si noua cand il gasesti

Mutu_vlan, pretul este in jur de 400 RON + TVA la vopsirea unui element de caroserie. Vorbeste cu ei, spune-le ca esti de pe forum si vezi ce pret iti fac.

Si acum plec...merg la Lasting sa imi scot masina :) pe care am bagat-o ieri pentru schimbat far, vopsit capota, bara, pleoape faruri (un berbec care mi-a taiat fata si a intrat in mine mai demult)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Desi nu mai vroiam sa trec pe la Lasting dupa intamplare cu oglinda, iar trebuie sa dau pe acolo deoarece a inceput vopseaua sa sara de pe capota :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La recomandarea unui constatator Omniasig,am trecut si eu pe la Lasting acum ceva vreme.Am avut de vopsit si montat o bara,culoare argintie.Eu nu am nimic cu oamenii de acolo,dar vreau sa va spun ca se vedea clar o diferenta de nuanta.Am mai intrebat ,in stanga,in dreapta,ma gandeam ca sunt eu absurd.Toti au fost de acceasi parere.Nu am mai dat pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am si eu o aripa indoita, am lasat astazi avans; Am vorbit cu domnul Sandu Victor si a fost foarte amabil. Sa vedem acum ce iese. M-a chinuit putin locatia nou de la policolor asa ca pun aici un link cu locul udne se afla:

http://wikimapia.org/#lat=44.4114437&l...amp;m=a&v=2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Miercuri am fost acolo, am lasat avansul; Astazi (vineri) la prima ora am fost sunat ca a fost gata. Am fost la sediul de la policolor, s-a dat jos aripa veche, s-a pus cea noua. Persoana care a facut montajul a umblat cu grija, si rabdare; Cred ca n-a dat niciodata cu pumnul sau n-a tras de vreo piesa ca s-o elibereze, totul sa desfacut incet si frumos :icon_thumright: Aripa noua arata superb. Sper bucuria mea nu vad aproape nici o diferenta de nuanta chiar daca masina are vreo 4-5 ani vechime; Doar luciul lacului se vede ca e mai frumos pe aripa noua decat pe restul masinii :D Intr-adevar, cautand, am gasit si eu un mic punct undeva, o depunere sub lac care se simte usor la deget, si undeva o urma ca a unui fost fir de par in vopsea, tot sub lac; Dar se vad numai daca cineva face ca mine: citeste forumul si se uita apoi speriat la toate detaliile ciudate si mici la o aripa nou vopsita de firma lasting :D lasand gluma la o parte, nu sunt in domeniu vopsitoriilor dar sunt foarte multumit de ce-a iesit si am rasuflat usurat cand am vazut aripa pe masina ca pur si simplu ... "e de-acolo" , nu se observa ca e alta.

Numai bine.

Modificat de adynis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

vineri am dus si eu masina la Policolor. Acest service mi-a fost recomandat de un inspector de la Unita. Mentionez ca in urma unui accident, masina trebuia transportata cu platforma. Am luat legatura cu Dl. Victor cu rugamintea de a ma ajuta cu tractatul masinii iar dansul a fost foarte amabil chair a promis ca a doua zi dimineata la 8.30 o sa trimita o platforma. Chiar asa a fost, la 8.30 fix, platforma era in fata blocului ( costul platformei a fost 0 lei). Pana aici nota 10.

Luni au primit acceptul de reparatii din partea asiguratorului. Am sa va tin la curent cu modul lucru si calitatea tinand cont ca:

trebuie sa-mi vopseasca capota, aripile fata, usa dreapta fata, de inlocuit radiatoarele (racire+clima), bara fata, faruri,etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

asa cum am promis revin cu detalii despre cum a fost reparata masina in acest service:

vopsea - pot sa spun ca nu se vede nicio diferenta, calitatea OK ( am gasit doar o scama pe una din usi dar trebuie sa recunosc ca trebuie sa te uiti fff atent ca s-o vezi)

Montaj - la aripa dreapta au strins suruburile de prindere pana a sarit vopseaua, nu au montat garniturilr de cauciuc la capota, farurile le-au montat aiurea ( au strans suruburile de prindere pana a plesnit plasticul de prindere)

Bara fata montata aiurea

capota nu se inchide trebuie trantita

ma simt dezamagit cu toate ca le-am atras atentia singura explicatie a fost nu am ce sa-i fac

PACAT!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaaa si am uitat sa va spun ca farul dreapta a fost strins pana a plesnit plasticul..............

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De la sfarsitul lui 2006, de pe vremea cand acest service era propus si laudat de catre Rapier, se pare ca s-au schimbat foarte multe.

Joi dimineata mi-am lasat si eu masina la ei, cu urmatoarele operatiuni de facut:

Inlocuit:- Bandou bara fata

- Suport numar

- Grila + emblema + ornament cromat (Grila completa)

Vopsit: - Bara fata (mici zgarieturi)

- Capota (la imbinarea dintre grila si capota aveam o "ciobitura" + o urma lasata de o piatra/pietricica cazuta de undeva de sus... semana foarte mult cu urma lasata de grindina, doar ca era una singura si un pic cam ascutita )

Masina a fost preluata de catre Domnul Dinu Valentin, Inginer Service

Masina a fost ridicata astazi si dupa o cercetare amanuntita ;) ma vad nevoit ca maine dimineata sa-mi programez "revenirea".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am si eu un feedback.

Maica-mea a adunat ceva zgarieturi, indoituri (gen usa/parcare) pe diverse componente ale caroseriei. Printr-o cunostinta la compania de asigurari a ajuns la Lasting si ne-am hotarat sa facem acolo (versus PBA unde facea operatiunile de acest tip) in principal datorita operativitatii (urma sa repare/revopseasca in cateva zile).

S-a vopsit aripa dreapta spate, capota portbagaj, aripa stanga spate.

Nota: 9+

Aspecte Pozitive:

- rapiditate (a durat 2 zile)

- seriozitate. Ni s-a spus ca ia 2 zile, atat a luat, fara alte amanari/comentarii.

- calitate 9+ la vopsea. Culoarea se potriveste 100%, calitatea e buna, a fost o problema pe portbagaj cu lacul care nu era perfect. Dupa un polish rapid s-a rezolvat imediat fara alte discutii sau comentarii

- usurinta si pret OK (decontare directa la generalli, pretul mi s-a parut de bun simt - 20 mil, fata de alte scoruri care le-am vazut pentru operatiuni echivalente).

Aspecte Negative

- lacul nu era perfect pe capota portbagajului, dar in urma comunicarii acestei probleme, s-a rezolvat. totusi se putea rezolva inainte de predare

- portbagajul nu a fost curatat de mizerie (praf de la smirgheluire, chit etc) decat la preluare

Cam atat. Overall sunt multumit, voi mai colabora cu ei pe viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare,

Mi-am facut si eu la acest service masina, un Golf 5 la care avem de vopsit cateva piese pentru zgarieturi minore, haionul, aripa dr. spate , si ambele portiere de pe partea dreapta si am fost foarte foarte multumit, nu se cunoaste nimic si vopseaua este la fel ca cea din fabrica fara nici o diferenta si este negru perlat, destul de pretentioasa vopseaua zic eu. O sa ma mai duc la ei k sunt foarte saritori si amabili si dureaza putin reparatia in comparatie cu alte service-uri care te programeaza dupa doua saptamani si te mai tin inca atat pentru reparatie. La ei totul a durat 5 zile .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
  • 1 month later...

Am descoperit zilele astea un SERVICE. Defapt m-a dus un prieten. In 15 minute mi-a schimbat un capat de bara si un pivot. Intr-un sfert de ora m-a facut de 50 de lei :) .

Pentru cei interesati! Service-ul este in APARATORII PATRIEI , se vede de la sosea si are o firma care scrie pe ea "La VIOREL" e un tip chelios si pare dur, dar aparentele inseala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am fost la Lasting Service - Schimbat la BMW - discuri si placute.

La Fabia am facut un schimb de ulei si filtre+ schimbat discuri si placute + baterie noua.

Nota 10.

Salut si faptul ca Mihai Barbato ( Ex. Auto1one, Avia Motors, Alto Syncro) este sef de service la Lasting Service. :emthup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
  • 2 years later...

Macar voi nu ati patit ca mine. Inteleg ca multe serviceuri au inceput sa lucreze de mantuiala in ultima perioada asa ca mi-e groaza cand ma gandesc unde va trebui sa imi duc masina data viitoare. Din cate am citit pe forumuri, nici la reprezentante nu mai ai garantia unui service de calitate. Datorita posturilor voastre am reusit sa evit experienta Lasting Service si sper ca cei de la Lotus sa isi faca treaba bine (saptamana aceasta ar trebui sa ridic masian ... in principiu). Inainte am facut masina de doua ori la Auto K9 si lipsa de profesionalism, atat la capitolul service cat si in relatia cu clientii, mi se pare fenomenala dar pretentiile lor sunt de supermani. La inceput te roaga sa te duci la ei ca sunt buni si lucreaza super si au grija de clienti si ... bla bla bla de recrutare fiindca dupa ce duci masina acolo iei inapoi o varza degerata. Poate ar fi bine ca cineva cu drepturi sa faca un post despre ei fiindca am luat teapta numai si numai fiindca nu am putut sa aflu nimic de pe net decat ca au facut ceva tuning ceea ce m-a facut sa cred ca sunt cel putin buni dar se pare ca m-am inselat.

 

Pe scurt, povestea suna cam asa: de fiecare data cand au vopsit masina au facut-o varza si nu numai la capitolul vopsitorie ci si electric, asamblare etc.

 

Prima data m-au tinut 6-7 saptamani cu dosarul de service desi aveau decontare directa cu asiguratorul, au nimerit culoarea dar au gresit tonul (in loc de visiniu roscat au facut masina un visiniu maroniu - mai exact o culoarea de iti venea sa arunci masina), pe alocuri se putea zari o vopsire defectuoasa "coaja de portocala", cu unele gauri in vopsea si amprente pe care le-au rectificat ulterior dar numai fiindca le-am cerut personal acest lucru, folia de soare aplicata era plina de bule de peste 10 cm iar cea de pe portiere s-a desprins dupa ce am ridicat si coborat geamurile de 2-3 ori plus ca le spusesem sa imi puna de 30% si au pus de 95% de nu mai vedeam nimic in spate decat daca era soare puternic iar in parcari subterane aveam vizibilitate 0 in marsarier (va dati seama ca am aruncat-o de pe geam iar ei au promis ca o inlocuiesc cu un parasolar de luneta pe care, asa cum era de asteptat, nu l-au mai pus).

 

A doua oara (cand am schimbat si culoarea din rosu in gri dar am acceptat sa nu vopseasca si la motor nu ca sa ii scutesc de munca ci ca sa nu risc sa cumpar motor nou) au facut vopseaua numai gaurele pe probabil jumatate din masina, cu urme de amprente in vopsea, capacul de la rezervor iesit 1 cm in exterior de ploua in rezervor, elementul cromat de pe capota motor cu un piciorus rupt si pe care l-au lipit cu banda adeziva in loc sa il schimbe conform standardului producatorului, suruburile de la imbracamintea portbagajului (partea superioara interioara - nu stiu cum se numeste exact) rupte sau fortate la scoatere de nu mai stateau in locasurile lor, usile de pe stanga montate de se suprapuneau si se loveau intre ele (motiv pentru care mi s-a si decojit vopseaua iar solutia lor nu a fost revopsirea ci au aplicat cu un burete o bruma de vopsea acolo - era cat pe ce sa ii reclam la OPC dar mi-a fost atat de scarba ca am plecat sa nu ii mai vad), fullerul nu a fost aplicat pe toata suprafata de vopsit - vopseaua se decojea pe margini ca si coaja uscata de la ceapa, lacul s-a aplicat in strat subtire pentru a se evita eventuala problema a curgerii dar si pentru economie (adica masina urma sa isi piarda aspectul lucios in maxim 2 ani), geamurile electrice nu mai functionau, montarea si izolatia fata lasa de dorit fiindca la viteze de peste 90 km/h intra un curent consistent pe la picioare ... si asta am observat personal cand venisem sa ridic masina ca ei nici macar nu s-au deranjat sa o verifice. In momentul in care le-am cerut sa rectifice problemele m-au pus sa astept 3 ore (!!!) in frig in parcare cu copilul de 2 ani racit fiindca se pregateau sa plece la masa si pe urma aveau de facut nu stiu ce, de parca reparatie de 15000 lei pe care se prefacusera ca o fac era o nimica toata pe langa schimbarea unei bare sau a unui bec - ce-i drept se vazusera cu sacii in caruta asa ca ce ii mai durea pe ei (cu exceptia faptului ca acum am mers la alt service ca sa ia altii banii si nu ei). Cand au schimbat rotile de vara cu cele de iarna nici macar nu le-au curatat si echilibrat ci le-au pus asa cum erau (am lasat masina toamna si am luat-o iarna!) iar in locul capacului prizei din spate (numai 40 lei original) au pus cred ca un cep de butoi din cauciuc, o mizerie. Sa mai spun ca am bagat masina cu motorina pentru 400 km in oras si mi-au spus sa vin sa mai pun cativa litri ca s-a consumat cand au mutat masina dintr-o sectie in alta sau ca cele 2 saptamani pentru vopsit s-au transformat in 4 fiindca dupa 15 zile, cand am trecut pe acolo, nici macar nu se apucasera de masina desi aveau toate aprobarile? Au mai fost si alte probleme dar nu mai vreau sa imi aduc aminte de ei, ii consider o eroare de decizie si ii sterg din lista de contacte.

 

Am inteles ca exista si clienti norocosi carora le-au lucrat bine insa eu nu m-am numarat deloc printre ei. Daca vreti sa mergeti acolo decizia va apartine. Cine stie: poate aveti noroc si la voi se va nimeri sa fie lucrare de calitate iar eu am facut parte dintre ghinionistii carora li s-a facut ceva de mantuiala pentru o masina de 30000 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!