Jump to content

Probleme martor apa - parbriz faruri


ANdi B.
 Share

Postare recomandată

Salutare prieteni de curand am o mica problema cu masina mea , cea din semnatura . Imi sta aprins martorul ce indica nivel scazut al apei ptr barbriz si faruri. Imediat cum completez cu putina apa martorul dispare. Problema este ca mesajul imi apare me ecran is atunci cand am multa apa in rezervor. Adcia nu se pune problema sa fie sub nivel . Aces lucru mi se intampla de cand am pus o solutie speciala de la mway . Sau cel putin de atunci am remarcat eu schimbarea. Sa va spun cum se manifesta : Pun apa 3 L spal spal o data farurile si parbrizul si apoi dupa jumatate de zi asa din senin se aprinde. Completez cu putina apa , maxim 700ML. Nu mai ramane aprins , apoi iar la un interval de maxim 24h se aprinde de data asta fara sa mai spal nimic.

Multumesc Anticipat si sper din toata inima sa ma ajutati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai fiind vorba de un senzor, cred ca o scanare VAG-COM te-ar ajuta tare mult sa iti zica ce probleme are senzorul. E posibil sa fie doar vorba de un contact sau sa fie pe duca senzorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc ai idee de unde pot achizitiona un asemenea senzor si la ce pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare prieteni de curand am o mica problema cu masina mea , cea din semnatura . Imi sta aprins martorul ce indica nivel scazut al apei ptr barbriz si faruri. Imediat cum completez cu putina apa martorul dispare. Problema este ca mesajul imi apare me ecran is atunci cand am multa apa in rezervor. Adcia nu se pune problema sa fie sub nivel . Aces lucru mi se intampla de cand am pus o solutie speciala de la mway . Sau cel putin de atunci am remarcat eu schimbarea. Sa va spun cum se manifesta : Pun apa 3 L spal spal o data farurile si parbrizul si apoi dupa jumatate de zi asa din senin se aprinde. Completez cu putina apa , maxim 700ML. Nu mai ramane aprins , apoi iar la un interval de maxim 24h se aprinde de data asta fara sa mai spal nimic.

Multumesc Anticipat si sper din toata inima sa ma ajutati.

Salutare! Stai linistit, am patit la fel... nu te apuca sa schimbi senzori sau sa arunci banii pe alte chestii scumpe! Ti-a iesit furtunasul de la rezervorul spalatorului de parbriz, iar toata apa pe care o pui tu in completare o pierzi pe drum. Roaga un mecanic rabdator sa-ti dea jos scutul, iar apoi cu o mana fina sa-ti puna la loc furtunasul pe racordul de la vasul de apa pentru parbriz. OBLIGATORIU sa-ti stranga furtunasul la capat cu un colier pentru ca altfel va recidiva. Eu am patit-o, montaj la PoRo, apoi dupa 2 saptamani am fost la ei din noi pt aceeasi problema (garantia lucrarii) si i-am rugat sa il prinda cu un colier de plastic (upgrade personal). Tine inca si functioneaza din luna mai anul acesta in conditiile in care eu sunt maniac cu curatenia parbrizului si a farurilor (am si spalator faruri). Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult o sa incerc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut

Ce ai rezolvat?

Intreb pentru ca am si eu o problema similara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Ce ai rezolvat?

Intreb pentru ca am si eu o problema similara.

Problema in cele din urma era senzorul de apa care se stricase :)). Merge doar cand dorea el. l-am inlocuit cu unul nou care este destul de ieftin, nu stiu sa iti zic exact dar daca vrei ma interesez si it ispun. Operatiunea la reprezentanta nu a durat mai mult de o ora. E mai complicat deoarece sistemul de prindere al senzorului in bidon e destul de complex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La mine cred ca problema consta intr-o gaura pe undeva... ori la vas, ori in vreun furtun, ori pe langa spalatoarele de faruri (pe acolo pare ca ar curge - cel putin pe acolo vad locul umed pe asfalt, dupa cateva ore in care las masina parcata).

Modificat de silkworm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa puna cineva o poza cu acest martor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!