Jump to content

Probleme Scorpion Focsani


TIGANU
 Share

Postare recomandată

dute la focsani. sunt mai competenti. am schimbat eu distributia la ei si am fost multumit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

daca vreti sa vizitati serveceul scorpion galati mai bine va reparati masina singuri . daca se strica ceva macar nu va pare rau . sunt niste nenorociti . incompetenti cu preturi astronomice . daca va dau niste preturi la sfarsit pe factura or sa fie altele . daca va promit discounturi acestea nu apar pe factura finala . au fost atat de incapabili ca nu mai sunt scorpion deoarece a fost vandut serveceul . pana si fostul patron a vazut ce melci sunt . programarile nu se respecta . e haos total . :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Update Vw Scorpion Focsani : Singurul service autorizat din tara unde cureaua accesorii se scoate cu "RANGA" si majoritatea mecanicilor sunt de fapt UCENICI . Am reusit sa scot masina de acolo nevatamata dar mi-a fost de ajuns. Anul trecut am schimbat consumabilele la ei pentru stampila in cartea service dar in rest nu mai am ce cauta acolo.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sa ai mecanici competenti cand ii platesti cu 1100 lei pe luna, si munca este gramada

nu ii trimiti la formare la furnizor.. ci le dai niste carti de pe care sa citeasca teorie ca apoi sa aplice practica pe masinile clientilor nevinovati

normal ca, cei experimentati isi baga picioarele si pleaca, asa ca numai pleava mecanicilor/ucenicilor de mecanici sunt prezenti prin reprezentantele din romania.

eu sincer cred cu toata inima ca nu exista reprezentanta cu service si oameni specializati in romania, indiferent ca este VW sau Iveco

toti niste carpaci, niste schimbatori de piese noi, care nici macar nu stiu sa puna o diagnoza pe masina... trancane ceva la o roata.. ei se apuca sa schimbe tot ce este acolo, ca apoi sa ti le treaca pe factura... penal

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este problema mea cu cat sunt platiti mecanici. Cum iti permiti sa practici preturi aberante dar sa nu ai un tehnician pregatit? O volant Luk, costa 2457 ron la ei iar la magazinul de langa 980 Ron (piesa identica). Incerca unul pe acolo sa ma abureasca ca piesele lor sunt originale si alte alea..probabil ca eu am lipsit la ora de "prosteala pe fata" si nu stiu ce inseamna o piesa OEM. Nu are rost sa intru in amanunte.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

in iunie/iulie anul trecut am fost si eu la scorpion focsani sa ii rog sa imi faca inca o cheie si eventual sa imi schimbe frecventa la telecomanda inchiderii..la un service in tecuci sa pierdut o cheie cu tot cu telecomanda..si ramasesem cu cea de rezerva, cheie + telecomanda. asta am si discutat la telefon cu consilierul respectiv de la scorpion.

 

am facut programare, cheia costa 270 parca si m-au chemat la ei sa umple pe acolo sa ia si sa schimbe frecventa telecomenzii..bun..am stat vro ora si ceva...vine consilierul cu care discutasem si : ''dl x-ulescu, sa stiti ca am intampinat o pb'' ..

 

au incercat ei sa schimbe sa ..dracu sa-i ia, si concluzia..''masina a avut 4 chei..datorita faptului ca nu se imperecheaza immo cu calculatorul motor si ecu nu se poate face nimic din ce ati cerut''..

 

dar, total de plata diagnosticare 115 lei. l-am intrebat dc trebuie sa platesc daca nu am cerut diagnosticare, si nu mi se pare normal ca diagnosticarea sa ma coste cat era pretul pt schimbare frecventa. si mi-a raspuns zambind ca macar am aflat care este probleme sa voi sti pe viitor de unde sa incep..

 

si concluzia care au tras-o ei, este ca aceasta neconcordanta se datoreaza faptului ca am schimbat luminile in bord...bah mah lesi??

si cand l-am intrebat cat ma costa sa rezolv pb la ei , mia zis ca numai ecu este 6000 lei...cand am auzit l-am intrebat in cazul asta cu ce ma mai ajuta diagnosticarea...si mi-a raspuns ca pot sa iau si sh, si sa vin la ei sa monteze...

 

,.ei care s-a mai duce vrodata pe la ei; profesionisti lu'pamant, aveam pretentia sa ma intrebe...bai nene nu merge, vrei sa iti diagnosticam pb sa stii si u la ce sa te astepti pe viitor???

 

cam asa au decurs lucrurile la scoprion focsani...

 

off-topic stie cineva un mecanic bun unde sa schimb si eu amortizoarele fata si bucsele de la bara stabilizatoare?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca tu exagerezi. Chiar daca esti in situatia de a avea probleme si esti dispus sa platesti pentru asta, trebuie sa intelegi ca unele lucruri nu se pot rezolva asa usor cum crezi tu. Atitudinea clientului superior fata de angajatii service-ului doar pentru ca tu ai banii si vrei sa ti se aduca si luna de pe cer nu e una normala, asa cum nu e normala nici atitudinea superioara a angajatilor service-ului (nu e cazul aici).

Ai o masina veche, cu modificari facute intr-un service neautorizat sau de catre tine, nu e la fel de simplu de rezolvat problema.

"Clientul nostru, stapanul nostru" e doar o lozinca de marketing, nu trebuie sa si crezi in ea.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai omul ti-a spus corect.tu te-ai dus la ei nestiind in ce stadiu era masina(daca stiai ce era cu ea si te duceai tintit nu aveai probleme). ai scapat ieftin oricum.la ei manopera era peste 150 lei/ora din cate tin minte

macar acum stii ce trebuie facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristian si ank994

 

ma deranjat faptul ca nu m-au intrebat daca, in situatia de fata neputand rezolva nimic din ce le cerusem la telefon, (ca masina e veche , noua, jaf sau nu, cand vorbim de reprezentanta, sau cel putin eu unul, imi imaginez rezolvarea tuturor problemelor, adica ultima speranta), daca sunt de acord cu o diagnosticare a problemei; nu ti se pare normal?...practic el a facut altceva decat am cerut..

 

altfel zicand tu daca te-ai duce la un mecanic sa schimbi ceva, si el cand ajunge la buba si vede ca e ceva ce-l depaseste si nu e de competenta lui, si nu e asa cum se paruse initial, iti cere bani pt ca a demontat pe acolo???aceeasi bani ca si cand ti-ar fi rezolvat problema..?? practic la mine trebuia sa se verifice frecventa la telecomanda sau ce o fi fost..nu era o munca prea asidua...a pus testerul a vazut ca nu se poate trebuia sa intrebe...sa imi comunice...daca diagnoza era 300 lei ce faceam??? , gresesc cumva???

 

eu acolo am vorbit foarte frumos, chiar si cand mi-a luat aceeasi bani pt diagnosticare, pe acelasi ton l-am intrebat de ce trebuie sa platesc daca nu am cerut...cred ca ulterior cand mi-a zis ca identificand problema treaba e pe jumatate rezolvata, atunci aveam toate motivele sa fiu suparat si revoltat...eu nu am cerut diagnoza...ca eram de acord cu ea, intr-un alt context e alta mancare de peste...

 

nu am avut nici un aer de superioritate (asta e concluzia ta), pt ca stiam ca am coborat dintr-un passat 98 si nu dintr-un touareg w12..

 

cred ca am precizat de la inceput ceea ce ma deranjat la ei..nu am zis altceva...era vorba doar de o intrebare la care as fi raspuns afirmativ, si faptul ca nu m-au intrebat ma iritat peste culme...

 

p.s. acum mai nou se zice, clientul nostru partenerul nostru. ;)

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai la reprezentanta chiar si cand pune testerul platesti.asta e politica lor.cand a bagat masina inauntru automat te-a taxat la ora.macar acum stii ce ai de facut

spor la rezolvat problema ca asta e mai important acum !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La inchiderea centralizata nu se schimba frecventa, e fixa. Ei au incercat sa-ti imperecheze cheia cu masina, nu s-a putut, din cauza unei probleme tehnice. Dar au incercat, un electrician a fost ocupat cu asta ceva timp si e normal sa platesti pentru asta. Nu scrie nicaieri ca platesti doar daca se rezolva problema, ci ti s-a spus dinainte, presupunand ca ai intrebat, cat te costa diagnosticarea si eventual rezolvarea problemei. Daca diagnoza era 300 RON, plateai 300 RON, pentru ca atat e tariful. Tu muncesti pe degeaba sau esti platit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristian si ank994

 

ma deranjat faptul ca nu m-au intrebat daca, in situatia de fata neputand rezolva nimic din ce le cerusem la telefon, (ca masina e veche , noua, jaf sau nu, cand vorbim de reprezentanta, sau cel putin eu unul, imi imaginez rezolvarea tuturor problemelor, adica ultima speranta), daca sunt de acord cu o diagnosticare a problemei; nu ti se pare normal?...practic el a facut altceva decat am cerut..

 

altfel zicand tu daca te-ai duce la un mecanic sa schimbi ceva, si el cand ajunge la buba si vede ca e ceva ce-l depaseste si nu e de competenta lui, si nu e asa cum se paruse initial, iti cere bani pt ca a demontat pe acolo???aceeasi bani ca si cand ti-ar fi rezolvat problema..?? practic la mine trebuia sa se verifice frecventa la telecomanda sau ce o fi fost..nu era o munca prea asidua...a pus testerul a vazut ca nu se poate trebuia sa intrebe...sa imi comunice...daca diagnoza era 300 lei ce faceam??? , gresesc cumva???

Situatia de fata NU este deloc simpla, adica NU se incadreaza in tiparul "sun la reprezentanta ca vreau sa schimb piesa X, ajung acolo si mi-o schimba".

In cazul de fata lucrurile sunt spinoase rau si au trebuit sa sape mult pentru a-si da seama care este problema. Din nefericire problema negenerata de ei in atelier ci de interventii anterioare la sistemul de imobilizare al masinii de care ei NU aveau cunostinta si nu erau implicati. Ei bine, au trebuit sa isi recupereze si ei macar putin din timpul pierdut si din utilizarea echipamentelor. 

 

Si, revenind la sintagma de mai sus "sun la reprezentanta ca vreau sa schimb piesa X, ajung acolo si mi-o schimba", sa stii ca pana si o inlocuire de piesa absolut banala se poate transforma intr-o tragedie: un rahat de schimb de placute frana fata de exemplu poate costa in plus o fuzeta daca cineva inainte a strans culisoarele stranb in fuzeta. Sau un rahat de scihmb de lichid frana poate deveni o tragedie daca cineva la o aerisire anterioara a strans ca boul aerisitorul si la desfacere s-a rupt in etrier.

Nah... ti=am oferit un alt punct de vedere din care pot fi privite lucrurile. Adica, la urma urmei, oamenii au avut bunavointa dar daca situatia a fost de asa natura...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Astazi am avut si eu o problema la scorpion focsani, am vopsit la iei bara fata acum un an si mi sa crapat vopseaua, atunci cand am vopsit bara la cateva zile mi-a mai sarit odata si au rezolvato, astazi am fost la iei sa le arat ca sa crapat iar vopseaua si imi zic ca masina a fost lovita si ca esta este motivul, si ca ma atins cineva in parcare dar bara este perfecta fara zgarieturi, RUSINE Scorpion focsani, am intretinut masini la iei timp de 5 ANI dar acum nu le mai calc pragu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!