Jump to content

Cum se descurca in off-road? (Touareg 7L)


SeaDog
 Share

Postare recomandată

Reguli de baza in off-road:

1. Cauciucuri - daca nu au aderenta suficienta - nu mai conteaza ce super off-roader ai

2. garda la sol minim 220-240 mm

3. ESP OFF

4. Diferential central blocat poate si spate/fata daca stie masina

5. bare stabilizatoare lipsa sau scoase din uz

6. reductor

7. troliu

8. scuturi sub el, roll bar si bandouri laterale de protectie

Nu neaparat in ordinea aceasta dar din cele de mai sus, un touareg are 6 din 8 sau 7 din 8 , deci poate fata la un traseu offroad destul de nasol daca e echipat corespunzator, totul e sa nu-ti fie mila de aripi, praguri si spoilere/scuturi

Cei care nu au incercat asa ceva cu nici o masina de off-road mai bine sa nu fie foarte categorici pe ce posteaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 165
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • VVV

    11

  • Diesel

    10

  • robertdinca

    9

  • msclemike

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

esti f riguros in ceea ce priveste off-roadul! daca transpunem cerintzele tale in varianta ``speed`` inseamna ca cei care nu au 300 cp pe masina nu pot vorbii de viteza! Niciunul care a postat nu sa intitulat expert in off-road si pot sa-ti spun sigur ca ai parte de mult fun si fara jumatate din ce ai insirat tu acolo!Topicul e despre Tuareg stock,daca fac modificarile astea de care zici tu atunci si un ARO are aceleasi veleitatzi nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

www.touaregexperience.ro .....enjoy (sa nu ma injurati dar momentan e in lucru...dar usually sunt niste poze fainute pe el de la offroad numai cu Touaregi....)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea e urmatoarea:

Tinand cont de faptul ca masina a venit dotata cu cauciucuri AllSeason (Dunlop PT4000, parca), credeti ca e nevoie sa pun si un rand de cauciucuri pentru iarna, in conditiile in care nu ma gandesc sa-l folosesc decat pe sosea, fara aventuri in off-road pe perioada iernii?

Sigur o sa-mi spuneti ca e recomandat, dar parca nu as da 25 mil pe cauciucuri daca nu voi folosi masina prin nameti...

Voi ce credeti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca nu-ti trebuie mai ales ca nici nu prea este zapada. Daca ai all season te descurci.

Numai bine! Si un an nu fericit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

si eu zic ca e ok cu allseason in iarna atata timp cat nu te arunci prin nametii offroad ...

Stiu posesori de turisme 4motion (quattro torsen) care trec iarna cu gume de vara.. tu ai un atu fata de ei. Nu stiu cum ti se par in schimb vara gumele astea din prisma zgomotului de rulare... poate ajungi sa cumperi anvelope de vara :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de informatii. Speram sa nu fie nevoie sa le schimb.

De zgomotul de rulare nu ma plang fiindca nu merg prea tare - 130-140. Sotia se impune in cazuri din astea... :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde totusi si de nr.de kilometri pe care ii ai cu cauciucurile allseason.

Eu totusi am pus intotdeuna "gumele"pe iarna .

Si cu asta protejez si celalalt rind si nu am avut niciodata probleme pe zapada sau drum alunecos.

PS:"Iarna" asta insa le-am cam pus degeaba - a fost o uzura inutila a lor de 1 luna si jumatate !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sint f dezamagit de tuareg. am crezut ca e cel mai "barbatesc" dintre suv-uri ma refer la comportamentul off-road nu la puteri, features etc.

un big dizapointment. tot timpul dau cu burta de pamant cand ies de pe drumurile civilizate (nu neaparat asfaltate). necazul e ca il compar cu defender 110 pe care am avut cateva ocazii sa-l calaresc. e o diferenta infioratoare, tuaregul e un simplu toy in off road. e pentru sosele si creeat impresii. nu inteleg cum reusesc aia sa ocupe pozitii fruntase in paris-dakar. cu asta m-or aburit de am pus botul dar e clar ca acolo folosesc cu totul alte masini, doart carcasa seamana cu astea de serie.

insa o trebuit sa fac un compromis pt nevasta careia defenderul is se pare prea spartan pt rulat prin oras. desi amandoi sintem addicted off road ea o zis ca vrea ceva cu care sa poata merge si in urban. in fine dupa cativa ani si incercari nereusite de a ne acomoda cu el am cazut de acord sa-l vindem ca e deranjant de soft in offroad.

acuma ca tot am capatat deja o proasta reputatie pe aici sper ca parerea asta sa nu lezeze pe alti posesori de tuareg care poate is multumiti cu jucaria asta.

Modificat de charlie_root
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gindesc totusi ca masina o gonesti bine pe off-road. In cazul asta si una de Paris-Dakar ar crapa. Eu am urcat pe munti cu a mea si nu am reusit performanta de a o atinge in vreun fel. Santa-Fe fugarit pe dealuri de nu m-am vazut si tot nu am reusit. Dar daca faci ca niste nebuni pe care i-am vazut pe la munte de isi bagau masinile (totusi preparate bine de tot ) prin niste locuri unde nu intram nici cu tractorul, asta e alta.

Voi recomanda in continuare cursuri. Vor fi 300-400 euro cheltuiti bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On Topic - in testele pe care le-am citit la vreme lor Touaregul era "dotat" cu anvelope All-seasons - si s-a descurcat peste asteptarile celor care l-au testat; dar nu lasa asta sa ti se suie la cap, tu stii cum conduci si ce astepti de la masina; all-seasons sunt doar un compromis, nu foarte reusit de multe ori. Recomand doua seturi de anvelope - vara / iarna.

Off topic - de la Touareg pana la Defender e cale lunga, si sunt 2 clase diferite; daca la Touareg nu ai pus suspensie pneumatica si diferential blocabil spate, las-o mai moale, in varianta de baza e echipat pt altceva; doar cu aceste optionale se apropie de Defender, dar nu cred ca il ajunge; dar nici Defenderul, cu orice optionale nu se va apropia de Touareg pe asfalt.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai eu am facut un asemenea curs de off road prin 99, platit de firma unde lucram. nu a fost mare brinza. nu stiu cat o fi costat dar nu a meritat investitia. n-as fi dat un leu din buzunar pt aburelile alea.

chiar ca nu o gonesc in sensul ca nu merg cu viteza pe denivelari. am mai condus pajero scurt (2usi), L200, frontera, nissan D22 si defender 110. exceptand frontera, cu nici una din cele enumerate nu am patit asa ceva. pe fix acelasi drum. acelasi sofer adica eu.

cu tuaregu mi se intampla frecvent. e prea soft suspensia. si garda la sol scazuta, plus ground clearance-ul nu foarte reusit. am agatzat tot felu de crengi printre cablurile si conductele de sub el. ma rog asta se poate intampla la oricare model. orice ai zice tuareg e o masina preponderent pt sosea si iesit la picnic. pe sosea e excelenta.

acum imi e clar ca tuaregul n-are cum sa bata un defender in offroad asa dupa cum nici vicevercea pe asfalt. insa cam tardiv mi-am dat seama ca diferenta e asa colosala. si cand te gandesti ca defender 110 are doar 120cp, insa probabil is toti cai de tractiune nu de echitatie.

ma gandeam ca fiind aproape dublu ca pret fata de un defender, tuaregul o fi f bun si off si onroad.

ps pt moderatori: e cam off topic ce zic eu pacliea. n-am idee unde ar trebui mutat, daca aveti idee mutati-le acolo.

Modificat de charlie_root
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ARO cu motor de toyota avrea 120 si ceva de cp, si in off road rupe, dar on road pica de pe drum, iar la dif de pret.... ce sa mai zic :offtopic:

Sa nu aduc in discutie respectatul IMS, care si acum rupe in off road. Si tot as alege alceva :).

L.E. Data viitoare incearca un Land Cruiser ...

Modificat de maxu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...daca nu sint bani destui, exista Patrol sau Terrano :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

defenderu nu pica de pe drum dar nici nu poti merge cu mai mult de 80-90 fara sa ai senzatia ca esti in elicopter.

land cruiser alea vechi is de tot respectul, astea noi is mult mai soft in off road. nu am incercat dar asa am auzit.

cat despre x5 chiar fani bmw inraiti au recunoscut ca e slab in off road insa f tare pe sosea. cel mai tare suv pe sosea.

totusi in off road un tuareg ii da clasa unui x5. nu cu mult dar e deasupra. doar in off road.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ultimul test pe care l-am citit Touaregul se aproia de X5 in on road, dar ce-i al regelui e al regelui; iar in off road - X5 nu a fost conceput pt asa ceva - studiul de piata facut de BMW arata ca doar 2 % din posesori baga masina in off road, asa ca.....

In nr din nov-dec 2006 e un test cu Discovery 3 vs Touareg - ghici la ce castiga fiecare, iar despre alegerea unuia - fiecare stie mai bine ce vrea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

azi am fost la o vanatoare si a nins.... ghinion, am impins un touareg de ne-au iesit ochii. la dus era drumul inghetat si nu au fost probleme. la intoarcere dezastru, se incleia in fiecare balta mai adancutza, lovea pragurile si dedesubt de-mi dadeau mie lacrimile desi nu era al meu... si vreau sa spun ca pe acelasi drum un aro si o toyota nu aveau absolut deloc probleme....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 3 intrebari cheie.

1. Avea cauciucurile standard, care sunt de vara sau in cel mai bun caz All-season, nu?

2. Suspensia pneumatica nu exista, asa e?

3. Diferential blocabil pe spate nici atat...

Daca le avea sunt 90% ca nu se prindea. Si pe langa asta mai conteaza si soferul.

Tare sunt curios sa imi spui daca avea ceva din cele 3 lucruri spuse de mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 3 intrebari cheie.

1. Avea cauciucurile standard, care sunt de vara sau in cel mai bun caz All-season, nu?

2. Suspensia pneumatica nu exista, asa e?

3. Diferential blocabil pe spate nici atat...

Daca le avea sunt 90% ca nu se prindea. Si pe langa asta mai conteaza si soferul.

Tare sunt curios sa imi spui daca avea ceva din cele 3 lucruri spuse de mine.

la 1 raspunsul este: da, dar si toyota avea la fel.

la 2 si 3: nu stiu.

aia cu soferul e scuza pt touareg la care m-am gandit si eu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare (nu dati cu paru ..ca nu ma pricep si de aia):

suspensia pneumatica cu ce ajuta asa mult fata de cea cu arc in off-road ??

Tot vad: ca daca nu ai suspensie pneumatica ..esti degeaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garda la sol variabila - urca mai sus decat este standard la ailalta. Mai confortabila. Mai.... buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact cum zicea si maxu... in off-road cel mai mare ajutor al suspensiei pneumatice e ca ridica masina foarte mult, ceea ce reduce sansele de a "da cu burta pe jos" si a ramane suspendat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca nu iesi de pe drumuri nationale si forestiere intretinute atunci merg si cele all season din punctul de vedere al tractiunii dar din punctul de vedere al frinarii s-ar putea sa ai probleme daca ai in fata un auto mai usor cu cauciucuri de iarna si care frineaza brusc.

Referitor la criticile aduse Touaregului pentru prestatiile in off road:

Suspensia are cursa mai scurta decat ale off-roaderelor consacrate din motive clare (Touaregul ruleaza si cu 200 km/h, sta in curbe exemplar poate chiar mai bine ca X5 daca e Touareg cu suspensie pneumatica pe sport) iar aceasta setare scurta face ca pe denivelari mari sa atingi cu diverse parti ale caroseriei chiar daca teoretic garda la sol la Touareg este mai mare decat la Defender. Suspensia scurta duce la un contact deficitar intre roata si teren atunci cand denivelarie sunt foarte disproportionate intre roti/punti de unde si o lipsa de aderenta la anumite roti.

In plus Touaregul este foarte greu si in momentul in care aderenta este scazuta are tendinte de a sapa pina ce ramine cu burta pe jos.

Bineinteles ca aceste minusuri se vad in comparatie cu un off roader veritabil, altfel Touaregul este un SUV destul de potent in off road daca are cauciucuri potrivite pentru asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

@quatro2...din pacate pe lista de pret dupa 2007 eu nu vad nicaieri barele decuplabile...care erau inainte......pacat....

In rest....doar troliu cred ca nu poti pune pe original....asa ca daca ai niste banuti...poti sa pregatesti Touaregul de ceva offroad mai...avansat sa zicem :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Daca va uitati voi prin reviste la off-road si nu numai in clasa sa touareg bate tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!