Jump to content

EU 3


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

Din ce am citit prin alte topic-uri, am ramas cu o nedumerire:

nu se mai aduc skode cu motoare EU3 dupa 1ian2007, ce se va intampla cu octi tour 1.9TDI90hp, fabia 1.9SDi64Hp...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori le vor scoate din echiparea pt Romania, ori vor face modificari sa le incadreze in normele de depoluare E4. Cineva pe aici spunea ca a vrut sa faca o comanda pt o Fabie 1.9 SDI, dar livrarea era dupa 1 ianuarie si ...... beeep .... nu se poate, pt ca nu mai importa E3 dupa 1 ianuarie 2007.

Acum ... vom vedea ce se intampla ..... Logan 1.5 DCI E4? ...... mi-e greu sa cred .... poate E2.5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Nu se mai comanda nimic cu motoare EUR3: Fabia 1.9SDI 64CP, Octavia cu 1.9-TDI 77KW(105CP)-M5 si Octavia Tour cu motorul 1.9-TDI 66KW(90CP)-M5.

Raman numai versiunile de 1.9 TDI EUR4.

In ceea ce priveste motorul 1.9 SDI, cred ca eram printre ultimii din Europa la care mai figura in oferta, si din pacate nu cred ca il vor face EUR4.

In ceea ce priveste Loganul, singurul model EUR3 este dieselul de 1.5 dCI 65CP de pe berlina. Restul sunt EUR4.

Modificat de mihai73
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu mi-am comandat masina in sep2006 cu motor 1.9 TDI de 105CP si am observat ca in actele ei scrie ca e EU4, cu toate ca in oferta scria ca e EU3. Acu am observat ca in oferta s-a schimbat, figureaza ca EU4...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stiu ca sunt off-topic (si chiar off-forum) dar ma intreb ce va face Renault ? ;) Diesel-urile lor commonrail 1.5 dCi de pe Megane si Clio Symbol (grosul vanzarilor) sunt Euro 3 ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana in 2010 cica vor sa reduca noxele la diesel cu 80%. Deci vremuri grele, tehnologia asta noua va costa mult. Bluetec diesel conceput de vw&mercedes cica e cel mai curat diesel de pe planeta. q7 v10 tdi ar fi un exemplu in acest sens. Asta expus la Naias.

Loganul ce va face? Va pune motoare eu4 pe logan. Deja le au. Dar va creste pretul la masina.

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

stati putin ?! :icon_cool:

cum adica nu se mai importa skode de 90 de cai ALH-URI ???

in lista euro 3 e trecut clar ALH , si am vazut pe autovit o gramada de skode cu 90 de cai !!!

am cumparat o octavia de 90 de cai din 2OO2 din Spania si inca sunt cu ea aici (Spania)

sau cum nu o pot inmatricula in Ro

rog sa ma lamureasca s pe mine cineva !!!

lista_EURO3.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era vorba de masini noi, adica ce se mai produce. Tu o poti inmatricula, dar taxa de inmatriculare e destul de mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Persoanele fizice pot importa orice masina dar la inmatriculare se percepe o taxa de prima inmatriculare (referitoare la protectia mediului), desi s-a discutat mult pe tema asta cu Comunitatea Europeana. Taxa se calculeaza asa: http://www.mfinante.ro/taxa_auto.html

PS: Banuiesc ca este cea actuala si aplicabila acum :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci eu persoana fizica o pot inmatricula ???

taxa e de 1621 E !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, platind acea taxa de inmatriculare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am o mica nedumerire.Am o skoda o2 din 10/2005,1.9 tdi 105 cai si la RAR in Ploiesti mi s-a spus ca e euro3,iar de unde am luat-o din Belgia tipu de la parc mi-a spus ca e euro 4.Eu pe cine sa cred?Nu stiu sa va spun acom tipul motorului,dar revin maine cu tipul motorului dupa ce ma uit in carte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sry99: Intr-adevar, primele Octavia II 1.9 TDI 105 CP (fabricatie 2004) aveau incadrare in norma Euro3. Din cate tin minte, din 2006 au fost incadrate in norma Euro4. Cel mai bine te va clarifica seria motorului inscrisa in Cartea de Identitate a masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica te rog pe coperta interioara a Serviceplan-ului. Gasesti acolo codul motorului format din 3 litere (s-ar putea sa il gasesti si pe talon sau daca nu uita-te pe capacul curelei de distributie, ai o eticheta acolo cu tipul/seria motorului). Daca este BJB atunci motorul respecta norma Euro3.

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai luat-o din belgia, daca nu ai certificatul de inmatriculare al masinii (de culoare portocaliu - maronie, foarte lung si ingust), trebuie sa fi primit macar certificatul de conformitate al masinii, eliberat de VAG AG. Pe ambele documente figureaza in clar norma euro.

PS: pe de alta parte, spunea cineva ca daca ai o masina euro3 pe care o faci sa treaca drept euro4 ai probleme la ITP, pentru ca o evalueaza dupa norma din talon. mi se pare logic.

Modificat de adso
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, euro3 consuma mai putin decat euro 4 si nici alte taxe nu sunt mai mari :vinemosul:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc baieti.Motorul este euro 3(BJB)si am si platit taxa de prima inmatriculare in valoare de 870 de euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

La motoarele pe benzina exista o regula generala, ca de exemplu toate motoarele de pe skoda octavia fabricate dupa 2002 sunt euro 4 , sau difera de la un tip la alta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!