Jump to content

Ambreiaj - probleme


chris
 Share

Postare recomandată

Pai Gabi...pedala e trasa de ditamai arcu...nu cred c are cum sa ramana in podea...

Pedala sa revina nu este trasa de arc si impinsa de pompa?

Im schimb am momente in care simt pedala cum lucreaza numai din arc...

Se schimba greu?e scumpa pompa?  :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ramane pedala la podea, am patit eu in vara la alta masina.

nu o ridica arcul, am bagat piciorul sub pedala si am ridicat-o.

nu a fost scumpa pompa(nu mai stiu ,dar cateva milioane.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna seara. Va deranjez cu urmatoarea problema : schimbat kit ambreiaj complet plus volant deoarece mi-a ramas volant blocata si am zis daca tor ajung acolo sa schimb tot. Dupa a inceput distractia: am urcat in masina dau sa plec de pe loc pedala de ambreiaj la pamant teapana, am ridicat-o cu mana fara probleme dar de la schimbarea ambriajului prin "fataiala" de prin oras sau aglomeratie bara la bara imi ramane schimbatorul blocat in treapta 1 si R si simt ca parca se misca ceva cu totul si nu debraiaza si in acel moment la 1 cm de podea imi pleaca masina de pe loc. Trebuie sa smucesc cu putere de schimbator ca sa iasa din viteza. Am aerisit instalatia de atunci, am incercat si cu saibele metalice la trenul fix spre roata din stanga fata dare teapan, mi se spune prin service ca de vina ar fi cutia din cauza nu stiu carui rulment iesit din cote si nu am ce sa fac. Precizez ca inainte de schimb nu facea deloc asa. Va rog daca a mai patit cineva cum a rezolvat? Multumesc anticipat! Stima!

P.s Precizez ca am intalnit un Passat venit din Germania cu aceleasi simptome dar omul nu a gasit rezolvarea. Cutia este manuala in 6+1 trepte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11
On 2/7/2018 at 9:06 PM, Laurentiu_LWR said:

Sautare...am avut azi treaba sub bord...zona releelor si mi-a atras atentia tija pompei de ambreiaj...pare oxidata sau nu stiu cum sa zic...

Pe langa asta...imi pare putin transpirata...si scartaie dupa cum se poate auzi in video...

Tin sa precizez ca ambreiajul de nou a fost foarte tare...sa fie oare de la pompa?

 

 

Asa face din cand in cand si la mine. Dar nu e de la pompa. Am aierisit odata ambreiajul si pedala ramane jos, nu e trasa de arc.

E de la frecarea pedalei de plastic pe pivotul unde e prinsa. Un wd40 si tace o vreme. Cel mai bine cu vaselina siliconca, dar e cam nasol accesul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Buna. Vreau sa imi volta + ambreiajul la masina. Mecanicul mi-a spus ca pentru masina mea sunt 2 modele de ambreiaj. Imi poate spune cineva ce model se potriveste pe masina mea? Este vorba de passat b6 combi 04.2007 1.9 TDI 105 cp bluemotion BLS WVWZZZ3CZ8E062480. 

Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!