Jump to content

Semnalizare oglinzi


C o s m i n
 Share

Postare recomandată

N-am gasit alt topic pe aceasta tema, deci imi permit sa deschid eu unul. Am vazut nu demult un Passat B5 sau B5.5, nu retin, cu semnalizari in oglinzi. Eu parca am vazut ca semnalizarile inlocuiesc plasticurile acelea negre din partea de jos a oglinzii ce nu-s vopsite in culoarea oglinzii. Oricum, oglinzile sunt aceleasi la B5 si la B5.5. Acuma sant innebunit dupa asa ceva si nu gasesc nicaieri informatii, nici pe net, nici prin magazine. Stie cineva unde sant sau are cineva asa ceva, sa-mi explice cum e cu ele? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinizile alea cu semnalizari sunt diferita la format, sunt mai mari si cea din dreapta este de aceeasi dimensiune cu cea din stanga. Sunt destul de scumpe ca sa le schimbi acum si nu stiu daca instalatia electrica permite asa ceva. Au fost montate pe passat cred ca din 2005

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, intr-adevar oglinda din stanga e mai mare decat cea din dreapta, dar pe mine ma intereseaza doar plasticul acela transparent ce se monteaza in oglinda, ca instalatia se rezolva, sunt electronist. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca oglinzile sunt alt format sunt sanse mari ca plasticul transparent de care zici tu sa nu se potriveasca la tine, mai ales la cea din dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, vroiam sa spun ca oglinda din dreapta e mai mica decat cea din stanga, dar la cate Passat-uri am vazut, era aceeasi chestie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci si pe mine ma batea gandu sa imi pun oglinzi cu semnalizari.. alea sunt ambele egale pe cand la a mea sunt una mica din dreapta si cea de la sofer normala .. si am inteles ca sunt scumpe .. si nu stiu daca merita ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha! Deci alea au aceleasi dimensiuni. Dar eu tot fac cumva si daca le fabric la comanda din plastic transparent dupa forma plasticului negru de la oglinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acele oglinzi au aparut pe passat dupa 2004, dupa ce i-au tras un nou face-lift la passat b5.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Gicu mai da si tu detalii despre acele oglinzi cu semnalizatoare ca de cand am luat masina vreau si eu asa ceva :) Cat costa, ce mai trebuie schimbat la masina :) ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu le-am comandat din Germania. Ma costa 2x129 EUR si curierul.(am niste prieteni acolo care mi le-au comandat)

Sunt noi noute, pregatite pentru vopsit, sistem electric, geamuri incalzite, sistem de prindere si foarte important wiring cables.

Am sa va anunt cand le primesc. In principiu am vorbit cu un baiat foarte priceput care mi-a confirmat ca pot fin instalate.

Le voi primi dupa Paste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Gicu mai da si tu detalii despre acele oglinzi cu semnalizatoare ca de cand am luat masina vreau si eu asa ceva :salut: Cat costa, ce mai trebuie schimbat la masina :) ms.

Au sosit. A fost o idee mai ieftin 191 eur perechea + 45 euro expeditia. :salut: :salut:

post-900-1177347990_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au sosit. A fost o idee mai ieftin 191 eur perechea + 45 euro expeditia. :icon_cool: :D

Foarte faine! Sa le porti sanatos ;) (de fapt masina sa le poarte tu sa te mandresti cu ele :P )

Cu semnalizarile de pe aripi ce faci? Le lasi sau le scoti? Au venit gata vopsite la culoarea masinii? Ca nu imi prea dau seama din poze daca sunt nevopsite!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Is date in primer. Asteapta sa fie vopsite. Foarte faine. Sa le porti sanatos. Nu au fost scumpe. De pe E-bay? Sant foarte faine. Se mai pot comanda la aceleasi scoruri? Merita sa strangi 250 de oiro pentru asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
C o s m i n

Am reusit sa pun semnalizari in plasticul acela negru de sub oglinda, arata destul de cochet ziua, dar noaptea e bestial. Am folosit cate 11 LED-uri pe fiecare oglinda, LED-uri transparente din acelea cu lupa, dar care lumineaza portocaliu. Zilele urmatoare o sa pun si poze cu ele cum arata si ziua si noaptea. Consumul total al LED-urilor de pe o oglinda e undeva pe la 110 mA, deci mai putin decat un bec de 2W.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

!!! Felicitari Cosmin. Abia astept pozele (zi si noapte).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin

Poate prezinti chiar un tutorial... :evil:

Modificat de Rumplestilskin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Deci... au venit si pozele. Ziua:

post-8441-1178167766_thumb.jpg

post-8441-1178167771_thumb.jpg

post-8441-1178167776_thumb.jpg

post-8441-1178167783_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt super ! Felicitari. Poate intr-un timp voi avea si eu, dar nu sunt asa de indemanatic. Oricum, iesi mai ieftin decat sa-ti cumperi oglinzi noi cu semnalizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Si noaptea ... Nu sant prea clare, asa e cand iei aparatul de la altii, dar asta e.

Nu stiu in ce masura o sa va placa, dar eu sant multumit. Avand in vedere ca alta posibilitate eleganta de a monta semnalizari la modelul asta de oglinzi nu exista, si o pereche din alea cu semnalizari, e la 250 de euro, e bine. :icon_thumright:

post-8441-1178167949_thumb.jpg

post-8441-1178167953_thumb.jpg

post-8441-1178167957_thumb.jpg

post-8441-1178167960_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ff bine arata oglinzile. Oglinzile alea cu semnalizatoare seamana ff mult cu alea de golf5, daca nu or fi chiar identice. Jantele imi plac mult, dinalea am si eu, dau o nota de clasicism masinii. (scuze de offtopic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin

te rooog mult, pune si niste poze "de noapte" cu un aparat mai bun. Sincer, imi plac mult si m-as baga si eu la un tuning de acest gen. Mie personal, cele montate pe Passat OEM dupa 2004, mi se par deranjante noaptea, mai ales pe autostrada. Nu sunt carcotas (de data asta), dar mai ales pe autostrada, pana te obisnuiesti, cand semnalizezi stanga, ai senzatia ca a aparut un master langa usa ta. Led-urile mi se par mai putin inselatoare, mai ales ca poti pune mai putine :icon_thumright: . Bravo. Si inca ceva, cam cat timp ti-a luat sa "prepari" o oglinda? Led-urile le-ai lipit direct de carcasa oglinzii, sau le-ai facut vreun suport ceva prin interior?

Modificat de Rumplestilskin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n
Publicat (modificat)

:icon_thumright: eto_ro@ mersi de aprecieri. Jantele mie nu-mi plac, dar astea erau pe masina. Tre' sa le accept, mai faine nu am, si mai ales nici bani de ele.

Rumplestilskin@ as pune eu poze, da' si asa abia am gasit un aparat care sa mearga cat de cat noaptea. Pacat ca nu stai mai aproape, sa le vezi live. E super. :blackeye[1]: Pai toata treaba am facut-o sambata de pe la 9 dimineata pana pe la 5 dupa-masa, munca non-stop, cu tot cu tras fire. trebuie demontate si capitonajele usilor din fata, si oglinzile date jos cu totul, iar apoi desfacute. LED-urile sant bagate in ornamentul acela negru de jos al oglinzii, unde am dat gauri cu burghiu de 2mm prima data, iar apoi de 4,8mm pentru fiecare LED, la turatie foarte mica. DAR! trebuie lucrat foarte atent, linia gaurilor sa aiba o usoara curbura, ca asa cer oglinzile, si sa nu fie distante diferite intre ele, ca se vede f. urat pe urma.

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Publicat (modificat)

@ cosmin_acn

Arata foarte bine , dar da si tu mai multe detalii . :icon_thumright:

N-ai facut si un DIY ?

Cum se leaga ledurile intre ele ?

Unde le-ai facut legatura cu semnalizarea OEM ?

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Excelenta idee !!!!!!!!!!!! Se vede super bine si e de si de bun gust !!!!!!!!! BRAVO!!!!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte foarte arata acuma.

Good job.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!