Jump to content

Favorit 135 LE


andreiu
 Share

Postare recomandată

1000-1500 euro maxim, in fct de km, eventuale dotari, stare tehnica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe a mea din 91 am vandut-o in 2005 cu 1600 de euro. Motorul era ok, trebuia schimbat doar lantul de distributie, masina in stare foarte buna, deoarece am schimbat cam tot ce insemna suspensie, frane si directie inainte de vanzare. Singura problema a masini era rugina la aripile spate, si masina necesita o revopsire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sal.In leg cu reglajul culbutorilor ,cum se face mai exact??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

0.15 mm admisie, 0.20 mm evacuare acestea sunt valorile jocurilor intre culbutor si tija supapei. se masoara cu o lera cand pistonul este ridicat in PMI deci in compresie (vezi asta cand delcoul are distribuitoru indreptat catre fisa care duce la cilindrul in cauza). daca nu ai aceste valori slabesti contrapiulita de pe surubul de reglare al culbutorului, slabesti sau strangi dupa cum e cazul, apoi strangi contrapilita la loc. succes! p.s. am uitat trebuie sa demontezi capacul de la culutori pentru asta;))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.Ce ar trebui sa se observe dupa o reglare corecta a culbutorilor ,zgomot,performante,etc???Si te-as ruga ,daca vrei sa-mi "dai mura in gura" , cu poze daca esti amabil,cum se face reglarea.Mrs f mult. :blink:Apropo ; m-am uitat in cartea masinii (e in germana) si scrie asa :joc supape / admisie 0.20 , evacuare / 0.20 , temp motor 20 gr C. :lol:

Modificat de andreiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut.O intrebare . In stinga bateriei de la masina se afla niste fire si o cupla(mufa) : firul din cupla(mufa) respectiva este taiat sau este intreg?Astept reply.Mrs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut! :offtopic: Eu vin din alta sectiune (am o broasca deci air-cooled) dar am achizionat pentru nevasta mea oSkoda Favorit.As vrea sa-mi spuneti daca exista piese ,mecanici si care ar punctele slabe ale masinii.Stiu ca vreau multe dar poate ma ajutati cu niste sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am doua intrebari pentru posesorii de Skode Favorit.

1. Cat merita (daca merita) sa dau pe un Favorit din 94 cu 100000 de km la bord? Mentionez ca masina nu are catalizator.

2. Imi poate recomanda cineva un mecanic din Bucuresti, specializat pentru acest model, pentru a putea verifica masina inainte de cumparare?

Am foarte multe retineri legate de posibiltatea procurarii pieselor si de pretul acestora. Sincer as fi preferat un Forman insa e un model chiar mai rar ca Favoritul.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut sint din agnita jud sibiu si am o skoda forman din 93 de un an avea 85000 cind am luat-osi acum are 95000 circul zilnic cu ia e o masina fff buna fiabila ieftin de intretinut ,de cind o am i-am schimbat doar uleiul ,delcoul si bucsele punte spate,aaaa si bord de felicia si arata super

piese gasesti si sunt ieftine am o sursa din jud mures daca te intereseaza tipul se ocupa numai de felicia-favorit , piese noi originale si second hand e cunoscstor si meserias f bun

in concluzie este o masina foarte buna in raport pret calitate

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit Clau !

Skodari de pretutindeni, uniti-va !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut sint din agnita jud sibiu si am o skoda forman din 93 de un an avea 85000 cind am luat-osi acum are 95000 circul zilnic cu ia e o masina fff buna fiabila ieftin de intretinut ,de cind o am i-am schimbat doar uleiul ,delcoul si bucsele punte spate,aaaa si bord de felicia si arata super

piese gasesti si sunt ieftine am o sursa din jud mures daca te intereseaza tipul se ocupa numai de felicia-favorit , piese noi originale si second hand e cunoscstor si meserias f bun

in concluzie este o masina foarte buna in raport pret calitate

Salut! Multmesc pentru raspuns. In principiu nu mai sunt interesat de 135. Problema cea mai mare e ca nu stiu un mecanic de incredere aici in Bucuresti. Fiind o masina destul de rara pe la noi prefer sa nu merg la orice service, riscand sa nu fie verificata deun cunoscator. Mai e si problema, deloc de neglijat a faptului ca este noneuro. Un Forman am vazut prin Militari dar proprietarul cerea 8000 de lei noi pe ea. Probabil vrea s-o pastreze. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu am dat in iulie 2007 5000de lei noi pe ia ,asa ca daca masina sta bine in tabla si motorul e ok si e cat de cat intretinuta eu zic ,ca nu e mult,treaba cu non euro are doua taisuri adica e carburator e mai ieftin de intretinut si la o adica mai sufli un jiglor mai reglezi si nu ramii in drum pe cind la astea mai sofisticate.....sa nu fiu inteles gresit nu am nimic cu cei care au asa ceva din contra vreau sa imi iau si io ceva astept sa vad ce fac astia cu taxa si o sa fug rapid in germania dupa o fabia combi 1,4 sau 1,9 diesel,ma referam la ce am in prezentcit despre mecanici ....tre sa dai de unul care vrea sa se bage sau stie cu cde se maninca skoda ca am primit si io refuzuri destule,ii mai profitabil sa repari de astea scumpe ca acolo e si pret ,in principiu nu este foate complicat,acuma tu decizi..........bafta

Modificat de xxnelu
Te rog sa nu mai dai QUOTE/REPLY la mesajul anterior. Foloseste Add Reply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Clau: ai pierdut trenul cu fabia SH ( anul trecut ) dar poate or veni si vremuri mai bune....

Velo: In materie de skode iti recomand pe cel mai bun mecanic din Ro: Nea Mircea...daca vrei tel imi dai PM.

E posibil sa te ajute daca vrei sa gasesti o skodita buna chiar cu o oferta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

nea mircea e din bucuresti, zona rahova-alexandria.

nea mircea e din bucuresti, zona rahova-alexandria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!