Jump to content

Schimbare toba finala golf v


dragoslk
 Share

Postare recomandată

Puteai sa optezi pt ceva mult mai frumos decat toba pe mijloc. Parerea mea este ca nu se potriveste deloc la astfel de masina si este si cam iesita in afara.

Eu am optat pentru altceva. Am schimbat bandoul cu unul de Golf GT si am adaugat un tips Borla. Baietii de la Pilot au lucrat foarte bine si s-a schimbat si sunetul putin.

O sa pun si cateva poze zilele astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteai sa optezi pt ceva mult mai frumos decat toba pe mijloc. Parerea mea este ca nu se potriveste deloc la astfel de masina si este si cam iesita in afara.

Eu am optat pentru altceva. Am schimbat bandoul cu unul de Golf GT si am adaugat un tips Borla.

100% de acord... si eu as face la fel. Bravo!

Nici mie nu imi place cum arata masina stock cu evacuare pe mijloc... dar e chestie de gusturi.

Cat a costat bandoul de GT?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu era mai simplu sa decupezi bandoul. E vreo diferenta intre cel de gti si cel de pe golful standard? (in afara decupajului pentru toba bineinteles)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre bandoul de GTI si cel de Golf normal sunt diferente si in afara de decupaj.

Al meu este de GT, identic cu cel normal numai ca are decupaj.

Bandopul nu a costat nimic fiind schimbat pe Casco.

Tipsul a fost 1,5 mil iar manopera 600 mii.

A fost o munca foarte grea pt ca iesirea este pe diagonala si este spatiu foarte mic. Au taiat cat au putut din toba si din tips si au adaugat inca o bucata care sa faca iesirea dreapta. Baietii de la Pilot au lucrat excelent recomand la oricine.

Stie cineva daca se pot inveli pleoapele in folie de carbon? Mie mi-e frica sa le vopsesc pt ca dupa ce vor fi lipite nu se mai pot da jos si vopseaua sare de la pietricele si se cojesc in 80% dintre cazuri. O alta solutie ar fi sa le las nevopsite (negre). Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...mie mi-e frica sa le vopsesc pt ca dupa ce vor fi lipite nu se mai pot da jos si vopseaua sare de la pietricele si se cojesc in 80% dintre cazuri. O alta solutie ar fi sa le las nevopsite (negre). Ce parere aveti?

Eu le am vopsite de vreo 6 luni si nu au nici cea mai mica problema. Asa ca sfatul meu e sa le vopsesti. Dar la o vopsitorie care lucreza pe principiul calitatii. La partea cu prinderea, nu folosi adezivul care a venit cu pleoapele, foloseste banda dublu adeziva... tine excelent... si daca vrei sa le dai jos trebuie doar deschisa capota si tras cu grija. Se vor desprinde. Ale mele sunt prinse dupa cum am zis de vreo 6 luni sau mai mult si am mers pe toate conditiile... nici cea mai mica problema.

In nici un caz sa nu le lasi nevopsite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt sfaturile cu pleoapele. O sa vad cum fac. Pune o poza cu ale tale te rog.

poze cu tipsul Borla...

si o poza de cu prinderea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt sfaturile cu pleoapele. O sa vad cum fac. Pune o poza cu ale tale te rog.

Cu placere.

Pun doua poze, ca sa vezi mai bine... nu e nici o diferenta intre adeziv si banda dublu adeziva.

imag0789yd6.th.jpg imag0780ra9.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat au costat pleoapele?

se gasesc in culorile vw sau trebuie vopsite ulterior?

de unde le-ai achizitionat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am luat printr-un coleg de forum... CRISTISEVEN7, am dat 50 de euro pe ele, dar in magazin la noi sunt 370 ron. Nu se gasesc vopsite in culoarea masinii, si recomandarea mea e sa mergi sa le vopsesti undeva profesional, ca altfel... nu vei fi multumit. Mie imi plac mult, si sunt foarte multumit de cum rezista vopseaua.

Modificat de istef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum era cu toba aia schimbata? :rolleyes: sa revenim dragi colegi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt poze. cred ca asa o sa fac si eu, pana la urma. le vopsesc si le lipesc asa.

Pleoape gasiti la Pit Stop Tuning cu 52 euro (TVA inclus) de la Kamei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei_1402, bara ta avea decupaj sau au decupat-o la montaj. La TDI bara nu are niciun decupaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

la 2.0tdi 4motion bara spate e decupata ? daca da...pot sa montez mufflere de gti ? cam cat costa si unde se gasesc ? pierd cumva garantia daca fac aceasta operatiune ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.Orice spoiler spate de 4Motion e decupat si,da,poti sa pui capete drepte.Cat despre garantie nu stiu ce sa spun...cel mai bine la montaj este sa se demonteze finala si intermediara dar asta nu o sa-si prea dea seama cineva ca ai demontat-o.Ramane de vazut daca observa dealerul ca ai capetele schimbate si daca il duce capul la faptul ca poate ai dat toba jos... :lol:

Modificat de SB_20_WOB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam cat m-ar costa operatiunea asta? si unde as putea sa gasesc capetele de la toba de gti ?

Modificat de primaru88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, am si eu o dilema: am achizitionat o prelungire spate de la rieger cu evacuare 2x2 ca cea din imagine. pentru asta sunt necesare 4 evacuari, am vorbit cu dealer-ul si mi-a sugerat sa nu inlocuiesc esapamentul pentru ca nu are nici un sens:

1. nu am nici un avantaj de putere sau sunet

2. este foarte costisitor

3. esapamentul la diesel sa strica foarte foarte greu

operatiunea ar consta in modificarea evacuarilor din partea stanga, iar in partea dreapta ingaurirea esapamentului si montarea altor doua evacuari. ce am gasit pe net a fost: http://www.pilotauto.ro/ , ce imi recomandati sa fac? a mai facut cineva modificarea? ce parere aveti de pilotauto???

post-8412-1169023981_thumb.jpg

Modificat de lile
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt ok, mai sunt membrii ai forumului care au apelat la ei si au dat rezultate multumiroare

am impresia ca era si un topic dedicat celor de la pilotauto

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sunat la ei .. lucreaza cu powerfull si borla. powerfull cred ca sunt turcesti, iar borla sunt facute la pitesti, sper sa nu rugineasca!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper degeaba, dar depinde de cat tii masina, eu am luat Magnex made in UK, alea sigur nu ruginesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stii vreun magazin unde au tipsuri mai bune ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar nu stiu, incearca magazinele de tuning, este unul chiar la noi pe forum merita sa le pui o intrebare

sunt in sectiunea vanzari/anunturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut, stiti cumva unde gasesc o astfel de finala si in ce bani? :icon_bounce: multumesc

post-50169-1257668583_thumb.jpg

Modificat de andre.mlx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

recomanda cineva o toba finala buna care sa nu faca si gaura in buzunar la achizitie? ma intereseaza sunetul in principal(suflul turbinei in special, nu ca o toba gaurita). stiu ca performante nu se pot obtine numai cu finala, dar pana la un traseu complet o sa ma multumesc numai cu asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!