Jump to content

Greutate jante


Bogdan_wrc
 Share

Postare recomandată

  • Replies 189
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • spartaans

    9

  • The_Ego

    9

  • adifox

    7

  • Livakee

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Astazi am montat cauciucurile de iarna si (in mod special pt Rex :icon_cool: ) am cantarit rotile cu totul (anvelope montate pe jante si umflate):

Roata aliaj 17 (janta Borbet XL 7.5x17 + cauciuc GY F1 Asymmetric 225/45/17) - 20.5-20.7 kg (pe stanga sau dreapta cantarului :icon_thumright: )

Roata otel 16 (janta otel 6.5x16 + cauciuc GY UltraGrip 7+ 205/55/16) - 17.9-18.1 kg.

Bafta.

Modificat de Acidutzul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi domnu!

In curand imi pun caucururi de iarna pe jantele OEM de 16 si voi face si eu operatiunea cu cantaritul.

Sanatate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aoleo, 18 kile??? nu ma gandeam ca e asa mult, exact aceeasi config ( janta otel cu care a venit masina 6.5x16 + cauciuc GY UltraGrip 7+ 205/55/16 ) o am si eu acum pt iarna... Pt la vara ma gandesc la ceva jante usoare, ca nu am motor puternic, pe 16 sau 17. Ceva recomandari ?

?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am trecut la jantele si anvelopele de iarna asa ca am avut ocazia sa cantaresc rotile (anvelope montate pe jante si umflate):

Roata aliaj 17 (janta BBS VZ032 8x17 + cauciuc GY F1 Asymmetric 225/45/17) - 21,1 - 21,2 kg

Roata aliaj 16 (janta VW Mugello 6x16 + cauciuc GY UltraGrip 7+ 205/55/16) - 19.2 - 19,3 kg.

Acidutzul Avem aceleasi cauciucuri :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Referitor la greutatea unei jante am gasit un test de comparatie pe circuit intre o janta ultra usoara(ULTRALEGGERA) si o janta normala after market.

post-15613-1231424503_thumb.jpg

post-15613-1231424509_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am cantarit si eu:

Jante+anveolpe: aliaj 8J ET33 R18 - 22.5Kg

Jante+anvelope: tabla 6.5J ETxx R16 - 18.5Kg

M-ar interesa cat cantareste o roata cu tot cu cauciuc: Santa Monica de 17" OEM. Stie cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca threadul e foarte vechi dar cred ca mai sunt oameni interesati de jante usoare. Atasez un tabel un tabel cu greutatile jantelor sortate pe dimensiuni. Din pacate majoritatea sunt pentru piata americana si japoneza :blink: .Iar de pret nu mai vorbesc.

iar pt EU?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

idee e ca dc nu mergi la curse, cat de mult pot influenta 4-5 kg/roata??? Aici ma refer la mersul zilnic pe distante de 10-20 km pana la serviciu sau mai stiu eu unde in oras...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

idee e ca dc nu mergi la curse, cat de mult pot influenta 4-5 kg/roata??? Aici ma refer la mersul zilnic pe distante de 10-20 km pana la serviciu sau mai stiu eu unde in oras...

Influenteaza!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caz concret;un amic a cumparat un a4 b5 1,9tdi 90cp cu jante de 17;nemultumit de comportamentul acestor jante,le-a dat la combinatie pe jante de 15,mi-a raportat un consum mai mic cu 0,5-0,7% si masina cu o idee mai sprintena la demaraj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cutie automata, asa ca nu ma gandesc ca plec primul de nici un fel (aici ma refer la capacitati-cmc-apropiate sau mai mari), cat despre consum, nu e cazul, si asa am 13-15%, numai conteaza 1% mai putin..

Dar ms de raspuns...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Greutatea unei roti isi pune amprenta si pe sistemul de frinare, articulatiile masinii, manevrabilitatea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Greutatea unei roti isi pune amprenta si pe sistemul de frinare, articulatiile masinii, manevrabilitatea masinii.

De acord :))

In Motorsport si nu numai greutatea jantelor/rotilor este esentiala. pt. cei care vor sa aprofundeze:

http://www.wheelweights.net/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ziceam undeva aici ca doresc sa-mi cumpar jantele astea de 15" (Latime 6,5J), dar nu stiu ce greutate au si ce ET. Astept un email de la ei.

E posibil sa fie mai grele decat cele de tabla care le am acum pe masina. Daca e asa, mai merita sa le mai iau?

Mie frica sa nu stric directia de tot !

LATER EDIT !!!

Mi-au trimis email :lol:

Pretul este pe set ( 4 buc.). Adica 950 RON

Au aprox. 6.5kg/buc.

Pai la 6.5 Kg cat are o janta, merita sa le pun pe masina :blah:

Acum astept sa vedem ce ET au :lol:

Modificat de GeoB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar nu pot modifica postul anterior :)

Am primit email. Au ET 35. Ce ziceti merita sa le iau ? ET-ul nu mi se pare mare :lol:

Captura_2.png

Arata ca alea de BMW :)

Modificat de GeoB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 75HP ai face bine sa verifci greutatea lor, dc vrei sa ramai la acelasi consum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vi se pare mult 8 kg fix,acelasi model de mai sus ART,numai ca pe 16"? cele de tabla pe 16 au 9,6 kg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin si eu cu o intrebare : O greutate a jantelor de 13 kg/buc + 9,5 kg/buc a anvelopei imi va modifica simtitor consumul, demarajul ? pe 1.9 tdi @ 140 hp ? Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In medie 1 kg de masa in rotatie (janta, anvelopa) echivaleaza cu 6 kg de masa statica. Deci daca o roata va fi cu 2kg mai grea (de exemplu) decat inainte, e ca si cum ai fi incarcat masina cu 2x4x6 = 48kg. Consumul va creste proportional. De asemnea consumul creste daca vei utiliza anvelope mai late.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In medie 1 kg de masa in rotatie (janta, anvelopa) echivaleaza cu 6 kg de masa statica. Deci daca o roata va fi cu 2kg mai grea (de exemplu) decat inainte, e ca si cum ai fi incarcat masina cu 2x4x6 = 48kg. Consumul va creste proportional. De asemnea consumul creste daca vei utiliza anvelope mai late.

Deci acum ca am trecut la aliaj si la cauciucuri de vara, dif e de 1,6 kg la janta,si 1 kg aproape la cauciuc,cel de iarna e mai greu. Deci 2,5 kgx4x6 =60 kile masa. Simteam io ca trage mai bine masina,se simte mai usoara,parca nu mai simtea greutatea ca inainte :rolleyes: SI io credeam ca e placebo! :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci acum ca am trecut la aliaj si la cauciucuri de vara, dif e de 1,6 kg la janta,si 1 kg aproape la cauciuc,cel de iarna e mai greu. Deci 2,5 kgx4x6 =60 kile masa. Simteam io ca trage mai bine masina,se simte mai usoara,parca nu mai simtea greutatea ca inainte :rolleyes: SI io credeam ca e placebo! :))

Ai cumparat jantele ART? Cum ti se par?

Modificat de X-Ecutor
double post
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cumparat jantele ART? Cum ti se par?

Sunt foarte ok,pret foarte bun,aspect super,raportu calitate pret excelent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!