Jump to content

Greutate jante


Bogdan_wrc
 Share

Postare recomandată

Postez si eu ceva mai rar poate va ajuta pe cineva pe viitor , Janta OEM Audi S8 pe 20 cu 8,5 j latime toate 4 , o janta cantareste 12,78kg fara guma ! Jantele sunt forjate !

post-66184-0-88405900-1410424157_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 189
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • spartaans

    9

  • The_Ego

    9

  • adifox

    7

  • Livakee

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

@daneforiesud: Sincer spui numai prostii. Uite-te in cartea masinii si vezi ce recomanda. 205/45 este dimensiune de Polo. 

Forta de franare, distributia ei..astea banuiesc ca nu conteaza pentru tine. De ce ai pus mai late pe spate nu inteleg. Ai facut conversie la tractiune spate?

 

Cel mai mult din forta de franare o preiau anvelopele din fata. 225 s-a pus din fabrica si pe latime de 7, asa ca nu e vreo problema. Daca era masina foarte lasata si iti atingea atunci intelegeam anvelope mai inguste.

Ma rog fiecare cu inovatiile lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut dragi colegi! Tocmai ce am intrat in posesia unor jante r16/7,5j et 35 cu cauciucuri de vara 205/55, intrebarea este: Sunt multe  cele 2 kg in plus fata de cele 17 kg aveam pe tablele stock de 15?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu calculeaza 2kg pe fiecare roata in parte.depinde ce faci cu masina.daca vrei consum mic.daca vrei demaraj mai bun 2 kg la fiecare roata conteaza.in schimb pentru design nu mai conteaza toate astea"baba sufera la frumusete" bafta multa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sistemul de calcul îl știu, nu este numai 8kg aduse în plus.. 1kg static devine 6kg dinamice, deci 12kg pe roata în cazul meu. Poate nu am întrebat eu corect.. ma interesează dacă valoarea greutății jantelor actuale este ca cele OEM din echiparea -G4, Bora?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut, imi poate spune cineva cate kg are o janta Audi rotor 7,5 J, ET39 R18 ? 

Ms !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
racingparts.ro

Oz Ultraleggera 18x J8  8.6kg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Jante Atlanta 16" 5x112 et 50 oem greutate 9,7 kg schimbate cu BBS rx 16" et 42 greutate 8,5 kg.Cele mai usoare erau cele pe 15" 7kg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stie cineva cumva care este greutatea acestei jante? Codul e 8E0 601 025J, OEM, 17", 7.5J, ET45. Nu am reusit sa gasesc pe net nimic legat de greutate.. 

124213186_6_1000x700_roti-iarna-audi-17-

 

 

Si legat de greutate jante, poate va ajuta site-ul asta. Sunt multe modele aici.

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu un cantar de baie ai rezolvat,asa am facut eu.Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Azi de dimineata am cintarit janta de Audi A3 R15 6j 5X100 ET38 = 8.5 kg

Anvelopa Bridgestone Ecopia rulata 11 000km (185/60/15, 7mm carne) = 7 kg.

 

IMG_20180123_154735.jpg

Modificat de _R_A_D_U
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Tot cautând jenți pentru pneurile de iarnă ale mașinii mea (un Q5) an descoperit ca greutatea unei jante variază destul de mult (+45% de la min la max!).

Știe cineva dacă există o limită maximă a greutății jantă + pneu în funcție de mașină (producător/model)?

Ex: pt mașina mea am găsit jante de la 9,5 kg la 13,5kg! - am căutat doar modele OEM Audi  care se potrivesc ca parametrii / dimensiuni specifice mașinii (ET, J, CB, PCD, etc).

Caz concret: Mașina a venit cu un set de jante care are 9,5 KG / jantă (8R 060 102 5E) - minim greutate găsită în catalog Audi jante.

Am cumpărat un alt set de jante Audi cu aceleași dimensiuni, dar care au 11,53Kg! (cod 4G 060 102 5L) - codul este similar - 060 102, codul 4G fiind pt A6...

Sunt la jumătatea intervalului de greutăți găsite per jante dar prefer să verific dacă nu cumva există undeva un catalog cu greutățile maxime în fucnție de modelul de mașină.

 Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Aveti idee cit cintaresc jantele montreal 1 pe 16'?

A mai intrebat cineva pe la pagina 5 parca dar n a raspuns nimeni

Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam 8,6 Kg. ar trebui sa cântărească o bucată.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am cintarit janta montreal 1,are 8,4kg.

Impreuna cu anvelopa 205/55/15 iarna uzata cam la jumate 18kg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!