Jump to content

Greutate jante


Bogdan_wrc
 Share

Postare recomandată

Referitor la greutatea jantelor si/sau anvelopelor am gasit pe un magazin online de profil care face si comparatie urmatoarele date:

1. janta aliaj/otel pe 15' - 5 kg

2. anvelopa pe 15' - 5 kg

3. janta aliaj/otel pe 16' - 6 kg

4. anvelopa pe 16' - 6 kg

Mi se par totusi un pic cam mici aceste greutati comparativ cu ce stiam sau cu ce citisem anterior. Si ce am mai observat este ca nu exista diferenta de greutate intre jantele de aliaj si otel la aceeasi dimensiune.

Oare sunt date reale sau le-au pus "doar asa"? Atasez si un screen cu compararea.

post-16334-0-43920300-1359285961_thumb.j

Modificat de calin_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 189
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • spartaans

    9

  • The_Ego

    9

  • adifox

    7

  • Livakee

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu sunt corecte, asta e clar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut dar e gresit 100% eu am acum rotile de iarna pe 15` de tabla si cantaresc 17 kg cu cauciucuri care mai au cam 3-4 mm carne. Pentru vara am cumparat de curand un set de jante pe 17` Longbeach OEM care stiu sigur ca au 10.5kg si cauciucuri am pt ele niste Nexen N3000 care cantaresc 9kg bucata si sunt uzate cam 50% deci ajunge o roata de vara la 19.5-20 kg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,le-am cintarit si eu pe ale mele,cele de aliaj ATS pe 15 au 16 kg,cu cauciuc,iar un cauciuc uzat la jumatate are 8kg,urmeaza sa-le cintaresc pe cele de tabla,cu cauciucuri de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin,le-am cintarit si pe cele de tabla,tot 16 kg.cu acelasi cauciuc uzat la jumatate,si cauciucul 8kg,numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din aceste masuratori se poate deduce ca 1 janta aliaj + 1 anvelopa = 1 janta tabla + 1 anvelopa, pentru 15' ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact pentru 15 astea sunt rotile mele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca sunt jante de aliaj "obisnuite", da, au 8kg/15toli, destul de mult. ;eu am pe golf de iarna :janta+anvelopa noua= 14,5kg., din care janta are 5,6kg/15 toli , acestea fiind jante forjate.

Modificat de adifox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca sunt jante de aliaj "obisnuite", da, au 8kg/15toli, destul de mult. ;eu am pe golf de iarna :janta+anvelopa noua= 14,5kg., din care janta are 5,6kg/15 toli , acestea fiind jante forjate.

Otel sau aliaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jante aliaj 6jx15h2 speedline

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Laurentiu1905

Am cumparat de curand 4 jante OEM LongBeach 7J ET 38 de 17` pentru masina din semnatura ca roti de vara. Intentionez sa cumpar cauciucuri 215/45/17` pentru ele. Am si eu 3 intrebari:

1. Stie cineva daca aceste jante sunt fabricate prin forjare sau altfel?

2. Am schimbat acum 2 zile amortizoarele pe fata si am pus Sachs SuperTouring; va fi comfortabila masina in combinatia asta de roti/amortizoare?

3. Stie cineva ce fel de amortizoare sunt puse pe masina mea din fabrica? (ulei, ulei+gas sau gas)

Multumesc.o

Au venit si jantele mele de vara (LongBeach OEM de 17`) ai le-am pus pe masina impreuna cu niste cauciucuri Nexen 3000.

Dupa cum postasem ceva mai inainte aveam niste retineri legate de jante pe 17` pe Golf IV, dar dupa ce am mers cu ele pot sa va spun urmatoarele:

1. Masina demareaza un pic mai greu, personal nu ma deranjeaza (eu merg ca bunica cu masina...)

2. Masin nu se mai inclina aproape deloc in viraje chiar la viteze mari.

3. Franeaza la fel.

4. Incredibil dar cu rotile de iarna zdruncina mai tare decat cu astea de vara, mentionez ca pe spate are amortizoarele originale care sunt foarte bune iar pe fata le-am schimbat cu unele Sachs SuperTouring, care sunt cele mai confortabile.

Comparatia o fac raportandu-ma la rotile de iarna cu care am cumparat masina: 195/65/15`.

Nu am mers cu roti: 205/55/16` asa cum are ea trecut in carte pentru vara deci nu stiu cum ar merge cu alea.

O janta OEM LongBeach pe 17`/7j 5X100 cu valva si capacel cantarita de mine are 10.8 kg.

Un caucuic Nexen 3000 (uzura 50%) de 215/45/zr17 cantarit de mine are 10kg.

Sper sa va fie de folos postul meu.

 

PS: Masina arata mult, mult mai bine acum.

post-116052-0-60137100-1363688423_thumb.

post-116052-0-23468200-1363688437_thumb.

post-116052-0-32477200-1363688453_thumb.

Modificat de Laurentiu1905
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut am si eu o intrebare vreau sa-mi cumpar jante cu buza si am vazut mai multe modele care aveau lipiti plumbi de echilibrare pe buza exterioara si strica aspectul jantei. Acum intrebarea....merg cumva echilibrate doar cu plumbi pe interior??

post-94811-0-41328200-1363697967_thumb.j

post-94811-0-41078100-1363697979_thumb.j

post-94811-0-61416500-1363698080_thumb.j

Modificat de tzutzu91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar cu plumbi pe interior nu.

Dar exista plumbi care se lipesc pe janta, cum ar veni pe "buza" din spatele spitelor.

Sper ca am reusit sa ma fac inteles.

Astfel se elimina si plumbii exteriori si cei interiori.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai plumbi dinaia care se lipesc sunt pusi pe buza exterioara si se vad urat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles acum, si nu cred ca se poate.

Dar mai depinde acum si cat de lata este buza exterioara, banuiesc totusi ca daca nu e prea lata se pot monta pe interior.

Cel mai bine intreaba la o vulcanizare.

Initial am avut impresia ca te referi la plumbi de janta de tabla montati pe jante de aliaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

jante aliaj 6jx15h2 speedline

 

Ce model mai exact?(daca se poate spune bineinteles).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare,

 

Am o Fabia 1 de 64cai si as vrea sa trec de la jante 14 si cauciucuri 185/60 la jante de aliaj (MSW19w) si sa pastrez 185 (insa cu 55). Va fi o diferenta mare de greutate? MSWurile nu stiu exact cat au insa in jur de 9kg (ambalate am vazut pe un site ca au aproape 10kg).

ETul la MSW este 35, este acelasi ca cel pentru jantele de tabla sau macar apropiat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,ce parere aveti de jante bbs  aliaj 6,5j et 33 pe 15 cu cauciucuri 205/50 si suspensie reglabila are masina de suferit la consum,rulmenti,stabilitate sau orice altceva?salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut! Stie cineva ce greutate au jantele bbs montreal 1, cele de pe golf 4? Scuze daca s-a discutat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am un golf 6 si azi am schimbat jantele de tabla de 16" cu unele de aliaj pe 17" anvelope spate 215/50/r17 fata 205/50/r17...asa au venit...arata f bne p golf... Au avut cantarite la fancurier 75 kg toate 4!! C spuneti sunt ok ptr golf 6???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca aceste dimensiuni sunt omologate pentru Golf 6 sunt ok, dar sigut nu e ok ca ai dimensiuni diferite fata/spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 17 iti trebuie anvelope 225/45/17. Numai merge cu dimensiuni diferite daca ai esp deoarece el citeste cate rotatii face roata si il dai peste cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu numai ca dimensiunea 215/50 nu are nicio treaba cu golful, insa mai sunt si diferite fata-spate. 205/50 R17 se utilizeaza de obicei iarna asa ca merg, insa 215/50 sub nicio forma nu.

 

Recomandarea ar fi sa dai anvelopele si sa iei 225/45 R17.

Eventual poate ne spui si ce model sunt, poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum nu mi a dat nici o eroare...1 cm in plus la latimea celor de p spate nu cred k e o problema.cat despre inaltime este vorba de 5 mm, fiind si tocite chiar mai putin probabil diametrul cat cele noi de 45!!! Cand le voi schimba voi lua 205/45/r17 ptr k cele de 225 ied prea mult in exterior,prea late..cel putin p fata!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum spui tu. Nu am vz un golf sa aiba cauciucuri prea late stock si in plus asta e un beneficiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!