Jump to content

Greutate jante


Bogdan_wrc
 Share

Postare recomandată

Asta iarna am cantarit si eu jantele pt Octavia I.

Cele de tabla 195/65/15 cu vredesteind snowtrac3 de iarna au fix 17.5 kg. (umflate)

Jantele de aliaj MOMO M2 cu cauciucuri 225/45/17 au fix 20.0 kg (umflate)

Cred ca sunt cat de cat acceptabile ca greutate. Din cate am citit pe aici majoritatea jantelor de aliaj depasesc cu 2-3 kg aceste 20 care le am eu (cu tot cu cauciuc).

La consum am observat o crestere infima de cca. 0.2-0.3/100 km, dar ce se simte intr-adevar este comportamentul directiei. Este mult mai greoaie decat atunci cand aveam montate rotile de 195/65/15. Ca putere precizez ca nu se simte diferenta, singura diferenta este ca rupe aderenta mult mai greu decat atunci cand aveam rotile de 195.

Am in plan saptamanile care urmeaza sa schimb aceste cauciucuri cu unele 205/50/17 si sper ca atunci sa se rezolve si problema directiei greoaie. O sa revin cu un post in momentul cand voi face schimbarea.

Ca intrebare, a cantarit cineva jantele de aliaj originale de pe octavia I cu tot cu cauciuc? Ma refer la jantele Spider 205/55/16. Sunt curios daca trec de limita de 17.5 kg pe care o are o janta originala de tabla.

Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 189
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • spartaans

    9

  • The_Ego

    9

  • adifox

    7

  • Livakee

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu stiu ce jante aveti voi de 20kg

eu am vandut un set de jante de tabla OEM de 14, si numai jantele aveau 31kg, le-am cantarit si eu acasa, si la fel a iesit la cantarit si la fancurier.

iar jantele Avus II de pe golf, au in jur de 28kg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am scris mai sus -> MOMO M2 cu cauciucuri 225/45/17 20kg cu totul. (atasez si o poza) dar o singura janta. La tine poate 31 de kg toate 4 fara cauciucuri.

E prima oara cand aud de 31 de KG janta :) :) :blink:

Ce dimensiuni avea janta de 31 de kg?

post-71546-1277198908_thumb.jpg

Modificat de Livakee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca soila le-a cantarit pe toate 4 odata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
doru.tanasoiu

Salut,

Va rog frumos sa imi spuneti si mie ce greutate au jantele de mai jos si daca sunt bun calitativ.

Multumesc,

post-38196-1282734016_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o imagine mai mare daca poti pune, nu se distinge nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

dupa cum se vad, par a fi de audi a4 b7, 7jx16h2, et 42, si sunt foarte rezistente, fiind forjate!

iar la cat sunt de rezistente, fiind forjate, sunt si usoare.(forjate am si eu pe masina si stiu ce zic :RO flag: )

banuiesc ca astea sunt:

post-26713-1283546890_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

pentru cine vrea greutati la Jante OZ Racing si Borbet va pot ajuta eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Borbet Design BS - 17", 8.5j si 7.5j, ce greutate au?

7,5 x 17 9,5 kg

8,5 x 17 10,9 kg

Modelul BS este un model care a iesit din fabricatie.

Pentru modele noi poti incerca la www.cartuning.ro tel 0723.11.44.22 showroom nerva traian 16 Buc, au mai multe modele acolo unde le vedeti live 3d

http://www.cartuning.ro/catalog/jante-1/borbet-29/

Modificat de ALEX CATA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si greutatea unui cauciuc dimensiunile astea cam care este? Adica 17" 205-225-245 ? Si sa zic ca marci - Michelin, Nakang NS2, Continental?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si greutatea unui cauciuc dimensiunile astea cam care este? Adica 17" 205-225-245 ? Si sa zic ca marci - Michelin, Nakang NS2, Continental?

225/45 R17 are aprox 8-10 kg in functie de producator si de indice viteza/greutate daca este XL (extra loud) se mai adauga 5-600 de grame.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

oz sardegna 9x19 si 9,5x20 ce greutate au?

eta beta tettsut sau jofiel 9x20?

Gmp buran 9x20?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am cantarit si eu jantele de 16" din fabrica seat, cu cauciucuri 205/55 R16 bridgestone, si au 19,1 kg bucata. mi se pare cam mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca astea sunt puse de producator, sigur nu e mult :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momo Corse Black - 8 kg/janta .... asa scrie in hartiile cu care au venit...

post-11256-0-88443700-1294758116_thumb.j

Modificat de spartaans
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta iarna am cantarit si eu jantele pt Octavia I.

Cele de tabla 195/65/15 cu vredesteind snowtrac3 de iarna au fix 17.5 kg. (umflate)

Jantele de aliaj MOMO M2 cu cauciucuri 225/45/17 au fix 20.0 kg (umflate)

Cred ca sunt cat de cat acceptabile ca greutate. Din cate am citit pe aici majoritatea jantelor de aliaj depasesc cu 2-3 kg aceste 20 care le am eu (cu tot cu cauciuc).

La consum am observat o crestere infima de cca. 0.2-0.3/100 km, dar ce se simte intr-adevar este comportamentul directiei. Este mult mai greoaie decat atunci cand aveam montate rotile de 195/65/15. Ca putere precizez ca nu se simte diferenta, singura diferenta este ca rupe aderenta mult mai greu decat atunci cand aveam rotile de 195.

Am in plan saptamanile care urmeaza sa schimb aceste cauciucuri cu unele 205/50/17 si sper ca atunci sa se rezolve si problema directiei greoaie. O sa revin cu un post in momentul cand voi face schimbarea.

Ca intrebare, a cantarit cineva jantele de aliaj originale de pe octavia I cu tot cu cauciuc? Ma refer la jantele Spider 205/55/16. Sunt curios daca trec de limita de 17.5 kg pe care o are o janta originala de tabla.

Ms.

Am zis ca revin cu un post dupa montarea anvelopelor noi 205/50/17.

Intr-adevar este simtitoare diferenta de directie dupa schimbarea anvelopelor si chiar si consumul s-a redus putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru o janta de 17 toli e destul de putin.

Modificat de adifox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum se vad, par a fi de audi a4 b7, 7jx16h2, et 42, si sunt foarte rezistente, fiind forjate!

iar la cat sunt de rezistente, fiind forjate, sunt si usoare.(forjate am si eu pe masina si stiu ce zic :RO flag: )

banuiesc ca astea sunt:

Referitor la jantele de mai sus, sunt originale de Audi, facute de Ronal parca si s-au pus pe A4 B7 si A6 4f, sunt foarte rezistente ca majoritatea jantelor originale, sunt destul de groase asa in carne, dar in schimb la faza ca sunt usoare va zic eu ca sunt destul de grele ca si greutate si cred ca au undeva peste 10kg/janta sau pe acolo, greutate care pentru o janta pe 16 mi se pare cam multisor.(am vandut un set dintr-asta inainte sa vina frigul si cand le-am incarcat in masina chiar se simteau f grele, chiar din acest motiv cel care le-a avut pe masina le-a dat si a luat ceva Dezent pe 16 aftermarket care erau mult mai usoare).

Avand jantele de vara pe 17 date jos de pe masina am trecut cu una pe la un prieten cu cantar digital, jantele sunt Replica Santa Monica model Oem Vw, sunt facute in Italia si tind sa cred ca sunt destul de bune ca si rezistenta ca sezonul trecut nu am avut treaba cu ele sa le roluiesc(sunt perfect drepte), si o janta are fix 11kg(curat) fara anvelopa, acum ca si greutate sunt curios ce greutate are o janta originala Santa Monica BBS sau una Speedline(It) fara guma. Le-as schimba decat cu ceva gen Ultra-legerra sau ceva in jurul a 8kg sau cu ceva cu buza. Uitati si o poza cu modelul dupa un pic de polish :rolleyes: dat personal si manual

post-11369-0-99778300-1294913682_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mina de aur thread-ul ala. Din pacate acolo-s 90% jante peste 6-700 Euro bucata, jante ce le vom intalni destul de rar pe aici !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru.tanasoiu

Salut,

Puteti sa imi spuneti ce greutate au jantele BBS RC 307 8j et35,5x112?

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

pentru ca astazi mi-am facut timp sa schimb cauciucurile iarna/vara, pot sa va dau niste cifre:

- jante aliaj 15' golfV model missano cu cauciucuri conti eco contact = 16,5 kg

- jante tabla 15' cu cauciucuri de iarna wintercontact = 17,5 kg

iar pt un seat altea xl:

- iarna, tabla, 16' = 17 kg

- vara, 17', nu stiu sigur modelul = 21 kg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Janta aliaj oem pe 14 , am cantarit doar janta, fara anvelopa - 6,5kg (6jx14h2xET43), nu stiu cum se numeste modelul asa ca atasez o poza:

post-55333-0-79151900-1301813896_thumb.j

Modificat de W A T A S I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Are careva idee cat cantareste un rh zw3 pe 17 de 8j respectiv 9j....daca se stie pentru zw1 e bun si acela......:D???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!