Jump to content

Greutate jante


Bogdan_wrc
 Share

Postare recomandată

O intrebare : care sunt parametrii maximi indicati de producator in privinta ET-ului si a J-ului , la Golf 4 1.9 TDI CP?.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 189
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • spartaans

    9

  • The_Ego

    9

  • adifox

    7

  • Livakee

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cauta masina si posturile lui mmneg el a apus pe golf 4 jante pe 19 cu Et si J peste specificatii din fabrica si el si-a facut un research f bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

UAUUU!!! pe 19?? Ok o sa caut! Merci mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 inch? Pe Golf 4 sau Octavia 1? Am avut si Golf 4 si Octavia1. Cele mai bune performante le-am avut cu jantele originale. Stabilitatea cu jante mai mari depinde de constructia masinii. Pe Golf 4 am avut si jante de 15 si de 16. Acum vorbesc de modele obisnuite nu GTI sau R32 etc. Este doar o prima impresie ca jantele de 15 nu ofera stabilitate. Cu anvelope bune pun pariu ca fac cu masina aceleasi lucruri care le face cineva cu aceeasi masina si motor, cu jante 17. Chiar voi avea acceleratie mai buna.

Chiar e asa important look-ul in dauna performantelor? Masina nu va fi BMW cu roti de BMW seria 5 (19 inch).

Va rog frumos faceti un experiment. Luati o galeata in care puneti 1 l de apa. Cu mana intinsa invartiti circular galeata. Faceti acelasi lucru cu 5l. Observati va rog cat de repede si cu ce efort reusiti sa o faceti sa mearga circular si sa o opriti. Experimentul asta va arata altfel cum actioneaza forta de inertie circulara. Jantele mari (in 98 % din cazuri mai grele ca cele de fabrica) au dispusa greutatea pe exterior (greutatea principala este anvelopa). Astfel va fi nevoie de mai mare energie sa o puneti in miscare si sa o opriti. Consum mai mare, acceleratie mai slaba, placute de frana uzate mult mai repede, toata suspensia, directia supusa la eforturi mai mari, aerodinamica la viteza degradata... Nu mai vorbesc de confort si riscurile de galme in anvelope, jante deformate de la gropi.

Daca nu ma credeti, experimentati pe masina cu costurile aferente. O sa imi dati dreptate mai devreme sau mai tarziu.

Si nu in ultimul rand, am masini si conduc de 20 de ani. Niciodata un prieten sau o prietena nu m-au apreciat mai mult sau mai putin dupa jantele de pe masina.

Probabil acest post va ... supara cateva persoane dar eu mi-as fi dorit sa fie cineva sa-mi deschida ochii acum 15-20 de ani cand experimentam jante pe masina. Pentru mine e foarte clar acum. Vreau sa am masina rapida, imi iau ceva cu motor pentru asa ceva, nu jante mai mari imi vor da performante pe aceeasi masina.

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu cand le-am cumparat pe ale mele(Rial Porto) m-am limitat la 16" din cauza gropilor si a preturilor,dar la anv. am incercat pe 225/50/16W.Intradevar arata bestial,si comportamentul la fel (poti trai senzatii tari)dar cu toate astea cred ca data viitoare voi trece pe 205,motivele sunt cele enumerate de @pmi si ca sa intru si in legalitate :screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ale mele au 8,8 kg/janta...MOMO Corse Black

PS: urmeaza sa aflu cat au si gumele (GoodYear F1)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce latime au jantele si ce diametru?

Cand cantaresti cu anvelopele sa cantaresti cu anvelopele umflate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

M'am hotarat sa'mi schimb si eu Jantele + Cauciucurile si as vrea sa stiu daca a testat/stie cineva cate kg are o Janta Replica: Santa Monica ( cea de pe GTI ) si cat cantareste un Dunlop WinterSport M3 225/45/R17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de replica. Dar santa monica originala e pentru Golf 4 (5x100), iar tu ai golf 5 (5 x 122) asa ca nu iti e buna(numai daca nu cumva aceasta replica e facuta expres pentru golf 5).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

intrebare! se pot pune cauciucuri de 205 pe janta cu la timea 7J sau sunt prea mici? Sunt pentru un golfVI cu ET 5 x 112

scuze de off topic mi-am dat seama prea tarziu ca am postat aiurea :)

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o janta de 7 tzoli latime, adica 7 x 25,4 mm = 177,8 mm, o anvelopa de 205 ( 205 mm latime ) este dimensiunea ideala. Daca guma are si protectie de janta, e si mai super.

La limita merge si una de 195.

Latimea se masoara din interiorul buzei jantei, adica acolo unde se lipeste talonul gumei de janta.

Modificat de teko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ieri am dejantat o roata pentru a stii exact cate kg are o janta. concluzie:

janta 6JX15 originala audi-vw avea exact 5,850 kg.

sunt jantele cele mai usoare pe care le-am avut pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am achizitionat de curand un set de jante OEM , nu stiu numele modelului , atasez poza

producatorul lor este VOTEX

sunt 7,5 X 17 ET 45 , in TUV spune ca au 11,6 kg , nu le-am cantarit dar ii cred pe cuvant

si suporta o greutate de 625 de kg pe roata

eu vreau sa le pun pe un A6 , 2,7 ..masina are 1824 de kg

ma gandesc ca nu sunt probleme ..

imi fac doar probleme din cauza greutatii o sa ajung cu tot cu cauciuc 225/50/17 pe la vreo 22 de kg/roata

mentionez ca rotile sunt OEM si atat dimensiunea rotii cat si dim cauciucului sunt in comformitate cu specificatiile producatorului

totusi o sa simt masina si directia mai greoaie ?

post-5830-1267697359_thumb.jpg

post-5830-1267697407_thumb.jpg

Modificat de Red
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

va salut!

Vreau o parere in situatia mea, sunt pe cale de a cumpara un set de jante pt passatul meu modelul fiind Alessio Vuelta 16" 7.5J si et35 care sa inlocuiasca jantele de tabla pe 15"

O janta de tabla pe 15' cu tot cu anvelopa (195/65) am cantarit-o si are 17kg

O janta de aliaj cu specificatile mentionata mai sus are 11kg goala

Cu anvelopa 205 55 16 are 21kg iar cu anvelopa 215 55 16 are 22kg

Mentionez ca nu sunt hotarat la dimensiunea anvelopei probabil voi alege 205 55 16.Imi va influenta mult comportamentul masinii acesta greutate in a jantelor pe 16"

Sunt constient ca se va modifica consumul masini dar nu imi dau seama aprox cu cat.Ce ma sfatuiti sa fac sa le cumpar sau nu , ma ingrijoreaza cele 4-5kg in plus , credeti ca va scadea considerabil demarajul masinii , ca nu as vrea sa o transform in barca.astept cu nerabdare niste sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[salut ,

eu zic ca are sa-ti influenteze enorm de mult comportamentul masinii !

am avut si eu o problema similara cu a ta ( la mine era in cauza un set de jante pe 16" si unul nou pe 17" )

vezi discutiile de aici : http://vwforum.ro/index.php?showto...p;#entry1261404

daca nu parcurgi multi KM cu masina .. merita pt aspect dar pt partea practica deloc .. eu zic ca trebuie sa cauti niste jante mai usoare !

bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut Red treaba e ca am citit topicul tau in aria destinata prezentarii masini tale si am vazut problema cu care te-ai confruntat ,eu nu dadeam importanta asa mare greutati jantelor dar dupa ce am vazut ce ai patit am luat frumos cantarul si m-am dus sa le cantaresc rezultatele fiind mentionate mai sus.Ideea e ca am cautat si jante mai usoare la un pret ok avand un buget limitat oarecum in acest sens si singura problema este ca mi se par cam firave in sensul ca la ce gropi sunt acum prin bucuresti si nu numai nu stiu ce durata de viata vor avea.Acum a nu se intelege ca dau in toate gropile pe care le vad dincontra le evit cat de mult pot.Acestea pe care vroiam sa le i-au pe langa faptul ca sunt la un pret bun sunt si oarecum mai rigide, mai rezistente deformati si alte minuni de genu cel putin asa mi se par.citisem undeva pe net ca sunt special concepute pentru vw si audi .Legat de drumuri sunt si in oras dar si prin tara cam la 2 saptamani merg la Cj eu fiind de acolo, asadar nu stiu ce sa fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BSA 264 pe 17 ,7J = 6,8 kg buc. fara cauciuc :Driver:

..eu zic ca sunt destul de usoare ....nu?

Modificat de 66 JOK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BBS RJ 6,5J x 15 , ET 45 = 7,43 kg

Anvelope 195/50:

Toyo proxes T1R (vara) - aprox 7,5 kg

Dayton dw 510 (iarna) - aprox 8,5 kg

PS: in general, se simte o diferenta de 0,3-0,5% la consum intre cauciucuri (pe un drum pe care il parcurg des).

post-27196-1270556940_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BBS RX 280 (cred) 17 cu 7.5j et 35 -->9Kg bucata momentan nemontate

Fostele AEZ Paron 17 7.5J et 35 --> 11Kg bucata cu Conti SC 2 Runflat aveau 24 de KG se simtea la demaraje plusul de greutate.

Acum sa vedem ce anvelope gasesc sper sa nu trec de 20 de kg

Janta de tabla cu anvelope Conti 195.65.15 are 18kg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva ce greutate au oem-urile AVUS 2 de pe Golf 4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

NTM Rally 7.5J X 16 are fix 10kg ... ceva cam grele zic eu pentru un seat ibiza, fie el si tdi de 130cai.

anvelopa are 7.5 km - un dunlop sp 01 195/50r16

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!