Jump to content

Debitmetru


manud
 Share

Postare recomandată

acuma functie ce sa facut la curatare... daca s-a refacut planeitatea.. dar ia limpo mode sau urca greu, ca de urca greu e posibil sa fie debitmetrul, un log in grupurile 10 si 11 ar rezolva toate ipotezele

@niky 80% e debitmetrul dupa descrierile de mai sus deci altul :blink: dar ca sa fim siguri un log 10+11 ca sa vedem ce zice si turbina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acuma functie ce sa facut la curatare... daca s-a refacut planeitatea.. dar ia limpo mode sau urca greu, ca de urca greu e posibil sa fie debitmetrul, un log in grupurile 10 si 11 ar rezolva toate ipotezele

@niky 80% e debitmetrul dupa descrierile de mai sus deci altul :blink: dar ca sa fim siguri un log 10+11 ca sa vedem ce zice si turbina

@cipos - sper sa ne intalnim dupa 1 oct. in Bucuresti sa vedem care e treaba.Oricum te sun inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ maumau... hai ca esti in tema... am facut de ieri un drum de Cj si am observat ca masina se plafoneaza pe la 160... urca foarte greu pana la 180 si apoi ... si mai sus zero. La 160 nu stiu cat am, cred ca vreo 3200 ture... in a 6 a... in alte trepte trece lejer peste pragul asta... sa fie debimetrul? Turbosuflanta a fost curatata si verificata si zicea mecanicul atunci ca e buna.

Pot raspunde si alti membrii... :(... Cipos :D etc.

un filtru de carburant imbicsit cu particule fine de parafina sau alte magarii care se gasesc in motorina de la noi poate genera exact simptomele de care vorbeai(am patit-o eu:imprumutat masina la un prieten bun,omu' s-a revansat si mi-a alimentat 30l de la peco{daca vrei iti spun care},a doua zi masina nu mergea mai mult de 140,apoi in timp scurt a scazut viteza maxima pina la 100,schimbat filtrul de motorina si rezolvat problema)...asa ca nu te speria chiar degeaba,nu trebuie sa fie neaparat mafu',testul in sarcina cu vag-ul te va lamuri cel mai clar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa vedem, dar faza e ca nu alimentez decat cu euro 4 sau euro5 OMV sau ROMPETROL si la fiecare schimb de ulei... 12k...13k... fac si schimbul de filtre, inclusiv ala de motorina... acum am 8k de la ultimul schimb. trebuie sa ma intalnesc urgent cu unul dintre voi sa fac "ordine".

@ cipos.. nu ia limp mode.... si pana pe la 150 - 160 urca foarte usor... normal.. dupa aia... mori.. pana la 180 mai urca cumva si apoi gata... :(

si am mai observat ceva... poate mi se pare numai dar parca uneori nu am probleme deloc, adica daca fac un popas si las masina sa stea (iau contactul) dupa aia se vede o mica inbunatatire.

oricum cu un test se va vedea exact care este problema...

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok... asa sa fie... :vaidecapulmeu:... da hai cu data aia :( :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate numai ajung.. mau sunat aia de la leasing si mi-au spus ca s-a rezolvat problema(le aparea ca nu am platit o rata :D)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare pt cei ce se pricep la debitmetre:

Mi-a adus un amic un debitmetru bun de la dezmembrari si l-am comparat vizual cu al meu.

Ca sa vedeti care-i diferenta, atasez pozele.

Acum intrebarea este ce este acea ... dioda, dupa cum pare, care pe debitmetrul meu nu este (cel cu codul terminat in 056)

Sper ca m-am facut inteles... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No bine cipos... :( ... sunt suparat... las ca o rezolv eu cumva... :offtopic: .

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfarsit de poveste: ieri am comandat un debitmetru si am fost sa-l schimb.Surpriza mare:cand l-au desfacut pe cel de la masina au constatat, dupa codul inscris pe el, ca este de mercedes vito.Va vine sa credeti? Si asta dupa ce am facut doua diagnoze la reprezentanta si mi-au spus ca totul este OK.Acum ,cu noul debitmetru , masina merge mai bine.Am insa o nedumerire si anume ca noul debitmetru mi-a venit cu tubulatura si aceasta nu s-a potrivit in locul celei de pe masina fiind mai mica in diametru, drept pentru care baietii au montat pe tubulatura existenta pe masina doar debitmetrul cel nou.Sa fie oare o noua "coacaza"? Codul(cel inscris pe cutie):86011. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e nici o coacaza tubulatura e de la motorul de 101 cp, dar senzorul e acelasi la toata gama vagp ana si la transporter sau lt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e nici o coacaza tubulatura e de la motorul de 101 cp, dar senzorul e acelasi la toata gama vagp ana si la transporter sau lt

Mersi cipos, daca senzorul este acelasi la toata gama atunci esteOK.Am sa te caut la primul drum la Bucuresti sa vedem ce zice si turbo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfarsit de poveste: ieri am comandat un debitmetru si am fost sa-l schimb.Surpriza mare:cand l-au desfacut pe cel de la masina au constatat, dupa codul inscris pe el, ca este de mercedes vito.Va vine sa credeti? Si asta dupa ce am facut doua diagnoze la reprezentanta si mi-au spus ca totul este OK.Acum ,cu noul debitmetru , masina merge mai bine.Am insa o nedumerire si anume ca noul debitmetru mi-a venit cu tubulatura si aceasta nu s-a potrivit in locul celei de pe masina fiind mai mica in diametru, drept pentru care baietii au montat pe tubulatura existenta pe masina doar debitmetrul cel nou.Sa fie oare o noua "coacaza"? Codul(cel inscris pe cutie):86011. Va multumesc.

Si inca ceva: dupa ce mi-au schimbat debitmetrul mai trebuia facuta vreo resetare? Eu i-am intrebat pe cei de la service iar ei mi-au spus ca nu este nevoie de asa ceva.Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare pt cei ce se pricep la debitmetre:

Mi-a adus un amic un debitmetru bun de la dezmembrari si l-am comparat vizual cu al meu.

Ca sa vedeti care-i diferenta, atasez pozele.

Acum intrebarea este ce este acea ... dioda, dupa cum pare, care pe debitmetrul meu nu este (cel cu codul terminat in 056)

Sper ca m-am facut inteles... :lol:

am si eu aceiasi problema! poate cineva sa ne lamureasca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am vazut aici ca s-a tot discutat la adresa acestuia diferite chestii si compatibilitati,defecte si alte cele.

s-a vorbit despre multtrambitatul motiv can masina nu mai trage ,nu mai are putere ca acest maf indica mai putin aer decat cere ecu.

dar nucaieri nu am gasit ce se intampla cand el indica mai mult(de exemplu, la mine ecu cere 850 el da 1250). asta e un defect al lui sau e un defect al turbinei ca agata?

ce consesinta are faptul ca maful da mai mult?

influenteaza si cresterea consumului?

cineva care stie sa ne explice si noua mai pe larg

multumiri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu cauti pe tema asta topicurile care s-au mai scris .....

Problema asta e discutata pe forum in cel putin 3 topic-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu cauti pe tema asta topicurile care s-au mai scris .....

Problema asta e discutata pe forum in cel putin 3 topic-uri.

am cautat dar nu e nimic exat la obiect

si la subiectul propus de mine ,adica marirea mafului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e logic. Daca intra aer mai mult si MAF-ul raporteaza mai putin motorul va merge cu un amestec mai sarac , adica va consuma mai putin insa Caii putere vor fi mai ''lesinati'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ca la Emilian MAF-ul raporteaza mai mult, parerea mea e ca: ori e defect, ori agata turbo si face presiune mai mare ori e un cip tuning facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ca la Emilian MAF-ul raporteaza mai mult, parerea mea e ca: ori e defect, ori agata turbo si face presiune mai mare ori e un cip tuning facut.

deci problema e in felul urmator: cip nu are facut, turbuna da in luc de 2500 sau cat trebuie mazim ea da aproape 3000 asta in talpa

si in relanti turbina da mai putin decat cere ecu

oricum mie cam de vreo luna imi face chestia asta care se manifesta prin consum exagerat de motorina

si nu stiu ce sa-i fac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAF 1250 , turbo 3000 fara limp mode ? Asta = CIP TUNING , masina a fost a ta de noua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

valoareea specificata pt turbina este de 2500,iar valoarea furnizata este 3000, s-a mai discutata asta pe topicul cu pierdere puterela un tdi, am facuteu o explicatie mai pe largdar nu stiu la ce post, iar domnul emilian ia limp mode din cate stiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

valoareea specificata pt turbina este de 2500,iar valoarea furnizata este 3000, s-a mai discutata asta pe topicul cu pierdere puterela un tdi, am facuteu o explicatie mai pe largdar nu stiu la ce post, iar domnul emilian ia limp mode din cate stiu

am luat doua limp dar acum cateva luni

de atunci nu a mai luat oricat i-am dat in goarna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ralanti cat iti baga MAF-ul ? la mine valoarea max ar trebui sa fie 350 parca , iar mie imi baga 400 si ceva... nu am stocata nici o eroare , nici un limp mode

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ralanti cat iti baga MAF-ul ? la mine valoarea max ar trebui sa fie 350 parca , iar mie imi baga 400 si ceva... nu am stocata nici o eroare , nici un limp mode

la relanti ecu cere cam 240 si maf-ul tot asa furnizeaza aproximativ 240

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!