Jump to content

Detector radar fucntional si in afara tarii


Hubertus
 Share

Postare recomandată

Eu am un detector, cumparat de prin Hong Kong. Functioneaza bine in tara, insa in momentul in care trec in Ungaria nu mai zice nimic. Cutiile alea negre, montate pe trepied sau pe masini de pe la ei, si care cred ca sunt pe baza de laser, nu le "vede" sub nici o forma.

Stiti cumva vreun model care sa functioneze si pe acolo? Am pus ochii pe un Whistler Pro 58, insa cei de la Falcon nu pot sa imi spuna daca functioneaza si pe acolo. Umblu mult prin vecini si am nevoie de unul. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general raderele fixe din strainatate ( in Austria cel putin stiu sigur ) sunt la fel ca cele ale noastre de pe DN1 ( adica sunt niste insertii in asfalt peste care treci si iti masoara viteza si iti face poza in acel loc )

Altfel mi-a mers detectorul in Bulgaria si in Grecia..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu la alea fixe ma refer, ci la cele mobile. Ungurii au niste radare imense, cat o valiza, care sunt montate fie pe trepiede fie in masina. Cica alea merg cu laser.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Majoritatea detectoarelor detecteaza (suna aiurea, dar... :) ) si laser. Faza e ca nu stiu daca detecteaza si undele ce vin din fata. La mine se specifica in cartea lui ca alarmele Laser detecteaza undele ce vin din spatele masinii si nu sunt niciodata alarme false! Nu scrie insa nimic de undele ce vin din fata.. daca le detecteaza si pe alea sau nu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Majoritatea detectoarelor radar de generatie noua au unghi de detectare pentru LIDAR Radars (LASER cum le spuneti voi) 360 grade. Conditia este ca detectorul, sau acel "ochi" al sau ce vede unda laser sa fie liber...adica sa nu fie ascuns la parasolar sau in alt loc...etc. Se recomanda amplasarea lui pe bord astfel incat sa fie liber si in fata si in spate, sau pe parbriz undeva central langa oglinda...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Nu prea cred ca alea sunt laser. Laser-ul nu emite continuu, din acest motiv ar trebui sa mai aiba un senzor care sa le activeze la apropierea masinii :lol:

Daca vrei detectie buna la laser, ia un whistler, sunt printre cele mai bune la acest capitol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am citit in ziar zilele astea ca au bagat un nou tip de radar la unguri care te ia de la 2km departare... deci dream on...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

De facut ceva impotriva detectiei laser nu este de loc eficient detectorul ... am vazut o gramada de filmulete si te ia aproape instant laser-ul degeaba face detectorul ca toti dracii ca deja ei ti-au inregistrat viteza de deplasare , impotriva acestui sistem ceea ce am vazut functional este anti laser care pur si simplu deruteaza aparatul neputand fi citita viteza !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e in Ungaria , au radare mobile LASER , amplasate pe trepied in spatele unei masini de obicei .Nu fac poze , nu ai cum sa dovedesti nimic .

Trebuie sa ai detector de radar cu optiunea LASER si sa fie amplasat astfel incat sa aiba contact vizual cu aparatul Rendorseg -ilor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt a nu mai deschide un topic inutil, cine stie in ce tari din UE e dectorul de radar legal si in care nu e legal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Din cate stiu eu... doar la noi in tara sunt legale detectoarele de radar. Nu sunt sigur 100%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conform site-ului:http://www.target-automotive.nl/wcms.php?wcms[id]=82 se pare ca mai sunt cateva tari in care e permisa detinerea si folosirea detectoarelor:

Facts per country

Country Possession permitted Use permitted Frequencies

The Netherlands No No 13.450,24.125,34.360

Belgium No No 9.410,24.125,34.360

France No No 9.900,24.125

Switzerland No No 24.125,34.360

Austria No No 24.125,34.360

Luxembourg No No

Sweden No No

Turkey No No

Hungary No No

Slovakia No No

Latvia Yes No

Lithuania Yes No

England Yes Yes 13.450,24.150

Spain Yes No 13.450,24.125,34.360

Germany Yes No 13.450,24.125,34.360

Italy Yes Yes 24.125,34.360

Denmark Yes No 24.125,34.360

Bulgaria Yes Yes

Norway Yes No

Romania Yes Yes

Albania Yes Yes

Poland 13.450

Portugal 10.600,24.125,34.360

Modificat de Catalin B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci tarile in care pot fi folosite sunt Albania, Romania, Bulgaria, Italia si Anglia.

Am doua nelamuriri: cum faci cand pleci din ro in italia, doua tari unde este permisa folosirea detectoarelor, dar trebuie sa tranzitezi austria sau slovenia, unde e interzisa chiar si detinerea.

Si a doua (nu ca as fi direct interesat) dar e vorba doar de ANGLIA sau de intreaga MAREA BRITANIE?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E simplu ..... nu il iei la tine. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mers cineva cu detector prin Bulgaria? citisem pe un site ca radarele lor sunt doar in banda X, este adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
A mers cineva cu detector prin Bulgaria? citisem pe un site ca radarele lor sunt doar in banda X, este adevarat?

Am fost eu si e adevarat... sunt in banda X. Dar cum asta a fost acum vreo 2 ani s-ar putea sa se fi schimbat cate ceva de atunci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!