Jump to content

Golf 3 Turbo


TheMendacious
 Share

Postare recomandată

Am mai luat un Golf 3 Turbo 1.6 Litri cu nr straine pt ca l-am gasit la un pret destul de atractiv .

Acum daca ma poate lamuri careva la cateva intrebari :

- La ce au mai facut 1.6 Turbo de 120-130 cai daca era deja aspirat mai puternic ? Ca variantele turbo stiu ca sunt pt capetele de serie cu cei mai multi caluti .

- Aveti idee cam la ce pret e discul de ambreiaj ca imi patineaza f tare

- E normal ca turbina sa nu fluiere si sa nu se auda blow-off-ul ? Eu am observat ca motorul dupa 3-4 mii rpm trage foarte tare dar nu se aude nimic special de turbo

- Si ultima intrebare cum imi dau seama ca turbina e pe duca ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

Hmmm, Golf 3 1.6 Turbo???

Benzinar sa inteleg?

Baga si tu 2-3 poze la motor daca se poate sa ne facem si noi o idee despre ce este vorba acolo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm, Golf 3 1.6 Turbo???

Benzinar sa inteleg?

Baga si tu 2-3 poze la motor daca se poate sa ne facem si noi o idee despre ce este vorba acolo!

Dap ! Benzina 1.6 Litri , poze inca nu am , o sa ii fac pe seara .

Asa arata motorul meu (doar ca necromat) :D

Scuze pt claritatea pozei dar e singura pe care am gasito .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul din poza este un 2.0 se vede clar pe galeria de admisie. si este modificat i s-a pus o turbina after-market. se vede si firma - EIP.

Din fabrica, pe Golf 3 nu a existat motor 1.6 TURBO. De fapt, pe golf 3 nu a existat motor TURBO pe benzina, numai diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nici eu nu stiu de existenta unui motor turbo pe golf 3.Daca ar fi existat ma gandesc ca s-ar fi scris undeva despre el.Oricum,daca avea turbo trebuia sa se auda blowoff-ul acela.Nu cumva sa fi luat o mica teapa cu aceasta masina.

P.S. Daca cumva exista turbo pe Golf 3 .. imi cer scuze pentru cele scrise mai sus.

Cosmin P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm ... care vrea sa vina sa vada masina ? Nimeni nu ma crede , e vb de 1.6 Turbo , Golf 3 din 96 .

De la 3000 rpm o ia razna motorul se tureaza instant .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca motorul tau este la fel ca si cel din poza atasata de tine mai sus inseamna ca ai un motor de golf 3 gti de 2000 cmc 8 valve si 115 cai din fabrica fara turbo ! in poza ,asa cum vad ca s-a mai spus, este acest motor de care iti zic acum dar cu o turbina aftermarket ! din fabrica nu a existat motor pe benzina de 1600 turbo pe golf 3 ! defapt din cate stiu eu nici nu a fost motor turbo pe benzina pe golf 3 varianta de varf fiind vr6-le ! motor de 1600 turbo a fost diesel si montat pe golf 2 nu pe golf 3 !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune ce cod are motorul (cel batut pe blocul motor) si rezolvam dilema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune ce cod are motorul (cel batut pe blocul motor) si rezolvam dilema

Paul are dreptate.Sune-ne codul de pe motor.Sau daca iti e mai la indemana daca ai vreun act al masinii e trecut si acolo tipul motorizarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca motorul tau este la fel ca si cel din poza atasata de tine mai sus inseamna ca ai un motor de golf 3 gti de 2000 cmc 8 valve si 115 cai din fabrica fara turbo !

Eu nu prea cred ca motorul din poza este 2000 cmc, 8 valve!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da este 2000 8V, nu toate sint 2E cum avem noi, am mai vazut unul la fel ca cel din pzoa, pe un Golf din 96, este cu injectie directa multipunct Simos nu Digifanta fara debitmetru de tip MAF, e cu VAF ca la BMW,Ford..., dar blocul propriu zis este tot un 2E dar motorul in sine cred ca este un AGG de fapt. Despre 1.6 Turbo sint de acord cu ceilalti ca nu s-a fabricat dar poate sa fie modificat ulterior si pusa turbina. Teoretic se poate face modificarea dar practic as fi curios sa vad si eu minunea. Poate sa mai fie un hibrid facut dintr-un 1.6 si un G60 care e 1.8 dar nu stiu ce sa zic ... mai da amanunte.

Modificat de Radugti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa va dau detaliile masinii asa cum scrie in breef :

MOTORE Tipe AEK

Cilindri 4

Cilindrata 1595

KW 74.00

GiRi/Min 5800

Pot fiscale CV 17

Si codul motorului cred ca este XOGAEK2 sau 0M53101EST628

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde esti ca vin eu sa vad motoru si masina , aia ce ai pus tu acolo e o poza de pe net

vrem poze nu copy paste-uri de pe net!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

El trage tare dupa 3-4mii de ture pentru ca pe acolo o fi cuplu maxim si incepi sa o simti ca trage :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

Unde poate fi vazuta aceasta masina? Ma deplasez eu daca e si rezolvam misterul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un G3 din '96 1.6benzina si masina se misca bine doar dupa 3000 rpm . Golf-ul 3 nu avut niciodata motoare turbo pe benzina indiferent de anul de fabricatie sau tara unde sau pentru care a fost fabricat. Din zecile de cataloage pe care le am nu am gasit nici o varianta turbo pe benzina. Dar din poza pe care o postezi ,dupa net "parerea mea" , pare a fi eip care este o firma de tuning din statele unite din cate stiu eu. Daca este masina ta fi fericit,ai o masina probabil unicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda se pare ca sunt cam tamp ... cred ca este un aspirat ... am atasat poza facuta azi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A existat un motor turbo benzia pe golf 3. Dar a ramas in faza de proiect s-au facut doar 2 motoare. Motor de 2.0 16v si 275CP 300 si ceva de nm cod motor A59. Motoru a fost pus pe golf 3 de raliu syncro 6 viteze, dar din cauza preturilor sa abandonat. PACAT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

Cred ca s-a rezolvat "misterul" nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare am sa ma bag si eu in discutia voastra cu mentiunea ca am acelasi motor pe golfu meu!Golf 3/96 1.6 cod aek si mentionez ca are un demaraj nebun!!Am si postat la un moment dat o poza cu motoru meu si am tot intrebat in stanga si dreapta de ce tip de motor este!Io tind sa cred ca din vechiul 1.6 cat scrie in talon acum e 2.0 iar despre valve nu ma pot pronunta ca nu e domneniu meu!!Va salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai demaraj "nebun" are si la 101 cai cat are motorul tau.Nu este neaparat sa fie motor de 2.0 ca sa aiaba un asemenea demaraj.Motorul meu are numai 90 de cai si are demaraj calumea.

Cosmin P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HAHAHAHAHAHAHAH...scuze dar efectiv nu m-am putut abtine :( :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HAHAHAHAHAHAHAH...scuze dar efectiv nu m-am putut abtine :P :P :D

:( :D

;) :P :P :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!