Jump to content

Impresii despre Roomster


bogdan2
 Share

Postare recomandată

Masina este reusita,...cel putin ca masina de familie...am facut un test drive in Cluj cu 1.4 TDI 80HP si mi s-a parut OK, cred ca modelul cu 105 HP merge super...am inteles ca vine totusi cu filtru de particule si ca sunt probleme la masinile echipate cu acesta...in fine pana la urma am ales Seat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DRAPAR

    9

  • shmer

    4

  • themircea

    4

  • d-rive

    3

Rectific ca sa nu se inteleaga gresit...mi-am dorit ffmult un roomster chiar modelul de 1.9 TDI 105 HP dar nu l-am putut achizitiona la momentul respectiv datorita unor probleme fianciare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In luna martie 2007, dealerii Skoda au pentru toate modelele Roomster o reducere de pret de 1.000 euro (TVA inclus). :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

despre roomster ...

- ce imi place: imi place comanda pentru radio-CD, e foarte buna ideea cu maneta schimbator langa /in spatele volanului. mi-ar placea sa fie posibil de montat si si pe O2. Ca modularitate este ok, cotiera este cea de la O1.

- ce nu imi place:daca mergi cu geamul deschis, este foarte enervant ca nu poti sa-ti ti cotul pe geam. te incomodeaza la culme "curbura de design" din exteiorul portierei(cea care face racordul dintre montantul usii si portiera). Bine, in cazul meu asta a fost ce nu mi-a placut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- Forma geamurilor laterale fata. Aici intra si forma ciuadata a chederului, care dupa parerea mea dupa ce va fi gripat de praf va scartai la urcarea si cobararea geamului.

foarte adevarat, se pare ca nimeni nu a mers inca cu geamul deschis, e normal, e inca frig..., dar pt ca tot a inceput sa se incalzeasca, merita sa incercati... asta este un lucru care te enerveaza cu adevarat. Nu poti sa-ti rezemi mana-cotul pe geam, te incomodeaza aceasta "curbura de design" parca iti sta fix in coaste ca sa parafrazez...

in rest e ok, de apreciat comanda pentru radio-CD, foarte buna ideea cu maneta din spatele volanului.

ps: stie cineva dca este posibil ca aceasta maneta sa se monteze si pe O2?

Modificat de bubu best
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As adauga o intramplare cel putin hazlie legata de skpda roomster :hainoroc:

Intr-una din zile cand din intamplare noaptea de dinainte nu prea am dormit si dimineata eram chior de somn dar aveam programare la o reprezentata PoRo ( sa imi verific un zgomot la o roata ) dis de dimineata si pt ca nu am ajuns exact la ora cu pricina s-a intamplat sa mai astept cam vreo 4 ore pe acolo ca sa se gaseasca timp si pt mine, ma plimbam chiaun prin showroomul de la skoda si seat ca sa mai treaca timpul si nervii, si m-am apropiat la un moment dat de .. roomster. Am deschis usor portiera din dreapta, m-am uitat un pic inauntru .. frumos ... si am observat un tuter in usa, si ca un copil idiot care vrea sa puna mana pe ce vede .. am pus mana si .. surpriza, tuterul de fapt era un plastic care dupa ce l-am atins, si nu am apasat pe el, a disparut in usa facand un clinchet. Am ramas masca, chiar nu ma asteptam la faza asta proasta din partea lui, bine ca nu m-am agitat si nu au observat vanzatorii de pe-acolo ca ma mai puneau sa platesc roomsteru :Driver:

Am mai stat cateva secunde sa contemplu si sa ma asigur ca nu si-au dat seama ce s-a intamplat, am inchis usa si am plecat cu o impresie deosebita despre acest skoda roomster :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Tocmai m-am intors de la un drive test cu noua Roomster cu motor 1,9 Tdi!!

Impresii:

Celebrul motor de 1,9 Tdi combinat cu un alt tip de cutie decat cea care este pe O2 nu da rezultate foarte bune, masina este mai puturoasa

Ca si finisaje am impresia ca este o combinatie intre O1 + O2(avea cotiera de O1)

Raportul pret calitate este bun!!!

Rapoartele de transmisie pe fiecare treapta sunt identice cu cele de la Octavia II, dar diferenta o face raportul final de transmisie mai mare care va da o turatie la roata mai mica :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana trecuta a sosit Roomster-ul la un bun prieten. Echiparea Style, motor 1.4 tdi , 80 CP. Per total o impresie foarte buna , dar cu cateva exceptii : 1) motorul este putin cam zgomotos, 2) spatiu inestetic gol, posterior de scaunele din spate, 3) trusa de scule care de fapt este doar un scart ( comparativ cu Fabia mea unde este o cutie de plastic ). Masina ideala pentru o familie cu copii ... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rapoartele de transmisie pe fiecare treapta sunt identice cu cele de la Octavia II, dar diferenta o face raportul final de transmisie mai mare care va da o turatie la roata mai mica :angry:

eu am skoda roomster 1.9 TDI de doua luni si tata si-a luat acum o luna octavia 2, 1.9 TDI. Le-am condus pe amandoua, si sincer nu mi se pare ca roomsterul e mai puturos, ba chiar din contra. Poate o fi de vina masa mai mica .

Oricum, ca sa fiu on-topic, inca nu am gasit puncte slabe la roomster. Intr-adevar, unii ar putea fi deranjati de sunetul motorului, dar mie personal imi place sunetul ala puternic de "diesel in actiune" :somnmare:

Am luat varianta confort, direct de pe stoc, fiind presat de timp. De aceea singurele optiuni pe care le regret, dar pentru care nu puteam sa atept 2 luni jum'ate, sunt plafonul panoramic si tempomat-ul. . Am inteles ca tempomat poate fi montat si after-market. Stie cineva ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@acredus: Felicitari pentru achizitie si sa-ti mearga bine masina !

Referitor la tempomat, iti recomand sa apelezi la dealer (chiar daca pretul e un pic mai mare) pentru a nu pierde garantia masinii. Sa ne tii la curent cu montarea tempomat-ului ! :somnmare:

Citeste http://vwforum.ro/index.php?showtopic=9527, postul #62.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

citind catalogul de prezentare de la noi din Romania exista o neconcordata. apar unele dotari pt versiunea "Roomster". de fapt cred ca a fost tradus catalogul din cehia unde intr-adevar vad ca exista si un model cu dotari mai putine si implicit mai ieftin decat versiunile style, sport, comfort. aceasta versiune exista cred si in germania (vazand pozele cu bordul ale unor masini de vanzare. identic cu bordul versiunii "roomster" din catalog). iteresant este ca la cehi pe site in configurator, versiunea "sport" e mai scumpa decat "style" (la noi au pret identic), si chiar decat "comfort". poate ca "sport" e mai dotata, gasisem pe net mai demult dotarile la fiecare, dar acum nu mai stiu unde :D

la francezi vad ca sunt alte versiuni (mai scumpe) in functie de dotari. ei au ambiente, confort, elegance, praha. nu au mla vanzare cu motoare de 1.2, iar varful de gama, praha de 1.9 tdi e 20900 euro!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
bogdan_roomster

A trecut ceva timp de cand masina a fost lansata, iar cu toate acestea, cel putin in Bucuresti, Roomster este o aparitie sporadica.

Credeti ca acest model va fi unul popular?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. E scump si arata "ciudat" pentru marea majoritate a oamenilor. Si mai scrie si Skoda pe el :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca o sa ramina un exercitiu de stil si atit. o masina fara un design unitar; o strutocamila. pacat, fiindca ar avea ceva linii frumoase, cel putin pina la stilpul b, dar cred ca o sa fie un esec. iar nivelul de pret il situeaza undeva unde concurenta e parca mai bine orientata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De regula MPV-urile au vanzari mai scazute datorita faptului ca sunt modele cu utilizare familiala.

Roomster-ul e concurat chiar in cadrul firmei Skoda de actualele dar si de viitoarele modele Fabia Combi. Si nu este concurat prin prisma pretului (care este unul normal, zic eu), ci prin design-ul mai neconventional abordat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu zic ca roomsterul NU va fi un best seller.

Dupa parerea mea designul acestei masini este foarte ciudat atat in exterior cat si in interior. De asemenea si pretul masinii este unul destul de mare, iar faptul ca este o masina de familie reprezinta de asemenea un dezavantaj (mai ales datorita designului).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cei care lucreaza in showroom-uri zic ca e o alternativa la logan MCV...insa nu se prea vinde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Si totusi se vinde !

E LIDER la vanzarile din 2007 in clasa monovolumelor conform statisticilor APIA ! Dovada este aici: http://www.evz.ro/articole/detalii-articol...estere-in-2007/ :D

De remarcat ca in primii 5 ca vanzari, Grupul VW mai are un reprezentant in clasamentul respectiv, prin VW Touran :D

In celelalte clase, Grupul VW are urmatorii reprezentanti fruntasi la vanzari:

- clasa mica: Skoda Fabia si VW Polo;

- clasa compacta: Skoda Octavia II si Skoda Octavia Tour;

- clasa medie: VW Passat si Skoda Superb;

- clasa mare: Audi A6;

- clasa lux: Audi A8;

- clasa SUV: VW Touareg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Realitatea de pe sosele este alta. Foarte des vezi Loganuri MCV, dar trec zile pana vezi un Roomster. Si eu zic ca in Timisoara chiar e trafic auto si putere de cumparare peste media nationala.

Semiesecul vanzarilor la Roomster mai are cel putin o cauza. Inainte de aparita in showroom-uri masina a avut o promovare media f. buna. La scurt timp dupa aparitia in vanzare, promovarea s-a oprit brusc. Asta e o greseala de marketing. Probabil, vezi Doamne, ca e un produs de calitate si se vinde singur in continuare. Wrong ! Intensitatea promovarii e dictata de cifra de vanzari, cele doua variabile fiind, de regula invers proportionale.

Pretul e o alta problema. Diferenta fata de concurenta directa, MCV, este enorma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca au mizat pe "bestseller" la Roomster prin urmare nici nu as spune semiesec. Ma gandesc ca a fost un model "premergator" fabiei 2, destul de "atipic" ca si constructie/design si-atunci a fost tratat cu scepticism de catre clienti. Eu personal in Brasov vad de la o vreme mai multicele roomstere, nu stiu insa daca este "vina" dealerului sau publicul a reconsiderat oferta.

Ramane de vazut. Time will tell, cum zic unii mai prin vest!

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ced ca e un model premergator pt. Fabia 2. Cele doua masini sunt f. diferite, au cu totul alti clienti-tinta. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaa, evident ca nu. Eu ma refeream doar la schimbarea radicala de look adoptata de Skoda pentru modelele din gama mica/mijlocie. Cred ca au testat putin piata (impactul la public) cu acel "look" al jumatatii din fata a roomsterului care era preluat pe-atunci de la inca nelansata fabie 2.

Dar, in continuare sustin, e doar o parere a mea personala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu cum se poate vorbi de semi esec, Roomster este lider autoritar al vanzarilor din import pe segmentul lui(cum se vede din linkul de mai sus). Aceasta clasa nu e foarte populara in ROmania si deaceea vedeti asa putine pe strada. Sa nu imi spuneti ca Zafira sau Scenic(urmatoarele clasate) le vedeti des!

Modificat de Romanul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorry, dar la ce segment te referi ? :offtopic: Eu stiu ca Roomster ar fi concurent direct pt. MCV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa si? Chiar daca sunt in acelasi segment nu contrazice afirmatia mea cum ca Roomster e cel mai bine vandut model de import din clasa sa. Si Logan umileste clar in vanzari concurenta dar asta nu inseamna ca celelalte modele sunt esecuri in vanzari chiar din contra...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!