Jump to content

Impresii despre Roomster


bogdan2
 Share

Postare recomandată

@ARDEI IUTE: Pana acum sunt impresii "statice", despre masina vazuta in showroom. Si eu astept cu interes impresii "dinamice", dupa drive-test...

Dar, daca masina nu place estetic, pentru ca asta se vede prima data, potentialul client nu va fi atras :P

Si vorbim de clientul roman aici...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DRAPAR

    9

  • shmer

    4

  • themircea

    4

  • d-rive

    3

MIe sincer sa fiou masina imi place, chiar imi place foarte mult. Mi-a placut sincer sa fiu din momentul in care a aparut primul prototip. Este o masina cu o alta conceptie despre spatiu, si ma refer aici la clasa in care se incadreaza. Altii vin doar cu definitii noi gen MCV iar altii chiar mai schimab cate ceva. Intr-adevar cui nu ii plag MPV-urile putin probabil sa-i placa Roomster.

Eu sincer ma gadesc serios sa incerc sa dau Skoda Fabia pe care o am de un an si sa-mi iau un Roomster, numai ca trebuie sa vad cum pot scapa de leasing-ul care il am la ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a lansat si la Galati Skoda Roomster , este inca in desfasurare lansarea , a fost o manifestare interesanta si frumos organizata. Oamenii au ramas acolo cu "papica" , cum pe mine m-a interesat doar masina si ... fetele am plecat destul de repede.

Masina este ok si linia noua de design inceputa de Skoda prin Roomster mi se pare ca are un caracter aparte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa stii ca arata bine in realitate masina , sa mergi si sa o analizezi , ai sa vezi ca e interesanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca s-a lansat Roomster-ul si la Galati, nu vad de ce ar fi nevoie de un topic separat :(

Deci si impresiile galatenilor despre Roomster sunt acum in acest topic... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a lansat si la Galati Skoda Roomster , este inca in desfasurare lansarea , a fost o manifestare interesanta si frumos organizata. Oamenii au ramas acolo cu "papica" , cum pe mine m-a interesat doar masina si ... fetele am plecat destul de repede.

Masina este ok si linia noua de design inceputa de Skoda prin Roomster mi se pare ca are un caracter aparte.

Imi pare bine ca a fost frumos .. :lol: pentru ca eu am asigurat luminile si sunetul ... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca este draguta si interesanta.

M-am uitat putin pe site sa vad mai multe detalii si am ramas placut impresionat.

Am sa trag poate maine o tura la skoda sa o vad mai bine.

Acesta este link-ul cu prezentarea daca este cineva interesat:

daca va cere sa introduceti parola dati de 3 ori renunta

http://www.skoda-auto.com/importermasteren...overy/exterier/

Modificat de BV66GIM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am fost si eu la un dealer Skoda si am avut ocazia sa ma urc intr-un Roomster. Am ramas impresionat de spatiul interior, noile cadrane si indicatoare, noile scaune pentru spate si de tot conceptul. Totusi imi par cam mici motoarele de sub 80 CP.

Este o masina reusita si ii doresc viata lunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este super ok (exceptand aspectul exterior, masna arata cam ciudat din lateral)...motorizarile recomandate de mine sunt 1,6 benzina de 105 CP si deasel-ul de 1,9 de aceiasi putere, insa combinate cu cuti de viteze mai familiale (a se citi mai lente ca la Octavia 2). Celelalte motoare sunt ok, dar fara pretentii sportive. Tinuta de drum este excelenta (am avut ocazia sa o conduc mai mult, si la munte , pe serpentine, si am fost placut impresionat. Spatiul interior pentru pasageri este imens, portbagajul la fel. Este o masina care inca nu a convins rromanul d erand deoarece la noi inca nu a aparut aceasta idee de masina de familie spatioasa. Este o chestie de mentalitate, dar speram ca se va remedia in timp!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, am facut si drive-testul. Pot sa ma declar un fan al Skoda Roomster. In mod sigur daca nu imi luam anul trecut Fabia, mi-as fi cumparat Roomsterul.

P.S. Chestie ciudata totusi..de cand s-a lansat, in Iasi nu s-a vandut inca nici un Roomster. Si sunt deja destul de multe Loganuri MPV. offf...ce ti-e si cu romanul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si eu am facut drive-testul si masina merge absolut super, din interior e super tare, pacat de exterior insa, care daca ar fi ramas la designul conceptului initial, ar fi fost minunat. Insa partea lateral spate, strica tot.

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am urcat si eu intr-un Roomster ieri, de testat insa nu l-am testat. E frumos interiorul, locurile din spate sunt super spatioase si ce-mi place cel mai mult in spate e sistemul varioflex. De asemenea pozitia la volan e alta, mult mai confortabila.

Nu prea mi-a placut cum se inchid usile, dar poate ca era noua :-). In rest imi place masina, pacat insa ca nu prea pot sa scap asa usor cum credeam de asta pe care o am acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei sa iti vinzi Fabia?

:D As cam vrea sa o vand. De fapt sa fac cesionare de leasing avand in vedere ca masina e luat in leasing pe persoana fizica. Ma bate gandul sa iau un Roomster :D

Modificat de stefan76
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce mi-a placut la Roomster: locul de picioare pe scaunele spate e suficient chiar si cu scaunele spate impinse spre inainte. Cu ele la maxim inapoi e chiar mult loc.

Ce a luat nota de trecere: bord, cadrane, consola centrala. Hayonul e cam greu si manerul lui e plasat cam jos...e relativ neplacut de manevrat des.

Ce nu imi place deloc: acel unghi rotunjit, atat de ....ciudat si inovator, care il are coltul spate-jos al geamurilor portierelor fata este rotunjit doar pe exterior. Spre surprinderea si oroarea mea, la interior panoul de usa se continua drept, in un mod cat se poate de conventional iar tabla de pe exterior e dublata, dincolo de geam cu o bucata de cauciuc. Oribil. Se pare ca nu numai fata si spatele au avut designeri diferiti care nu s-au inteles, ci si interiorul si exteriorul.

Impresie de ansamblu: masina nu prea mare, usor efeminata, pare ca se potriveste mai mult cu soferitele decat cu soferii.

Sau poate gresesc eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

am vazut si eu roomsterul si am facut un drive test cu modelul 1.9 sdi.

Ce nu mi-a placut la masina:

- Calitatea materialelor de la interior e mai slaba decat la modelul fabia din 2002. De exemplu: plasticul de pe bord si stalpi lasa impresia de ieftin (incercati sa ciocaniti cu degetul in el daca aveti ocazia).

- La imbinarea dintre partea inferioara si cea superioara a bordului exista un spatiu de 2-3 milimetri vizibil daca stai pe bancheta din spate. Nu vreau sa stiu cati greierasi vor se vor auzi dupa vreo 30K Km pe drumurile de la noi.

- Mocheta din cotiera "naparlea" desi masina era practic noua.

- Forma geamurilor laterale fata. Aici intra si forma ciuadata a chederului, care dupa parerea mea dupa ce va fi gripat de praf va scartai la urcarea si cobararea geamului.

-Vizibilitatea redusa fata de modelul fabia. Blocul de lumini din plafon este mult mai jos si am impresia ca optureaza din vizibilitate.

- Nu exista posibilitatea acoperirii complete a plafonului din sticla.

Si am sa ma opresc aici cu criticile....

Ce mi-a placut la masina:

-se conduce foarte usor

-Cred ca e un model care va face fata cu brio traficului din oras.

-franele mai prompte decat la fabia (mentionez ca eu am tambure pe spate iar modelul care l-am condus era echipat cu discuri)

-motorul de 1.9 ofera suficienta putere celor care vor sa conduca mai sportiv.

-forma farurilor (as fi curios sa vad cum lumineaza in conditii de noapte)

-plafonul din sticla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cipi.o: Banuiesc ca ai facut drive-test cu 1.9 TDI, ca SDI nu e pe Roomster...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cipi.o: Banuiesc ca ai facut drive-test cu 1.9 TDI, ca SDI nu e pe Roomster...

Corect, era modelul 1.9 de 105 cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... ca SDI nu e pe Roomster...

SDI nu mai e deloc... nu respecta normele Euro 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SDI nu mai e deloc... nu respecta normele Euro 4.

tare, nu stiam.

roomster mi se pare cam prea japonezoida la design.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai sa vezi Fabia 2007...zici ca e o sora mai "stalcita" a Corrolei...

Fata e de roomster spatele de japoneza...asta trebuia sa fie un avantaj dar in cazul viitoarei Fabii nu se pune.

Apropo... facut si eu un test-drive cu Skoda Roomster...parerea mea este ca masina e interesanta. Un plus e ca masina e stabila pe drum...aici aveam cele mai multe dubii. Motorizare 1.4 TDI 80CP...o motorizare agreabila si economica in acelasi timp. Totusi nu as cumpara asa ceva...se pare ca nu intru in target.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un test si o prezentare reusita zic eu...........http://www.youtube.com/watch?v=3tc8oy6BK-8

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!