Jump to content

Scaune Incalzite


tzucul
 Share

Postare recomandată

cosmin, dupa cum zice si nicku meu propriu, nu ma pricep f bine la electronica:P, da voi vreti sa ziceti aicea ca in genere daca incalzirea nu merge nu e fiinca s duse una/ambele rezistente ci termistoru?

ca nici mie nu imi merge in scaunu meu, si nu a fost folosita niciodata, doar ca s-a mers cu portofel in buzunar la spate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta nu e o regula doctore. E posibil chiar sa fie arsa careva din rezistente. Dar cred ca pana nu se desface scaunul, nu ai cum spune ce e-i de vina.

Ady, din link-ul ce l-ai pus se pare ca se poate bypass-a senzorul cu o rezistenta de 10k. Poate maine daca am timp, incerc si chestia asta. Si, asa cum spuneam, pentru cei la care le merge doar pe pozitia 5, de vina e termostatul ala, sau switch, sau cum mai vrei sa-i spui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ne cam invartim in jurul cozii...

Pana nu aflam ce rol are termistorul din scaun, nu putem elimina vreuna din ipoteze. Parca totusi mi-e greu sa cred ca la mine unde ambele scaune merg doar pe positia 5 a regulatorului, defecte ar fi chiar regulatoarele. Just feeling. Dar daca e adevarat ce spune colegul cu B4, inseamna ca ce am scris eu mai sus se confirma (termorezistorul are rol doar de protectie la supraincalzire), din pacate si revenim la regulator. :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai inteles gresit. Nu doar de protectie, ci si de reglare. Si el e buba.

Eu am masurat la mine, si indiferent pe ce pozitie e regulatorul, tot 12V trimite la scaune. In momentul cand ajunge la temperatura dorita, intrerupe alimentarea. E si logic.

Pe pariu ca daca pui alte regulatoare, vei avea aceeasi problema. Si daca alea is bune, rezistentele din start is bune, ca altfel n-ar merge pe treapta 5, deci ce ramane? Termistoarele... :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si stai un pic: zici ca in orice pozitie, regulatoarele trimit tot 12V catre scaun. Pai atunci ce rol au regulatoarele? :vinemosul: Daca teoria am inteles-o eu bine, poti chiar bypass-a regulatorul cu un 12V banal, iar pacostea aia de termistor incalzeste scaunul in functie de temperatura de la "suprafata" lui...

Sigur e iar ceva care-mi scapa... Asa-i Cosmin? :sbine:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, iti scapa. Eu am zis ca poti bypass-a nu regulatorul ci termistorul ala. Deci probabil dupa aia iti va incalzi la o anumita intensitate, dupa care se va opri incalzirea, si tot asa. Asa reiese din documentatia de pe de pe tdiclub.

Ca sa intelegi mecanismul, mai pe scurt in termeni "neacademici", regulatoarele alea trimit 12V in orice pozitie, pana termistorul atinge o anumita valoare (adica temperatura din scaun), ca pe urma regulatorul intrerupe tensiunea, pana scaunul se raceste un pic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Eu am zis ca poti bypass-a nu regulatorul ci termistorul ala...

Asta am inteles din prima, dar eu am "plusat" si am zis ca din teoria mea se poate bypassa si regulatorul. Dar acum am inteles intreaga "poezie". In functie de pozitia regulatorului, pernele primesc 12V mai des sau mai rar. Personal mi se pare cam sofisticat mecanismul. Mult mai simplu era cel intuit de noi, cum ca regulatorul trimite in functie de pozitie, volti mai putini spre perna. Nu putem face un change request catre VW cu ideea noastra? Poate ne scoatem de o excursie in Germania pe banii lor :lol:

Modificat de Rumplestilskin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu s-a adoptat ideea asta tocmai din considerente tehnice. Ca teoretic toate-s simple. Dar in practica, daca faceau asa, era prea mare cadere de tensiune pe regulatorul respectiv si se incalzea puternic, ceea ce in timp ducea la o viata scurta a regulatorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, si in loc sa am veriga slaba foarte usor de schimbat si foarte ieftin (in bord sub forma de regulator), mi-au mutat "calcaiul lui Achile" sub tapiterie, fie sub forma de termistor, fie chiar sub forma de rezistenta. Adica muuult mai complicat de schimbat si clar mult mai scump. Ganditi-va la un ciclu de lucru al rezistenteor din scaun: in situatia intuita de noi, in 90% din cazuri ar sta la un 8V sa zicem constant. In realitate ele primiesc impulsuri de 12V si se incalzezc si se raceasc etc de 2-3 ori la fiecare 5 min probabil. Dupa parerea mea asta inseamna uzura exponentiala a intregului circuit. Cum nimic nu e intamplator pe lumea asta, probabil ca s-a luat in calcul asta... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai tu dreptate, Rumple. Dar daca ei au considerat ca asa e mai bine, ce sa le faci? N-avem decat sa reparam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Nici mie nu-mi merge incalzirea in scaunul de la sofer. La-ma dat jos, si am masurat voltajul pe mufa de alimentare. Intra doar 5 volti. Este normal sau trebuie 12. BUtonul este bun, pt ca l-am scimbat cu cel de pe drepata (unde scaunul merge). Ce este ars?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
mario zaccaria

Am desfacut sezutul si am gasit urme pe burete, ca de arsura,dar accesul la fire e tare greu, cum sa le izolezi cand sunt unul langa altul, e complicat, nu stiu ce sa fac?

post-11072-1217501156_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa pui o bucata de material ignifug (azbest) intre rezistente si burete, ai grije ca buretele e usor inflamabil si la cum arata buretele tau s-a cam parlit otara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
mario zaccaria

Problema este ca nu merge incalzirea in scaune, cum gasesc care e buba?

rezistenta e cusuta pe tapiterie, iar accesul la fire e greu dupa cum se observa din poza de mai sus, ar trebui sa tai un strat din rezistenta ca sa vad firele, dar sunt tare subtiri, nu vad fire intrerupte dar, buretele e prajit!

http://vwforum.ro/style_images/sim...resize-down.gif

Resize larger

CARE E CAUZA!!!

CE REPREZINTA ARSURILE DE PE BURETE??

COLEGI DE FORUM ASTEPT DE O SAPTAMANA,DAR RASPUNSURILE NU PREA APAR!

ASTEPT UN RASPUNS PRACTIC! CUM SA PROCEDEZ MAI DEPARTE???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca tie am vazut ca ti-a raspuns cineva pe un topic, insa solutia ar fi sa mai pui intre burete si rezistenta un strat de azbest, ca sa protejezi scaunul. Arsurile sant deja destul de evidente pe el, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, sunt nou pe forum si detinator al unui golf IV cu scaune incalzite. Dupa ce am citit tot cea ce s-a postat aici nu inteleg daca la temperatura aceasta(peste 30grade) incalzirea din scaune functioneaza sau nu. Mie nu mi se incalzeste nici un scaun. Am masurat siguranta si este ok. Nu stiu daca maieste si un releu, din posturile citite reiese ca mai este, daca poate sa-mi spuna cineva unde e pozitionat asi fi recunoscator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

SAlutare am un passat din 2005 ! Am o problema la unu din scaune! Am achizitionat masina anul trecut din germania iar cel de acolo isi pusese la sofer scaun recaro sport special pt passat iar cel din dreapta a ramas cel din fabrica! Scaunul din dreapta se incalzeste cel de la sofer nu! AM fost la service sa imi sterg o eroare de la airbag si l-am pus pe nenea ala sa se uite si la scaunul meu! A spus ca e ok si are legaturile facute! Acum va intreb pe voi...stie cineva ce poate avea ? sau ma poate ajuta cineva sa aflu? merci!

Modificat de Msk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

O avea lagaturile facute, dar rezistenta scaunului o mai fi intreaga? A verificat daca primeste curent?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cum verific daca primeste curent? Nu ma prea pricep!

Modificat de c o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior ! Foloseste butonul Add Reply
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa de sub scaun. Dar vezi ca mai e una pentru airbag, probabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Exista vreun service in zona de sud a tarii care stie sa inlocuiasca tapiteria cu incalzire in scaun e la scaunul soferului? Am doua gaurele frumoase in scaunul meu si au inceput sa ma simt gaunos si eu....

Mai am o itnrebare: scaunul din dreapta mi s-a murdarit de toner de imprimanta... l-am dus la o spalatorie si mi l-au facut giuguc, f curat, doar ca atunci cand dau drumul la incalzire in scaunul din dreapta incepe sa miroasa a chimicale si iese si un fum, slab, ce e drept, dar se vede... sa schimb si la asta tapiseria? Sa las incalzirea deschisa pana cand se duce tot fumul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca inca iese fum, inseamna ca in intereior e inca umed. Ori lasi caldura sa mearga, ori lasi masina in soare, cu usile deschise.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa mai icnerc, dar mi-era frica sa nu se arda si scaunul astalaltul... cat despre Serviceuri pricepute? stie cineva ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu o problema la masina din semnatura. Pana acuma o luna functiona incalzirea in ambele scaune, acuma am vazut ca numa la scaunul pasagerului merge, la sofer (adica mie) nu mai functioneaza pe nici o treapta. Am citit toate cele 8 pagini ale acestui topic si m-am ingrozit, vreo sugestie ceva? M-am programat maine la service, sa vdm ce zic baietii de acolo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!