Jump to content

Carlig remorcare


sckhreech
 Share

Postare recomandată

CA sa poti sa le identifici pe cablaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andrei_221

    13

  • Al Bundy

    9

  • rabanne2014

    8

  • emilvef

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

si ca sa se mentina functia de semnalizare pe becurile de pozitie, cand e luat contactul. Pui maneta de semnalizare pe stanga sau pe draepta cand e luat contactul, si se vor aprinde pozitiile doar pe partea respectiva. de asta sunt separate pozitiile , unii le leaga la una din ele si au un singur fir de pozitie la toate becurile de pozitie pe remorca pe remorca. 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru raspunsuri! Deci pot sa leg firele pentru priza direct de la stopuri fara nicio problema? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in principiu ... da. Modelul asta nu are centrala electrica si nu da erori de bec ars, etc.

ideal ar fi sa folosesti un modul special pentru protectia instalatiei masinii. gen bosal CAn-bus. Nu este necesar la masina ta, dar e cea mai buna metoda de legare a prizei de remorca. 

https://www.auto-hak.ro/accesorii-pentru-carlige-remorcare/kituri-electrice/instalatie-electrica-speciala-mp1d1.html

 

in felul asta, daca ai o problema la instalatia remorcii, nu se intampla nimic la instalatia masinii. acel modul preia doar semnalul de la stopurile masinii, cativa mA. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU are nevoie de asa ceva, nici instalatia OEM nu are modul la aceasta masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc dragi colegi pentru suportul acordat.Azi am reusit sa fac instalatia electrica la priza pentru remorca si functioneaza bine din cat am verificat cu lampa de control.Maine o sa cer remorca vecinului sa vad cum se comporta cu becuri.Numai bine!!!

Modificat de rabanne2014
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, stiu ca nu este nevoie.. si nici prevazuta. Am si specificat asta.  Dar nici nu strica. Este o masura de siguranta in plus.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut! Ma poate ajuta cineva cu o schema electrica de la lampile spate? Ma intereseaza codurile de culoare ale cablurilor, ca sa pot conecta kit-ul electric al carligului. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le identifici foarte usor cu lampa de control... sau urmarind traseele pana in mufa si apoi la fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am facut intr-un final, insa gasisem si codurile de culori pe forumul Briskoda, dar totusi am verificat si cu lampa de control

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!