Jump to content

Releu semnalizare - probleme


Asterix
 Share

Postare recomandată

nu e de la releul de semnalizare, schimba maneta de semnalizare. exact aceeasi problema a avut-o un coleg forumist, dupa ce revea maneta de semnalizare in pozitia neutra mai ticaia de cateva ori. cu ochii mei am vazut cand au incercat cu alta maneta si nu mai facea.

te sfatuiesc sa mergi in service sa procedeze si la tine la fel, adica sa incerce cu alta maneta, daca nu au pe stoc eu spun ca aproape sigur ea e de vina, deci poti da comanda.

atentie la demontat si montat volanul, ca nu toti sunt asa priceputi, si sunt o gramada de contacte pe acolo.

a, si dupa ce termina montatul sa-ti scaneze si de erori cu vas, ca poate uita sa conecteze airbagul frontal din volan...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie schimbata toata maneta aia sau doar ceva anume pentru ca eu am si pilotul automat tot pe maneta aia :D ????? si daca o schimba pe toata cred ca o sa coste destul de mult:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toata maneta, din cate stiu e pana in 3 mil o maneta, cu tot cu cruise control.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ocazia schimbarii manetei iti poti monta si tempomat (cruise control) daca nu ai deja. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este cunoscuta defectuozitatea releelor de semnalizare la VW Bora sau Golf .Am primit acum o saptamana o scrisoare de RECALL de la VW Canada ca sa ma duc sa mi se schimbe acest releu ( cu toate ca el merge bine pana acum) si in acelasi timp sa mi se schimbe pompa de benzina care ..zic ei ar avea o problema la teava de alimentare care iese din ea ( plastic) si care se poate rupe si este risc de incendiu , etc.Poate sa fie si maneta defecta ( nu cunosc asta ..ptr ca nu am avut probleme ) dar stiu ca in general la lumea care am auzit-o toti ziceau de relee ca sunt cam cu probleme ( depinde de noroc zic unii).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

acum cateva zile am avut becul check aprins in bord. eu stiu ca asta indica probleme motor, gen sonda lambda pe care am mai schimbat-o.

dupa cateva zile masina a inceput sa nu mai semnalizeze, sau semnaliza doar o data si apoi se oprea. am citit aici pe forum (in alt topic) si am schimbat releul de semnalizare. acum merge dar e ciudat ca si becul check s-a stins imediat.

credeti ca e o coincidenta sau chiar acest lucru mi-l indica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. Reinvii acest topic, intrucat de o saptamana doua, imi ticaie semnalizarea, insa nu mereu ci doar dupa ce semnalizez ceva, pret de un minut doua, mai ticaie. Apoi se potoleste.

Sincer sa fiu, nu mai semnalizez nimic, sper sa nu-mi iau vreun punct doua de la noul cod rutier.

Ce poate fi? Releu? Ori maneta?:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU e releul. Ala cind vrea sa se duca abia il mai faci sa semnalizeze si asta cu insistente. Modul contructiv al releului il impiedica sa aclanseze fara comanda. Deci daca ticaie continuu e de la maneta sau scurt pe traseu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut si eu ticaitul asta!

multa vreme, dupa care a disparut1

e adverat ca expertii din service mi-au zis ca a maneta, dar nu i-am crezut, m-am mai vaitat de ei pe alte topic-uri!

acum nu mai face!

si daca face si mergem cu ea asa ce are afara de zgomotel?

ca semnalizarea merge ok!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Automotive Electronics
NU e releul. Ala cind vrea sa se duca abia il mai faci sa semnalizeze si asta cu insistente. Modul contructiv al releului il impiedica sa aclanseze fara comanda. Deci daca ticaie continuu e de la maneta sau scurt pe traseu.
am avut si eu ticaitul asta!

multa vreme, dupa care a disparut1

e adverat ca expertii din service mi-au zis ca a maneta, dar nu i-am crezut, m-am mai vaitat de ei pe alte topic-uri!

acum nu mai face!

si daca face si mergem cu ea asa ce are afara de zgomotel?

ca semnalizarea merge ok!

E 100% din maneta de semnalizare dar fiecare crede ce vrea :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.Imi mai face si mie dar fff rar,deobicei dupa ce semnalizez...si nu dureaza decat cateva secunde....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

electricule, am zis ca nu am crezut!....atunci!

acum cred, pe aici sunt oameni de incredere :D !

dar...nu prea mai face!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la toata lumea

Am si eu o problema cand am cumparat masina releul de semnalizare adica butonul de avarii mai ticaia din cand in cand ca si cum ar fi mers semnalul stanga sau dreapta.Am fost la service si mi-au spus sa cumpar alt releu de semnalizare pentru ca ala e defect.

Zis si facut l-am cumparat l-am montat si degeaba tot asa face.Asta care l-am luat nou facea si mai rau asa ca l-am pus iar pe cel vechi inapoi.

Cand semnalizez stanga dreapta merge perfect, cand dau avarii merge perfect, dar releul ticaie un continuu de nebun fara sa fie dat semnal sau avarii.

Va rog sa ma ajutati daca ati patit asa ceva...

Va multumesc.

Salut!

Si eu am avut o problema (sau poate inca am) cu ticaitul asta la releul de semnalizare. Eram ferm convins ca e releul, in spatele butonului de avarii (VW Bora 2001, 19TDI, 116CP). Am scos butonul de avarii, am scos releul, l-am desfacut si am curatat contactele, eram convins ca asta e problema. Dupa ce l-am pus la loc a facut exact la fel. Dupa ce am vazut si alte mesaje pe forum, inclin sa cred ca e de la maneta de semnalizare. Am curatat baza manetei cu pensula si cu aspiratorul, in timp ce miscam maneta in toate directiile. Rezultat: mai face dar tot mai rar.

Poate va ajuta.

Cu bine,

Rusalim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am avut aceeasi problema ca si voi si am rezolvat-o mai simplu fara sa schimb releul de semnalizare sau maneta...pur si simplu am luat spray wd40 si am dat la baza manetei de semnalizare bine de tot (doar pe maneta, la baza, chiar in interior), am miscat maneta, cursa completa, am epetat operatiunea de cateva ori si acum nu mai face deloc, chiar merge mai bine ca inainte, se simte la mana...

incercati si voi varianta asta inainte sa dati banii pe maneta sau releu...

bafta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

si la mine ticaia releu de semnalizare cand ii venea lui fara sa fie semnalul pus.Am dat cu wd40 si acum nu mai face...merci transsoniku :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am cautat cum se schimba releul si nu am gasit. Stie cineva cum se da jos? Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

voinea razvan

Daca vrei sa demontezi releul trebuie mai intai sa scoti butonul de la avarie (bagi ceva metalic in forma de L si il agati, ar trebui sa iasa destul de usor) dupa care o sa vezi doua clipsuri. Le apesi spre interior si o sa poti sa scoti releul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceiasi problema o am si eu la Golf-ul meu ticaie releul de semnalizare de il ia naiba. Am incercat ce au facut si colegii de mai sus si anume sa dau cu wd40 ... zis si facut ... am dat la baza manetei exact asa cum s-a zis si mai sus... Din pacate mai rau am facut ieri am dat si azi dimineatza cand am dat sa plec cu toate ca eram pe pozitia normala la semnalizare masina semnaliza stanga .... dadeam dreapta se aprindeau amandoua .... Am mai dat o data cu wd40 si acum nu mai semnalizeaza dar tot ticaie in releu... Am fost la service si prima data cei de acolo au zis ca e sigur releul asa ca au pus unul nou si au facut proba ... ala facea mai urat. Pana la urma au zis ca e din blocul de lumini si semnalizare adica din maneta cica maneta + manopera 3 mil .... alte solutii mai aveti ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

releul e inclus in butonul avarii si se strica mai rar...dar atunci nu mai semnalizeaza deloc...daca ticaie e maneta 100% si e

150 ron +tva modelul simplu

200ron+tva modelul cu tempomat

260ron+tva modelul cu tempomat si comenzi pe volan

piesa originala, se aduce pe comanda. pt cine are nevoie de maneta simpla am 1 buc second hand la 100ron.

dan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii cumva un codul de la piesa la modelul cu tempomat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e riscant pt alte componente sa dai asa, cumva "orb" acolo cu wd 40?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti zic din proprie experienta ca e riscant ... eu am dat si am avut dupa asta mai mare problema in sensul ca a inceput sa ticaie mai tare, dupa care a inceput sa semnalizeze mereu dreapta, dupa asta a inceput sa faca si scurt acolo inauntru la semnalizare ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

aceasi problema o am si eu... dupa ce inchid semnalizarea se aude la butonul de avarie un tacanit pentru cateva secunde. In Alexandria pe unde gasesc? :icon_thumright:

e vreo problema daca il mai las asa o perioada?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este o problema. Cel mai rau lucru ce s-ar putea intampla este ca la un moment dat sa nu mai functioneze deloc si atunci ramai fara semnalizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!