Jump to content

Releu semnalizare - probleme


Asterix
 Share

Postare recomandată

Si nici nu trebuie să o demontezi, ca să probezi cu alta....se da jos numai capacul superior de la coloana volan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema remediata , dadusem intr-o groapa in dimineata respectiva si in prostia mea nu am deschis capota , s-au rupt clemele si mi-a cazut capacul de la far pe curea si mi-a retezat cablurile :biggrin: . Avand faruri pe xenon din fabrica nu cred ca se mai poate gasi acel capac negru :( , sau daca stie cineva ar fi super , mersi ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va solicit ajutorul....

Cum pot proba pe masa (banc de lucru) o maneta de semnalizare si un buton de avarie (releu) de la un Golf 4, 2001, 1.6 16v, ASU ?

Sau macar releul de semnalizare ?
Tin sa precizez ca am incercat (dupa priceperile mele ) conform schemei electrice din Autodata, dar fara rezultat....Lipseste ceva...Ce ?

A mai incercat cineva lucrul asta ?

Multumesc si astept solutiile voastre !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU e mai usor pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cel mai usor.....dar cand masina nu-i la tine.....

Ma gandeam ca cineva a incercat sa probeze altfel decat pe masina, un buton de avarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curand am observat cand semnalizez dreapta, cateodata, clipeste o data in bord semnalizarea dreapta dupa care o data stanga si apoi dreapta pana cand opresc semnalizarea.

Stanga merge ok. Trebuie inlocuita maneta?

 

Multumesc

Modificat de andreico
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA ce masina ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/26/2016 at 8:00 PM, Al Bundy said:

LA ce masina ?

 

Cea din semnatura, Passat B6 - 2009.

O data s-a intamplat sa semnalizeze alternativ dreapta-stanga de 4-5 ori, maneta era pe semnalizare dreapta.

Astazi a functionat normal...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci, te rog, scrie in aria corespunzatoare sa stim ce sfat sa-ti dam.

LA tine se pare ca ai probleme cu maneta de semnalizare.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu aceeasi problema.Ticaie normal pe avarii dar la semnalizare ticaitul e mai rapid.Am schimbat becurile si releul,aceeasi problema.Ma poate ajuta cineva?Am citit pe aici cam tot dar nu am dat de problema asta.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

In cazul meu cand folosesc butonul de avarie sau semnalizare stanga dreapta nu lumineaza intermitent, ci sta aprins continuu..tot releul e problema? ( mentionez ca am deconectat conectorul din broasca de la usa pasager fata ce tine de inchiderea centralizata la acea usa caci am o problema cu ea deoarece nu mai inchidea centralizat , ma gandescca nu ar trebui sa afecteze).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, releul de semnaliza/aflat in butonul de avarie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare, am si eu o pb la golful meu 4 1.4. Am cumparat o remorca noua Stema. La golf i-am montat un carlig Westfalia cu mufe dedicate. S-au potrivit perfect la mufele masinii. Problemele constatate nuamai cand cuplez remorca: semnalizare stanga sau dreapta nu se mai aprinde si pe spatele masinii, nici la remorca si se aude tzacaitul releului foarte repede, aprinzandu-se doar fata si lateralele. Stop frana functioneaza corect atat pe masina cat si pe remorca.

Daca decuplez remorca totul pe masina functioneaza normal.

Mentionez ca priza masinii este de 13 pini si am un adaptor care trece pe 7 sa se pupe cu pinii remorcii.

A mai patit cineva ceva similar? O idee spre rezolvare? Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

PAre sa nu fie legat cum trebuie. Clipoceste repede deoarece din ceva motiv, se decupleaza din circuit becurile din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

multumesc de raspuns, o sa incerc sa ma uit in mufa remorcii

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
denny_the_one

Va salut ! Recent am achizitionat un Golf 4 1.8t 2002 si din pacate am probleme cu aceasta semnalizare .. la fiecare semnalizare sau câteodată cred de la gropi etc releul din buton de aude clănțănind fara sa semnalizeze dar enervant zgomotul in sine ... Am schimbat butonul cu unul de la dezmembrări și face la fel .. sa fie din maneta ? Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba maneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intai se incearca repararea acesteia - se repara in cele mai multe cazuri.

Da jos maneta, desfacuta, curatat si intarit contactele din interior, gresat - si va merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

denny_the_one

Da asa este am dat jos maneta am curatat bine traseul pe care culiseaza impreuna cu acele contacte si totul e ok ... !

Va multumesc mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cred ca mi s-a dus releul de la semnalizare deoarece cand pun semnalizarea nu face nimic si daca pun avaria clipeste de 2 ori si se opreste.M-ar interesa sa stiu daca se potriveste si de la seat toledo si daca pot face o punte ca sa mi se aprinda doar avaria .Am dat releul jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un releu SH costa 50 lei... poti incerca sa il repari pe al tau sau sa-l schimbi.

difera cel de Leon - eventual, incerci sa-i schimbi capacul.

nu te juca sa-i faci punti, etc... repara corect, inlocuieste butonul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pățit lafel si eu,  am folosit un spray (nu recomand asta indiferent cine ce spune pentru ca spray-ul nefolosit cum trebuie,  devine un foarte bun conductor și va poate lua foc ceva pe acolo) dar după câtva timp,  problema a reapărut.  S-a rezolvat  prin schimbarea manetei,  releul nu are nici o treaba chiar dacă zgomotul se aude în el! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Aioanei Alexandru

buna ziua de unde pot cumpara un modul la fel ca am cautat peste tot si nu am gasit am fost la magazinele de piese auto si nu a stiut nimeni ce este de unde este si nu am gasit sa cumpar ?

releu-monitorizare-indicator-remorca-ford-focus-kombi-321106-021323-2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un modul de carlig aftermarket. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, am schimbat si eu farul la golful meu si cand sa verific becurile, merg toate mai putin semnalizarea dar nu mai merge deloc nici avarii nimic am verificat releul de la butonul de avarii si este bun. Mai este vreun releu sub bord care trebuie verificat ? 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!