Jump to content

Fantastic...Audi A8 consum de 5.6l la 100km


CATAVENCU
 Share

Postare recomandată

voi ati raportat distanta la nr de litrii din rezervor? :hainoroc: :D :P :P

asa e ca e greu de transformat mile pe galon in litrii pe km...

si cum era aia cu galonul imperial raportat la ce mila?hai ca mai trebuie sa imi spuna un destept ca e mila marina....:P

A fost intr-adevar o mica greseala am facut calculele repede si am luat un galon ca fiind 3,4 parca.

deci eroare de 0.2

Ce oameni ....in fine nu mai are nici un rost topicul....la cati becali sunt pe aici...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

voi ati raportat distanta la nr de litrii din rezervor? :D :P :P :P

asa e ca e greu de transformat mile pe galon in litrii pe km...

si cum era aia cu galonul imperial raportat la ce mila?hai ca mai trebuie sa imi spuna un destept ca e mila marina....:P

A fost intr-adevar o mica greseala am facut calculele repede si am luat un galon ca fiind 3,4 parca.

deci eroare de 0.2

Ce oameni ....in fine nu mai are nici un rost topicul....la cati becali sunt pe aici...

NU imi vine sa cred ca o mai balaresti CATAVENCULE pe tema asta! Mai bine taci, ca mai multe prostii spui! Tu nici acuma nu ai inteles ca te-ai aberat total??? Din graba si nestiinta, nu mai are importanta, dar te-ai aberat, dupa care tot tu ai facut pe desteptul cand ti s-a explicat de catre mai multi de ce. Ce tot ii dai cu eroare de 0,2 litri???? Tu chiar nu intelegi ca ai facut o eroare de cel putin 1,3 litri in calcul???? Din nestiinta, nu din gresala!! Nu vad legatura cu milele marine....atata timp cand vorbim de masini :P Poate trebuie sa vina un destept de-al tau sa iti spuna ca NU e vorba de mile marine, ca poate mai deschizi un topic si calculezi cu galoane UK si mile marine! Sincer de tot, las-o balta si recunoaste si gata ca esti ultra penibil deja cu comentariile pe care continui sa le faci...Despre kilometri, litri din rezervor si becali, iar nu am inteles.

La urma urmei daca erai la curent cat de cat cu consumurile reale ale motoarelor din ziua de azi fara sa stii nimic nimic despre galoane, iti sarea in ochi ca pentru un motor de 4 litri, la care ii functioneaza toti cilindrii tot timpul, 5,6 l/100km, cum ai calculat tu e ABERANT. Mie aia mi-a sarit in ochi, ca mi se chiar rupe de galoane si mile si calculele tale. Ma mir ca nu au sarit altii pe cifrele alea mai repede.... :hainoroc:

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt thheo: ziceam ca trebuie dus-intors pentru ca poti urca sau cobori. Daca mergi Constanta-Brasov, sigur o sa iti consume mai mult decat Brasov-Constanta atata timp cat conduci la fel.

Tu esti sigur ca te-ai uitat la acelasi film? Pentru ca toata treaba a fost ca a plecat si s-a intors in acelasi loc la aceeasi pompa! Si oricum ideea filmului nu era neaparat sa spuna ce consum mic la 100km are ci faptul ca uite ditamai masina limuzina cu motor V8 are o autonomie ( intr-adevar la limita si cu un condus anormal ) de 1280km. Cate limuzine pot ajunge macar la 800km autonomie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu esti sigur ca te-ai uitat la acelasi film? Pentru ca toata treaba a fost ca a plecat si s-a intors in acelasi loc la aceeasi pompa!

Cat vrei tu de sigur. Am revizionat videoclipurile. Crezi ca am facut calculele din burta? Nu ai inteles la ce m-am referit. Remarca la drumul dus-intors se referea la unii care postateaza pe forum consumuri facute "dus" sau "intors", ceea ce e irelevant pentru consum mediu. In mod EVIDENT Top Gear a facut consumul dus-intors!

Si oricum ideea filmului nu era neaparat sa spuna ce consum mic la 100km are ci faptul ca uite ditamai masina limuzina cu motor V8 are o autonomie ( intr-adevar la limita si cu un condus anormal ) de 1280km. Cate limuzine pot ajunge macar la 800km autonomie?

Nu stiu si nu ma intereseaza sa imi incarc memoria cu asa ceva pentru ca nu e relevant. Autonomia depinde in mare masura SI de volumul rezervorului. Sunt CONVINS ca daca mergi in Australia o sa gasesti multe masini cu autonomie crescuta si acelasi consum ca si omoloagele lor din Europa! Daca ii trantesti un rezervor mare, merge mai mult. Sunt multe rezervoare de "rezerva" care se monteaza optional, la cerere. NU TOTI fabricantii se zbat sa faca modele cu superautonomii, ca nu e necesar...TOTI fabricantii se bucura sa aiba un consum mai mic, chiar si la o limuzina!Sa nu mai vorbim de cei care o conduc :lol:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum o dati , consumul acestei limuzine este o realizare. Oricum chestia cu autonomia nu prea e cine stie ce treaba atata timp cat daca mergi cu rezervorul de 70-80 de litrii plin consumi mai mult decat cu unul la jumatate sau mai putin :lol:

La urma urmei daca erai la curent cat de cat cu consumurile reale ale motoarelor din ziua de azi fara sa stii nimic nimic despre galoane, iti sarea in ochi ca pentru un motor de 4 litri, la care ii functioneaza toti cilindrii tot timpul, 5,6 l/100km, cum ai calculat tu e ABERANT. Mie aia mi-a sarit in ochi, ca mi se chiar rupe de galoane si mile si calculele tale. Ma mir ca nu au sarit altii pe cifrele alea mai repede.... :(

Mie unul si 6.9 mi se pare destul de mic ca, consum , chiar nu vad asa o mare diferenta in 1,3 litrii de motorina la suta de km cand vorbim de motoare V8 de 4 litrii. Luand in calcul marimea motorului nu pot spune ca 5.6 e aberant dar 6.9 e corect :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum o dati , consumul acestei limuzine este o realizare. Oricum chestia cu autonomia nu prea e cine stie ce treaba atata timp cat daca mergi cu rezervorul de 70-80 de litrii plin consumi mai mult decat cu unul la jumatate sau mai putin :lol:

Mie unul si 6.9 mi se pare destul de mic ca, consum , chiar nu vad asa o mare diferenta in 1,3 litrii de motorina la suta de km cand vorbim de motoare V8 de 4 litrii. Luand in calcul marimea motorului nu pot spune ca 5.6 e aberant dar 6.9 e corect :(.

bine ca macar cineva a inteles ideea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baracuda, daca la tine diferenta de aproape un sfert ca procentaj (mai exact 24.8%) in plus la consum fata de cat a prezentat CATAVENCU nu e semnificativa, atunci nu mai zic nimic.....EU cred ca 6.99l/100km in conditiile in care a fost condusa masina aia nu e nimic surprinzator pt un Diesel....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si oricum o dati, eu inchid topicul ca sa se linisteasca un pic spiritele. S-a ajuns la jigniri si afirmatii gratuite. Luni dimineata il voi redeschide. Weekend placut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

:vaidecapulmeu: Daca e cineva sa imi zica cu cat este egal mpg in litri?

de exemplu cati l/h sunt 33.2 mpg?

Multumesc anticipat!!! :offtopic:

LE:am uitat sa zic, galon britanic :cheers:

Modificat de oozz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) Daca e cineva sa imi zica cu cat este egal mpg in litri?

de exemplu cati l/h sunt 33.2 mpg?

Multumesc anticipat!!! ;)

LE:am uitat sa zic, galon britanic :Driver:

In primul rand mpg inseamna milles per gallon deci ar putea fi transformati in 1km/litri, km/1litru, litrii/100km, ...

Deci sa inteleg ca ai vrea kilometri per litru adica 11.75 km/l sau litrii la suta de km: 8.51 l / 100 km?

Modificat de AndyG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AndyG: Multumesc pentru explicatie...

Am gresit eu acolo cu l/h, din cauza oboselii cred :) trebuia l/100km....greseala mea :(

Multumesc de explicatii si numai bine!!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!