Jump to content

Fantastic...Audi A8 consum de 5.6l la 100km


CATAVENCU
 Share

Postare recomandată

1280 de km cu un singur plin de motorina.....

viteza medie 64 km/h

consum 5,6L la 100 km

numai cu Audi A8 4.0 TDI Quattro...motor V8

Trebuie sa vedeti asta....

http://www.youtube.com/watch?v=Br6qPRpKqRU...ted&search=

http://www.youtube.com/watch?v=Yo6U4yKA16k...ted&search=

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda,o adevarata lectie.cred ca mi-am schimbat preferintele.am ramas placut impresionat................

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumuri bune + motorina de calitate + vteza cat de cat constanta = consum mic

Nu stiu daca asi reusi sa merg atat de calm cu un 4 TDI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am ramas placut impresionat cu toate ca sunt departe ca preferinta de motoarele diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si eu am scos un 3,5 % ..mers cam in aceleasi conditii cu al meu A6. Deci se poate ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

90km cu 2,9l treapta a 5-a la 1700 rotatii motor 1.9 115CP AJM A6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragii mei colegi nu mai comparati o masina de 2 tone cu 275 de cai cu una de 130 de cai sau 100 de cai ... a8 este un monstru care are un consum urias si este extrem de placuta surpriza unui asemenea consum. ganditi-va ca are motor de 4L (imens) si reuseste un consum de masina de 1,9.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

b77eru , compari consumul minim al A8-ului cu un consum normal de 1,9 TDi , ceea ce nu chiar ... normal...

Daca vrei sa faci o comparatie corecta ia un 1,9 TDi , mergi in aceleasi conditii precum s-a mers cu A8-ul ala si ai sa ai surpriza ca nu iti consuma mai mult de 3,5~4 % cu indulgenta , daca mergi si mai finut iti ia si mai putin. Oricum ce au facut astia de la TopGear e imposibil de facut in Ro asa ca discutam vorbe :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o luam asa eu cu scuterul am consumat 1%. De 5 ori mai putin ca A8 ala. Mare branza :ceuameni:

Lasand gluma la o parte acel consum este incredebil.. insa trebuie sa ne gandim ca s-a facut exclusiv pe autostrada la viteze de maxim 60MPH, cu motorina de la ei, si cu un sofer destul de bun, daca nu chiar foarte bun, care singurul lui obiectiv era consumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si eu episodul acela din TopGear. E intr-adevar ceva extraordinar dar conditiile au fost drastice (fara AC, fara muzica, culmea fara tempomat, motorul la 1000-1200rpm etc.) si cred ca s-au mai pus acolo cativa litri in rezervor ca sa ajunga Jeremy fix la benzinaria de unde a plecat :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...si cred ca s-au mai pus acolo cativa litri in rezervor ca sa ajunga Jeremy fix la benzinaria de unde a plecat :)

Crezi ca au trisat? Nu prea e stilul lor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce va mai mira,eu acum 3 ani am facut 100km de autostrada cu 200km/h cu un 530d touring automatic 225cp (chip) cu 4 persoane in masina iar consumul a fost pe cei 100km de 9,8l/100km.Cand ne gandim ca o banala dacie consuma 10litrii benzina in oras....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragii mei colegi nu mai comparati o masina de 2 tone cu 275 de cai cu una de 130 de cai sau 100 de cai ... a8 este un monstru care are un consum urias si este extrem de placuta surpriza unui asemenea consum. ganditi-va ca are motor de 4L (imens) si reuseste un consum de masina de 1,9.

gandurile mele intocmai...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
1280 de km cu un singur plin de motorina.....

viteza medie 64 km/h

consum 5,6L la 100 km

numai cu Audi A8 4.0 TDI Quattro...motor V8

Trebuie sa vedeti asta....

Suprpiza e placuta, dar ar fi si mai impresionant daca ar fi adevarata... Asta e ca si povestile cu am o frana, ca franez de la 100km/h la 0 in 10 m.... :P Pe scurt, am urmarit si eu atunci Top Gear in direct si nu tin minte sa ma fi impresionat nimic in materie de mpg, insa acum ca am vazut postul tau, am facut conversia in l/100km... ;)

Nu stiu cum ai facut calculele CATAVENCU, dar te-ai cam pripit ;) si se pare ca ai dezinformat pe unii...Deci, 40.4(miles per gallon) mpg cat iese consumul ar fi 5.82 nu 5.6 l/100km...in galoane US!! Din pacate galoanele imperiale sau enlgezesti nu sunt egale cu cele US.... :P

In realitate consumul e de 6.99l/100km.

Ceea ce nu e chiar aberant de extraordinar....daca stai sa te gandesti ca a mers cat mai economic, cu masina goala, poate o fi avut noroc sa nu sufle vantul foarte puternic....:P

Si inca o chestie, consumul TOTDEAUNA trebuie facut dus-intors. Altfel nu spune nimic. De dragul comparatiei poti compara ce vrei dupa parerea mea, indiferent de marimea motorului, de ce nu?

Daca se merge repede, un motor puternic si mare poate LEJER sa fie mai economic decat cel mic!

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de acord cu tine numai ca A8 NU arata galoane englezesti.....ci galoane USA

Referitor la calcule stiu ca le-am facut in graba...e posibil sa fi gresit cu 0.2

Care era ideea ta pana la urma?Ca vad ca te-ai bagat total aiurea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai ca m-ai bagat in ceata ... cum adica "A8 NU arata galoane englezesti.....ci galoane USA" ..Pai eu situ ca indicatorul e procentual . Nu arata si unitatea de masura ci numai 1/2 , 1 ..an so on. Deci poa sa fie si metri (sarcasting vorbind).

Ceea ce conteaza e cu ce uniatea de masura masori ceea ce introduci in rezervor.. si si mai important e sa folosesti aceeasi unitate de masura si la sf cand faci calculele :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul a fost dus-intors.. la ce te referi "stealth" ?

e total pe langa subiect...dar se baga si nea Ion ca e si el forumist

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

domnu' CATAVENCU, ma scuzati ca ma bag si eu ca si "nea Ion", colegul nostru forumist...

I_am_Stealth spunea un lucru foarte simplu (si adevarat by the way) dar pe care unii colegi forumisti, "nea Gheorghe" sa le spunem, nu l-au inteles prea bine. si anume, unitatile de masura pentru volum US Gallon si UK Gallon nu sunt echivalente! atat in UK cat si in US consumul se calculeaza in mpg, sau miles per gallon, adica cate mile merge masina cu un galon de benzina/motorina. dumneavoastra, domnu' CATAVENCU ati transformat consumul acelei masini din mpg in l/100km folosind formula pentru US Gallons, ori Jeremy Clarkson, Richard Hammond, James May si restul echipei Top Gear sunt din UK. cu alte cuvinte, ei folosesc UK Gallon! cum un US Gallon denumeste un volum mai mic de lichid decat un UK Gallon, consumul acelei masini este mai mare decat cel calculat de dumneavoastra! sper ca acum e clar pentru toata lumea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

domnu' CATAVENCU, ma scuzati ca ma bag si eu ca si "nea Ion", colegul nostru forumist...

I_am_Stealth spunea un lucru foarte simplu (si adevarat by the way) dar pe care unii colegi forumisti, "nea Gheorghe" sa le spunem, nu l-au inteles prea bine. si anume, unitatile de masura pentru volum US Gallon si UK Gallon nu sunt echivalente! atat in UK cat si in US consumul se calculeaza in mpg, sau miles per gallon, adica cate mile merge masina cu un galon de benzina/motorina. dumneavoastra, domnu' CATAVENCU ati transformat consumul acelei masini din mpg in l/100km folosind formula pentru US Gallons, ori Jeremy Clarkson, Richard Hammond, James May si restul echipei Top Gear sunt din UK. cu alte cuvinte, ei folosesc UK Gallon! cum un US Gallon denumeste un volum mai mic de lichid decat un UK Gallon, consumul acelei masini este mai mare decat cel calculat de dumneavoastra! sper ca acum e clar pentru toata lumea...

Doctor Horor is Cauza esti!

Extraordinar...

Cata tenacitate,cata profunzime in gandire...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catavencule draga nu credeam ca trebuie sa iti si explic gresala ta pas cu pas!...a facut-o drakool21(mersi) :blink: . De bagat in seama pe forum nu ma bag deloc doar ca sa ma bag mai ales ca nu sunt balerin de profesie. Tu esti ? :) Pe langa ca omul ti-a explicat babeste unde gresesti, mai vii si cu replici de genul "cat de profund". Gandeste tu mai profund inainte sa le scoti pe gura sau pe taste... Chiar nu are rost sa mai polemizam pe chestia asta. Esti un papagal care pe langa ca i s-a spus ca a gresit si i s-a explicat unde, mai vine si cu teorii prostesti in plus. Ai demnitate si taci din gura.

pt thheo: ziceam ca trebuie dus-intors pentru ca poti urca sau cobori. Daca mergi Constanta-Brasov, sigur o sa iti consume mai mult decat Brasov-Constanta atata timp cat conduci la fel.

Scuze daca am fost mai acid, insa nu imi place sa fiu luat peste picior aiurea...

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rog un moderator sa inchida topicul...mi-e lehamite de atitudinea asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rog un moderator sa inchida topicul...mi-e lehamite de atitudinea asta...

Da da da, suntem toti de acord cu tine.Si noua ne este; te referi la atitudinea ta, suntem convinsi! :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1280 de km cu un singur plin de motorina.....

...

consum 5,6L la 100 km

Suprpiza e placuta, dar ar fi si mai impresionant daca ar fi adevarata...

In realitate consumul e de 6.99l/100km.

Referitor la calcule stiu ca le-am facut in graba...e posibil sa fi gresit cu 0.2

Care era ideea ta pana la urma?

Pai ideea e ca nu stii sa faci calcule :) Rezervorul la A8 are 90 litri (informeaza-te daca nu crezi), adica parcurgind 1280 km cu 90 L motorina iti da un consum de 7.03%. Tinind cont ca in rezervor banuiesc ca a mai ramas ceva, rezulta un consum de 6.99%, ceea ce e FOARTE DEPARTE de consumul tau de... 5.6% :D

Asa ca nu vad nimic extraordinar in acest consum. Daca ma straduiesc si eu pot scoate un consum de 5% pe autostrada in conditiile similare cu tipu ala. Singura problema e ca eu am PLATIT masina si am MUNCIT pentru banii astia si nu imi permit sa imi bat joc de ea. Dar iti pot demonstra oricind cu masina ta... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!