Jump to content

Probleme stergatoare parbriz


Mar83
 Share

Postare recomandată

multumesc. trebuie sa aflu codul de piesa acum si sa ma interesez pe la dezmembrari. cred ca la reprezentanta e foarte scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 270
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    28

  • Al Bundy

    21

  • ionel.d.2007

    11

  • Muale

    9

Da jos ala si refa conul si filetul din capat.E treaba de 30-40 min,singurul dezavantaj(sa zicem asa) e ca va cobori stergatorul mai jos 0,5 cm.Sau daca nu ai scule,mergi la un strungar.Am vreo 10 bucati reparate care merg fara probleme.Nu cred ca vinde careva doar ansamblul fara motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. am cautat si sunt cam scumpe. 150-300 ron la dezmembrari. sunt cativa care vand si ansamblul fara motor, dar tot cer 150-180 pe ele.

am vazut ceva la 126 ron, after-market. ma bate gandul dar nu stiu cat de bune sunt

 

http://www.pieseauto.ro/ansamblu-stergatoare/vw/polo-9n/mecanism-stergatoare-vw-polo-2001-2005-fara-1731338498.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din punct de vedere calitativ - cel SH este peste ce ai gasit tu... cu siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut florin. deci sa mai caut pana gasesc unul sh la pret accesibil?

Modificat de vwpolo08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine, eu de parerea asta sunt - e foarte posibil ca cel din link, sa nu te bucuri de el mult timp...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles. singura problema pe care o am momentan este cea legata de compatibilitatea piesei. am facut rost de codul piesei de la Gabi. cod piesa: 6Q1955601B. am vazut cateva anunturi, am facut si o cerere de piesa pe site-ul respectiv. am primit cateva oferte, dar nu e acelasi cod. nu vreau sa iau ansamblul si sa nu am ce sa fac cu el :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am inteles. singura problema pe care o am momentan este cea legata de compatibilitatea piesei. am facut rost de codul piesei de la Gabi. cod piesa: 6Q1955601B. am vazut cateva anunturi, am facut si o cerere de piesa pe site-ul respectiv. am primit cateva oferte, dar nu e acelasi cod. nu vreau sa iau ansamblul si sa nu am ce sa fac cu el :)

Ai rezolvat ceva? Si eu am reusit sa rup capul cu filet cand am umblat ca se blocase mecanismul de la apa si rugină.post-105451-14434564787675_thumb.jpg. Nu e nimeni care a schimbat mecanismul si a ramas cu articulatiile vechi?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A schimbat cineva furtunul de apa care duce la luneta? Se schimba greu?

La mine e rupt undeva sub masina si nu ajunge apa sa pot spala luneta. Motorasul functioneaza pentru ca imi face balta sub masina daca incerc sa spal luneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel furtun are 3 imbinari. Daca balta o face in fata atunci e sarita mufa de sub ECU. Daca balta o face in spate atunci e sarita mufa din portbagaj deasupra rotii stanga, in spatele mochetei. Sau in haion langa motoras.

Ajuta sa pui banda de teflon pe mufe.

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel furtun are 3 imbinari. Daca balta o face in fata atunci e sarita mufa de sub ECU. Daca balta o face in spate atunci e sarita mufa din portbagaj deasupra rotii stanga, in spatele mochetei. Sau in haion langa motoras.

Ajuta sa pui banda de teflon pe mufe.

Mersi mult. Intradevar mufele au fost de vina. Mufa de sub ECU si cea din portbagaj au fost desfacute iar sprituitoarea de pe spate a fost infundata, Am cuplat mufele iar acum totul e perfect.

Raman dator cu o bere cand ajung prin mures.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine face balta in masina . curge pe la pedale...unde sa verific? din ce am verificat in compartimentul motor imbinarea pare in regula

Modificat de b0gdan_07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu se uda sub imbinarea de sub ECU atunci ma gandesc ca furtunul s-a frecat de tabla si e sectionat undeva unde intra in masina, trebuie sa vezi traseul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am verificat si e intepat deasupra pedalierului. e greu de schimbat? partea de la ecu merge pana in portbagaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am intrebat la vw de furtun si e la metru dar mi au spus ca se poate taia 1 cm din furtun unde e intepat si se pune un racord. problema e ca e vreo 60 lei. ma gandesc ca e posibil sa se potriveasca si racord de la alt model care e mai ieftin...

a facut cineva repatie la furtun?

Modificat de b0gdan_07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut,are cineva idee la polo 9n3 din 2006 unde este amplasat releul de actionare stergatoare??

 

dupa ce a dat inghetul prietena a actionat stergatorul luneta,a mers 10cm si a ramas blocat.....l-am dat jos cu greu crezand ca a ruginit mecanismul din interior sau s-o fi rupt teava de apa, dupa eforturi titanice ( brat stergator intepenit pe ax) , ansamblul motor e  ca nou , am si probat motorul alimentand cu 2 fire +  -  direct pe mufa la luneta si se invarte ok.  siguranta din panou,cea mai dreapta sus era arsa,am inlocuit-o,tot nimic.....deci ramane releul,probabil a facut flama pe contacte.

la panoul de sub bord,am gasit toate releele de la pompa injectie motor etc mai putin asta de la stergatoare,unii ziceau sa dau jos si masca volanului.dat jos si aia dar nimic...am ajuns in pragul disperarii de 2 zile,unde e balaria aia de releu ???din ce am tot cautat si pe net am inteles ca e numarul 377, sau 99.....masina n-are teompomat......

am descarcat si un manual de service in italiana dar tot n-am gasit amplasarea releului in nici o schema.

heelp!

Modificat de mihai1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici nu o sa gasesti deoarece , aceasta functie este preluata de centrala electrica a masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc....am reusit sa-l dau jos,acum vine sarcina ingrata de a verifica releele de pe placa...intrebarea e care din ele o fi :(

post-132115-0-62310400-1454182899_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveam intradevar un fir intrerupt la iesirea din centrala electrica, dar am descoperit ca si pe motorasul de la luneta,dupa mufa,mai exista o placa electronica cu niste tranzistori mosfet care probabil ca aceia dau comanda direct pe motor ,comanda care vine pe cele 2 fire din mijloc,caci cele de pe margine mai groase sunt alimentate permanent la 12v.

buba mare e la acea placuta de comanda motoras , s-au impuscat tranzistorii....am pus altii de pe o placa de baza de pc , a mers cateva zeci de secunde fara sa se opreasca indiferent de pozitia manetei , dupa care mort...de data asta a iesit fum din niste tranzistori f mici care comanda mosfetul , initial acela era impuscat.

ARE CINEVA UN MOTOR DE LUNETA PTR POLO 9N3 CU MECANICA SI MOTORUL DEFECTE DAR SA FIE NE-AFECTATA ACEA PLACUTA ELECTRONICA????? daca nu stiti despre ce vorbesc, exista un capacel in partea stanga pe statele de plastic , cam de 4x4cm , odata ala desfacut e spatele placutei electronice,plat,verde. se scoate folosind pe margini un cutit sau o surubelnita dreapta ascutita. evident ca platesc , dar nu vreau sa dau 500lei ptr tot ansamblul cand mecanic e ca nou.

 

 

 

Modificat de mihai1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu reusesti altceva, unul SH este in jurul la 100 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cautat sh dar majoritatea sunt de la polo 9n , nu 9n3,iar acelea nu au electronica de comanda....am gasit doar doua si o promisiune de-al treilea, din pacate toate @250 lei,si fara sa am posibilitatea de proba :( ...unul nou e 500lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 9/28/2015 at 6:08 PM, oviliv79 said:

Ai rezolvat ceva? Si eu am reusit sa rup capul cu filet cand am umblat ca se blocase mecanismul de la apa si rugină.uploadfromtaptalk1443456467941.jpg. Nu e nimeni care a schimbat mecanismul si a ramas cu articulatiile vechi?

salut. nu am facut nimic. l-am lasat asa momentan. vad ca inca NU a sarit stergatorul. cred ca e sudat bine (adica ruginit bine acolo :)) )

On 10/16/2015 at 10:34 PM, b0gdan_07 said:

am intrebat la vw de furtun si e la metru dar mi au spus ca se poate taia 1 cm din furtun unde e intepat si se pune un racord. problema e ca e vreo 60 lei. ma gandesc ca e posibil sa se potriveasca si racord de la alt model care e mai ieftin...

a facut cineva repatie la furtun?

salutare.

 

si la mine face balta in zona de odihna a piciorului. am facut un video: https://goo.gl/photos/L4fC3s5LtjuXgGH36

nu am verificat sub ECU. trebuie sa demontez ECU pt a vedea daca este problema de acolo? nu am nici o idee cum pot verifica. nici nu vreau sa fac vreo prostie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut, de cateva zile stergatoarele functioneaza cu viteza foarte mica si ambele trepte au aceeasi viteza. 

Am dat cu wd40 la motoras si capete, dar nu e vreo mare diferanta.

Am mai avut problema asta de 2 ori, acum  vreun an, dar dupa ce faceau 2-3 ture reveneau la viteza normala.

Este vorba de un Polo 9n din 2002.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se da jos ansamblu/motorase stergatoare si se demonteaza/decapsuleaza curata, ungi tot si montezi la loc. Le ai gripate, risti sa arzi motorasele stergatoarelor daca le mai folosesti asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Vizitator a închis acest topic
  • 1 month later...

Va salut! Am citit tot topicul asta si nu am gasit exact problema care o am la stergatoare . 

Problema e urmatoarea : stergatoarele merg numai in treapta 2 de viteza . 1 si intermitent nu mai merg deloc precizez ca am un Polo 6n2 2001 . Modelul meu are releu ? pe net am vazut ca sunt de cumparat relee pt masina mea . Dar unde e situat exact?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!