Jump to content

Dealeri Sh partea 2


ambro
 Share

Postare recomandată

In topicul "dealeri sh", foarte util de altfel, sunt prezentate doar bilele negre, si locuri in care eventual sa nu calci. Dar daca vrem sa cumparam masina SH, ce locuri apreciate ca fiind de incredere exista?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ambro

    12

  • ADU 33

    10

  • VEKAU

    7

  • DragosR

    4

Top Posters In This Topic

ce te face sa crezi ca exista asa ceva?

crezi ca daca fac toti e vreunul care face exceptie de la regula?

intai trebuie sa intelegem unde traim si apoi sa speram ca este ceva diferit. altfel carne de tun scrie pe noi. numai buna de intepat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arunci o solutie pentru omul normal care are bani de o masina sh de cativa ani ? Eu aveam in cap AAA, "cel mai mare dealer auto din centrul Europei", sintagma care suna frumos la prima vedere..dar se pare ca am scos si AAA din calcule. La fel, toti spun ca e o loterie, ok, loterie loterie..da unde ar fi aceasta loterie cu riscuri cat mai mici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cineva de incredere care poate sa-ti aduca una de afara.

sau proprietari de aici. dar proprietari sa fie.

in plus un simt dezvoltat al mirosului si nu in ultimul rand, bafta.

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut o impresie bune de operleasing zalau, de unde am luat eu masina, practica preturi cam mari, dar macar nu am avut probleme cu masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piese din dezmembrari de unde recomandati sa luam? Eu de ex as vrea sa imi iau computer de bord ca ma dispera cu 10% in oras, Marac sa stiu si eu la ce turatii sa o tin ca sa pape mai cu masura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu propunerea asta pe topicul mai sus mentionat (Mi-ai furat ideea ambro :vaidecapulmeu: ). Dealerii SH sa fie din tara sau de afara? Sau ambele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok.Ambro, e bun si acest topic.Un fel de "versus".Cu putin timp in urma m-am deplasat cu serviciul la Zalau si un coleg din oras imi povestea ca principala ocupatie a celor de acolo este importul de masini SH din vest, existand atat persoane fizice cat si juridice care au aceasta indeletnicire.Se pare ca aduc masini destul de bune, lucru confirmat si de Cipos, de altfel.Incearca sa contactezi niste firme din Zalau sau fa o deplasare pana acolo.Eu zic ca merita, ardelenii fiind oameni seriosi de felul lor.Dar atentie!la leasing, care de altfel se acorda foarte usor, cica au niste namile de recuperatori care daca nu ai platit o rata, iti fac imediat o vizita, nu tocmai placuta, cel putin asa mi-a spus colegul :vaidecapulmeu: .

PS.In oras am vazut circuland o multime de VW si opeluri cu anunturi in gem pt.vanzare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rapier..banuiesc ca ar fi util si dealeri de afara..dar pe mine unul nu ma ajuta..Adica eu unul am eliminat posibilitatea sa-mi aduc masina din Germania, eu unul nu ma duc pana acolo, si nici nu am o cunostinta care sa se ocupe cu asa ceva. Si nici nu fac leasing, am 10 mii si vreau sa iau ceva in bugetul asta, in principiu seat leon 2001-2002. ok, zalau e o varianta..Totusi tre sa ma inyteresez in ce oras este cel mai apropiat Autotest de Zalau..ca nu pot sa vin cu ea de la zalau la Buc ca s-o duc la autotest..si eventual sa nu-mi placa cum iese :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cerut alternative:ti-am oferit una :vaidecapulmeu: .Altcineva?Se pare ca nimeni nu mai are Bile albe!? :hainoroc: Cu siguranta vei gasi in zona o solutie pt.testarea masinii.Vorbeste cu Cipos.

@Rapier:buna idee, facem un top al dealerilor?Se pare ca multi colegi au nevoie de un clasament in acest sens, te ocupi? :D Sa fie unul pt.Romania si unul pt. vest.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atentie la masinile de Salaj . Majoriatatea care ajung in targ la preturi buner sunt facute din piese de puzzle. Cunosc cazuri concrete .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Serhio,Baga, baga :vaidecapulmeu: Daca stii cazuri concrete, da-ne detalii, dar vezi ca discutam despre dealeri SH(pers.juridice), daca stii si pers. fizice da-i si pe aia, :D daca poti bineinteles.Hai Rapier cu topul :hainoroc: Te bagi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atentie la masinile de Salaj . Majoriatatea care ajung in targ la preturi buner sunt facute din piese de puzzle. Cunosc cazuri concrete .

CONFIRM!!! in salaj e patria kilometrilor dati inapoi!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Serhio,Baga, baga :hainoroc: Daca stii cazuri concrete, da-ne detalii, dar vezi ca discutam despre dealeri SH(pers.juridice), daca stii si pers. fizice da-i si pe aia, :huh: daca poti bineinteles.Hai Rapier cu topul :lol: Te bagi?

Vorbeam despre masinile din targul din cluj . Cele care vin din Salaj sunt extrem de ieftine . Si aspectuoase la prima vedere . Dar , dupa cum spuneam , la un moment dat Salajul a fost zona defavorizata , firmele avand veva scutiri de taxe , sau asa ceva , reduceri de impozit ...atunci au inflorit firmele de leasing , iar comertul cu masini a crescut . Dar cum zalaul e piata mica , toti vin la Cluj , sambata . Am prieteni din Cluj care se ocupa de masini . Si am dus multe masini pt ei in piata . Asa am cunoscut prieteni de-ai lor(tot bisnitari ) care cu gura lor mi-au spus istoria masinilor lor din salaj . Din 3 masini rupte Skoda fabia au facut doua ....si ma intreba unul daca nu imi trebuie un sfert de skoda fabia ...ieftin ... Mai avea un polo lovit in 3 parti , care a zis ca nu il mai repara ...si mai avea un opel Astra ...exprimarea lui a fost : "Opel Astra APROAPE intreg " . Masinile s-au vandut toate in 2 saptamani . L-am intrebat : Ba , nu ti-e frica ca te bate Dumnezeu ?

Mi-a raspuns : Ba , merge masina ? merge ! Conteaza ca e sudata la mijloc ?

Nu generalizez ........dar dupa cele 2 luni in care am cautat masina , am invatat deja fetele bisnitarilor . Sunt si masini bune , evident . Dar Golfuri nu . Este IMPOSIBIL ca un bisnitar sa vinda un golf 4 diesel din 2000 cu 120-130 k km la 8000 de euro . Masina aia NU EXISTA IN GERMANIA . Faceti calculele si vedeti si voi la cat iesiti .

Oricum , salajenii sunt renumiti pentru modul "din topor " cum repara masinile .

Modificat de Serhio24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine Serhio, deci s-a mai demontat un "mit", respectiv Zalaul.Ma intreb ce-o fi zicand Ambro?Mai bine se duce si isi ia masina noua :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, am o mare rugaminte : stie cineva un parc de dezmembrari Skoda in zona Cluj sau Bistrita ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ADU 33... Am lipsit doua zile fara mari posibilitati de conectare. Ma bag, ca doar am propus, nu? :P

Experienta mea se rezuma din pacate doar la autohaus-ul de la care mi-am luat eu masina. Nu ma ocup cu asa ceva astfel incat sa am "o lista"... Dar asta era si ideea...cei care, ca si mine, si-au adus masina pentru ei (diferenta fata de modul cum alege cineva o masina pentru el si modul cum o face un om care se ocupa cu asta cred ca este destul de clara pt a nu detalia), sa posteze locurile unde au gasit autohaus-uri cu masini bune iar proprietarii sa nu fie "tepari".

OK. Sa incep, nu...stai sa mai caut pe net, sa gasesc autohaus-ul... :P

1. B45 Automobile. Site: http://www.b45-automobile.de/

Gasiti datele de contact la "Impressum". ATENTIE...DA, este turc. Desi am fost avertizat sa NU imi iau masina de la parcuri auto de turci (ca fac invarteli cu ele), asta a fost unul din turcii corecti. Nu vorbeste bine engleza, m-am descurcat cu greu si cu ajutorul cuiva care stia germana...dar in rest omul a fost OK, de cuvant, fara nici un ban doar pe telefon mi-a tinut masina aproape o sapt. pana am ajuns la el sa o vad (si fara a avea certitudinea ca o cumpar). Are masini bune, de clasa medie-mare (ca dimensiune). Adica am vazut numai Passat, BMW seria 3/5/7, Mercedes C/E/S Klasse, Audi A4/A6/A8, Ford Mondeo/Focus...nu si GOLF/SEAT de ex. Parcul este la intrarea in localitate, pe stanga dupa ce treci de calea ferata. Se gaseste la aprox 25 Km de Darmstadt.

NOTA: Vis-a-vis de parc este un altul de la GE (am tot vazut reteaua asta GE...o fi General Electric? Ca dupa sigla albastra cu scris alb si literele G si E incarligate, asa parea) cu care se cunoaste si de la care poate lua masina daca esti interesat

2. ...

Sa continue altii ca pe mine ma doare mana :P

LE: In caz ca nu merge link-ul dat mai sus...

Firma: B45 Automobile GmbH

Rechtsform: GmbH

Stra

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rapier, deci turcul din Germania, merita incercat, il trecem la pozitiv :offtopic:

Dealeri de evitat in Romania, mai exact in Bucuresti:

1. Weltauto

2. AAA Auto

3. Top Cars Pipera

4. .....cine continua?

De asemenea, vreau sa remarc dupa cum am descris in topicul "dealeri SH", ca am intocmit clasamentul pe baza propriei experiente in relatia cu acestia, la fel cum este posibil ca unii din noi sa fi avut experiente placute cu ei si acestia sa comercializeze si masini bune :P (ma indoiesc, poate doar masini aratoase...).

Lista ramane deschisa si vrem sa o intocmim pentru a fi de folos colegilor care vor sa achizitioneze o masina SH si nu vor sa traiasca experienta colegului cu Passatul. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Io nu cred ca o s-o iau din alyta parte decat Buc..eventual te duc in targ la vitan, normal o sa ziceti ca e patria tzepelor, dar chiar acolo e autotestul...sa-l vad pe vreunu ca-mi zice ca e masina buna si sa iasa prost la teste si are pretentia sa platesc testele...Asa mi-am vandut si masina mea, am spus, daca iese prost platesc eu, dar daca iese bine si o cumperi platesti tu. Plus ca un samsar il gasesti prin targ ca eu unu ii dadeam in cap daca pateam ce a patit baiatu cu passatu, asa, pana in zalau... :D Eventual mai iau un cunoscut care se pricepe..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am cumparat passatu de la TOP CARS PIPERA si sunt f. multumit de el .

il am de 2 sapt. si nu am avut nici o problema cu el .

am facut deja 3.500 km .

am garantie 6 luni .

nu stiu de ati spus ca trebuie evitati dealeri de SH din capitala ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@marlucteo, citeste toate posturile de la "dealeri SH".Bagi tu mana in foc pt.toate masinile vandute de astia?Fa si tu o mica verificare a kilometrilor reali de pe masina ta :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa...azi am fost la topcars pipera sa ma interesez pentru masina ca sapt viitoare am suma completa. Mie nu mi se pare ceva in regula acolo..nu am vazut nici o masina cu mai mult de 90 de mii de km..toate au 87, 88, 88 500...si sunt masini si de 4-5 ani..Io nu cred ca au km reali, si chiar as vrea sa-i fac odata de rahat, sa ma duc cu cineva de pe forum care are vag com, si sa vad cumva ca nu-s km reali, sa vad ce mai pot sa zica..daca mai are vreunu tupeul sa zica ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil ca nu o sa te lase...daca strici naibii masina si nu o cumperi...unde te crezi domnule????

si chiar asa...vrei sa cumperi si tu o masina rulata si nu gasesti niciuna trecuta de 120mii km....motorul cu jeg pe el...nimic nimic....de parca is aduse de pe alta planeta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ce vei vedea tu pe vag com?

Altceva decit nimic?

A, un istoric scos de la producator este altceva.

Si cine te lasa pe tine in curtea lui sa pui testere pe masina lui?

Ai garantie la ea,ce testere?

Daca mergi cu idei preconcepute ,mai bine stai acasa.

Intreba si tu "Domne,as dori sa scot un istoric de la producator,cred-ti ca voi avea surprize?"

Nu mergi tu cu testeru,la o parte ca vin eu.

Daca vor spune ca nu accepta,atunci da is tepari.

Dar asa din ochi tu zici ca masinile sigur is minarite ca de au toate atit pe bord.

In TM sunt unii care vind masini S.H din 2001-2006 si pe bord au 0 km.

Sti ce explicatie de kkt mi-au dat?

Domne,noi punem pe 0 km masinii pentru ca dam garantie si doar asa putem vedea km rulati de client.

Na de astia ce sa mai zici?

probabil ca nu o sa te lase...daca strici naibii masina si nu o cumperi...unde te crezi domnule????

si chiar asa...vrei sa cumperi si tu o masina rulata si nu gasesti niciuna trecuta de 120mii km....motorul cu jeg pe el...nimic nimic....de parca is aduse de pe alta planeta

Afara am observat 2 tipuri de vinzatori de masini s.h

Primii,cei care spala masina interior/exterior o dau cu polish,in general vind masinile oricui,nu au preturi deloc bune,adica masinile is scumpe,si bisnitarii nu cumpara de la astfel de firme.

Pe locul doi,firme care vind masinile cu motor murdar,vai si amar de ele,DOAR PENTRU EXPORT,fara sa le bibileasca deloc,si de obicei de aici se cumpara masinile de catre bisnitari.

Acuma,sa imi fie cu iertare dar la o masina pe care ai de gind sa dai 20.000 euro,cum ai dori sa o vezi murdara sau impecabila?

Sau uite, indifrent de pret.

Care realitate o accepti?

Masina spalata,aspirata,polishata,parfumata....

Sau pe cea murdara etc.+etc.+etc.?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu vb de o masina din tara, pentru ca am vazut citeva in ultima luna si la una proprietarul se scuza ca e murdara si ea si motorul si alta era bec si tot se mai vedeau ca are pierderi de ulei, fusese troznita si proprietarul nu recunostea nimic, etc desi ii aratam ca nu e la linie si are diferente de lufturi etc.

prima 125mii si carte de service , un pic atinsa in parcare si a doua 94mii fara carte service, cu distributie schimbata pe cimp, planetare si electroventilatoare schimbate, schimbatorul sivolanul destul de lustruite

Ambele erau cu acelasi an de fabricatie :D dar a doua era din start cu 500 euro in plus ca pret

Acum sincer tu ce ai fi ales dintre astea 2???? Pe care o consideri mai corecta???

Eu sincer am ales-o pe prima dar nu m-a mai sunat proprietarul...

Sa merg la un dealer de aici nici nu ma gindesc deoarece sint 101% convins ca si ei fac manevre cu masinile,pentru ca toate sint lustruite ;) si mie nu imi place asta si poate ca sint eu mai nebun dar prefer sa o curat eu cu minuta mea.

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!