Jump to content

dealeri SH


ADU 33
 Share

Postare recomandată

stati stati, ca aici amestecam lucrurile.

pana la urma ei sunt intermediari si nici nu au cum sa-ti ofere un pret corect pentru ca traiesc din diferenta. de aceea evaluarea lor nu inseamna ca atata face masina. cine apeleaza la ei o face pentru a incasa o suma mai rapid si fara bataie de cap. pentru asta trebuie sa platesti, adica lasi pretul mai jos. mai departe este ricul lor ce si cum vand masina.

nimeni nu ne opreste sa ne vindem singuri masinile.

cat despre o evaluare corecta, asta nu poate fi determinata decat de piata. daca nu gasesti un cumparator pe masura masinii pe care o vinzi degeaba zici ca este minunata.

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stati ca am dat un form la AAA sa-mi evalueze masina (asa de control sa vad la cat vor sa o evalueze)... Am completat tot acolo date, dotari, optionale, etc... Sa vad ce "propunere" imi fac si va tin la curent. :D

Am completat si eu formularul respectiv - tot de control, dar nici pana azi nu am primit raspuns. Oare n-or citi mail-urile? :D

Modificat de DORU_14
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant, Rapier.Asteptam urmarea.Rvacaru, discutia de fapt era despre corectitudinea dealerilor si despre experiente personale.Treaba cu pretul era pe langa, nu am vrut sa insist pe acest aspect(am precizat anterior ca nu am vandut masina catre acestia, doar tatal meu, dar a fost alegera lui si bani lui, asa ca nu m-am bagat>fiecare e liber sa dispuna de bani si de bunurile lui asa cum doreste)Pe tatal meu l-am sfatuit doar cand a vrut sa-si ia un Audi A4 expus la vanzare in rond la Piata Alba Iulia(bucurestenii cunosc zona)si i-am zis sub nici o forma sa nu cumpere acea masina.Fara suparare, dar Vekaul, a relevat faptul ca se amesteca lucrurile, de aceea eu propun sa ne limitam la discutii despre masinile vandute de catre dealeri.Sau, ma rog, discutam si despre preturi;imi este egal :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

saptamana trecuta am fost in Belgia si la un parc auto Topcar Vancle de langa Brussel erau si cei de la Topcars-pipera care au cumparat 4 masini de la ei,un BMW 525D maro metalizat, cu pile bej , si zgariata bine pe partea dreapta pe ambele usi cu 230.000 km,un Opel zafira 2.0 Dti din 2002 cu 180.000 km albastru metalizat,Mercedes A 170 CDI albastru metalizat cu 162.000 km si un Ford Focus argintiu.

Sunt curios la cati km or aparea masinile in parcul auto de langa metroul Aurel Vlaicu.

Nu stiu celelalte, dar BMW-ul o sa aiba probabil aproximativ 79k km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitati-va de curiozitate pe site-ul de la Top Cars Pipera:

cred ca a aparut Zafira, la 12.950 eur si 52.400 km si Focusul argintiu, la 9.950 eur cu 73.500 km.

Te umfla rasul daca te uiti pe oferte, nici una nu trece de 90.000 km, indiferent de an. :lol: Deci Zafira au dat-o inapoi cu aproape 130.000 :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare: de la anul nemernicii astia nu vor fi legiferati in ceea ce priveste magarirea kilometrajului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer Vekau, nu stiu, dar s-ar putea sa apara ceva norme referitoare la importurile de autovehicule SH, de la 01.01.2007, insa putin probabil, poate mult mai tarziu.Acum, cred ca este clar pentru toata lumea , ca cel din Pipera manareste kilometrajul la toate masinile din parc.Daca nu ii vedea Geocara in Belgia, parca m-as fi indoit putin, dar dupa brodeala asta, e clar ca lumina zilei, astia sunt pe primul loc in top "rusinica" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rusinica ar fi atunci cand se pastreaza o decenta a gravitatii faptei.

dar astia pun in pericol siguranta rutiera!!!

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare citi sunt care au luat masini de la cei desre care spuneti voi si acum sufera?

Pfu,nasolie mare.

Nasol.

daca mi-as face o firma de evaluari auto cred ca as face ceva banuti ;),zic.

Adica sa ai o firma,si sa faci doar asta constatari la fata locului.

Sa zici Domne noi mergem cu dumneata cu aparatura in dubita si verificam masina si o evaluam.

Iti dam un raspuns la fata locului de care ti sau nu ti cont.

Pai si ce ai avea nevoie?

Un aparat de masurat vopseaua,un vag com,pe cineva la reprezentante pentru verificare online istoric/carte de service,sa si fi de meserie,sa ai ureche sa auzi bucse/pivoti,ochi sa vezi daca tabla este in "valuri".

Bine,cred ca ti-ai pune o gramada de firme/samasari in cap,dar asta este bussinesul tau in final,nu?

Cine nu doreste sa aiba la dispozitie pentru o zi pe cineva capabil/instruit sa umble cu el sa vada masini?

Oricine nu?

Si sa iti mai si dea factura pentru serviciile prestate.

In Germania fiecare firma de masini care se respecta are asa ceva.

Am vazut mai demult la o firma enorma.

tipul a masurat pina si mm cauciucului.

facea o lista/evaluare si dadea si o prognoza de pret.

Adica,masina asta se poate cere pe ea 1000 de euro,spre exemplu.

Ce parere aveti?

Adio programari la serviceuri,indoieli referitor la mecanici,nu?

Ar fi simplu si util nu credeti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda....super buna ideea :)

cand incepi afacerea sa ma anunti si pe mine:D

Acum serios vb de LECCARO sau cum se scrie...e un parc din ploiesti parca, a auzit cineva ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi simplu si util nu credeti?

simplu ar fi sa fii scos din schema rapid.

te pui cu mafiotii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu as crede din moemnt ce sunt firma?!

Ce este scos din schema un reprezentant ,ma rog orice marca,daca spune Domne la noi nu corespunde istoricul cu ce scrie in cartea de service.

Imi pare rau....

NU ,dar ma gindeam,si sa vedeti ca in viitorul apropiat vor aparea si la noi asa ceva.

Adica sa ai la dispozitia ta personal calificat sa inspecteze cit e ziua de lunga masinile indicate de tine.

Si la sfirsitul programului,uite factura.

No?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

In materie de AAA auto va pot spune din sursa sigura (de la ei) ca exista promovata la nivel de politica interna procedura prin care iti ofera un pret pe masina la telefon, iar cand ajungi acoplo te pun in fata faptului implinit si iti ofera, fara nici o justificare, un pret mult mai mic. Culmea e ca te tot suna dupa aia sa te determine sa accepti oferta lor de kko. Cat de masinile oferite spre vanzare la ei, in 10 minute de scanat curtea va spun cu mana pe inima ca au 2 defecte: sunt foarte scumpe si sunt "matrasite" toate (te cam induc in eorare preturile in ron). Acolo gasesti numai super ofertele celor care le aduc din germanica cu >300.000 km si le vand cu oricat la ei la numai 86.000 km. Nu am gasit macar O SINGURA masina care sa merite sa o duci acasa. Sunt curios daca firma "mama" din Cehia procedeaza la fel de balcanic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 years later...

Despre Auto hold CAR Galati are cineva o părere legat de seriozitate?  Vrea un prieten sa ia o mașină și pare sa evite sa dea vin ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

este cineva din Slatina care are o parere despre Auto Nicodem ?

http://autonicodem.ro/

vand si utilitare si auto normale , unele preturi sunt foarte mici , de asta intreb daca stie cineva ceva concret despre aceasta firma

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!