Jump to content

dealeri SH


ADU 33
 Share

Postare recomandată

Profit de situatia creata, referitor la colegul nostru care a fost pacalit cu Passatul acela de la dealer si trag un semnal de alarma pt. colegii care sunt interesati sa-si achizitioneze autoturisme SH de la AAA Auto, Top Cars Pipera si Weltauto.

Sa o iau cu inceputul:

A.In luna martie a.c., incercam sa imi vand fosta masina, un Citroen C3.Intrucat este o masina greu vandabila, dupa mai multe saptamani de asteptare am incercat sa o vand catre AAA Auto.Aici trebuie sa fac o paranteza:masina o aveam de noua, avea 3 ani si 26000 km, numai ca unui idiot nu i-a ajuns soseaua intr-o zi, s-a urcat pe trotuar si mi-a facut muci toata partea dreapta.Am reparat-o la reprezentanta pe CASCO, 110 milioane toata reparatia.Nu fusese lovita la motor sau in directie, numai tablaraie, iar reparatia a iesit foarte bine.Sa revin;ma duc cu masina la AAA Auto, vine un baietel, se uita la acte, la bord, ii da o cheie se duce in birou si zice ca nu imi poate oferi mai mult de 7000 de eur pe ea.Normal ca am refuzat.Numai ca, aici vroiam sa ajung:nu a verificat masina sa vada daca are vicii ascunse.Nici nu avea de altfel, dar la o privire mai atenta, se putea observa ca partea dreapta fusese revopsita(cumparatorului ulterior i-am spus ca partea dreapta a fost revopsita, cu toate ca nu vazuse acest lucru)

B.Tatal meu a avut o Skoda Fabia, tot primul proprietar, tot 3 ani si 33000 km la bord.

In aprilie a.c. se hotareste si el sa o vanda.Fac alta paranteza aici:masina fusese lovita in partea stanga fata (reparata foarte bine la reprezenta), dar marile probleme cu ea au fost altele-distributie schimbata de 2 ori, o data la 15000 km si la 30000 km, pompa de servodirectie schimbata, macaraua geam stanga shimbata, vas de expansiune schimbat si altele.Nu stiu ce a avut masinuta, dar a nimerit-o foarte nasoala.Fac precizarea ca toate reparatiile au fost mentionate in cartea de service.

Si acum vine surpriza;nereusind sa o vanda s-a dus cu ea la Top Cars Pipera>Cei de acolo nu au verificat masina mai deloc, la fel ca la mine, dar i-au propus un schimb:masina lui evaluata la 7000 eur plus 5500 eur, total 12500 eur pt. o masina din parcul lor, nu are importanta marca.Al batran a fost de acord a achitat 12500 eur si a luat-o, numai ca nu avea carte service si in loc de 86000 km avea 160000 km.Asta e, a luat-o si la revedere.A fost alegerea lui.Noroc totusi, ca masina e buna si i-au dat si 6 luni garantie.

C.Un amic care lucreaza la PBN, m-a sfatuit inainte sa-mi iau Golful, ca nu cumva sa ma duc la Weltauto, deoarece toate masinile de acolo au avut probleme(majoritatea au fost birjerite si de angajatii lor), iar daca apare una buna se vinde imediat la cunostintele lor.

In concluzie, evitati dealerii SH pe cat posibil, deoarece nu verifica temeinic masinile pe care le achizitioneaza.E posibil ca cei care i-au vandut Passat-ul colegului nostru sa nu fi stiut nici ei toate bubele pe care le avea, cum e foarte posibil ca dealerii susmentionati sa vanda si masini OK, printre ciurucuri.

P.S.:nici eu si nici tatal meu nu am vrut sa inselam pe nimeni, ci doar sa ne vindem masinile, toate interventiile facute asupra lor fiind trecute in cartea de service, putand fi verificate foarte usor deoarece au fost achizitionate de la reprezentantele locale, preturile cerute de noi fiind negociabile, in functie de aspectele de ordin tehnic si estetic.

PPS.si eu am mai bagat cca. 1000 eur in Golf dupa achizitie ca sa il pun la punct.

Asta e tot.Concluziile le trageti voi, eu doar am expus faptele.Puteti sa ma contraziceti, aclamati sau injurati.Imi asum riscul.

Scuze daca v-am plictisit. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu personal te apreciez pt obiectivitate si sinceritate !

In privinta dealer-ilor SH, impartim acelasi pct de vedere, trebuie ocoliti. Cel putinin RO... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate astea au si o explicatie. traim intr-o tara in care oamenii sunt ahtiati dupa trei lucruri:papica, proprietati imobiliare si masini. ele au fost accesibile cu taraita in ultimii 60 ani. de aici si nebunia asta.

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

weltauto e clar ca sunt vai mama lor.Doar tin de PoRo...

AAA auto sunt samsari cu firma. Am incercat sa dau un bmw acolo si sunt de rahat rau de tot.

Intotdeauna am evitat si evit aceste firme de 2 bani puse pe facut bani prin inselaciune :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un prieten a patit de asemenea un lucru dubios la AAAauto..s-a dus sa-si cumpere un audi A4 care avea 86.000 km..vrand sa-l cumpere a intrat in birou la agent/vanzator/angajat ce o fi acolo..care a deschis din fata calculatorului directorul cu masina A4, poze..acte..date, tot ce se avea despre ea..Ideea e ca la un moment dat prietenul asta al meu a intors monitorul spre el foarte repede, dar fara vreun gand ascuns, doar voia sa vada ce scrie p-acolo..Si ce sa vada..ca acolo era o rubrica foarte frumoasa..unde scria "Real Milage": 200..... mii km, iar dedesubt..Milage: 86.000 km. Ma rog..o fi fost prietenul paranoic, nu am fost acolo sa vad, dar nu a mai cumparat-o :( Iar in legatura cu topcars aveam pe cineva care si-a luat un golf 4 impecabil de la ei..chiar ziceam uite niste oameni ok. Atunci va intreb eu..un pic off-topic, eu care saptamanile astea vreau sa imi cumpar masina SH, un Leon de prin 2001-2002...de unde naiba sa-l iau sa am cat de cat o incredere..desi oricum voi duce masina la AutoTest in targ la Vitan..Thanks

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curios este ca un coleg de al meu si-a vindut Loganul la AAA Auto si i-au testat-o si i-au dat si un pret foarte bun.

Sper sa nu fiu off-topic :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi, eu v-am expus fapte traite pe propria mea piele.Nu am nimic cu dealerii respectivi, decat ca din sutele de masini pe care le au la vanzare, au multe masini manarite, neverificate, samd.Pai, Skoda lui 'al batran au postat-o pe net la vanzare si numai bazaconii scrisesera despre ea.Asa ca luati aminte.Voi trageti concluziile care le vreti.@ambro, nu stiu ce sa-ti zic, faci cum crezi, dar du-te si testeaza masina pana le ies la aia ochii din cap.Asta e Vekaule, traim intr-o tara de tepari :( mergem inainte :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ADU 33 sa stii ca e f informativ, postul tau. Chiar de curand s-a deschis si la noi langa reprezentanta Weltauto si cum presupun ca apartin de reprezentanta consideram ca sunt seriosi, dar din cate ziceti voi e aproape ca si cum ai lua-o din piata. Si totusi garantia aceia nu reprezinta mai nimic ? :( . Asta nu stiu exact, daca dai masina la ei, esti obligat sa cumperi tot de la ei alta sau de la reprezentanta una noua sau poti sa te duci acasa linistit cu banii in buzunar ?

Modificat de shimano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca un novice ce ma simt: daca te pricepi la masini, atunci te duci si iti cauti masina care iti place, o testezi cum stii tu mai bine, o verifici de ii ies farurile, etc.

Daca nu te pricepi, poti abuza de pritenia unuia care se pricepe, dar la cate masini poti sa faci asta?

Daca nu ai la cine apela? atunci te duci la un dealer mare, de la care vei lua posibil o masina manarita (cel putin la km), dar cat de cat OK.

Oricum, ce a patit saracul om cu Passatul este de domeniul penalului. La asa ceva trebuie organizat un flagrant si inchisa sandramaua, si cu confiscarea parcului auto ca dovezi. Asta functioneaza daca nu are pe cineva care sa o apere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut un logan, 2005, 1.6mpi, 10500 km, l-am vandut la aaa auto si am luat un pret foarte bun 7000 euro, in prealabil ei imi oferise 6500 dar trebuie sa negociezi cu ei, asta e tactica lor iti da pentru inceput cel mai mic pret, cu toate ca daca ma straduiam scoteam mai mult dar am fost multumit.In ceea ce priveste testarea masinii, mi-a testat tot la ea, rulmenti, cum trage, frana, daca functioneaza tot prin interior, nu mai vb de tabla, vopsea si altele. Mie mi-au lasat o impresie buna, mi-au dat banii la timp. cred ca daca nu as reusi sa vand golful meu tot acolo l-as duce, chiar daca iau 3-400 euro mai putin, dar decat sa stai prin targuri mai bine asa. Dar daca m-ati pune sa cumpar de acolo nu cred ca as faceo nici intr-o mie de ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D @danyoan:pai crezi ca eu nu am incercat sa negociez la AAA auto?Ba, mai mult, inainte sa ma duc am dat telefon si am intrebat de negociere si mi s-a spus ca se poate, ca altfel, nu ma mai duceam pana acolo.Ultimul pret mi s-a spus 7000.Dar mai este ceva.Hai sa vars tot acum, daca am deschis topicul.Cum stateam eu asa frumos la masina si il asteptam pe gusteru' ala sa vada masina, ce vad?una la fel cu a mea expusa in parc.Ma duc sa ma uit la ea:nivel de echipare inferior, culoare alba, kilometrii de 5 ori cat a mea, doar ca avea an 2003, fata de 2002.Pret 9300 eur :D .Pai, si mie imi oferea 7000?!?Daca avea o tentativa de negociere mai ziceam, dar....Eram curios, daca as fi dat-o la ei cat ii puneau pretul?Hai ca sunt chiar obraznici, si imi aduc aminte cat m-am ofticat si i-am injurat atunci.A zis bine si Godoroja(toti sunt samsari cu acte mai mult sau mai putin in regula)Si stiti care e partea frumoasa?ca te duci cu incredere la ei, ca faci acte, contract, bla, bla, bla si orbit de frumusetea masinii pe care ti-ai dorit-o, nici nu mai citesti clauzele din contracte, cu care ei se pot acoperii in caz de doamne fereste.Te ia cu frumosu si ni-nini si na-nana si gata, am mai facut unu. :hainoroc:Nu zic ca este o regula, dar.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da! samsaru tot samsar!

platea atata pe Logan ca stia ca se vinde repede. model nou care a luat mintile romanilor, plus ca daca vroiai unul nou aveai de asteptat nenica!

deci comparatia cu goLoganu' nu tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa zic...., eu am fost multumit de pretul pe care l-am luat, pret pe care nu il luam in targ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni, initiativa cu topicul asta e foarte buna... Da ce ziceti si de unul al parcurilor de unde POTI sa iti cumperi masina si e OK. Ma refer mai ales la cele din Germania. Cu date concrete, adresa, telefon, nume (daca exista) si eventual ce marci au acolo. Macar, din experienta unora dintre noi, sa beneficieze si unii colegi care ar vrea sa isi aduca masini dar nu stiu de unde. Ma gandesc la mine cate saptamani (sa nu zic luni) am cautat pe mobile.de pana am gasit ceva. Stiu ca astfel cei care aduc masini mai pierd ceva clienti, dar asta nu s-ar fi intamplat daca erau corecti majoritatea. Nu spun ca TOTI sunt la fel, sunt si oameni cinstiti care sa zicem nu "manaresc" masinile aduse. Din pacate, sunt atat de putini incat se pierd in multime. Cred ca asa ii ajutam pe multi din colegii nostri care sunt in ceata... Si tot aici se pot pune si impresii despre ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

saptamana trecuta am fost in Belgia si la un parc auto Topcar Vancle de langa Brussel erau si cei de la Topcars-pipera care au cumparat 4 masini de la ei,un BMW 525D maro metalizat, cu pile bej , si zgariata bine pe partea dreapta pe ambele usi cu 230.000 km,un Opel zafira 2.0 Dti din 2002 cu 180.000 km albastru metalizat,Mercedes A 170 CDI albastru metalizat cu 162.000 km si un Ford Focus argintiu.

Sunt curios la cati km or aparea masinile in parcul auto de langa metroul Aurel Vlaicu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Rapier pentru aprecieri cat si celorlalti.Cu siguranta multi au trecut prin experiente neplacute cu acesti dealeri SH, experiente pe care e bine sa le aducem si la cunostinta celorlalati membrii.Geocara, sa stii ca o sa urmaresc masinile mentionate de tine, foarte interesant.Pot sa va mai spun ca Skoda aparuse in Pipera cu an de fabricatie 2003, in loc de 2002.Drak sa-i pieptene, ce manarii fac astia pe la masini?!Te doare mintea :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D :D :P Acuma i-ai belit pe "samsarii cu acte" de la Topcar. Dar oricum cred ca nu-i intereseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e Vekaule, traim intr-o tara de tepari :D mergem inainte :D

istoric vorbind, de la lansarea pe piata de catre taticul ei Vlad, teapa a devenit insemn national, desi scopul ei initial era indreptat tocmai impotriva celor ce o utilizeaza acum . si daca buruiana nu creste decat pe teren fertil, nici teapa nu se dezvolta daca nu exista o multime nedefinita de naivi.

personal am suflat si in iaurt la cumpararea masinii, desi am apelat la un amic care are o astfel de afacere de familie. insa nici prin cap nu mi-a trecut sa fac vreun bisnis cu un astfel de dealer. am trecut odata de curiozitate pe la AAA Auto si nu mi-a placut ce am vazut, drept pentru care n-am mai calcat pe acolo.

evident ca peste tot exista masini magarite; ceea ce difera este proportia.

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare corect ca samsarul sau handlerul sa iti ofere pe masina cat vrea el. E dreptul lui, la urma urmei. La fel si daca o verifica sau nu, e tot treaba lui. El nu ar trebui sa raspunda pentru masinile care le cumpara ci pt cele care le vinde.

Va dau si un exemplu recent din Germania, al unui coleg de-al meu. In august 2005 a cumparat Honda Jazz noua, 12mii euro. In august 2006 a vrut sa vanda masina, si s-a adresat handlerului de unde o cumparase. Acela nu s-a uitat la masina, i-a spus simplu: 6 mii :D

Si mai stiu un caz cu un Mercedes 190 care a fost "evaluat" de un handler la 800 euro si de altul la 2mii.

Eu cred ca e treaba lor cat ofera, important e ce scot la vanzare si cu ce obraz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic Shimano.Asa aparusera datele pe net.Tocmai de asta este bine ca cei care cunoastem astfel de cazuri sa le facem cunoscute.Hai sa va mai zic una: un coleg se duce la Weltauto sa-si caute masina.Tocmai cand era la vizionari, vede un Passat care arata f.bine si ii pica cu tronc.Se duce la baietii ii intreaba ce si cum, la care aia incep sa dea din colt in colt, ca abia a intrat masina in parc, ca nu are pret, ca asa si pe dincolo.Asta nu si nu, ca sa ii spuna cat face ca el o cumpara(masina nu avea pretul expus) pe loc.Fratilor, pana la urma, pur si simplu, dupa scandalul de rigoare, ca omul e mai dus asa prin lume, tot nu a reusit sa o cumpere.De ce oare??? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ca sunt oferite cadou celor care ar trebui sa-i controleze si la chiloti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da, rvacaru, da de ce sa faca ei bani buni pe spinarea noastra care vindem la ei si pe spinarea celor care cumpara de la ei? :D

Bine Vekaule, ai punctat la fix.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ne obliga nimeni sa ducem masinile la ei, exista Mica Publicitate, le putem vinde singuri, nu ? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stati ca am dat un form la AAA sa-mi evalueze masina (asa de control sa vad la cat vor sa o evalueze)... Am completat tot acolo date, dotari, optionale, etc... Sa vad ce "propunere" imi fac si va tin la curent. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un evaluator empiric pentru piata germana gasiti si aici (gratuit) www.autobudget.de

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!