Jump to content

Vreau o masina din UK


Xeo
 Share

Postare recomandată

Asi vrea sa aduc o masina din UK dar sa nu o inmatriculez in Romania. Cum pot circula legal cu o astfel de masina? Ce taxe si acte sunt necesare? O data cu aderarea la UE nu va fi mai simplu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DIn cate stiu eu in situatia actuala trebuie sa iti platesti asigurarea si taxele pentru ea in UK. De cele mai multe ori asigurarea din UK nu o sa ti o asigure pentru un an intreg in Romania. POATE pentru maxim 6 luni sau deloc.

Varianta a doua e sa o asiguri in Romania, ceea ce inseamna sa platesti destul de mult si lunar daca bine imi aduc aminte.Oricum, in mod evident trebuie sa ai numerele din UK pe ea, deci sa ai taxele la zi cu ele si tot ca sa fie valabile. E o solutie scumpa zic eu sa procedezi asa. Daca intram in UE s-ar putea sa se schimbe mult aspectele legate de asigurare si atunci devine altfel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nasol! Dar daca masina va ramane inmatriculata pe numele unui englez, situatia ar ramane aceeasi? Nu o pot folosi doar cu taxele de acolo si asigurare obligatorie internationala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad de ce nu, insa o sa te coste taxele in UK catre 7-10 milioane lei vechi, depinde de masina.Plus asigurarea internationala care tu stii cat e si cum functioneaza in Romania :rolleyes: . Nu uita ca asigurarea trebuie sa fie pe persoana, nu pe masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai,nu va mai dati cu parerea aiurea fara sa stiti despre ce este vorba.

Omul se ia dupa asta si intra-n belele!!In legislatie spune clar ca ORICE masina trebuie inmatriculata in 30 zile.Chiar daca masina este inmatriculata in alt stat poti circula in tara doar 30 zile de la data intrarii masinii in Romania( data care este mentionata la vama in pasaportul soferului).O secunda peste aceasta data si esti direct in infractiune,adica dosar penal si inchisoare direct!!

Nu va mai jucati cu focul aiurea.

Astea mergeau pina acum 6/7 ani,am fost si eu in cauza si stiu ce spun..

Mai bine stringe banutul,inmatriculeaza masina aici si stai fara griji!

Sanatate..

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu pe cineva care are masina in romania cu numere de germania. E ca si cum un neamt sta in romania cu masina proprietate privata > de 1 luna. (nu il impiedica nimeni sa o imprumute la un roman).

Nu poate pe numele lui (de roman). Nu poate sta cu ea asa nedefinit. (mai tre sa iasa cu masina din cind in cind - altfel se incadreaza la ce zici tu).

Nu se poate inmatricula masina cu volan pe dreapta in romania.

Nu se poate asigura in romania o masina a carui proprietar nu e roman. Asigurarea din germania e super-scumpa.

Cam asta stiu eu - poate nu mai sunt de actualitate informatiile.

Evident cea mai buna solutie e sa solicite o audienta la un comandant la politie. Si sa lamureasca acolo + intrebat la vama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaa,bine..si eu stiu pe cineva care circula asa,dar pe barba si pe spaga lui!!

Eu vorbesc dpdv legal,ca asta ne-a intrebat omul..

Neamtul tau sta cu masina inmatriculata in Germania aici pe barba lui,la orice control serios are direct dosar penal!!

Inca odata discutam ce se poate face LEGAL..

Legal inseamna 30 ZILE,dupa care propietarul masinii este obligat sa o inmatriculeze in Romania(definitiv sau provizoriu).

Sanatate

Luigi Vicol

Modificat de l.u.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-au sa iasa pana in Bulgaria si inapoi la fiecare luna. Dpdv tehnic legal nu ar fi o problema, dar totusi politistii nu sunt asa tantalai cum ne-am obisnuit noi sa credem si vor pune intrebari. Am asistat la o chestie foarte interesanta la biroul de inmatriculari din Candianu Popescu, dar asta este o alta poveste.

Nu stiu daca se poate inmatricula masina cu volanul pe dreapta, dar sigur trebuie niste adaptari la masina in asa fel incat sa vezi de unde vine ala care te loveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luigi baiete alias L.U.V., incearca sa te informezi mai bine atunci cand iti dai TUcu parearea. Aiurea vorbesti TU!Cand mi-am dat eu cu parerea mai sus daca te uiti bine nu am spus deloc ca masina va fi inmatriculata in Anglia pe numele lui!! Masina trebuie intradevar inmatriculata in strainatate pe cetatean strain si condusa in Romania. Apar problemele de asigurare de care am vorbit mai sus. LEGAL ca cetatean strain poti sa iti faci asigurare in Romania la masina in mod sigur. Sa ma contrazica cineva care STIE ca nu e asa. Intamplator cumnatul meu e cetatean strain care ACUMA e in Romania. Are masina straina, asigurarea lui nu il asigura mai mult de 6 luni in strainatate. Pe celellalte 6 luni si le face in romania. La masina lui parca era ceva de genul 1mil /luna lei vechi. Nu mai tin minte. Odata ce te-ai asigurat ca cetatean strain, poti numi unul sau mai multi soferi care conduc "pe asigurarea ta". Unele asigurari ACCEPTA romani, altele NU. :D Iti dau un exemplu, un cetatean strain care lucreaza in Romania poate sta cu masina lui neinmatriculata in ROMANIA. Daca e asigurat in strainatate poate sa numeasca ORICAND un alt sofer roman si sa i-o conduca ala in Romania. E perfect LEGAL in Romania. M-am exprimat in cazul UK pentru ca sunt acum aici si am fost in situatia asta in Romania de mai multe ori. Si crede-ma am fost oprit de politie de NENUMARATE ori doar pentru ca aveam numere straine si volanul pe partea cealalta... Ex: Pitesti,Deva,Sibiu,ALba, etc etc.

Si SINCER sa fiu parca la chestia cu volanul pe dreapta se poate face ceva omologare speciala cumva si PARCA e posibil si aia ca inmatriculare... Acolo nu mai tin minte...:D Insa e nasol de tot sa faci depasiri cu ea. Am avut de facut asta cu o duba fara geamuri laterale si crede-ma ca mergeam ca pishatul boului inainte sa depasesc:D -ma asiguram din dreapta lui. Sa nu mai vorbesc de problema oglinzilor care la unele masini nu sunt la fel stanga cu dreapta si atunci e si mai rau...

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspunsuri. Ca sa fie pe intelesul tuturor am sa incerc sa explic mai bine. In principiu vreau sa aduc 2 dube, utilitare pe care sa le folosesc la firma. Am gasit masinile la un pret foarte bun, inmatriculate in Londra si cu volan pe stanga, acum eu asi vrea sa le iau sa le trec pe numele ori a unui englez ori a unu roman cu rezidenta (nu cunosc avantajele pe care sa aleg) sa ramana inmatriculate pe Londra. Vreau sa aflu calea legala pe care asi putea sa le folosesc in Romania. Care e perioada maxima de timp care le-asi putea folosi aici? Nu se poate face procura, precum ca proprietarul e deacord sa le foloesc in Romania si sa le fac asigurarile la firme si preturi romanesti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru I am stealth..

In mod normal nu ma oboseam,dar totusi iti dau replica..

Trec peste impertinenta ta atunci cind mi te adresezi cu baiete avind in vedere ca am ceva ani peste tine,o pun pe seama exaltarii specifice varstei tale..

Daca iti spun ca esti paralel cu ceea ce se discuta si cu ce cauta omul probabil ai sa te superi pe mine..

Pentru indivizi ca tine(care nu au priceput adica..) omul a mai explicat odata ce vrea..citeste cu atentie si pe urma GINDESTE inainte sa te-arunci in taste!!

M-ai innebunit cu asigurarea masinii..

Ce legatura are asigurarea masinii cu dreptul de a circula legal(asa cum doreste Domnul Xeo)??

Pari a fi un baiat istet,nu-ti trebuie vreun masterat sa citesti chiar si pe net legislatia romaneasca in vigoare.Si nici nu este foarte greu..

Nu poti circula in Romania cu o masina inmatriculata in alt stat mai mult de 120 zile.

Aici imi fac mea culpa,eu stiam de 30 zile dar legal este 120 zile.

Un cetatean strain care are afaceri aici,asa cum spui tu,este OBLIGAT conform legislatiei IN VIGOARE sa-si inscrie masina In Romania PROVIZORIU..

Ma rog,poate tu te referi la faptul ca este strain...de cauza :vaidecapulmeu:

Oricum,nici nu poti sta in tara ca turist mai mult de 120 zile.Daca insa intri cu alt scop(afaceri,studii,etc..) si depasesti aceasta perioada tie ca persoana fizica ti se elibereaza o legitimatie provizorie,iar in cazul in care ai un autovehicul trebuie sa-l inmatriculezi in tara provizoriu,iar durata inmatricularii este egala cu viza de sedere in Romania.

Deci LEGAL nu ai dreptul de sedere decit 120 zile,asa cum LEGAL poti circula doar...120 zile!!

Vorbim de legislatia in vigoare,ce o sa fie dupa 01 ianuarie 2007 mai vedem!

Ca ai auzit tu de la cumnatu' care stie de la frasu'care l-a auzit vorbind pe nea Gica de la scularie este altceva care nu are nicio relevanta in cazul de fata..

Asa ca te rog sa te abtii daca nu stii ce vorbesti..

Pentru Xeo:Este simplu,du-te la orice birou de inmatriculari auto la politie si vezi ce-ti spun ei.

Pe urma daca ai amabilitatea comunica-ne si noua ce ai aflat.

Multumesc..

Luigi Vicol

Modificat de l.u.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de pont. La birou de inmatriculari nu m-am gandit dar cu prima ocazie am sa trec pe acolo. Iar despre limita de 120 de zile si eu stiam ceva de genul cat si in legislatie (am citit de curand) scrie aceelasi lucru. Eu insa ma gandeam ca poate stiti ceva sa pot pacali limita respectiva (cum multe legi sunt ocolite in RO) dar tot pe cale legala ca ilegal nu mai e rentabila treaba daca trebuie sa dai mita de fiecare data cand le folosesti :vaidecapulmeu:. Oricum am sa postez rezultatul la care am ajuns, deocamdata sunt lamurit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru I am stealth..

In mod normal nu ma oboseam,dar totusi iti dau replica..

Trec peste impertinenta ta atunci cind mi te adresezi cu baiete avind in vedere ca am ceva ani peste tine,o pun pe seama exaltarii specifice varstei tale...

Exaltarea, anii, masteratul, hai sa nu le amestecam cat de tare ma arunc pe taste si cat is eu de baiat istet, ca chiar nu au relevanta....Ti-am raspuns agresiv pentru ca ne-ai luat cu "dam cu parerea aiurea". Tu singur ai crescut limita de condus in romania la 120 zile punand un "mea culpa" la sfarsit in urmatorul mesaj. Asta inseamna ca tu insuti ai inceput cu vorbit "aiureli" cand ai scris asa de hotarat 30 zile. Asta ca sa te citez pe tine,NU?

Ca ai auzit tu de la cumantu' care stie de la frasu'care l-a auzit vorbind pe nea Gica de la scularie este altceva care nu are nicio relevanta in cazul de fata..

Incearca sa intelegi tu mai bine ce am scris eu in mesajul meu anterior. Era vorba de CUMNATUL MEU si de MINE. Poate "Nea Gica" ti-o fi spus tie ca e 120 de zile limita de condus atunci cand l-ai intrebat si tocmai dadusesi o o "gherla" pe forum scriind "30" prima data iar apoi ridicand limita la 120 de zile.

Eu nu imi pierd vremea cu citit legislatie de genul asta, insa ti-am expus o situatie din experienta DIRECTA. . Cand ti-am dat exemplul legat de cumnatul meu am exemplificat sedere de 6 luni in loc de 4 luni cat ai zis tu ca spune"legea". Si daca ar fi asa nu am fost aberant in ceea ce i-am spus omului si nu erau aiureli. La urma urmei e mai mare "aiureala" de la 1 luna la 4 luni decat de la 4 luni la 6 luni cat am zis eu in exemplul dat.Consider eu. Lasa-l pe el sa decida ce "e" (in loc de sunt :angry: cum vorbeste unii ) aiureli si ce nu. Asta ca sa fie in legalitate in sensul meu si al tau sai fie 120 zile. Ce pot sa confirm in plus e ca se afla in aceasta situatie si acuma cumnatul meu care e cetatean francez si lucreaza in Romania.A fost oprit de nenumarate ori de politie, conduce un Peugeot vechi de 1000 de ani si nu trebuie sa dea mita deloc ca sa il lase in continuare sa conduca in aceleasi conditii. E drept, vorbeste romaneste si ajuta la comunicare. :D

Sa zicem ca esti cetatean strain si vii in Romania ca student sau la munca cu masina ta de 13 ani inmatriculata si asigurata in tara ta. Ma intreb cum poti inmatricula provizoriu o masina de 13 ani in Romania ca cetatean strain care lucreaza in Romania. Ce ai spus legat de viza de turist pe 90 sau 120 zile si iesirea din tara este perfect adevarat, nu mai stiu exact cat era,dar era undeva pe acolo.... Ce ti-am zis legat de asigurare era important TOCMAI ca sa fie legal omul. Sau tu lucrezi in politie si doar ce e legat de inmatriculare la o masina inseamna lege? Sa presupunem ca ar fi 120 zile limita de sedere, asta DEJA ar schimba mult situatia pentru colegul ca POATE e dispus sa faca un drum pana in Bulgaria la fiecare 4 luni doar ca sa fie din nou LEGAL din punctul tau de vedere...Sa nu mai vorbim ca poate omul ar avea drumuri in Oradea, etc....Si daca ia dubele foarte convenabil din Londra, s-ar putea sa merite si sa le schimbe volanul de pe dreapta pe stanga... Daca are pe un roman de incredere cu cetatenie in UK, atunci multe se pot face, LEGAL in toate sensurile... Am zis roman pentru ca ala intelege situatia si aspectele ei...

In concluzie omul POATE sa faca ce si-a dorit de la inceput PERFECT LEGAL in cel mai rau caz cu 3 iesiri din tara pe an in conditiile discutate cu masina inmatriculata pe cetatean strain, etc..... NU?

Sper sa citeasca topicul cineva care e mai in tema si sa confirme acel 120zile si inmatricularea "provizorie" a unui autovechicul sa zicem de 13 ani...Deci daca cetateanul strain isi inmatriculeaza masina PROVIZORIU in Romania atunci e rezolvata problema colegului nostru din start. NU?

PS, daca eram baiat si mai istet si nu asa cum m-ai facut tu ca "par baiat istet" atunci nu pierdeam vremea sa-ti raspund asta.

Si inca o data, daca cineva are informatii de actualitate legate de ce discutam va rog sa scrie cateva randuri de confirmare/infirmare .Mersi

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot n-ai inteles nimic..

Cind nu stii ceva nu-i rusine sa-ntrebi,problemele apar atunci cind esti in necunostinta dar nu-ti dai seama de asta..

Cumnatul tau este cetatean francez,lucreaza aici,vorbeste romaneste,este masina lui,are alte atuuri.

Xeo nu are nimic din toate astea..

Eu vorbesc despre ce scrie legea,tu-mi povestesti despre cum procedeaza cumnatul tau..

Vii cu exemple ipotetice dar habarniste,un cetatean strain care lucreaza/studiaza in Romania nu are cum sa inscrie o masina nici macar provizoriu,deoarece neavind Euro 3 LEGEA ROMANA nu-i permite acest lucru,chiar daca el se plimba perfect legal cu harbul lui la el in tara..

Apoi diferenta intre vestul tarii si Bucuresti este mare,acolo politia este mult mai obsnuita cu masinile cu numere straine,sunt sasi,svabi,maghiari plecati care vin des in tara si te-mpiedici de masini inmatriculate afara la tot pasul.

Politia este mai"permisiva",oamenii sunt mai "ardeleni",daca intelegi ce vreau sa-ti spun..

Cind eram de virsta ta am umblat vreo doi ani prin Arad si Timisoara,iar daca ai citit atent la un moment dat am si spus ca m-am lovit personal de asta..asta insemnind ca am condus masini cu numere de Germania cite n-au vazut altii poate..

Ca sa nu-ti mai spun cu ce asigurari facute..pe genunchi si cu ce acte!!

(Dar asta tine-o pentru tine.. :angry:..daca nu-ti cer prea mult)

Am facut-o insa in anii cind legea era mai permisiva si ambigua,cind lucrurile au devenit clare m-am oprit..

Crede-ma,eu nu vorbesc din auzite sau de pe la cumnati..

Il sfatuiesti pe om ca ceea ce vrea sa faca este"perfect legal",ca sa te citez,dar trei randuri mai sus spui ca"nu pierzi vremea cu citit legislatii..tu vorbesti din experienta directa!!

Care experienta si care directa,eu spun sa-l lasi pe cumnatu' sa faca ce vrea,dar aici este vorba de altcineva si nu stiu daca este chiar normal sa dai sfaturi unui om atita vreme cit tu personal esti varza in ceea ce priveste legea Romana in acest domeniu..

Nu,nu lucrez in politie,lucrez in turism,crede-ma ca am amici de toate nationalitatile si mi-ar fi fost usor sa fac ceea ce vrea Xeo daca ar fi fost posibil,dar eu am frica de lege si incerc s-o respect..

Iar ceea ce stiu eu stiu din propria experienta,lucruri de care m-am lovit si pe care le-am facut,din pacate nu am norocul sa am un cumnat asa descurcaret cum ai tu!

Mai am si eu lipsuri,nu-s perfect..

Discutia este deja off topic si cu asta promit ca ma opresc..Xeo vad ca s-a lamurit,tu ce-ai de gind??

Sanatate.

Luigi Vicol

Modificat de l.u.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

caz 1. nu stiu daca luv spunea ca erau reguli mai permisive acu 6 ani, dar in aceeasi perioada un prieten (am trecut de la frati si cumnati la alte categorii de oameni :D ) care mergea cu masina de firma cu capital mixt si la un mom dat era sa faca puscarie ...permis ridicat...si cu interventii a scapat

caz 2. altul lucra pt o firma austriaca, masina de firma cu nr de austria si facea lunar ture la ruse (vezi ce zicea luv si motanul de alea 30 zile) - de asta nu mai stiu nimic de ceva vreme - cunostiinta de spita a 7a

caz 3. in zilele noastre, cetatean strain, masina inscrisa in tara lui, acte de rezidenta dupa casatorie si job si se apropie de 4 luni si trebuie sa o taie la tara lui sa schimbe masina ca sa poata sa isi inscrie aici una( actuala e din 95 96 si e euro 2 cred)

caz 4. un fost coleg are la Timisoara masina inscrisa in Olanda pe numele unui var, ala plateste asigurare acolo iar asta aici numa taxa de drum si nu l-am auzit sa aiba greturi cu astea 120 zile.

Pt cazul 1 si 2 se suplimenteaza informatiile si cu faptul ca ambii aveau imputerniciri legalizate stampilate si parafate

Cum s-a mai zis, in vestul tarii e altceva cu Politia Rutiera........pentru ca prin 2001 2002 si ei erau la datorie cu masini inscrise in Italia...Franta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot n-ai inteles nimic..

Cind nu stii ceva nu-i rusine sa-ntrebi,problemele apar atunci cind esti in necunostinta dar nu-ti dai seama de asta..

Cumnatul tau este cetatean francez,lucreaza aici,vorbeste romaneste,este masina lui,are alte atuuri.

Xeo nu are nimic din toate astea..

Eu vorbesc despre ce scrie legea,tu-mi povestesti despre cum procedeaza cumnatul tau..

Cand nu stiu ceva INTREB. Si discut. Asta e motivul principal pentru care ma aflu pe acest forum! Dar sincer citind ce scrii tu nu ma ajuta deloc sa ma lamuresc cum e situatia acuma. Cumnatul meu vrea si incearca sa fie legal cum fac in majoritate cetatenii straini din UE. Chiar cand sunt in Romania. Motivul pentru care am mentionat de nenumarate ori situatia unui cetatean strain este ca un cetatean strain poate oricand sa numeasca un sofer care sa conduca masina lui, pe asigurarea lui ORIUNDE II E VALABILA ASIGURAREA. Sau ca sa fiu in ton cu tine : oriunde ii permite legea!Ma bucur ca ai spus ca esti in turism ca atunci se explica de ce tot vorbim in gol despre aspectele astea. Intreaba pe cine vrei tu si vezi ca iti confirma ca odata ce situatia e rezolvata corect si legal pentru un cetatean strain de a conduce in Romania, eu nu cred ca legea in Romania poate prevede vreodata cat timp pe an poti sa ii conduci masina acelui cetatean strain, in Romania, ca cetatean roman. Scuze pt propozitia asta cam repetitiva...

Si sa iti explic cazul MEU. In Romania imi vine un prieten strain anual. Filmam ursi, lupi, etc, nu are importanta, de obicei vine vara, poate si iarna. El ma pune pe asigurarea lui in Anglia pe cat timp e in Romania pentru ca ii e groaza sa conduca in Romania si mai bine conduc eu. De cate ori are chef vine si sta "cat vrea muschii lui" sau ma rog cat are chef. De aici stiu ca poate sta maxim 3-4 luni cu viza de turist. Cand conduc masina lui de multe ori nu e cu mine. Eu nu am masina in Romania si ma deplasez tot cu a lui.

Sa zicem ca ma cheama "Gica" si lucrez in turism in Romania :D si ii conduc masina si ma opreste politia. Ii arat politicos polita de asigurare unde e si numele meu trecut, pe un an intreg daca e nevoiel. Daca tu imi explici cum intru in ilegalitate in situatia respectiva, iti dau un premiu. Promit ca dau de baut si unui politist/avocat ce vreti voi care imi dovedeste ca sunt in ilegalitate. Asta FAC EU. NU ma cheama "Gica" e singura diferenta!Am scris toate astea in speranta ca intelegi de ce ma tot refer la relevanta unui cetatean strain.Xeo a spus singur ca ar putea gasi un cetatean strain care ar putea sari in "schema".

Vii cu exemple ipotetice dar habarniste,un cetatean strain care lucreaza/studiaza in Romania nu are cum sa inscrie o masina nici macar provizoriu,deoarece neavind Euro 3 LEGEA ROMANA nu-i permite acest lucru,chiar daca el se plimba perfect legal cu harbul lui la el in tara..

Apoi diferenta intre vestul tarii si Bucuresti este mare,acolo politia este mult mai obsnuita cu masinile cu numere straine,sunt sasi,svabi,maghiari plecati care vin des in tara si te-mpiedici de masini inmatriculate afara la tot pasul.

Politia este mai"permisiva",oamenii sunt mai "ardeleni",daca intelegi ce vreau sa-ti spun..

Hai sa fim seriosi, tu chiar ai uitat cand se practica inmatricularea pe cetateni straini (de obicei studenti) ANUAL a masinilor vechi vechi gen "bmw rechin" :D pentru care se platea o taxa???Alea nu aveau nici un fel de Euro3. A fost multi ani in vigoare! Se facea inmatriculare ANUALA cu numar special, fara vama, a oircarui"harb de masina" cum ii spui tu. Asa era in Cluj.Pe vremea aia nu urmaream situatia in restul tarii, dar m-as mira ca politia sa fi aplicat legea mai "permisiv". Acuma nu stiu EXACT cum e legea.Dar am zis, sper sa citeasca cineva competent si la actualitate si sa ne lamureasca. Astept.

Cumnatul meu nu e "descurcaret" deloc in sensul inteles de tine. EU nu l-am ajutat cu NIMIC ca nu eram in tara. Pe cetateanul englez a carui masina o conduc in Romania nu am avut la ce sa il ajut si nici pe mine.

Modul in care am actionat a fost legal si de cate ori am avut incidente cu politia nimeni nu m-a luat la rost in vre-un fel pe latura asta cu intrerbari de genul "cat timp pe an ii conduc masina"!

@Dragos, cazul 4 e cel despre care vobeam si eu.Mersi... Depinde mult de felul de asigurare din strainatate. Taxa de drum daca nu e platita acolo ma gandesc ca nu are importanta practica din moment ce nu circula cu ea acolo. Insa mi se pare ca ar putea fi o clauza in asigurare sa o ai platita in tara unde ti e inmatriculata masina. Poate nu. Poate e ok si in romania si nu schimba cu nimic validitatea asigurarii.

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai,nu va mai dati cu parerea aiurea fara sa stiti despre ce este vorba.

Omul se ia dupa asta si intra-n belele!!In legislatie spune clar ca ORICE masina trebuie inmatriculata in 30 zile.Chiar daca masina este inmatriculata in alt stat poti circula in tara doar 30 zile de la data intrarii masinii in Romania( data care este mentionata la vama in pasaportul soferului).O secunda peste aceasta data si esti direct in infractiune,adica dosar penal si inchisoare direct!!

Nu va mai jucati cu focul aiurea.

Astea mergeau pina acum 6/7 ani,am fost si eu in cauza si stiu ce spun..

Mai bine stringe banutul,inmatriculeaza masina aici si stai fara griji!

Sanatate..

Luigi Vicol

Colegu exagerezi ! Sa iti spun eu cum sta treaba : Cu o masina inmatriculata in alta tara se poate circula la noi 90 de zile (3 luni) de la fiecare intrare in tara iar daca respectivul proprietar are dubla cetatenie poate circula oricat singura conditie este sa aiba cartea verde valabila .

Cu circulatul asta e cu dus intors si apropo , nici nu se mai face dosar penal dupa noua legislatie (de acum 2 luni) in cazul in care masina respectiva are mai mult de 3 luni in tara , ci se retin numerele de inmatriculare si cartea masinii , urmand a fi trimise catre tara respectiva de care apartine masina .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu pe cineva care are masina in romania cu numere de germania. E ca si cum un neamt sta in romania cu masina proprietate privata > de 1 luna. (nu il impiedica nimeni sa o imprumute la un roman).

Nu poate pe numele lui (de roman). Nu poate sta cu ea asa nedefinit. (mai tre sa iasa cu masina din cind in cind - altfel se incadreaza la ce zici tu).

Nu se poate inmatricula masina cu volan pe dreapta in romania.

Nu se poate asigura in romania o masina a carui proprietar nu e roman. Asigurarea din germania e super-scumpa.

Cam asta stiu eu - poate nu mai sunt de actualitate informatiile.

Evident cea mai buna solutie e sa solicite o audienta la un comandant la politie. Si sa lamureasca acolo + intrebat la vama.

IN caz ca nu stiai daca imprumuta masina la cineva masina si il opreste politia i se poate confisca.Scrie destul de clar in lege.Nu ai voie sa instrainez masina.Asa ca aveti grija a cui masina conduceti in caz ca nu e din Romania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mersi 'TheMendacious'.... uite ca incepe sa se faca lumina...

Cum sta treaba D-nu Luigi Vicol? Toti vorbim tot aiurea inca? Sau ne mai spuneti cate ceva

despre cum e legea din experienta "directa" de angajat in turism? Si apropos de asta, mi se pare ca si viza de turist pentru sedere in Romania e TOT 90 zile, nu 120 cum ati prezentat in mesajul de sus. Ceea ce s-ar potrivi cu ce zice TheMendacious.Daca e asa, atunci mai adaugati o gherla in palmares!

Razvan, sa stii ca nu mai e chestia cu imprumutatul. Si oricum, poti sa iti faci procura si e ok. Ar fi stupid sa nu poti conduce masina oricui cu acordul lui legal. Pe mine de fiecare daca cand m-a oprit in Romania cu masina inmatriulata in strainatate, daca aveam documentele masinii era bine. NU am condus cu procura niciodata...

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

Va salut domnilor. Vreau sa cumpar o autoutilitara(basculanta) adusa recent din Anglia (max. 1 luna) si nu stiu ce acte trebuie sa aiba  masina ptr a circula cu ea si pt a o înmatricula in Romania. Nu stiu actele necesare emise acolo in Anglia ptr a fi valabile la inmatriculare in Romania. Rog f mult ajutor. Cu stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!