Jump to content

Traseu Bucuresti - Lausanne


Alex1981
 Share

Postare recomandată

Datorita faptului ca am gasit o oferta pt Revelion pe care nu am putut-o refuza, va trebui sa merg cu masina din semnatura pana in Elvetia, mai precis Lausanne.

Fiind la primul drum ca sofer in afara tarii, am nevoie de niste sfaturi.

1) Am inteles ca in Ungaria se merge cu 50 in localitati si 90-100 in afara si ca daca depasesti limita, amenzile sunt usturatoare.

2) as dori sa plec pe 28 foarte de dimineata si sa ajung pe 29 seara. Se poate?

3) Benzina trebuie sa o cumpar din Romania si apoi din Austria?

4) vignetele de unde se cumpara daca numai sunt granite? de la intrarea pe autostrada? benzinarii?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand, vezi ca mai sunt topic-uri de calatorii prin EU. mai citeste-le si te mai documentezi de diferite amanunte. asa poti afla destule informatii, pe care poate nu le scrie toata lumea aici.

1. da. 50, si 90. mare atentie la radare! te sfatuiesc sa mergi pe autostrada. scoti cel mai bun timp, si cel mai bun consum. si taxa nu e foarte mare.

2. teoretic da, dar practic e mai greu. drum lung, nu stiu cum esti tu obisnuit cu mers in afara. sfatul meu, care am mai fost, mai ales ca va fi iarna, se intuneca mai devreme, cine stie cat stai la vame -ca e perioada foarte aglomerata:

prima zi Buc- Arad

a IIa zi Arad - Vestul Austriei, posibil Lausanne.

dar cel ami sigur a III zi ajungi la Lausanne.

mai bine mai pui 60-70 E pt o noapte in Au la un Gasthaus/Rathaus dar mergi mai linisitit.

3. motorina Ro, Au! in Hu e scumpa si de multe ori iei pe forinti nu Euro, iar in Elvetia e extrem de scumpa. mai scumpa de cat benzina!

4. de la primele/ultimele benzinarii la intrarea/iesirea din tara respectiva. stai linistitit ca te avertizeaza ei cu panouri de unde iei vignette. pt AU e cam 12 E pe 10 zile.

drum bun si distractie placuta!

LE: nu tre sa imi multumesti. :) . mai cauta topicurile cu alte trasee si citetse si pe acolo ce srie. daca mai ai intrebari...

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I. Nu stiu

II. Mai jos e traseul facut cu MapSource:

1. Independentei,S 0 m

2. Get on 6 and drive northeast 189 m 189 m 0:00:00 312

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie: intre Ro si HU e granita. intre Hu si AU, chiar daca nu e granita propiu-zisa te opresc ei..daca considera ca e necesar :) Romanii mai sunt opriti. intre Au si ELvetia e control. mai ales daca ai nr de RO. :( . cand am trecut din De in Elvetia, (in Elvetia este vigneta pentru 1 an !! ) la vama s-au format doua coloana. una pt cei care aveau vignete si alta unde la controlul pasapoartelor iti lipeau ei vigneta. eu aveam deja ca o cumparasem cu cativa km inainte de vama. e pe un an, asa ca e buna...

in Hu mai te opreste si politia de frontiera dupa ce treci vama. la alegere..asa prin sondaj opresc...

la primul post eu am scris de motorina... deh..obisnuit cu TDI :(. dar da, cea mai ieftina e la noi. oricum, la ei deja nu mai e mare diferenta fata cum era acum cativa ani. a mai crescut la noi, nu ca s-ar ieftini la ei :D

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un pic Off-topic, dar e util de stiut pentru calatoria cu masina ca, atat in H, cat si in A, trebuie sa ai in masina:

- stingator

- trusa medicala

- triunghi reflectorizant

- lanturi

- vesta reflectorizanta (in habitaclu, nu in portbagaj)

E posibil (chiar foarte probabil) sa nu te intrebe nimeni, dar daca o fac si nu ai vreuna, e rost de ceva discutii si/sau cerut spaga (foarte rar si doar in H) - e vorba de politia de frontiera care patruleaza imediat ce intri in H. Pana acum eu i-am vazut "la lucru" in 1/3 din cursele mele pe acolo (vreo 10).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa intri in Hu si At sigur iti vor trebui cauciucuri de iarna. Asta ca sa fii sigur. Pentu o vigneta la At e 7 E 10 zile si la unguri 7E o sapt. Mai bine schimbi lei in forinti pentru vigneta in Hu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc mult!

Deh, asa e prima oara...dar bag la cap :(.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vigneta in HU o poti lua pe Euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da dar la cursul de schimb pe care si-l pun ei. Adica eu de ex dau 4E (in forinti ) pentru 4 zile iar ei daca le dai direct E iti cer 7. Asa ca mai bine de ce sa nu faci o mica economie. La fel si cu benzina, daca vrei sa bagi de la unguri mai bine ai forinti. Benzina din cate-mi amintesc (in 1-10 sep) era 279 HUF adica ~1E.( 270HUF--1E)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat euro. fara curs fara nimic. euro am dat fix. dar cineva in fata mea a dat euro si a primit rest tot euro.

si eu stiam ca iti calculeaza la curs, dar uite ca nu a fost asa. mi-a zis pret in euro..i-am dat euro. multumesc la revedere. ma indoiesc sa fie asa mare dif (aproape dubla) daca cumparam forinti si ii dadeam forinti. oricum eu am fost in Sept. si fara forinit. dac tu stii mai curand si in forinti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tot in Sept am fost ...si am luat vigneta pentru Hu imediat dupa granita, e un Petrom. Pentru At iei din Nickelsdorf, e un Shell imediat cum intri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

informativ: taxa de autostrada in elvetia te costa 27€ dar e valabila 1 an adica va fi 07

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

27 EURO!!! Pt autostrada?!?!?!? Nu e cam mult? Nu se poate lua pt o saptamana sau luna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu. atat este.27 sau 35? pt un an.

gandeste-te ca pt AU e 7 euro pe saptamana/ 10 zile!

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Taxa anuala de autostrada in CH a fost (in primavara 2006) 40CHF, deci se apropie mai mult de 27EUR decat de 35EUR. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am trecut in iulie elvetia dar aveam taxa platita de anul trecut din decembrie si a fost 27€ deci e bine sa fii pregatit cu 35€ (eventuale majorari!) si nu se elibereaza decat pe 1 an de zile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nu e rau sa ai mai multi €... :D Mai ales pentru CH.

Nota despre valabilitatea taxei de drumuri: de ex. pentru 2006, e valabila de la 01 dec. 2005 pana la 31 ian. 2007, deci practic 14 luni. Asa ca daca vrei sa mergi si in iarna 2007-2008 in Elvetia, o poti folosi pe cea de acum (pe care va scrie 07 daca o iei dupa 01 dec. 2006)! :)

Modificat de DAZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!