Jump to content

Cum instalam cruise control


Xtream_Spirit
 Share

Postare recomandată

Pentru ca in cazul lui ecu nu stie sa aprinda martorul. Daca ar pune un ecu de b5.5 cu soft pentru motorul lui s-ar aprinde martorul fara sa mai faca nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur ca da, Andrei am probat si verificat asta, acum vreo 2 ani... cred ca iti aduci aminte,

 

Problema apare la diferenta dintre cele doua ECU - trebuie vazut ce are el pe masina - in cazul meu, aveam EDC15... si il aprindea un EDC15p - caz in care trebuie sa-ti muti soft-ul de pe una pe alta.....

 

sunt mai mult ca sigur ca se poate modifica ECU care il are el acum, sa indice... ca doar sunt o gramada cu acest ECU - cel vechi - si la care se aprinde martorul - cele care au venit din fabrica cu asa ceva. Cluster immo2 si tempomat.

 

Bundy - Toate Passat B5/B5.5 si Golf 4 - au martor tempomat - doar ECU nu stie sa le aprinda. 

 

Problema apare in general la masinile cu ECU EDC15. Probat la Passat B5 (an 2000)aceeasi masina, inlocuit ECU cu un EDC15p, il aprindea - mergea fara probleme.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am montat pilotul , functioneaza, se aprinde si martorul in bord dar totusi am o problema si o intrebare

 

De cand am inlocuit maneta nu imi mai merge faza lunga dar pot sa dau flash..probabil este defecta si cred ca trebuie sa incerc sa fac din ambele una buna

 

 

Am vazut pe net la ca la SET si RES pe unele manete este desenat plus si minus http://www.ecstuning.com/Search/1J0953513/ES250761/

 

 

pot sa accelerez/decelerez ? pe maneta mea nu este desenat asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asta e maneta model mai nou. Tu ai model mai vechi.....asa este a ta - accelerezi din butonul on/off - il actionezi spre geam sofer.

 

Poti desface maneta care o ai acum pe masina, desfaci si maneta veche - fara tempomat - si iei baza de la ea si levierul de la cea cu tempomat - asta sa iti mearga faza lunga.

 

posibil ca levierul de la cea cu tempoma, sa nu actioneze parghia alba pt faza lunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca imi cumpar maneta dinasta mai noua merge aceeasi conexiune a firelor? (adica mufa manetei este identica) ?

eu dinasta gasisem http://www.evwparts.com/vwparts/8L0953513J.html

 

 

cand imping maneta pentru faza luna ea se aude tzac-tzac dar nu merge..cand o trag spre mine da flash

Modificat de CrackerX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

liviuplenicianu

Cruise control este acel sistem care mentine o viteza anume, corect?
Se poate instala si pe un Vw Passat B5 - 3B3 - 2004 1.9 TDI cutie manuala- 96 kw, 131 hp cod motor AWX?
Daca da, cam cat ar costa...si dupa voi..isi merita banii? Adica consumul cum ar fi? semnificativ in plus, in minus? sau cam la fel? daca este cu + - 1l...cred ca merita.
Cred ca trebuie cumparata brat de semnalizare..din cate vad doar acolo s-ar putea monta...asa ca primul pret ar fi bratul.....dar restul? Si apropo..daca masina nu vine din fabrica cu asa ceva, se poate sa aiba martor in bord? Exemplu ar fi sigurantele goale pe care le au toate masinile ca sa poti adauga daca vrei pe parcurs chestii.. :-)

merci anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. da, este acel sistem care iti permite sa fixezi o anumita viteza.... si poti creste/scadea viteza, din butoanele de pe maneta

2. se poate instala la tine - se va aprinde si martorul

3. consum - daca stii sa il folosesti, poate scadea consumul.... dar nu cu un litru, in afara..... mai putin.

4. e nevoie de maneta de semnalizare cu tempomat plus cablajul aferent - care se leaga in mufele din cutia calculatorului de motor.

5. un kit oem (maneta plus cablaj) este 250 lei.

 

Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin , vreau sa-ti multumesc pentru ajutorul acordat pana acum . Ti-am trimis mesaj cu datele masinii , ca nu am gasit senzorul de ambreiaj(nu il am montat) si daca poti sa-mi spui de unde pot sa trag firele pentru el . Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU am gasit pana acum masina sa nu aiba switchul de la ambreiaj.

kitul oem se poate lua incepand de la 200 lei, nu doar la 250.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai exista masini care au fost automate si care au fost transformate in manuale... si nu le-au montat si switch-ul de frana, ca nu aveau conexiunea pe cablaj.

 

Am mai gasit cateva, se monteaza switch-ul, se cableaza pana in ECU... si va functiona asa cum trebuie.

 

Seby - te ajut cu mare placere. :icon_thumleft: , sa o rezolvi.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema cu CC pe masina mea! Passat b5 2.0 benzina, se aude un tick tick dupa ce semnalizezi si uneori chiar in mers fara sa semnalizez! Intrebarea ar fi daca eu am cc deja pe masina , daca cumpar o maneta fara tempomata merge montata partea electrica in vechea maneta ca sa am si CC pe masina? Ca sa nu mai fie nevoe sa cumpar o maneta care are si CC pe ea...

Modificat de shumaher007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, merge - atentie sa fie aceelasi model - mai sunt unele simple, de Golf4, care nu se potrivesc. Oricum o poti desface pe a ta si sa incerci sa o cureti, gresezi si intaresti contactele - dupa aia e posibil sa scapi de problema.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai exista masini care au fost automate si care au fost transformate in manuale... si nu le-au montat si switch-ul de frana, ca nu aveau conexiunea pe cablaj.

 

 

Switchul de frana exista si la automate. poate cel de ambreiaj ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin , vreau sa-ti multumesc pentru ajutorul acordat pana acum . Ti-am trimis mesaj cu datele masinii , ca nu am gasit senzorul de ambreiaj(nu il am montat) si daca poti sa-mi spui de unde pot sa trag firele pentru el . Multumesc.

 

 

NU am gasit pana acum masina sa nu aiba switchul de la ambreiaj.

kitul oem se poate lua incepand de la 200 lei, nu doar la 250.

 

da, corect..... am scris gresit, dar banuiesc ca tu ai intuit ce am vrut sa spun....

 

Masina nu are switch la ambreiaj, deoarece a fost transformata din automata in manuala - asta banuiesc eu - deoarece am mai gasit cateva, cu problema asta.....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin, a mers cu o simpla curatare de spray de contacte .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin te rog frumos daca  poti sa-mi spui de unde pot trage firele pentru switch-ul de ambreiaj .Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un fir la switchul de frana si unul la ecu la pinul corespunzator, dupa schema fiecarui ECU. ce cod motor ai pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin te rog frumos daca  poti sa-mi spui de unde pot trage firele pentru switch-ul de ambreiaj .Multumesc.

 

Te duci cu el - un fir - direct in ECU - in pinul 66 - poti verifica daca in mufa alba cu 15 pini din cutia ECU (cutia neagra din compartimentul bateriei) ai conector rosu/verde, la pinul 13 - daca da, te legi de el.... si cobori la switch pedala de ambreiaj. Daca nu, direct din ECU - la pinul 66.

 

al doilea fir - corespondent pinului 2 de la mufa switch ambreiaj - in legi la pin 3 mufa switch pedala frana - fir culoare rosu alb.

 

spor la traba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin , multumesc frumos pentru ajutorul acordat . Am si eu pilot automat functional :icon_thumright:  .Raman dator. :beer: A trebuit sa trag firul din pinul 66 ECU ca in mufa alba nu aveam nimic in pinul 13 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

 La un B5 , cod AEB , am maneta tempomat data jos ptr reparatii( am avut un traseu intrerupt pe on/off), acum cand o montez trebuie sa mai fac ceva  setari?

 Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nimic, trebuie sa mearga direct.

 

seby - cu mare placere !

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai scos g85 din mufa si sa fi pus contactul, nu trebuie sa faci numic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa poate pune contactul si fara airbag....  si atunci sa necesite VCDS sau alt tester.

 

are ESP pe Passat din 1997-1998 ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi de ce sa nu aiba? De prin Nov 2007 are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!