Jump to content

Cum instalam cruise control


Xtream_Spirit
 Share

Postare recomandată

florin, fa log te rog, cu VCDS-ul, sa vedem ce se intampla acolo... e mai usor sa ma uit pe blocurile de masura si datele de acolo, decat sa imi imaginez din descrierea ta.

 

nu a mai intalnit.... ghinion - dar trebuie sa o rezolve, ca nu e mare inginerie.

 

ai cumva casetofon after-market pe masina ? ... daca da, scoate-l din mufe si vezi daca lucreaza tempomatul.

 

daca tot nu te descurci, da-mi telefon si te ajut prin telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am impresia ca nu sunt legate firele cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, ca si cablu pot folosi cel UTP, de internet cu 7 fire si sa anulez unul din ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar sa fie litat, nu rigid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Al Bundy de raspuns. Nu cred ca este cablu UTP litat. Deci sa inteleg ca cel cu un singur fir nu e bun. De ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BA este, nu vorbesc in necunostinta de cauza. Nu e bun cel nelitat deoarece se rupe, nu e flexibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Careva de prin Iasi care ma poate ajuta cu o mufa de tempomat? Contra cost bineinteles....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, ca si cablu pot folosi cel UTP, de internet cu 7 fire si sa anulez unul din ele?

 

nu, cumpara cablu multifilar, de 0.35

 

Salutare! Careva de prin Iasi care ma poate ajuta cu o mufa de tempomat? Contra cost bineinteles....

 

dezmembrari.... merge si mufa de la buton reglaj oglinzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin. La dezmembrari am mai intrebat de mufa tempomat si majoritatea zic ca nu au. O sa caut mufa pentru oglinzi si cabluri. Daca intampin greutati la montaj probabil te voi contacta. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, ma suni si te ajut prin telefon - codul scris pe mufa este - 8L0 972 980

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin...ce fel de cheie am nevoie pt a da volanul jos? Stiu ca e stea dar nu stiu de cat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Are ceva daca leg pinul 6 de alimentare la 75x (alimentare pe contact) si sa pun o siguranta pe fir? De cat trebuie sa fie siguranta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin...ce fel de cheie am nevoie pt a da volanul jos? Stiu ca e stea dar nu stiu de cat.

 

M12 - acum am vazut postul tau...

 

Salutare! Are ceva daca leg pinul 6 de alimentare la 75x (alimentare pe contact) si sa pun o siguranta pe fir? De cat trebuie sa fie siguranta?

 

fa treaba ca la carte - leaga-l la circuitul care pleaca din siguranta nr.5 din tabloul de sigurante.

 

merge si varianta propusa de tine - dar nu e ca la carte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu il legi ca in schema originala, la sig 5 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am nevoie de o mufa care intra in spatele panoului de sigurante, din cate am citit si nu o am. Alta solutie sa leg firul acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legi direct pe firul existent, dupa care izolezi cu banda panzata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Perfect...o zi faina. Voi pune niste imagini cand e gata treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare din nou baieti!

 

Sa recapitulez...sa ma corecteze cineva daca gresesc...ca sa nu muncesc de 2 ori.  :D

 

- pin 2 maneta la mufa T15 - la pin 8 fir albastru

- pin 3 maneta la mufa T15 - la pin 9 fir rosu/galben

- pin 4+7 maneta la mufa T15 - la pin 10 fir alb/negru

- pin 5 maneta la mufa T15 - la pin 7 fir rosu/gri

- pin 6 maneta - alimentare la panou sigurante, siguranta nr. 5

 

E ok asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam da... vezi ca am postat diagramele de f multe ori...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa alea m-am luat. Numai ca nu am fire de diferite culori si le-am numerotat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut din nou! Azi am reusit sa montez maneta si sa o leg in mufa T15, am montat totul la loc, activat cu VCDS cu codul 11463 dar nu da nici un semn. Banuiesc ca nu am legat un fir unde trebuie si ma gandesc la cel care vine la siguranta 5. Intrebarea mea e ce culoare e firul de la acea siguranta? e cu rosu sau cu albastru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. Vreau sa pun CC pe o skoda superb 3U. Am tot citit pe aici pe forum, mi-am facut o idee despre ce am nevoie, cum trebuie montat, etc. Ideea e ca am gasit un kit maneta plus cabluri pe ebay si nu stiu daca este bun. Din ce am inteles:

 

-din cele 5 fire, unul merge la alimentare iar celelalte in mufa alba de la ECU

-mufa neagra se mufeaza la Tempomat

 

Intrebarea mea este: In kitul acesta cablurile au 2 mufe si nu pot sa imi dau seama unde vine a2-a. Ma poate ajuta cineva? Sau nu este bun kit-ul?

 

Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e bun. cealalta mufa mica se foloseste sa legi alimentarea de firul de la pedala de frana sa nu-l mai duci la sigurante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaaaa am inteles...deci nu mai duc firul in panoul de sigurante...buun (mai putin de munca si cu panoul ala :D ) pai si vad ca e un papuc din care pleaca 2 fire rosii...banuiesc ca acela trebuia dus la sigurante...ce fac cu el, il izolez pur si simplu? Multumesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!