Jump to content

Cum instalam cruise control


Xtream_Spirit
 Share

Postare recomandată

Salut. Rasfoind pe forum am citit intr-un topic cum ca se poate pune pilot automat si cai ai avea nevoie doar de maneta. Daca sa zicem ca maine ma duc sa-mi iau maneta o montez si gata? Sau mai trebuie sa fac ceva. Si daca da ce si cine ma poate ajuta daca e mai dificil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Du-te la Porsche. Pt fabia costa 105 Euro cu tot cu montaj. Pt passat o fi un pic mai mult. Astfel ai si garantie si tot!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar asa e. Cel putin la TDI-uri dar s-ar putea sa fie si la 1.8i-ul lui Xtream_spirt.

Ai cablu mecanic de acceleratie sau e pe cablu electric?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit la 1,7mil maneta. Cat despe cablu o sa ma uit maine sa vad, sa inteleg ca daca e mecanic nu merge pus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa... (daca e mecanic nu merge pus asa simplu). Dar e f. probabil sa nu fie pur mecanic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cum ramane pana la urma cu pilot automat vreau sa imi pun si eu :coolpics:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu am computer de bord as putea sa-mi pun? (Passat B5)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cruising se num,este optiunea daca nu ma insel, pilot automat ar fi daca ar si urmari soseaua si ar tine distanta fata de masina din fata (utopie)

iar computer de bord vreau si eeeeeeuuu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un amic care si-a pus cruise control d-asta la o octavia.. Am inteles ca i-au schimbat, la dealer, doar comanda... huh.. batul de la semnalizare. Nu mi-a spus daca i-au pus si ceva tester/scanner pe abacul de bord, dar el s-a declarat foarte multumit de afacere. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum e o maneta in plus? Puneti va rog o poza cine are sa vad si eu cum vine maneta respectiva, ca am vazut la un Vito si venea total aiurea! La Passat unde vine maneta respectiva, unde conectezi mufa de la maneta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu am computer de bord as putea sa-mi pun? (Passat B5)

avem acelasi motor,nici eu nu am bc,dar cc mi-am pus demult si merge brici....asa ca da-i bice...

Cum e o maneta in plus? Puneti va rog o poza cine are sa vad si eu cum vine maneta respectiva, ca am vazut la un Vito si venea total aiurea! La Passat unde vine maneta respectiva, unde conectezi mufa de la maneta?

1-nu ai nici o maneta in plus

2-maneta cu butoanele de comanda pt cc e maneta de semnalizare,o dai jos pe cea veche ,o montezi pe cea noua

3-mufa se conecteaza in locul celei vechi,dar mai ai (in kit-ul pe care-l cumperi)un cablu cu 5 fire care trebuie conectate in niste mufe de la ecu-ul motorului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de provenienta...al meu a fost 3,5 mil rol in urma cu cca un an.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca m-am lamurit cum e cu CC after market...

Inteleg ca nu poti seta viteza prin +/- de la maneta , pur si simplu cand ajungi la viteza dorita apesi pe maneta si e mentinuta nu?

Eu am mers cu o laguna cu CC la care setai viteza pe display, era fun si pt ca puteai accelera si frana din butoane :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Miguel... CC-ul asta "aftermarket" este tot cel original, numai ca il montezi dupa ce ai luat masina. Termenul de "aftermarket" s-a folosit pe aici pana acum, in general la instalatii ne originale ale masinii puse ulterior (vezi la sectiunea de Xenoane). Stiu ca traducerea termenului in sine reprezinta "instalarea dupa vanzare" a unui anumite componente, totusi e o diferenta intre instalarea ulterioara a unui CC OEM (cel original) si a unui CC "aftermarket"... Cred ca nici nu exista cel de-al doilea, toate de care am auzit eu sunt CC-urile originale, doar ca posesorii vor sa le instaleze dupa achizitia masinii (pt ca au luat-o SH in cele mai multe cazuri si ea nu era doatata cu asa ceva)

Asa...acum sa iti raspund la unele nelamuriri. Desi ai spus ca "te-ai lamurit" :D Iti spun eu...nu te-ai lamurit bine. CC-urile instalate pe Passat si alte masini, fiind tot cele originale, permit atat setarea vitezei dorite cat si accelerare/decelerare. La Passat aceasta se realizeaza din comutatorul basculant aflat in capul manetei de semnalizare (cea echipata cu CC). Apasarea pe partea superioara a butonului, accelereaza iar apasarea in partea de jos, decelereaza. Setarea vitezei pe display nu este posibila la modelele VAG mai vechi... Poate Audi A6/A8 sau modele mai noi sa aiba implementate aceste functii. La Laguna asa este modul de functionare al CC. La Passat se foloseste doar maneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nota 10 + pt lamuririle aduse de colegul rapier...este exact asa cum spune el....mai vin cu o completare:in cazul in care ai frinat sau debreiat si cc s-a decuplat, apasarea in partea superioara a butonului basculant al cc-ului(+ sau res) va readuce masina la viteza setata inainte de frinare(sau debreiere)...de ex:ai avut 100 km/h, ai frinat pina la 70 km/h,apesi + si masina accelereaza singura pina la 100 km/h....frumos ,nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asa spuneti...in cazul asta vreau si eu :hainoroc: , multumesc Rapier si maumau pt lamuriri.

P.S.: am spus "cred ca m-am lamurit" deci nu eram sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Si totusi nu am reusit sa inteleg ceva! Am achizitionat maneta si ma gandeam sa o montez. Cand am cumparat CC mi-a venit doar maneta fara alte 5 cabluri sau cate or fi. Daca montez maneta ce trebuie sa schimb in VAG?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

N-am mai citit de mult pe aici. Xtream_Spirit, ai rezolvat? Tu nu ai avut mufa suplimentara cu cele 5 fire pt ca probabil ai cumparat doar maneta. S-a mai discutat in niste topic-uri, trebuie comandate si cablurile aferente. Se poate si sa existe (mai nou cred ca asa este) kituri complete ce contin atat maneta cat si cablurile necesare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi nu am reusit sa inteleg ceva! Am achizitionat maneta si ma gandeam sa o montez. Cand am cumparat CC mi-a venit doar maneta fara alte 5 cabluri sau cate or fi. Daca montez maneta ce trebuie sa schimb in VAG?!

fara cablul original cu 5 fire este destul de nasol,pt ca cele 5 fire sunt mufate intr-un capat,iar in celelalt au pini care trebuie sa-i introduci in mufele de la ecu...plus ca firele sint colorate diferit,si doar culorile te ajuta sa stii unde si ce introduci...nu e chiar imposibil,dar fara el esti in jungla....si in jungla e ceatza....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pana la urma a montat cineva CC ??? Daca da va rog frumos sa imi spuneti si mie pasii (concret) si costul (aproximativ) !!! multumesc !!!

Riscuri exista ceva ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
Pana la urma a montat cineva CC ??? Daca da va rog frumos sa imi spuneti si mie pasii (concret) si costul (aproximativ) !!! multumesc !!!

Riscuri exista ceva ???

am montat eu. in primul rand am eliminat chilipirul din vocabular adica am luat setul complet de la volksman adica maneta cu tot cu cablurile aferente si cu carte de montaj! asta a costat cam 3 milioane! si am fos la skoda ca sa il montez si mi-au cerut atentie!!! 4.5 milioane pe manopera!!!... am sapat pe forum si am gasit un baiat serios care mi-a facut montajul si la un pretz decent fata de munca care o depui la montat . nu este simplu, se demonteaza volanul cochilia de sub el blocul de lumini cam tot din partea stanga cu sigurante si se scoate si calculatorul masinii...trebuie sa ai acces la niste reglete cu multe fire si care se conecteza la ecu ..,inversezi niste fire, mufezi altele sah ce mai... totul este pe culori si numere iar daca nu ai carte de montaj nu o sa stii niciodata pinii .... dupa aia activezi cu vag-com ca altfel nu merge, proba la 30 la ora dai set si vezi ca merge; eu nu m-as baga sa montez unul chiar daca am vazut cum se face...riscuri?? nu exista decat sa nu faci ceva corect sa nu functioneze, in rest este ok folositor si in oras si afara ,mai ales afara, dar si in oras nu-i rau...deci total cam aproape 4 milioane piesa si manopera,(asta daca nu gasesti sa-ti faca pe gratis cineva montajul)dar sfatul meu este sa-ti iei kitul complet ca alergi mai mult sa-l iei ca, chilipir.....adica incomplet!

Modificat de pletero
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salutare,

Este cineva din Cluj care a instalat ... sau care stie cine poate instala?

La reprezentanta e cam scumpa manopera: 350.

Am gasit kit de la volksman cu 350, dar dupa cum am citit e destul de complicat de instalat.

Numai bine,

Andrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!