Jump to content

Cum instalam cruise control


Xtream_Spirit
 Share

Postare recomandată

Passat 1.9TDI  2001

o sa incerc sa pun maine de la un passat asemanator are un prieten si vedem, in afara de codul introdus la engine partea 11 cu (11463)ar mai fii si altceva de codat?

si inca un lucru... pe switch-ul de la ambreiaj am ceva ca si cum ar fi o iesire pt un furtun vacum sau asa ceva... oare pt ce este? ati mai vazut asa ceva? sau toate au?

Modificat de Passat 1.9TDI 2001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat 1.9TDI  2001

Intre timp tot incerc sa caut acel switch sa comand pt pedala de ambreiaj si nu gasesc, aveti un cod oem pt piesa cumva? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum are furtun de vacuum? Din ce an e masina ta? Ce cod motor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, Passat 1.9TDI 2001 said:

Buna ziua, am mai tot citit postarile dar nu am gasit solutia pt problema mea, (poate undeva ati mai discutat dar sincer nu am gasit) am montat ieri pe masina mea un tempomat original+cablajul luat nou, am activat in VAG si pe bord imi arata martorul de tempomat dar in timp ce conduc si vreau sa cuplez nu functioneaza... este vorba despre passat 1.9tdi 1999, 85kw 115cp atj, am introdus firul in mufa portocaliu si restul in mufa alba comform planului primit cu cablul. Aveti ceva idee ce poate sa fie?   Multumesc anticipant!

99 - toate firele se leaga in mufa T15 - alba - iar pin 6 din maneta, la siguranta 5.

in rest, totul este pe masina, nu trebuie nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat 1.9TDI  2001

Florin: Siguranta 5este deja legat de fabrica si mi-a dat in plan sa leg in mufa portocaliu acel fir

 

Al Bundy: Da are asa ceva ca si cum ar fi pt vacum de exemplu... Ma refer la grosimea iesiri din swith. S-ar putea sa fie schimbata de cineva cu swith gresit...

Codul motor Atj 1999 ,in tester arata Ajm cod motor...85kw 115ps

Codul de LA switch-ul de acuma

811907343B

 

s-l400.jpg

Modificat de Passat 1.9TDI 2001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

switch e ok - pune o poza sa intelegem si noi ce mufa portocalie ai.... etc

Nu ai nicio treaba cu nicun vacuum, la acest model - crede-ma, am montat destule....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat 1.9TDI  2001

Uite dupa schita asta am montat

O sa vezi acolo mai jos la ,,Diesel motor,, scrie: 

Diesel engine models.

 

Release catch (1) from the Orange (T10e) connector housing and pull out the catch (arrow) to release the pins.

 

 

Use a pin removal tool to release the contact for pin 8.

(Red/white cable)

 

Connect this released contact to the red/white cable of the Cruise control wiring harness. (Use supplied connector)

 

Insert the other red/white cable from the cruise control wiring harness in to the connector housing at Pin 8 slot.

 

https://sites.google.com/site/1810martin/cruise-control-retrofit-b5-passat

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in loc sa te conectezi la siguranta nr.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat 1.9TDI  2001

Si acuma este bine sau nu? Martorul din bord se aprinde, dar ca in mers nu cupleaza, in tester la brake pedal arata 100in loc de 000 cand este amreajul la liber

Modificat de Passat 1.9TDI 2001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este aceeasi, la Passat B5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat 1.9TDI  2001

Florin? Imi cer scuze dar nu inteleg acuma cu mufa portocaliu este corect sau nu?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge si de acolo - este un +12v

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat 1.9TDI  2001

Am inteles, si atuncea ramane switch-ul de LA ambreiaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am zis de acum 2 zile sa-l schimbi.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat 1.9TDI  2001

switch-ul este atat de sinplu de la ambreiaj ca nu prea are cum sa  se strice.. infine..  

 

PROBLEMA REZOLVATA: firul intrerupt intre mufa de la switch si mufa alba(care se duce la ecu)  am sertizat cablurile ca am scris mai sus ca mi s-a rupt una si nu am presat destul si din cauza aia nu facea contact, multumesc baietii de ajutor. Seara Placuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zici tu ca nu se strica... din pacate se mai strica, sunt multe cazuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 hours ago, Passat 1.9TDI 2001 said:

switch-ul este atat de sinplu de la ambreiaj ca nu prea are cum sa  se strice.. infine..  

 

PROBLEMA REZOLVATA: firul intrerupt intre mufa de la switch si mufa alba(care se duce la ecu)  am sertizat cablurile ca am scris mai sus ca mi s-a rupt una si nu am presat destul si din cauza aia nu facea contact, multumesc baietii de ajutor. Seara Placuta.

Unde ai scris ca s-a rupt una ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat 1.9TDI  2001

Scuze.... Acuma vad ca nu am mai scris... M-am apucat odata sa scriu si am corectat ceva si dupa aia am uitat sa scriu din nou...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna îmi poate recomanda și mie pe cineva ce montează pilot automat pt passat b5 in Timisoara... sau in apropiere.. dacă da as fi recunoscător cu o informație.. mulțumesc o zi buna.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta in aria Oferte Extinse - Prestari servicii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
On 03.06.2013 at 21:14, F l o r i n a scris:

Din pacate, se pare ca nu ai mers unde trebuie...... sa revenim.

 

In mufa T15 - alba - din cutia ECU - partea dinspre ECU are toate firele in ea, partea de pe masina - cablajul care intra in interior - nu are cele 4 fire pt tempomat.... normal, ca asta este diferenta dintre masinile cu tempomat si cele fara.

 

deci, trebuie sa legi asa -

 

pin 2 maneta la mufa T15 - la pin 8

 

pin 3 maneta la mufa T15 - la pin 9

 

pin 4+7 maneta la mufa T15 - la pin 10

 

pin 5 maneta la mufa T15 - la pin 7

 

pin 6 maneta - alimentare.

 

In rest, treaba de o ora - atat dureaza montarea tempomatului, ca de fabrica - la Passat b5 si b55

Salutare Florin,

Am observat ca esti doctor pe partea de instalare CCS.

Am gasit un ghid de montare pe internet ,dar in schema de la sfarsit alimentarea pare sa se faca pe firul din pinul 3 al CC si nu 6 , iar firul rosu/ galben pleaca din pinul 6 aici . Nu inteleg de ce , la sfarsit scrie ca este o schema pentru Diesel ... 

Stii cumva daca este gresita...sau se aplica pe alte masini ? Eu doresc sa fac instalarea pe un Diesel 1.9 Tdi.

Atasez mai jos documentele in cauza .

Multumesc,

 

 

wires.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 16.10.2017 at 12:05, Passat 1.9TDI 2001 a scris:

Uite dupa schita asta am montat

O sa vezi acolo mai jos la ,,Diesel motor,, scrie: 

Diesel engine models.

 

Release catch (1) from the Orange (T10e) connector housing and pull out the catch (arrow) to release the pins.

 

 

Use a pin removal tool to release the contact for pin 8.

(Red/white cable)

 

Connect this released contact to the red/white cable of the Cruise control wiring harness. (Use supplied connector)

 

Insert the other red/white cable from the cruise control wiring harness in to the connector housing at Pin 8 slot.

 

https://sites.google.com/site/1810martin/cruise-control-retrofit-b5-passat

 

Salut ,

On 16.10.2017 at 12:05, Passat 1.9TDI 2001 a scris:

Uite dupa schita asta am montat

O sa vezi acolo mai jos la ,,Diesel motor,, scrie: 

Diesel engine models.

 

Release catch (1) from the Orange (T10e) connector housing and pull out the catch (arrow) to release the pins.

 

 

Use a pin removal tool to release the contact for pin 8.

(Red/white cable)

 

Connect this released contact to the red/white cable of the Cruise control wiring harness. (Use supplied connector)

 

Insert the other red/white cable from the cruise control wiring harness in to the connector housing at Pin 8 slot.

 

https://sites.google.com/site/1810martin/cruise-control-retrofit-b5-passat

 

Ma confrunt si eu cu  o problema...si anume : Am montat un CC pe un Passat B5.5 conform acestui manual expus de tine, doar ca aici, alimentarea este din pinul 3 al manetei si nu din pinul 6 cum spun colegii nostri . Stii cumva daca schema este gresita ( pin 6 maneta catre mufa portocalie si nu pinul 3 cum scrie aici in manual ) ?

Dupa mine, logic ar fi sa fie alimentare pe pinul 6 al manetei catre mufa portocalie ( asa imi indica culorile ) . 

 

Multumesc,

 

wires.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, acestea sunt conexiunile

 

pin 2 maneta la mufa T15 - la pin 8

 

pin 3 maneta la mufa T15 - la pin 9

 

pin 4+7 maneta la mufa T15 - la pin 10

 

pin 5 maneta la mufa T15 - la pin 7

 

pin 6 maneta - alimentare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ptr skoda superb 2003 131cp cod motor AWX dacă instalez tempomat se va aprinde martorul din bord care îmi arată că funcționează cruise control?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!