Jump to content

Ce becuri folosim la Golful 5? Recomandari pentru Interior si exterior


xqzme
 Share

Postare recomandată

Te referi la Phillips White vision ? Cat te-au tinut ?

Stiu ca si Osram are o varianta cu lumina "mai alba", dar am inteles ca nu tin prea mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citisem review-uri în care unii spuneau că s-au bucurat de ele şi 2 ani, alții după 6 luni un bec se ardea. Oricum primeşti garanție la ele, aşa că eu unul le voi încerca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!Eu mi-am pus pe faza scurta led-uri si se vad foarte bine,nu m-a injurat nimeni pana acum,oricum le-am coborat si tot e ok,e altceva in comparatie cu becurile normale.

Cunoasteti pe cineva care monteaza fir neon pentru interior,gen lumina ambientala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Pana la urma sunt sau nu legale leduri pe faza scurta? As dori sa-mi pun si eu ceva de genul asta:

 

1003.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ce model recomanzi? Nu doresc model cu racitor separat, sa gauresc capacul din cauciuc, vreau ceva plug & play. Eventual sa pun o rezistenta in paralel, ca sa nu am eroare de bec ars. Am vazut ca a scris cineva ca i se incalzesc foarte tare rezstentele, dar nu le-a prins in suruburi de o parte metalica a masinii (eventual si niste pasta termoconductoare intre rezistenta si metal) ?

Pun 2 poze cu becuri led pentru pozitii si luminile numar. Cele de la numar sunt de 36 de mm, la lampa din portbagaj (modelul variant) sunt de 40. Nu dau erori.

1004.JPG

1006.JPG

Ar mai fi si varianta asta, dar parca COB-urile sunt mai puternice :

 

1007.JPG

Modificat de Cristi 78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe faza lunga am cu radiator si nu am probleme cu ele, nu am gaurit capacul ca au loc, dar am scos rezistentele afara fara sa le prind de nimic, stau si ele dedesubt acolo. Pentru pozitii sunt ok alea fara polaritate, nu dau erori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune te rog si o poza cu modelul, poate mai sunt si altii interesati. Si pentru faza scurta nu ai ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu le mai gasesc ca au mai mult de 3 ani, dar in genul asta sunt. Pe scurta am xenon chinezesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca  o intrebare, daca iau modelul de bec din poza, trebuie sa mai pun si rezistente in paralel ? Cutia aia unde este driverul, nu are si rezistente pentru a nu da erori? Astea au 50W bucata,  sunt prea puternice? In poza nu apare, dar au si H7.

773.jpg

Modificat de Cristi 78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic are si rezistente, dar eu cand aveam bateria mai slaba aparea eroare, am pus si rezistente si n-a mai dat deloc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cumva vreo mufa la far in care sa intre cea de la leduri sau trebuie sa tai firele si sa le inadesc? Ma asteptam ca la capatul firului sa fie vreun papuc pe care sa-l scot si sa-l bag la leduri, dar asta pare prins direct de lamela care face contact cu becul !?

997.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Imi recomandati va rog si mie niste becuri led pt nr de inmatriculare care sa nu dea erori si care sa nu ma puna sa modific ceva? Pt un golf 5 plus ma intereseaza. Dimensiunea lor e de 36mm?

Multumesc!

Modificat de ciprickoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus aceste leduri, lumineaza foarte bine si nu dau eroare de bec ars

20180510_195044-1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cryst7ano un link cu ele? sau cum se numesc.. ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Stie cineva cum se calculeaza rezistenta care se pune in paralel pentru un led de pozitie? Stim tensiunea de alimentare 12V si I curentului ledului de 51mA. Banuiesc ca trebuie o rezistenta de 2-3 W ca sa nu mai apara eroarea de bec ars dar nu stiu ce valoare in ohmi trebuie sa pun. Am vazut pe net ca se calculeaza cu legea lui ohm, dar toti leaga rezistentele in serie, nu in paralel.   Becul este cel din imagine, care vad ca are o rezistenta dar tot mic este consumul

782.JPG

Modificat de Cristi 78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Va salut,

 

Am o Jetta din '07 si i-am pus faruri xenon Depo, iar pe faza lunga momentan am niste led-uri care sunt extrem de slabe + ca imi dau eroare de faza scurta. M-ar interesa niste led-uri (daca se poate fara ventilatoare) mai puternice (H7) sa le pun in locul celor existente. 

Si tot la subiectul becuri, as vrea sa-mi achizitionez acest set pentru luminile din interior, ce parere aveti?

 

Va multumesc! ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu cat ledul este mai puternic = caldura mai mare.

H7 poti incerca asta

racirea pasiva nu face fata uneori si se arde mai repede. de aia ai nevoie de ventilator sau de un radiator masiv.

kit-ul din link e slabut, verifica sa nu ai eroare la nr de inmatriculare. lumina s-ar putea sa fie albastruie (sau nu) si dupa o vreme (tot din cauza caldurii) sa inceapa sa palpaie cate un smd

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 minutes ago, Muale said:

verifica sa nu ai eroare la nr de inmatriculare

Pentru numarul de inmatriculare am deja becuri puse, ma interesau doar cele din habitaclu. 

 

Multumesc pentru raspuns! O sa le comand pe cele pe care mi le-ai recomandat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La interior vezi ce model ai pt fiecare lampa și cauta le separat. Vrei lumina puternica sau mai slaba, calda sau rece? 

Am încercat mai multe, cele din linkul tău cedează repede. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc urmatoarele coduri pentru becuri de PHILIPS:

12972LLECOB1- H7-12 V, 55 W-LongLife EcoVision- 1500h

12961LLECOB2-W5W-5W-LongLife EcoVision-2000h

12498LLECOB2-P21W-12V21W-LongLife EcoVision

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, Muale said:

Vrei lumina puternica sau mai slaba, calda sau rece?

Moderat, nici sa ma chioreasca dar nici sa nu vad nimic; rece de preferat. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele reci sunt mai populare. 

Eu am vrut lumina calda și am găsit mai greu, vedem cât rezista. 

Pt portbagaj îți recomand să iei lampa cu totul, nu sa schimbi becul din cea actuala. E mai scump dar mult mai ok. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!