Jump to content

Ce becuri folosim la Golful 5? Recomandari pentru Interior si exterior


xqzme
 Share

Postare recomandată

Salut. Ce parere aveti despre becurile Philips H7 White Vision, 12V, 55W - Philips H7 si Osram HB4 Cool Blue Intense, 12V, 55W Osram HB4 ? 
Le-am comandat deja, sper sa nu-mi para rau. 
Am comandat si pentru lampile de la nr. de inmatriculare Neolux c5w.
Daca imi da eroare le pun in plafoniera.
Revin maine seara cu poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Vreau sa imi schimb becurile din interior la Golf-ul meu doar ca nu stiu de ce becuri am nevoie. Am vazut ca un coleg de pe forum a postat becurile de care sunt nevoie doar ca nu am gasit dimensiunile care spune el: 

Plafon fata: 1 x c5w festoon 37mm, eu am gasit doar de 36mm

Portbagaj: 1 x c5w festoon 42mm, respectiv 41mm.

Ce spuneti?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare. Am cautat pe mai multe site-uri inclusiv aici si nu sunt lamurit asa ca va rog pe voi sa ma lamuriti.

Becurile de pe spate si pe frana si pe pozitie sunt de 21W? Soclul pare acelasi BA15S.

Eu acum asa am si tare cred ca cel de pozitie ar trebui sa fie de 5W pentru ca in mod normal la mine partea din interior unde e pozitia e aprinsa tare si pe exterior unde e stopul de frana e aprins slab. Cand pun frana exteriorul se aprinde mai puternic si egaleaza ca intensitate becul de pe pozitie si nu cred ca e normal asa.

 

bec spate 2.jpg

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu update. Am rezolvat problema.

Am demontat tripla si am inversat becurile si problema s-a inversat asa ca am fost si am cumparat un set de becuri noi si acum totul este in regula.

M-am uitat pe becurile vechi si scria P21W deci ar fi trebuie sa fie in regula, poate erau doar uzate desi nu parea uzat filamentul.

Din cauza unor becuri e 6 ron m-am chinuit cateva zile bune din viata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Ieri seara, ajungand acasa am observat ca becul drept de la numarul din spate nu mai da nici un semn de viata..m-am gandit ca s-a ars si constat de dimineata. Dimineata reusesc sa il scot, il masor, verific vizual filamentul si conform constatarilor se pare ca e ok. Poate fi de la siguranta cumva? Care este aceasta si de ce ar fi separata de celalalt bec din stanga ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune alt bec si vezi daca merge, filamentul poate fi intrerupt si fara sa vezi tu la ochi, nu exista siguranta separata, daca celalalt merge, e clar becul ars

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau inverseaza becurile de la numar. 99.9% ca tot cel cu probleme va fi stins si celalalt care merge acum va merge si in cealalta parte. Daca e asa atunci e becul ars.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare...știe cineva vreun model de bec cu led pentru marșarier care sa nu dea eroare?Mersi. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, vin si eu cu o intrebare nu foarte grava, dar e mai mult o curiozitate de a mea.

In momnetul cand pun contactul, pana se sting becurile din bord, becul de la faza scurta de pe partea soferului se aprinde de 3, 4 ori. Mai patesti cineva acest fenomen, si care ar fi motivul pt care se intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut ledurile de la portbagaj c10w dau eroare de bec ars?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu dau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, ce becuri recomandați pentru faza scurta? M-ar interesa sa ofere o vizibilitate cât mai buna noaptea și sa fie legale!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mii de scuze pentru postare in alt topic. Acu am gasit unde trebuia

Am incercat sa pun bec de pozitie cu led si am stricat ceva. Nu se mai aprind nici alea vechi clasice.

Ce s-a bulit? Sigurantele sunt ok.

 

Multam fain! 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.am si eu o problema.becul de marsarier sta aprins tot timpul.si este conectat la senzori.si va dati seama ca in trafic piuie intruna.ceva recomandari??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Ce bec se poate pune in locul celui pentru mers inapoi, dar sa lumineze mai puternic ? Sunt ok cele cu LED ?

Este destul de slab becul de fabrica, si mai e si unul singur si pe partea dreapta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut. A pus cineva leduri pe semnalizare fata? 

Pe spate merg fara erori, la fel si pe becurile de pozitie si frana spate. Semnalizarile fata, ceata spate si marsarier nu se aprind si imi da eroare in bord de bec ars. 

Ma gandeam ca e ceva ce as putea sa modific din VCDS cum e la Golf 6 pt leduri pe pozitie. Daca tre sa bag rezistente sau alte prostii le las asa cum sunt, nu ma mai complic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, am pe G5 faruri cu lupa cu niste halogene de 5500k (asa scria pe pachet, eu zic ca au cam 4300). As vrea sa imi schimb lumina galbena de la pozitie cu ceva nuanta alba ca a farurilor. Am vazut cum are  @staycu  si mi-a placut, dar nu stiu ce becuri are (am atasat 2 poze de ale lui). Am vazut multe LED-uri care bat spre albastru, eu am nevoie de un alb caldut, am inteles ca sunt ceva philips dar alea sunt tot un galben.

.post-114742-0-13077800-1392837805_thumb.

post-114742-0-25162100-1392837811_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din moment ce lumea tot ”trăncăne” pe aici cu cele LED-uri, observ că nimeni nu vorbește despre LEGALITATE. Așa că voi întreba eu, ce știți în mod (ne)oficial? Vreau să îmi montez becuri pentru fază scurtă care să îmi ofere o luminozitate ALBĂ pură, fiindcă m-am săturat de lumânările astea standard de la Golf V, nu văd mai nimic noaptea cu ele.

 

Astfel, vă întreb, ce becuri pentru fază de întâlnire recomandați, care să nu îmi dea eroare de bec ars și care să nu implice și riscul vreunei amenzi, eventual reținere de certificat. Vreau doar o performanță mai bună a iluminării pe timp de noapte, iar albul este mereu mai bun față de acel galben obosit al halogenului. Aștept răspuns, mulțumesc anticipat.

Modificat de Bachus20
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai lumea trancane ca sa citeasca si altii, dar se pare ca trancane degeaba, daca vrei legal te duci si iti iei halogene philips sau direct la reprezentanta si gata esti perfect legal. Poate ar trebui sa verifici si farurile pe langa becuri sa nu fie matuite sau oglinzile facute praf in ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt mătuite, nu au praf, sunt chiar ok. Becurile sunt problema, nu mi se pare o lumină suficient de puternică, iar randamentul este scăzut având tehnologia din 2008. De asta întreb, ce becuri recomandați care să îmbunătățească performanțele iluminatului. Ai spus de halogen de la Philips, ai încercat acest produs sau mi-ai aruncat o pastilă doar ca să-mi închizi gura? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat si am fost multumit, erau mai albe decat restul, dar pana la urma mai alb ca xenonul nu e niciun halogen

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!