Jump to content

Ce becuri folosim la Golful 5? Recomandari pentru Interior si exterior


xqzme
 Share

Postare recomandată

iulian_pirpiliu

Salutare! Am un Golf V GTI 2005 de vreo 3 luni și s-a ars un bec pe faza scurtă. Am desfăcut și avea un led H1 de 26W 6000K (PARADOX). Am cumpărat un led H1 de 36W 6500K, se aprinde, luminează ok dar după cîteva secunde se stinge cel de pe partea cealaltă. Să aibă vreo legătură?

Pe partea celalaltă nu am desfăcut, nu știu exact ce bec are, presupun că e identic cu cel ars.

Modificat de iulian_pirpiliu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu te sfatuiesc sa renunti la instatia china de pe masina (inteleg ca asta ai), pt ca iti poate distruge alte componente in timp (centrala electrica, motor stergatoare, senzor lumina si ploaie -daca ai). Treci la halogenele de fabrica sau led....daca vrei lumina. Eu recomand sistemul original de iluminare, ca sa eviti alte probleme. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iulian_pirpiliu

Ok, înțeleg că fostul proprietar a modificat ceva punând chinezării însă n-am înțeles cu ce scop. Deci ar trebui să pun D1S XENON? Mulțumesc pentru sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu. trebuie sa vezi daca masina a fost cu halogen de fabrica... si te intorci la halogen/led sau faci retrofit la farurile xenon originale cu modificarea instalatiei, etc.

 

da-mi seria sasiu sa iti verific cand am timp, cu ce a venit masina, de fabrica.... si o poza cu farurile actuale, sa vedem ce ai pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iulian_pirpiliu

Serie șasiu: WVWZZZ1KZ5P092675

Au fost tăiate 2 fire negre și legată instalația pentru led din poză. Presupun că acolo a fost mufa din plastic pentru halogen. Însă pe far este fantă ingustă pentu H1 led. N-am idee cum să bag becul H7. Pe dreapta lipsește acel capac din spate de la becul cu led și am observat că cel din stânga nu se potrivește pe dreapta. Mulțumesc.

Golf V GTI dr.jpeg

Golf V GTI st.jpeg

Golf V GTI LED.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca farurile sunt china, replici dupa cele originale,  o sa fie cam greu sa o aduci la starea initiala. Cand am timp zilele viitoare,  o sa verific cu ce a venit masina in echiparea de fabrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iulian_pirpiliu

Am găsit faruri originale de golf V, dar nu e GTI. Oare se potrivesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate o mufa din far, cea mare din spate si fa-i mai multe poze. Sa vedem cati pini are

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iulian_pirpiliu

Nu reușesc să scot mufa dar din cât se pare are 10 pini (10 fire). Și cred că trebuie să scot bara ca să înlocuiesc farul. Nu reușesc să ajung prin mulura bării la șurubul de jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are 10, sunt faruri care le imita pe cele originale cu xenon, instalatia electrica a ramas cea veche

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut ma poate ajuta cineva .....am pus led uri pe masina...se vedeau foarte bine si frumos...insa am fost intr un tur al romaniei si mi s a ars un bec.....pe scurta ...nu vreti sa stiti cati draci si cati nervi mi am facut....nu aveam cum sa schimb ledul....nici nu am gasit de unde sa cumpar plus ca trebuia sa iau doua nu vindea nimeni doar unul...toate erau la set.

am hotarat sa revin la halogen....zis si facut...am schimbat soclul care il modificaseam si am revenit la halogen.

cand am schimbat becul de la pozitie...s a aprins in prima faza...iar apoi mort....pozitie ioc stanga dreapta.....

merg toate semnalizari lunga scurta ceata stopuri pozitii spate.......doar pozitiile fata nu merg....am verificat sigurantele nu e nimic ars....stici care sunr sigurantele pentru pozitii....sau ce trebuie sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai facut bine legaturile...si tot nu merge, incearca sa deconectezi bateria 5 min, pune la loc si vezi daca isi revine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, F l o r i n said:

Daca ai facut bine legaturile...si tot nu merge, incearca sa deconectezi bateria 5 min, pune la loc si vezi daca isi revine

legaturile sunt ok....am deconectat bacteria schimba becuri.....totul 👌 multumesc frumos s-a rezolvat....

 

acum nu mai functioneaza spalatoarele de faruri🥲

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 minutes ago, pedro72 said:

am deconectat bacteria schimba becuri.....totul 👌 multumesc frumos s-a rezolvat

Cu drag!

 

Vezi siguranta,  din panou lateral stanga, pe partea soferului. Farurile aprinse, ca sa mearga spalatoarele, da..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare si scuze daca s a mai vorbit despre asta

Nu mi merge stopul de pe haion, verificat burduf e totul ok. In seara asta am vazut ca merge la intensitate mica, ziua nesesizabil

Ce e de facut? Mentionez ca l am si schimbat. 

IMG_4756.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verificat cablajul pana in centrala electrica. Daca este ok, verificat centrala, codarile, etc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!