Jump to content

Reconditionare vopsea, zgarieturi, ciupituri


tomyro
 Share

Postare recomandată

Hello! Am avut exact aceeasi problema: ciupituri pe capota. Daca ai asigurare la Allianz nu merita sa te stresezi cu stupizenii, pur si simplu mergi la politie, ceri Anexa 2, completezi pe acolo cum ca un destept cu camioneta-camion-bus (ce vrei tu) ti-a intrat in fata improscandu-te cu pietricele (culmea e ca asa s-au si produs ciupiturile). [...]

credeti ca se poate rezolva si pe RCA-ul celui de la care au sarit pietricelele in trafic? zau ca asa s-a intamplat :cheers:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
  • Replies 185
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bigman

    8

  • Eto

    8

  • s_c

    6

  • Reed

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

In regulament zica ca nu ai voie sa stropesti cladirile, persoanele si masinile. Deci daca respectivul isi da acceptul, ai avea o sansa. In definitiv a comis o abatere si trebuie sa plateasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel pasaj din regulament e impotriva nesimtirii si a rautatii cu care unii chiar fac asa ceva. Insa pentru pietrele sarite... ce-ar trebui sa faci? sa le numeri si sa le ocolesti ca nu cumva roata ta sa le arunce?! Asa in 2 saptamani de condus te lasi de sportul asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Buna seara.

Am si eu o problema.

Am cateva zgarieturi de cca. 10 cm. lungime de e dusa vopseaua pe ambele usi din spate, respectiv pe capota motor a masinii mele.

Am o Skoda Fabia 6Y (Fabia 1) 1.2 HTP Benzina, 47 kW, cu hatchback, an de fabricatie 2005, culoare albastru nautic, nemetalizata.

Am gasit un creion corector culoarea ""albastru mediu"" la Carrefour Orhideea dar e prea deschis la culoare fata de culoarea masinii.

Mi-a zis cineva ca pt. codul culorii masinii sa ma uit in portbagaj sub placajul care adaposteste roata de rezerva.

Intradevar acolo este o eticheta unde am gasit codul culorii: 4590, dar acest cod nu am reusit sa-l gasesc nicaieri pe vreun creion corector sau vopsea de retus.

Poate cineva sa-mi spuna unde as putea gasi asa ceva, sau ce alta alternativa as avea sa rezolv problema cu acele zgarieturi urate, mai ales ca e dusa vopseaua si poate sa rugineasca in timp ?

Stiti cum e, asa e lumea in Romania, e foarte rautacioasa.

Astept raspuns.

Va multumesc anticipat.

Gabi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O carioca dintr-aceea facuta la un magazin de vopseluri auto am facut eu, pt un Passat al unui cunoscut ... vopseaua facuta exact dupa codul de culoare al masinii; chiar daca iti iese culoarea la fel, se va cunoaste diferenta destul de urat, data fiind consistenta diferita a vopselei (suflata vs aplicare manuala). merita o astfel de carioca numai daca vrei sa protejezi intr-un fel contra ruginii (acolo unde este cazul, unde este tabla negalvanizata).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 years later...

Va salut ! Am aschimbat roata la masina , Touran, si am reusit sa  ciupesc izolatia pragului. Am constatat ca este o izolatie groasa cauciucata. Aveti idee cum as putea sa o reconditionez? Oare cu silicon sanitar ar fi  bine ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Siliconul sanitar este foarte nociv pt metal. In zona asta de adezivi mai bine ai folosi ceva gen mastic pt parbriz sau pt garnituri de baie de ulei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc  foarte mult pentru sfat.Am sapat si am gasit Teroson cauciucat, problema este dispozitivul de aplicare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti lua linistit un spray si pulverizezi in capac si aplici cu o pensula pe zona respectiva, dat de 2-3 ori ... lasat cam 20-30 de minute sa se usuce si dat al doilea strat la fel si al treilea ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut ptr polishare auto toata masina in Bucuresti,imi puteti recomanda un forumist ok sau un atelier bun la curte?

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!