Jump to content

Motorul SDI


bigbrotherstef
 Share

Postare recomandată

1.zgomotos este dar in limitele bunului simt.depinde cum se aude la tine.pe siteurile de ulei este recomandat 5w-40 dar nu cred ca asta este problema.consumul este maricel dar depinde cum mergi cu ea,daca tragi de masina asteptand performante de tdi nu este.

2.scanare vag-com

3.rulment de presiune/volant

4.ori este senzorul dus(verifici cu vag-com) ori termostatul(cel mai plauzibil in aceasta situatie).pune mana pe furtunele de la radiator si vezi daca se incalzesc imediat cum si motorul se incalzeste.daca da(adica acul din bord de abia s-a miscat iar radiatorul este cald) atunci s-a blocat pe deschis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, si multumesc mult pentru raspuns.

1. Nu trag de ea, stiu diferenta dintre sdi si tdi, am mers cu cu multe tdi`uri, nu golf, dar tdi . Nu turez mai mult de 2000 decat daca e deal sau ceva si atunci trebuie ca altfel nu urc , dar in rest mers lejer schimb intre 1800-2000 max. Oare daca-i fac schimb la 5w40 o fi ceva mai bine si dpdv al zgomotului si al consumului ? Mai citeam pe undeva si vazusem ca daca e motor cu multi km si foloseste un ulei mai gros, gen 10w40 . ( nu stiu daca vb prostii sau nu , asa am citit ) .

2. O sa o duc la diagnostic ca de mult tot zic ca fac asta si n`am mai ajuns.

3. Merci mult, o sa le schimb pe amandoua si kit de ambreiaj ca cine stie de cand n-a mai fost schimbat si chiar nu vreau sa ma lase in drum.

4. Se incalzesc am verificat acuma, o sa shcimb si termostatul.

Legat de vag-com, se poate sa fac eu un romanism si sa downlodez softu de pe undeva , dupa care sa caut un cablu pt golf pe ebay ? Voi le duceti la service sau aveti o chestie similara "homemade" :)

Merci .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine un friendmade :)) vorbeste cu florin sau albundy de pe forum sau altii din bucuresti.foloseste search-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vorbi, da eu nu sunt in tara acuma, sunt in anglia, si masina e tot aici. ( de aia e in mile ) :)) Si nu stiu de ce , de fiecare data cand ma duc la service`uri pe aici , ma duc cu inima stransa, ca`i vad ca habar n`au si mi`e sa nu strice mai rau . Aveam de gand sa o duc la reprezentata, pentru diagnostic, sa-mi dea aia o lista cu ce si cum, dupa care sa ma duc la un mecanic in care am oarecum incredere si sa-i bag lista cu piesele sub nas, si sa stau cu el pana vad ca le schimba si le pune pe alea care i le-am dat eu . La reprezentata e mult , mult prea scump sa faci ceva mai mult de un diagnostic, care si ala e vre`o 80-90 . De aia intrebam daca scap mai ieftin cu ceva homemade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam acuma ca daca tot ai zis ca e recomandat sa pun ulei 5w40, sa-i fac schimbu sa scap de grija poate scade si consumu. Intrebare: sa folosesc sau nu un engine flush ? La fel din ce am citit, uni ziceau ca nu e bine, altii care l-au folosit ziceau ca se simte diferenta. Ideea e ca daca pui ala, cand dai drumu la ulei, uleiu nu curge chiar tot, mai ramane ceva, si daca ce ramane e amestecat cu engine flush nu dauneaza in timp ? Daca e cumva vre`un alt topic, sa-mi ziceti si mie ca postez acolo . eu n-am gasit nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa faci schimbul pune un ulei bun 5w-40 fara alte balarii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa faci schimbul pune un ulei bun 5w-40 fara alte balarii

Pai pun, ma gandeam la un castrol ceva, daca ai tu vre`o recomandare mai buna ...

Engine flush ala, cand vrei sa schimbi uleiu, inainte sa drenezi, pui ala peste uleiu vechi, dupa care la motoru sa mearga la relanti, 10-15 min, dupa care faci drenarea, si zicese, ca face ala minuni, si curata motoru f bine in alea 10-15 min. Si cand adaugi uleiul nou ramane curat. Zic producatorii acetei minuni, ca motoru ar fi murdar, iar pur si simpla schimbare a uleiului devine inutila datorita faptului ca mizeria care e acolo, nu se duce toata cu uleiul care`l scoti, si cand pui ulei proaspat se murdareste instantaneu. BIne , acuma daca ne gandim un pic, pana sa apara asta, au supravietuit motoarele si fara asa ceva mult si bine.

Problema e ca unii zic ca, folosirea acestui engine flush mai mult dauneaza decat sa faca bine motorului . Unii zic ca e extraordinar si ca se simt schimbari majore, acuma ca despre fiecare subiect parerile sunt impartite, personal nu l`am folosit niciodata de aia vroiam sa cer pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este topic despre ulei.In general aral,castro edge(de care folosesc eu),liqui moly.In uleiuri nu sunt de acord cu aditivii,in combustibili da dar nici acolo 100%...parerea mea

Modificat de fiestax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un lupo 1.7 sdi 60cp care este inrudit cumva cu motorul tau si are o varsta comparabila adica vreo 180 k km.

1. uleiul: pana acum 2 schimburi am folosit 5W40 Mobil de care am fost multumit, capacitate 4.7 litri, dar de fapt intra numai vreo 4.5 litri, mai papa restul de 500 ml pana la urmatorul schimb la 10 000 km, asa il fac eu. daca vrei sa stii mai multe despre uleiuri, semnificatia cifrelor etc. uite aici

http://www.carbibles.com/engineoil_bible.html

Acum sunt la al doilea schimb cu ulei Comma (e mai rar pe la noi, este facut in UK) tot 5W40, nu stiu sa-ti zic daca este mai bun sau nu, cam tot atat consuma (pe site-ul de la Opel aia spun ca li s-a redus consumul considerabil, stiut fiind ca opel-urile cam consuma), dar ori mi se pare mie, ori cam bat culbutorii la rece, data viitoare ma intorc la Mobil si o sa pot zice mai clar daca este ceva sau doar mi se pare. Oricum iti recomand 5W40 si de o marca buna.

De engine flush nu stiu ce sa zic, eu parca nu as folosi.

2. zgomotul: ce-i drept e cam zgomotos, eu dupa un traseu Brasov-Ploiesti imi cam vajaie urechile, ce-i drept dupa Banesti, mai jos de 3000 ture nu prea o las, o mai duc si spre 4000.

Acum la tine Zgomot marit (ar fi bine sa poti compara cu altul)+consum mare poate sa insemne si avansul putin dereglat. Mai pot fi si alte cauze dar asta este destul de frecventa pe care am patit-o si eu, dupa reglarea avansului a scazut consumul cam cu 1 litru in oras-mecanicul mi-a spus ca era foarte putin dereglat si nici el nu credea ca mi-a crescut consumul de acolo, dar uite ca chiar de acolo a fost.

Aici ca o observatie: am un coleg cu o fabia cu motor in 3 pistoane de1.2 sau 1.4 TDI nu mai stiu exact care ma invidiaza pt cum se aude ralantiul, deci la ralanti pana la urma nu e chiar asa rau, dar cand ii dai peste 2000 cam urla ce-i drept.

3. turatia: mi se pare ca mergi cam subturat. Cum mergi tu este ok cat este motorul rece (perioada pe care o poti considera cam pana ajunge apa la 90 si inca vreo 5 minute dupa aia). Se potriveste cu faptul ca ai termostatul defect si de fapt mergi mai tot timpul cu motorul rece - asta afecteaza motorul si duce si la cresterea consumului. Eu zic sa-l schimbi, pe original este destul de scump dar unul Wahler este o alternativa buna.

4. Huruiala de la cutie: cand apesi ambreiajul fara sa introduci in viteze se mai aude?

5. Vag com - adica de ce sa faci un romanism? Interfete clona se gasesc prin toate magazinele online si de la noi si de la altii, iar programul shareware se gaseste de download-at chiar pe site-ul celor care-l fac, free, asa ca nu vad care este problema. cu versiunea shareware poti vedea codurile de eroare, le poti sterge si poti vizualiza destui parametri in timp real. Un VagCom 409.1 este suficient pt masina ta si-l poti gasi la vreo 13-15euro online. Eu am folsit asa ceva dar nu ma lasa sa intru in Basic settings sa vad avansul, dar l-am lamurit pana la urma ca este mai bine pt. el sa ma lase.

Aici mai discutam daca mai ai nevoie de informatii, imi poti da si pm.

6. despre ABS nu stiu ce sa-ti zic pt ca nu am

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un lupo 1.7 sdi 60cp care este inrudit cumva cu motorul tau si are o varsta comparabila adica vreo 180 k km.

1. uleiul: pana acum 2 schimburi am folosit 5W40 Mobil de care am fost multumit, capacitate 4.7 litri, dar de fapt intra numai vreo 4.5 litri, mai papa restul de 500 ml pana la urmatorul schimb la 10 000 km, asa il fac eu. daca vrei sa stii mai multe despre uleiuri, semnificatia cifrelor etc. uite aici

http://www.carbibles...eoil_bible.html

Acum sunt la al doilea schimb cu ulei Comma (e mai rar pe la noi, este facut in UK) tot 5W40, nu stiu sa-ti zic daca este mai bun sau nu, cam tot atat consuma (pe site-ul de la Opel aia spun ca li s-a redus consumul considerabil, stiut fiind ca opel-urile cam consuma), dar ori mi se pare mie, ori cam bat culbutorii la rece, data viitoare ma intorc la Mobil si o sa pot zice mai clar daca este ceva sau doar mi se pare. Oricum iti recomand 5W40 si de o marca buna.

De engine flush nu stiu ce sa zic, eu parca nu as folosi.

2. zgomotul: ce-i drept e cam zgomotos, eu dupa un traseu Brasov-Ploiesti imi cam vajaie urechile, ce-i drept dupa Banesti, mai jos de 3000 ture nu prea o las, o mai duc si spre 4000.

Acum la tine Zgomot marit (ar fi bine sa poti compara cu altul)+consum mare poate sa insemne si avansul putin dereglat. Mai pot fi si alte cauze dar asta este destul de frecventa pe care am patit-o si eu, dupa reglarea avansului a scazut consumul cam cu 1 litru in oras-mecanicul mi-a spus ca era foarte putin dereglat si nici el nu credea ca mi-a crescut consumul de acolo, dar uite ca chiar de acolo a fost.

Aici ca o observatie: am un coleg cu o fabia cu motor in 3 pistoane de1.2 sau 1.4 TDI nu mai stiu exact care ma invidiaza pt cum se aude ralantiul, deci la ralanti pana la urma nu e chiar asa rau, dar cand ii dai peste 2000 cam urla ce-i drept.

3. turatia: mi se pare ca mergi cam subturat. Cum mergi tu este ok cat este motorul rece (perioada pe care o poti considera cam pana ajunge apa la 90 si inca vreo 5 minute dupa aia). Se potriveste cu faptul ca ai termostatul defect si de fapt mergi mai tot timpul cu motorul rece - asta afecteaza motorul si duce si la cresterea consumului. Eu zic sa-l schimbi, pe original este destul de scump dar unul Wahler este o alternativa buna.

4. Huruiala de la cutie: cand apesi ambreiajul fara sa introduci in viteze se mai aude?

5. Vag com - adica de ce sa faci un romanism? Interfete clona se gasesc prin toate magazinele online si de la noi si de la altii, iar programul shareware se gaseste de download-at chiar pe site-ul celor care-l fac, free, asa ca nu vad care este problema. cu versiunea shareware poti vedea codurile de eroare, le poti sterge si poti vizualiza destui parametri in timp real. Un VagCom 409.1 este suficient pt masina ta si-l poti gasi la vreo 13-15euro online. Eu am folsit asa ceva dar nu ma lasa sa intru in Basic settings sa vad avansul, dar l-am lamurit pana la urma ca este mai bine pt. el sa ma lase.

Aici mai discutam daca mai ai nevoie de informatii, imi poti da si pm.

6. despre ABS nu stiu ce sa-ti zic pt ca nu am

1. Engine flush nici eu nu cred ca o sa folosesc, poate fi o idee buna pt motoare mai noi, da pt astea mai vechi , nu cred.

2. F adevarat, la relanti suna f bine, dar dupa 2000 e grav, si pe autostrada cum motoru nu are turbo tre sa o tii peste 2000 ca sa mergi in rand cu lumea, si uruie grav.

3. Motoru se incalzeste, ca am fost la rar, si cand verifica noxele baga termometru pe joja de ulei, si arata temperatura, si ajunge la 90 fara probleme. Pana si apa se incalzeste, da pentru nu stiu care motiv nici martoru nu arata mai mult de 50-60 grade, nici caldura nu am.

4. O parte din huruiala dispare dupa ce calc ambreiaju , iar cand o bag in treaba 1, dispare de tot.

5. Pentru asta o sa trebuiasaca sa cumpar un cablu ceva probabil, n`am facut asta niciodata , da ma gandesc ca nu are cum sa fie f greu. Daca poti ar fi ideal sa-mi dai niste sfaturi, gen ce cablu tre sa iau ( un cod ceva daca are ) , unde se baga cablu ala etc ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai fa o inregistrare si pune-o aici poate ne dam seama daca este ok sau nu.

Atentie ca temperatura apei nu este egala cu ce a uleiului

La apa cred ca termostatul e de vina cum a spus si @fiestax mai sus. Uite si aici ceva discutii pe tema asta

http://vwforum.ro/topic/44018-problema-la-bestie-ajutor/page__view__findpost__p__1743210

Huruiala cred ca vine de la ceva rulmenti prin cutie (pe la trenul fix sau asa ceva) dar aici ar trebui consultat cineva care se pricepe.

Interfata este asta

http://www.ebay.com/itm/NEW-USB-KKL-VAG-COM-409-1-Diagnostic-OBDII-OBD2-Cable-ISO9141-KWP2000-K-L-/260928319951?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cc08a31cf

Deci este vorba de o interfata KKL Vag-Com versiunea 409.1. Este simplu de instalat, poti intampina ceva probleme la setarea portului si evita sa scanezi airbag-urile (a fost o problema cu niste calculatorare de airbag fabricate prin 1999, dar nu este o problema). Oricum daca iti iei una zi aici sau da-mi mai bine pm sa nu poluam aici topicul cu probleme straine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine cand plec dimineata la munca o sa filmez drumu pana acolo, o sa opresc muzica si caldura ca sa se adua exact ce avem nevoie. Cu termostatu, ok , o sa`l schimb, intrebare : e un job care pot sa-l fac si eu , sau mai bine o duc la service ? Nici nu stiu unde e amplasat acest termostat . Cod ceva pt termostat ? Daca nu, dau maine o fuga pana la reprezentanta si iau codu de acolo .

Cablu l-am comandat acuma da o sa dureze ceva pana vine din china in uk, cel putin 15 zile. Cand vine, iti dau pm.

Merci mult de tot.

Pai fa o inregistrare si pune-o aici poate ne dam seama daca este ok sau nu.

Atentie ca temperatura apei nu este egala cu ce a uleiului

La apa cred ca termostatul e de vina cum a spus si @fiestax mai sus. Uite si aici ceva discutii pe tema asta

http://vwforum.vwfor...ost__p__1743210

Huruiala cred ca vine de la ceva rulmenti prin cutie (pe la trenul fix sau asa ceva) dar aici ar trebui consultat cineva care se pricepe.

Interfata este asta

http://www.ebay.com/...=item3cc08a31cf

Deci este vorba de o interfata KKL Vag-Com versiunea 409.1. Este simplu de instalat, poti intampina ceva probleme la setarea portului si evita sa scanezi airbag-urile (a fost o problema cu niste calculatorare de airbag fabricate prin 1999, dar nu este o problema). Oricum daca iti iei una zi aici sau da-mi mai bine pm sa nu poluam aici topicul cu probleme straine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Termostatul este pozitionat unde intra conducta de jos de la radiator in motor. Greu nu cred ca ar fi dar nu stiu exact cum ai acces acolo si cat de ingramadit este motorul la tine , ca la mine e cam jale in privinta asta, nu prea pot face nimic fara canal macar.

Codul pe original este 044121113 (vezi ca este un topic parca pe aria de Golf 4 despre coduri piese).

Ca firme te poti orienta pe Wahler (din asta mi-am pus eu si nu am probleme de 1 an), aici este cam 40-50 lei, Febi, Gates, Swag, Topran. Pe origina costa vreo 180 lei, nu mai stiu exact dar destul de mult.

Procedura de schimbare, in atasament.

bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!