Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

uite cat i-am dat la al meu.

din pacate nu am fotografiat la vit. maxima atinsa (206 km/h)

Cum ai facut sa-ti scrie viteza acolo? Eu i-am dat pana acum 215, ca ma depasise un Passat 4 Motion.

Modificat de GRooVe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se pot adauga ulterior. Ma gindesc sa le adaug.

Te-ai interesat undeva si eventual stii si cat costa? Ti-as ramane dator daca mi-ai spune si mie. Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: are careva din proprietarii de B6 optiunea cu parbriz incalzit sau pe cel cu protectie impotriva razelor solare?? Daca da merita sa fie luate in calcul sau sunt un simplu moft??

Am eu La Ford parbrizul incalzit si imi place teribil. Iarna nu mai trebuie sa ma rog de el sa se dezghete. Imi pare teribil de rau ca nu are si Passatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns mihai2206, deci merita luat in calcul. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ai facut sa-ti scrie viteza acolo? Eu i-am dat pana acum 215, ca ma depasise un Passat 4 Motion.

am activat functia din computer si cand am ajuns la viteza dorita i-am dat "ok".

cu ai mei (deocamdata) 105 caluti am ajuns doar pana la 206 (mai mult decat da cartea) fara sa fiu in vale sau cu panzele ridicate; probabil ca motorina din rezervor (shell non ro) m-a ajutat.

dupa ce voi avea 140 cai, la ce viteze crezi ca ajung? 215-le a fost maximum cat ai putut scoate din masina sau era loc de mai mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am activat functia din computer si cand am ajuns la viteza dorita i-am dat "ok".

cu ai mei (deocamdata) 105 caluti am ajuns doar pana la 206 (mai mult decat da cartea) fara sa fiu in vale sau cu panzele ridicate; probabil ca motorina din rezervor (shell non ro) m-a ajutat.

dupa ce voi avea 140 cai, la ce viteze crezi ca ajung? 215-le a fost maximum cat ai putut scoate din masina sau era loc de mai mult?

Mai era loc mult....Dar nu eram singur pe sosea...eram la inceput cu masina... Mi-a fost putin frica. Abia iesisem din rodaj.

Modificat de GRooVe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Sunt pe ultima suta de metri la comanda. In curind nu o sa mai pot face modificari. Cu ajutorul vostru am finalizat configuratia de mai jos:

Passat Confortline 2.0TDI 170 CP DSG

optiuni:

9r9r culoare albastru cobalt

ph2 climatronic

wd2 Alarma antifurt Plus

3s5 Bare suport negre

6sh Capitonaj de protectie in portbagaj

0td Covorase textile

pxe faruri bixenon

8wd faruri ceata

7k6 Indicator cantitativ presiune pneuri

pj1 jante Milwaukee

p17 lumini si vizibilitate III

9wl Mufa externa

6xp oglinzi rabatabile

pfx Podea portbagaj variabila si set de fixare

pv1 Priza spate 230v

reg Radio RCD500

phl telecomanda usi garaj

ns3 umbrela volkswagen

pm3 volan multifunctional cu comenzi tiptronic

Comentarii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as avea cate ceva de zis (parerea mea):

- Covorase textile :nono: . Parerea mea ca mai bine iei covorase de cauciuc, imagineaza-ti pe o vreme noroioasa ca te urci tu (sau daca ti se urca mai multi cu atat mai rau) cu pantofii plini de namol pe covorasele respective. E jale. Asa, cu cele de cauciuc, le dai un jet cu furtunul si sunt curate, pe cand cu cele textile ... nu e chiar asa

- Oglinzi rabatabile: suna bine si e un efect interesant, dar e un gadget in plus si stii ca orice lucru cu cat e mai complex, cu atat are sanse mai mari de a se strica ceva la el. Nu zic sa renunti la accesorii care sunt chiar utile, dar oglinzile acelea sunt actionate de niste motorase, care motorase la un moment dat se vor arde, iar cei de la Porsche iti vor spune, probabil, ca tre' sa schimbi tot ansamblul de oglinda, ceea ce te va ustura :wub: . Asa mi-au facut mie la Skoda. Oglinzile aveau un suport triunghiular negru, de cauciuc, lipit de stalpul usii, care le sustinea. Acel suport se dezlipise usor la un colt. I-am rugat pe baieti, cu ocazia unei verificari de rutina, sa ii puna un lipici, ceva, ca sa-l fixeze mai bine. Mi-au zis ca nu se poate, ca tre' sa schimb tot ansamblul de oglinda (vreo cateva sute de euro). :blink: :wub: Asa ca am pus eu niste pernandez (sper ca am scris bine, daca nu, intelegi tu :lol: ) si acel suport sta lipit bine merci si in ziua de azi. Asa ca eu zic ca oglinzile rabatabile sunt un moft :P care iti poate cauza neplaceri in viitor (imagineaza-ti iarna cum se vor simti motorasele de la oglinzi, cu gheata, zapada, etc)

- Umbrela VW e o pacaleala si o nesimtire din partea lor. Nu zic ca nu e frumoasa, dar sa dau peste 2.000.000 de lei pe o umbrela :blink: no way. Nu ca ma fac la suma asta, dar mi se pare ca isi bat joc de mine si ma iau de prost. Iti spun ca am cumparat cu 150.000 de lei o umbrela care se potriveste la fix in lacasul respectiv, Daca vrei ceva mai dichisit, hai ca iti iei una cu 300.000 sau, hai, cu 500.000 ceva de-a dreptu' tare, dar sa dai peste 2.000.000 pe o janghina de umbrela, sincer, mi se pare un atac la adresa intelectului tau.

- Volanul multifunctional iar e o pacaleala. Nu are comenzi complete nici pentru tempomat, nici pentru radio CD. La tempomat poti sa maresti sau sa micsorezi viteza, dar atat, in rest tre' sa folosesti tot maneta dedicata, iar la radio poti sa dai mai tare sau mai incet, dar atat, nu poti folosi nici o alta functie (ca mute, search, scan etc). Asa ca eu consider acel volan alti bani aruncati aiurea. Poti sa-ti iei un volan in piele cu trei spite. Asta da, e OK.

Asa ca, in final, sunt cateva lucruri la care, sincer, parerea mea ai putea (sau chiar ar trebui - din nou, parerea mea) sa renunti. Mai bine cu banii aia iti faci alte lucruri mai folositoare legate de masina.

Bafta si sa o stapanesti sanatos! :)

P.S. Dupa ce o iei am auzit eu de la un tip foarte priceput (dar cred ca oricine de pe acest forum poate sa-ti confirme), da' tre' sa uzi masina :) , ca altfel ii rugineste caroseria si te lasa franele :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as avea cate ceva de zis (parerea mea):

- Covorase textile

- Oglinzi rabatabile:

- Umbrela VW

- Volanul multifunctional iar e o pacaleala.

Asa ca, in final, sunt cateva lucruri la care, sincer, parerea mea ai putea (sau chiar ar trebui - din nou, parerea mea) sa renunti. Mai bine cu banii aia iti faci alte lucruri mai folositoare legate de masina.

Bafta si sa o stapanesti sanatos! :wub:

P.S. Dupa ce o iei am auzit eu de la un tip foarte priceput (dar cred ca oricine de pe acest forum poate sa-ti confirme), da' tre' sa uzi masina :blink: , ca altfel ii rugineste caroseria si te lasa franele :blink:

O sa iau bineinteles si covorase de cauciuc pentru toamna iarna dar si cele textile sunt mult mai faine vara si primavara. Am si acum la masina si nu sunt greu de intretinut. Se spala cu jet .

Oglinzi rabatabile e o treaba utila in parcari de supemarket-uri. Nu de putine ori mi-am gasit oglinzile sarite din suport pentru ca unii nu au suficient loc pe lume.

Umbrela vW e clar un moft dar la 27500 E nu e un capat de tara.

VOlanul il iau mai mult pentru comenzile tiptronic. Sunt excelente la DSG.

Cit despre udat e clar ca trebuie dar sa am ce mai intii.

Modificat de Paul_L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca ai facut in general alegeri bune. Intr-adevar iti trebuie niste covorase, incearca sa le iei pe cele din plastic-cauciucat, sau ceva de genul asta. Eu am din cauciuc si s-au cam tocit. Eu am volan multifunctional in 3 spite din piele si e mai mult decat folositor. Pot sa dai mute, ffwd, sa schimbi posturile de radio, sa dai mai tare mai incet, sa umbli prin meniuri si in plus arata superb si se simte excelent la condus. Stii ce n-am vazut la tine, insa presupun ca ai: bordcomputer plus? Si umbrela am luat-o si eu constient ca doar una de la Luis Vuitton e mai scumpa :wub: insa are brand-ul pe ea si sa stii ca e chiar solida. Mie unul imi place si e moftul care mi-a pus capac masinii.

Sa o stapanesti sanatos masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu ca merita atat oglinzile rabatabile, care in plus au si senzor de anti-orbire, cat si volanul in 3 spite.

La umbrela am ceva rezerve, dar fiecare cu gusturile lui.

Ce ai vrut sa zici ca te ajuta volanul la tiptronic???

La tempomat viteza oricum se regleaza din maneta nu din volan, cel putin eu asa stiu.

Bafta si s-o stapanesti sanatos.

P.S Telecomanda usi garaj chiar crezi ca e folositoare?

Modificat de GRooVe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ai vrut sa zici ca te ajuta volanul la tiptronic???

La tempomat viteza oricum se regleaza din maneta nu din volan, cel putin eu asa stiu.

Bafta si s-o stapanesti sanatos.

P.S Telecomanda usi garaj chiar crezi ca e folositoare?

@SeaDog: Bordcomputer plus vine implicit cu volanul multifunctional.

@Groove: Pe volanul multifunctional cu comanzi tiptronic sunt padele de schimbat viteza la cutia automata DSG. Si e chiar placut sa folosesti cutia pe manual si sa schimbi de la volan fara ambreiaj

Telecomanda de usa de garaj mi-ar fi folositoare daca ar fi intr-adevar universala pentru ca as scapa de o telecomanda legata la chei si oricum o sa-mi motorizez si portile in curind. pozitia a treia ar fi bariera de la firma. Asa ca as scapa de trei telecomenzi.

Modificat de Paul_L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...sunt in acelasi moment ca si tine...

-renunta la alarma lor..nu are senzor de soc ..deci este inutilizabila in ro. iar goarna este penibila..

nu sunt adeptul zgomotului inutil dar instinctul de conservare ma bliga sa nu uit in ce tara traiesc :)

decit "figura" cu umbrela mai bine parbriz incalzit sau pilot de parcare-2 chestii exceptionale "in need"

eu am luat si nappa prt. o ai buna intret. scaunelor!iar daca ai fam., nu fi egoist!-incalz. scaune spate!!

sa o stapanesti sanatos!

p.s-recunosc ca si eu am mofturile mele.....mi-am luat trapa!! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine parbriz incalzit sau pilot de parcare-2 chestii exceptionale "in need"

eu am luat si nappa prt. o ai buna intret. scaunelor!iar daca ai fam., nu fi egoist!-incalz. scaune spate!!

p.s-recunosc ca si eu am mofturile mele.....mi-am luat trapa!! :)

Parbrizul incalzit mi-ar pune probleme cu PDA-ul cu GPS si am renuntat. Pielea de pe scaune a fost o chestie de care am fugit si asta e motivul pentru care m-am dus catre comfortline. Pielea e o chestie care cere intretinere complicata in orice varianta . Pilot de parcare este pe lista de optiuni de pus pe discount.

Trapa la passat e prea mica. Am trapa la masina de 6 ani nu te gindi ca simti aerul prim bucle cu trapa deschisa. . E utila sa vezi semafoarele repartitoare cind esti in fata.

Modificat de Paul_L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...nu stiam ca parb. incalzit are legat. cu gps-ul???

daca este adev. este o inf. utila de care o sa tin cont..(.luni dim.,ma duc sa semnez contractul!!)

trapa mi-e utila fiind fumator,dar ezit putin gandindu-ma la fiabiltatea ei in timp(garnituri uzate,apa in masina)...

in rest...'de gustibus"!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@SeaDog: Bordcomputer plus vine implicit cu volanul multifunctional.

@Groove: Pe volanul multifunctional cu comanzi tiptronic sunt padele de schimbat viteza la cutia automata DSG. Si e chiar placut sa folosesti cutia pe manual si sa schimbi de la volan fara ambreiaj

Telecomanda de usa de garaj mi-ar fi folositoare daca ar fi intr-adevar universala pentru ca as scapa de o telecomanda legata la chei si oricum o sa-mi motorizez si portile in curind. pozitia a treia ar fi bariera de la firma. Asa ca as scapa de trei telecomenzi.

La bordcomputer "Plus" volanul multifunctional nu vine implicit, decat daca ai apucat tu vreo promotie sau ceva... Eu mi-am luat acu' o luna masina, cu BC "Plus" si nu am avut nici un volan multifunctional. Am volan sport cu 3 spite imbracat in piele, dar a trebuit sa platesc pt. el, nu a fost nimic implicit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...in optiuni la passat bc. plus+volan multf. vin la pachet...180(fara)-250 euro cip(cu padele)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...in optiuni la passat bc. plus+volan multf. vin la pachet...180(fara)-250 euro cip(cu padele)

Tocmai ma uit pe oferta si vad ca volanul respectiv este 261 cip la CL doar daca este in combinatie cu navigatie, altfel el te costa 449 cip (551 ddp), ceea ce este destul de mult fata de volanul sport cu 3 spite imbracat in piele, care este 161 ddp (deci o diferenta de vreo 400 euro aproape).

Poate interpretez eu in mod gresit oferta sau poate s-o fi schimabt intre timp (desi eu am luat-o acum o luna).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alxrro : AM gresit. Volanul multifunctional vine cu BC si nu invers.

@geogeo: parbrizul incalzit are o retea fina de fire incorporat care ecraneaza receptia GPS la interior. Nu iti fa griji despre etanseitatea trapei. La masini care vin cu ea din fabrica nu e nici o problema pentru ca NU E ETANSA dar apa care trece pe linga ea e colectata si scursa afara prin niste furtunuri. Nu vei avea niciodata apa pe la trapa.

Tocmai vin de la dealer si mi-a zis ca nu mai imi poate da Oglinzi rabatabile electric fara alt pachet de scaun reglabil pe 12 directii. Si nici dealerul nu stia de ce nu imi acceptase volan multifunctional cu comenzi tiptronic.

Mai vedem luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...nu stiam ca parb. incalzit are legat. cu gps-ul???

daca este adev. este o inf. utila de care o sa tin cont..(.luni dim.,ma duc sa semnez contractul!!)

Probabil ecraneaza semnalul, incalzirea din parbriz (daca e ca la ford mondeo) e realizata cu ajutorul unor fire care trec prinparbriz pe verticala.

trapa mi-e utila fiind fumator,dar ezit putin gandindu-ma la fiabiltatea ei in timp(garnituri uzate,apa in masina)...

Masina mea are 15 ani si trapa. Nu intra nici o picatura de apa. Asa ca nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme din acest punct de vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inteleg..si pacat...

eu am pe focus pabrz. incalzit iar pe timp de iarna face toti banii...

gps o sa-mi iau....deci regret ca o sa renunt la acest extras...

cit despre trapa :( ..ma bucur ca am reusit sa dau la spate o temera.thanks!!

p.s-sunt chinuit in contin. de alegerea culorilor..

pana luni sper sa ma conving care-i varianta ideala :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa folosesti o antena exterioara pentru GPS, chiar am inteles ca precizia e mai mare cu antena exterioara. Studiaza si varianta asta, pentru ca parbrizul incalzit e un mare avantaj iarna, sa nu-ti para rau. Eventual vorbeste si cu Demon, iti poate da mai multe detalii despre antena exterioara pentru GPS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

p.s-sunt chinuit in contin. de alegerea culorilor..

pana luni sper sa ma conving care-i varianta ideala :(

Si eu am avut aceeasi problema dar am lasat nevasta sa aleaga. A ales albastru cobalt . Mie imi placea si negru antracit ( maro).

Nu era mai bine pe vremea lu raposatu'? Asteptai zece ani la o dacie la care nu alegeai nimic inainte si luai orice culoare venea la rind :(

La parbriz incalzit cu cit se degivreaza mai repede decit incalzit de instalatia de incalzire ?

Modificat de Paul_L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

........ant.exteriara poate fi o solutie......ok!

parbrizul incalzit iarna este intradevar o ;ucarie' speciala...il 'faci apa' in cateva min. fara maturi,lopatele, indiferent cit de mare este zapada pe el

vara de asemenea are un avantaj cind ploua,ai geamurile inchise si pleci din loc..

de obicei parbr. se abureste instantaneu iar acest 'extras' iti rezolva problema f. repede fara sa fi nevoit sa mai umbli la inst. de climatizare..

iar la culori...

int. negru obligatoriu..am vazut toate nuantele si este cam singura ce tine la tavaleala...

sint si mai frumoase-beige,gri dar din nefericire chiar daca ai sansa sa conduci imbracat in Armani

tot raman dare pe sezut sau portiere...

iar ext. negru sau silver metz...

eleganta vs. sportivitate

intretinere permanenta vs antipraf

impresie sobra sau de 'haiduc'

aceasta-i intrebarea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!