Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

adusa din Spania in 2014, al 3-lea proprietar, schimbator de viteze schimbat... mie imi miroase a 400 mii km, dar poate gresesc

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mai citim si anuntul ne dam seama ca ii samsar.

 

Parerea mea este ca poti sa cauti in continuare altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1

Si eu zic la fel. Masina cu siguranță are km dați inapoi probabil de cel care a aduso si se poate sa fie ceva probleme cu ea de o da asa repede... aia cu dsg mi se pare motiv aiurea. Daca vroia dsg lua de la inceput cu dsg. Plus, nu ii place la nevastă dar tot passat ar lua .... texte gen samsar.

Caută alta ... sunt destule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma, cert e ca masina arata bine. Cel putin dupa cat se poate vedea in pozele alea si asa foarte putine si prost facute. Interiorul cel putin este curat, ingrijit, atat cat se vede. Dotarile avute sunt unele de mijloc, decente, adica nimic care sa sara prea tare in evidenta si sa sporeasca categoric dezirabilitatea. 

Dar, nu doar o data am vazut masini care aratau superb in poze si de rahat in realitate.

 

Si apoi, pretul. Pentru o masina samsarita, pretul este usor mare. Raportat la anul de fabricatie si dotari. In ceea ce priveste schibmatorul, interesant este ca omul a facut retrofit. Nu a pus unul original. Probabil avea pielea mansonului roasa, am vazut asta la multe masini, chiar si cu km sub 150.000. La naiba, inclusiv la a mea s-a crapat undeva sub nuca, spre clima, desi nu ating zona aia niciodata si nici nu smucesc maneta. 

 

Despre descrierea din anunt mi-am exprimat deja parerea. Iar colegii de deasupra au adus argumente destul de plauzibile in completare. 

 

Si eu, ca si ei, te sfatuiesc sa mai cauti. Cauta una de proprietar unic, din RO. Gasesti, sunt suficiente! Si daca vrei 4motion, cauta 4motion! Daca vrei, te pot ajuta eu cu un test drive cu a mea sa vezi daca ti se potriveste sau daca te incanta. Cu una FWD ai mers deja, cu a astuia. Singura chestie e ca a mea este PD si nu CR. Daca te hotarasti, ma anunti.  

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut, vreau doar sa zic ca in Spania poti avea noroc sa gasesti masina cu vopseaua ingrijita, dar masina condusa de spaniol are motorul "fiert", datorita conditiilor urbane de trafic si a nepasarii. Sa ai cine stie ce noroc (cum am avut eu cu masina de renting) sa ai parte de o masina foarte buna din toate punctele de vedere (luand in calcul vechimea si uzura)

Modificat de svg_gabriel10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut un Passat de Spania si pot spune ca a fost o bijuterie.  Masina fusese de la o firma de leasing (crred ca fusese renting), avea 172.000km reali, adica 40.000 pe an. Interiorul puteai sa juri ca este nou, de la canapele, la manerele usilor, touch-ul de la rcd neatins. ... Masina nu avea decat 3 intrari in reprezentanta Vw, din care una cu 2 luni inainte de vanzare, iar km pe factura. Contrar unor pareri masinile de Spania nu sunt asa daramate. Tehnic masina nu avea nici o problema.

Km se pot verifica. Pui testerul de fabrica pe ea si daca ii citeste sunt ai ei. Daca apare eroare s-a umblatla ei.

130.000 reali sunt f. f.  putini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna! Nu vreau sa intervin negativ asupra deciziei tale de a cumpara aceasta masina, insa fii atent aici:

Masina din imagine este un Passat 2.0 TDi CR 110HP 5 trepte, CBD, Variant, RCD 510 touch, scaune incalzite, geamuri electrice x2, bixenon adaptiv, coming-leaving home, roti iarna vara 16 tabla, carte service 158.000km la cumparare, nu a batut nici in septembrie si nici acum, clima pe doua zone, lumini ambientale, webasto electronic, inmatriculat si cu taxa nerecuperata, totul la 6900€.

Masina cumparata de mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda clar masina din linkul lui Justin este vanduta de un samsar .. mai mic sau mai mare.

NIMENI nu cumpara o masina pe care sa o vanda dupa 1 an pe motiv ca nevasta-sa vrea DSG ... si pana cumpara cu DSG .. merge cu un LOGAN

 

Mai degraba masina are alte probleme si decat sa mai scoata niste bani din buzunar pentru reparatii, prefera sa o tina "pe bara"

 

oricum daca ai buget de 9000 euro sau putin peste ar trebui sa gasesti destule masini corecte, vandute de oameni cinstiti

as spune ca este foarte important de la cine iei masina si este important si dupa ce platesti banii .. sa tii legatura cu el sa-l intrebi anumite detalii care ti-au scapat la achizitie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce e deenman aceasta precizare? Daca am fost cu ea la Midocar la cumparare si mi-a aratat toate intrarile la fel cum au fost trecute in carte? Cu testare pe km, cu verificare la toate articulatiile? Sau e imposibil sa o iei la un asemenea pret, presupun, crezi tu. Daca avea 300.000 arăta de 300, dar nu are absolut nicio urma de uzura. Plus de atat, de ce m-as minti singur?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, fara nici un dubiu, ti-ai luat masina noua cu 6900euro. Bafta.

 

A dat pe ea afara 6000 euro +-, 400-500 euro adusul si restul profit, 400-500 euro.

 

Ai 158 000km, sunt reali!

 

http://www.autoscout24.ro/ListGN.aspx?vis=1&state=A&atype=C&make=74&model=-100&fregfrom=2009&fregto=2010&pricefrom=5000&priceto=7000&powerscale=PS&powerfrom=80&powerto=82&page=1&results=20&ustate=N,U&sort=price&mmvco=1&mmvmk0=74&mmvmml0=100&flzh=1

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jordi,  crede-ma ca stiu ce spun. Trebuie sa ai mare noroc sa gasesti masina buna. Tatal meu este recuperator de masini (renting) si el merge cuminte fata de toti colegii lui, dar tot ma sperie... in sensul ca sunt birjarite la maxim. Chiar "the boss" le zice sa traga de ele cum vor ei, masinile sunt facute din piese...deci orice se repara. Pe partea cealalta, masinile care sunt umblate doar in oras...sunt fierte.

PS: Unui tip i-a luat foc masina de renting (foarte recent) din cauza supraturatiei motorului.

 

Stefenutz30, eu am vrut sa o schimb pe a mea cu un DSG la o luna dupa cumparare :)) Da, din cauza mandrei mele, care este proaspat posesor de permis si ar fi preferat DSG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza cu DSG o inteleg in masura in care ai mai condus dsg si te-ai obisnuit. Cine a condus manuala 3,4,5+ ani nu schimba masina pt asta doar daca a condus dsg si ia placut extraordinar de mult. Eu am dsg dupa 20 ani de manuala si probabil 90% ca urmatoarea va fi tot dsg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vanzatorul e foarte ok si nu se ocupa cu asta, doar ca la pret doar 50E a lasat. Masina am vazut-o in Bucuresti si din spusele lui o tine doar pt drumuri lungi, el mergea cu un logan cand m-am intalnit cu el.

 

Partea proasta e ca e al treilea proprietar. Masina e adusa din Spania in 2014 de un prieten de al lui de la care a luat-o in 2015. Acum o vinde pentru ca sotia nu a fost de acord cu achizitia si vrea DSG. As zice ca a vrut sa o tina pt el, imediat dupa ce a cumparat-o i-a facut revizia, a schimbat distributia cu pompa de apa, toate placutele de frana, si bucsele de la basculele inferioare

Jutin vezi tata ca asta e samsar.

Am vrut si eu sa iau acum o luna de la el un opel,tot cu aceeasi poveste...ca nu a mers cu ia ca e tipla ca nu stiu ce si cand am pus testerul pe ea era praf. 

Acum am ramas uimit sa vad ca are alta. ma mir ca nu a scris si la asta ca a tinut o in garaj. sa dat de gol cu acelasi poze..

Modificat de mihaispl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ing, firme sunt

jordi,  crede-ma ca stiu ce spun. Trebuie sa ai mare noroc sa gasesti masina buna. Tatal meu este recuperator de masini (renting) si el merge cuminte fata de toti colegii lui, dar tot ma sperie... in sensul ca sunt birjarite la maxim. Chiar "the boss" le zice sa traga de ele cum vor ei, masinile sunt facute din piese...deci orice se repara. Pe partea cealalta, masinile care sunt umblate doar in oras...sunt fierte.

PS: Unui tip i-a luat foc masina de renting (foarte recent) din cauza supraturatiei motorului.

 

Eu nu spun ca sunt noi  sau perfecte, dar intre altele pe care le vazusem, aceea era lacrima. In general, cam toate masinile de afara, de leasing, renting, firme, taxi, companii sunt birjarite, pentru ca ele nu sunt achizitionate pentru a fi ingrijite, cum facem noi. Ei dau in ele, pentru ca au garantie pentru 150000km, pe motor cutie si alte chestii importante, dupa care mai merg 50-100000 si le dau romanilor, bg, rusi, care se extaziaza ca isi iau masina de 35.000E pe 6500-7000e.

S-a tot scris pe topicul asta, dar nu vrem sa intelegem ca o masina in treaba ei (fara accidente semnificative, fara probleme, cu km decenti si servisata) se plateste peste tot.

Nu trebuie sa fim ipocriti, si sa spunem ca vrem sa dam 6000 pe o masina de 10.000. Daca platim insa 10.000 pe o masina corecta, ne ia ameteala pentru ca am dat prea mult si la banii astia puteam sa luam B 7 sau poate un B8 .... :D.... , insa cu mai multi km.

Inca ceva, mai este nevoie si de un dram de noroc (cum spunea si gabi). Eu am luat in 2007  o masina noaptea, o vazusem ziua la tabla, fara testare, fara proba ca nu avea numere si am tinut-o 6 ani, in cre nu am avut probleme cu turbo, injectoare, volant, motor, egr.

Apropo, masini bune se faceau pana la jumatatea anilor 2000, si erau vandute pentru ca se dezvolta economia, dar acum nici strainii nu le mai dau la 150.000. Trag de ele cat pot de mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare si Sarbatori Fericite in avans !

Scurt si la obiect. Un pret corect pentru un Passat b6 ,an 2006 ,D?
Acum vine aia  ca depinde de optiuni,stare etc...

Intrebarea mea, am sanse sa gasesc unul pana in 5000 E ? 
 

 

Rog fara rautati sau gen uite si la asta vrea passat la 5000 E,  atat am atat ofer. Astept parerile voastre sau alte idei

Modificat de Boboti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sa nu! uite eu am dat 5500 pe un highline, cu ceva probleme dar cunoscute (un parbriz, spalatoarele la faruri nefunctionale). fara taxa desigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desigur ca fara taxa asta am uitat sa mentionez. Ai mers cu ea la tester ?

Din cate am inteles ar fi mai ok sa o cumpar cu nr de rom sa ma feresc de samsari care pot si in cazul asta dar ca idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

luata din romania cu168000, carte service, mers cu ea in service schimbat ulei, distributie, toate cele. baiatu meu din service a zis ca e tanc, nu bate nimic, nu e nevoie sa schimb nimic, au fost schimbate. ce am mai schimbat e uleiul si filtru la haldex (scump rau pentru o dracie mica si un litru de ulei). parbrizul si spalatoarele vara viitoare. am cumparat-o in iulie si n-am avut nici o problema pana acum, deci se poate.  acuma sa nu te astepti ca o masina de 9-10 ani sa fie scoasa din cutie, stii cum e vorba "nu stai in drum de-o saiba".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rog fara rautati sau gen uite si la asta vrea passat la 5000 E,  atat am atat ofer. Astept parerile voastre sau alte idei

cu 5 mii gasesti ceva din 2006 cu 1.9TDI si dotari slabute si fara taxa

pretul corect pentru un Passat B6 e de 6-7 mii euro, asta cu motor 2.0 si dotari bunicele

mai mult de 7-8 mii nu merita nici in vis pentru ca poti lua B7 la banii astia

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B7 la 7-8 mii zici? Arata ne si noua sa vedem... ca eu unu sincer nu cred. Sau o fi vreo unu rasturnat ori cu 500 000 de km cu motor de 1.6 tdi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu cred ca gasesti b7 la 7-8k chiar si fara taxa .... doar daca e ceva cu el ...

B6 intre 6-9k depinde an dotari etc

B7 10k+

Parerea mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere volumul mare de informatii care incep sa se repete acest topic se va inchide!

Doritorii care cauta acest model sunt rugati sa gaseasca informatiile dorite in paginile deja existente ale subforumului.
Multumesc pentru intelegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!