Jump to content

Citatie abuziva


dannyb_ro
 Share

Postare recomandată

Din pacate nu a oferit-o inca deci nu avem cum sa o oferim noi... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 243
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dannyb_ro

    34

  • Ratonul

    18

  • godoroja

    15

  • horry_bv

    13

Ideea e ca nu mi i-am pus in cap si am acceptat sa dau amenda.

Pentru ce ti-au dat amenda, ce au scris in procesul verbal? Tu ai recunoscut incidentul? Era unu la unu sau cu martori, erau dovezi sau cuvantul lui era mai important decat al tau?

Pune inregistrarea ca mor de curiozitate si de... ingrijorare :( .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atitudinea "mioritica" este motivul pentru care lucrurile sunt asa cum sunt aici si destui care pot paresesc tara asta. Deja si eu ma numar printre ei.

Stau si ma intreb, daca macar doi din 10 n-ar mai fi asa, cat de incomoda ar putea fi viata unor tipi ca "seful x". Deocamdata stiu ca se poate si altfel - un prieten din Timisoara a dat in judecata un politist pe motiv ca i s-a adresat necorespunzator ("Actele, bai!") si a castigat cu sanctionarea disciplinara a respectivului. Dar asta poate sa se fi intamplat si pentru faptul ca omul nostru cunoaste o multime de "persoane importante" asa ca nu-mi fac iluzii nici in ce priveste justitia romana.

Parerea mea este ca am evoluat cu succes de la stadiul de societate/democratie in tranzitie la stadiul de circ in toata regula. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta-i Romania!

Chiar cativa daca incearca sa schimbe ceva in sistemul asta "ticalosit",nu au nici o sansa.

Sunt militieni nenorociti si asa vor ramane tot serviciu.Nu conteaza ca sunt tineri sau in varsta.Odata cu insigna li se da si marlanie,aroganta,infatuare si mai ales cai de a fi "mama si tata tau".Fac ce vor cand vor.

Ati avut ocazia sa stati de vorba in particular cu "politisti"?Iti vei da seama ca reprezinti un factor care poate extras oricand pentru satisfactia si amuzamentul lor.Nu te au ei ,o sa te aiba altii.

Daca faceai scandal,la prima abatere pe strada ramaneai fara carnet.

Tu sa fii sanatos si ignorai,daca poti.

Si adu-ti aminte MARIN PREDA-CEL MAI IUBIT DINTRE PAMANTENI.

Nimic nu se schimba.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa va mai dau niste ex de buna purtare fata de militieni, a mele si a altor prieteni:

- La apelativul, bai sherifule, ai centura ? - i s-a raspuns - Da, cinci chiar.... 10 min certat, s-a lamurit ca nu punem botu si a plecat cu coada intre picioare - doi in masina, care "sustineam" sus si tare ca am avut centura, el singur.....

- La alt apelativ - Bey, prezinta-mi masina - i s-a raspuns - Pai.... e rosie..... a plecat instant....

Din povesti cu alti militieni si eu am fost atentionat sa nu ma iau in gura cu ei, ca ma lasa fara carnet.... le-am zis ca nu-i nici o problema imi iau sofer si le arat dupa aia in fiecare zi numa dejete mijolcii pe la geamuri, ca nu is curios; si ca daca chiar ma enerveaza o sa-i port prin tribunale pt te miri ce motiv, sa vada si ei cum ii sa dai cu subsemnatu in fiecare zi, sa-ti pierzi timpul tau liber doar ca unu a vrut sa te f***.

Chiar am avut vreo 3 la mine in oras care aveau un "cui" impotriva mea, azi nu ma mai opreste nimeni; sa nu ma intelegeti gresit, doar centura nu o port, nu ma manaca sa fac alte magarii, dar inainte sa ma cert cu "FIECARE" dintre ei m opreau cam de 3 ori pe zi sa ma cate la ....., sa vada ca nu ma las imbrobodit cum vor ei, si ca mi se falfaie atata vreme cat ei is la cheremul cetateanului, nu cetateanu la cheremul lor - va postez daca aveti nevoie de Codul deontologic al POLITISTULUI - sa vedeti ca aveti mai multe drepturi decat militienii astia, si sa stiti sa luati atitudine si sa-i puneti cu botu pe labe.

Eu nu m-am lasat frecat de ei, iar in ziua de azi ma lasa in pace, vb lor - mai bine isi cauta alti fraieri care pun botu, decat sa piarda vremea cu mine, pt ca de la mine nu scot nici macar de un suc...

P.S. era si un site misto - www.amenda.ro, informati-va de acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu te schimbi tu, nu te mai schimba nimeni...

Eu nu cred ca e buna solutia cu a accepta orice mizerie din partea oricui... functionar public, politist... nu conteaza!

Suntem in Europa 2006!!! S-au dus vremurile cand trebuia sa pui privirea in pamant cand vorbeai cu un politist/militean!

Nu pot sa cred ca sunt toti asa... am intalnit destui politisti care stiu sa iti vorbeasca si sa te trateze cu respect.

Daca ai gresit, platesti, ramai fara carnet dar nu te umilesti!

Dar una e sa iti zica..."Bai, actele!" si alta e sa respecte procedura normala de adresa.

Sau sa iti faca scandal ca si colegului care a initiat sectiunea asta.

Nu suntem stat politienesc... ce e aici? Vreo dictatura din America de Sud???

Daca eu pot sa ii vorbesc frumos si respectuos (si nu umil) pretind acelasi tratament de la autoritate!

Citeam un articol despre politisti din Marea Britanie care te saluta cu mana la chipiu si daca ii intrebi unde e o strada sau o adresa!

Va recomand site-ul urmator:

http://www.dilemaveche.ro/index.php?cmd=numar&nr=139

By the way, de ce credeti ca se castiga atatea procese impotriva statului roman la CEDO?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice padure are si uscaturi. Sunt oameni care vor sa faca dar nu sunt lasati sau nu au cu ce. Nu sunt camere video, nu sunt dovezi sunt doar sesizari ale unor oameni. La fiecare plangere pe care am facut-o am primit si telefon si raspuns scris. Am primit multe telefoane. Tot primeam bip-uri pe mobil. Intr-o zi acelasi numar suna si se recomanda: Agent ...... D-le va sun de pe telefonul meu. Ma puteti suna dvs? Bineinteles, il sun, vorbesc cu el, el vroia sa-mi dea raspunsul telefonic si in scris daca ne intalneam. Si mi-a zis cum s-a dus el si i-a sanctionat pe cei care parcheaza in intersectia x ( ceea ce semnalasem eu ) si ca am avut dreptate ca se stanjenea traficul. Si il blochez cu intrebarea : Dar de ce stati cu 3 masini X 2 politisti in acelasi loc cand puteti sa stati doar o masina acolo si altele doua mai jos ca si acolo sunt aceleasi probleme. Mi-a raspuns ca pe acolo mai nou trece primarul dimineata ( facusem sesizare si la primarie). Asadar, alesii nostri n-ar trebui sa faca nimic decat sa se plimbe. Unde se duce Basescu se asfalteaza si se pun flori, unde vine primarul se asigura perimetrul :D. Daca as fi presedinte/primar asta as face toata ziua. As da traseul pe unde trec maine sa vad cum arata. Pariez ca in maxim 3-4 luni ar fi asfaltat/curatit tot bucurestiul..... :D :D .

Asadar sunt si oameni care vor sa faca dar nu au mijloace. Nu trebuie sa-i bagam pe toti in aceeasi oala.

Abuzuri inca se mai fac - Vedeti cazul Becali- Bodu ( daca facea Becali putin scandal, Bodu intra la parnaie)

Sunt lucruri care se fac si care nu se fac. Iar cele care se fac, uneori se fac fara cap..... Si mereu statul plateste si nu cel care a gresit/facut ceva. Adica noi platim ca Bodu nu a stiut cui sa-i puna sechestru pe avere. Adica tu ai datorii si eu vin si pun sechestru pe bunurile lu` nea Stefan care n-are nici o legatura cu tine.Dar tu ai datoriile. Normal, omu` se duce, da in judecata, castiga si tot de la noi plateste statul. Ar trebui sa fie in tara asta raspunderea personala. Ai gresit, tu da-i banii lu` becali in speta de fata....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.....

Si il blochez cu intrebarea : Dar de ce stati cu 3 masini X 2 politisti in acelasi loc cand puteti sa stati doar o masina acolo si altele doua mai jos ca si acolo sunt aceleasi probleme. Mi-a raspuns ca pe acolo mai nou trece primarul dimineata ( facusem sesizare si la primarie). Asadar, alesii nostri n-ar trebui sa faca nimic decat sa se plimbe. Unde se duce Basescu se asfalteaza si se pun flori, unde vine primarul se asigura perimetrul :D. Daca as fi presedinte/primar asta as face toata ziua. As da traseul pe unde trec maine sa vad cum arata. Pariez ca in maxim 3-4 luni ar fi asfaltat/curatit tot bucurestiul..... :D :D .....

Pai crezi ca asta e solutia?

Problema e ca seful lor nu are habar de cum sa ii organizeze - probabil are alte lucruri mai importante de facut si atunci prefera doar sa reactioneze ca e mai comod decat sa actioneze. Acesta se numeste management defectuos, ruda buna cu incompetenta. Au si ei niste posturi caldutze si nu vor sa fie deranjati...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba nu, seful lor stie unde-i trimite dar astia cand se plictisesc 2 insi si se intalnesc si ei cu altii sa mai treaca timpul. Asta e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banc misto, ca sa vezi organizare la ei:

Il ia sefu pe ajent, si ii zice: Tovarasu, vezi ca drumu XXX a fost reasfaltat, te duci frumusel si iei vopsea alba si tragi linie continua pe mijlocul lui, 'nteles ?

Da sa traiti;

Vezi ca ai norma 15 km azi, da ?

Da sa traiti.

Vine ajentu seara - Sefu, bagat azi 20 km.... ala WOW ajent destept, las ca te avansam, maine ai 30 km norma - Da sa traiti.

A doua zi vine ajentu seara - Sefu bagat azi 10 km.... Dumnezei si dumnezei, dreci beti etc, ma io ce ti-am zis.... - Ala Sefu, bla bla, Sefu - Nimik, nu vreau sa aud, maine imi vi cu 35 km....

Next day, vine ajent - Sefu, azi 3 km.... Ala iar tuna si fulgera... da de ce ma, tu vrei sa te dau afara, ce s-a intamplat....

Raspuns Ajent: Stiti, sefu, in prima zi butoiu cu vopsea era mai aproape......

Cam asa ete si cu organizarea la ei, nu stie capu ce face ajentu. Si pe aia nu-i intereseaza, ca daca-i control cade capu, nu ajentu. Si capu nu-i poate controla, ca-i doare la patina, ca nu cad ei cade capu. Va dau si caz concret aici, daca chiar vreti :) .

Morala mea - decat sa ajung la capu, sa-mi dea dreptate si sa ridice din umeri in privinta incompetentei ajentului, mai bine ma cert cu ajentu, ii arat ce poate pati pt abuz, si renunta singur :) .

Alt caz misto.... Opreste ajentu pe unu pe drum european - D-omle, tre sa va iau permisu ca ati depasit pe linie dubla o caruta.... Omu - Nu va suparati, domnu ajent, ce drum ii asta, european ?, Da sa traiti; Poi atunci imi spuneti si mie ce caruta am depasit ??? (conform codului rutier carutele nu au voie sa circule pe drum european, deci si prin urmare ala nu isi facuse datoria, basca era si incompetent de scria procesul verbal, deci era scos pe linie moarta; pt cine nu stie, agentii de la politia rutiera sunt testati cel putin lunar, daca nu mia des, daca stiu sau nu codul rutier, iar daca nu-l stiu, primesc slujba de birou, sau mai rau....)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma dor ochii dupa ultimul post. Poti scrie normal si romaneste ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Scuze, cand eram mic si eu am vrut sa ma fac militian, iar acuma sunt la lucru, si e multa treaba, si am prescurtat putin.

Dar s-a inteles cum e cu organizarea, nu ? :)

LE - La cerere unora, atasez aici codul politistului.

Modificat de maxu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu uit, colege godoroja in special tu sa nu imi sari la gat :) , ii respect pe cei care ma respecta, vorbesc frumos si civilizat, dar pana la un punct. Toate au o limita, iar eu nu suport pe nimeni care incearca sa abuzeze de functia sau meseria pe care o are. Daca toti am vrea sa ne ajutam uni pe altii, si nu ne-am pune strambe si bete-n roate numa ase, ca sa vada ala ca data viitoare tre sa vina cu o cafea sau o ciocolata, tara asta ar mere mult mai bine. Dar romanu e roman, si mai bine sa moara capra vecinului, nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de acord cu tine maxule :) . Asa imi placi, nervos ;) :hainoroc:

Revenind insa , ne zice si noua cineva ce s-a intamplat la Politie?

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pupat piata independentei...

Marca banu ca te ard.Si de acu mare grija cand ma vezi.

a... si mai au un text dupa:sanatate si drum bun-cred pentru alti colegi din militie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrieti fratilor mai citet, ca ametii cu atatea devieri de la subiect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi iau sofer si le arat dupa aia in fiecare zi numa dejete mijolcii pe la geamuri, ca nu is curios; si ca daca chiar ma enerveaza o sa-i port prin tribunale pt te miri ce motiv, sa vada si ei cum ii sa dai cu subsemnatu in fiecare zi, sa-ti pierzi timpul tau liber doar ca unu a vrut sa te f***.

Ca idee: Daca le arati degete mijlocii pe geam, o sa primesti amenda. e contraventie.

Nu ai cum "sa-i porti prin tribunale" pe agentii de circulatie. Ei intocmesc procesul-verbal si aplica sanctiunea. Daca faci contestatie, ei habar n-au de treaba asta... pur si simplu, sistemul este de asa natura incat tu te ve judeca cu institutia (care are oameni angajati special pt a merge la instante) nu cu agentii aia de politie. Daca castigi si instanta anuleaza PV, pe agentul ala de politie nu-l afecteaza cu nimic. El nici nu stie. Adica o faci pe timpul si cheltuiala ta.

Modificat de imircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal baieti! In sfarsit merge si netu ca lumea , am iesit si de la proiect , buna dispozitie am asa ca sa incepem: a fost perfect legal ce a facut omu respectiv cu citatia si amenda(totusi abuziva modalitatea) asta m-am interesat de la omu' din politie care m-a ajutat(toata cinstea , daca nu era el azi dadeam testare + pt carnet, toata stima) iar in legatura cu Politia Romana o sa va stau la dispozitie cu inregistrarea sa vezi ce le poate capul unora din Politie si cum se manifesta (te doare capu') .Amanunte va mai dau ,nu stiu cu ce sa incep(am mai povestit la prieteni+rude de sute de ori).

In ceea ce priveste inregistrarea nu am blue soleil .trimite-ti-mi pe mail (daca aveti) brancus_daniel@hotmail.com(o sa va dau si aia de yahoo dar nu pot acum va zic altadata) ca altfel nu pot sa o trag pe calculator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci tot cu interventii s-a rezolvat... sau prietenul ala al tau doar te-a sfatuit.

Oricum nu e deloc normal ce s-a intamplat. Asteptam detalii despre cum au decurs lucrurile de fapt. Apropo, cred ca ar fi cel mai bine sa faci inregistrarea publica intr-un share space decat sa o trimiti de 100 ori. Ar fi si un lucru de dorit, si mai simplu pentru tine.

Modificat de Golfer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai cum "sa-i porti prin tribunale" pe agentii de circulatie. Ei intocmesc procesul-verbal si aplica sanctiunea. Daca faci contestatie, ei habar n-au de treaba asta... pur si simplu, sistemul este de asa natura incat tu te ve judeca cu institutia (care are oameni angajati special pt a merge la instante) nu cu agentii aia de politie. Daca castigi si instanta anuleaza PV, pe agentul ala de politie nu-l afecteaza cu nimic. El nici nu stie.

uite ca nu e asa. eu am fost amendat ca am intrat pe sens interzis pe o strada ce avea indicator doar la iesire, de sens unic. la intrare nimic. am contestat si pulitianul a venit si a dat cu subsemnatul, cum ca recunoaste ca eu am dreptate. s-a anulat procesul verbal. ce e haios e ca dupa ce "institutia" a recunoscut greseala a facut recurs :D asa fac la toate procesele pierdute chiar daca au recunoscut eroarea si asta cu scopul declarat de a te purta inca o data prin tribunal ca sa te invete minte alta data sa nu mai contesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu cred ca politistul care a aplicat amenda a venit in instanta si a spus ca nu e asa. In primul rand, ca procedura.

Pe langa faptul ca m-am judecat pe PV-urile mele cu politia, mai sunt si avocat si niciodata nu vine agentul constatator in instanta.

Te rog, pune pe forum Hotararea judecatoreasca obtinuta in urma depozitiei in instanta aagentului constatator

In ceea ce priveste declararea recursului, acesta este o obligatie de serviciu a Directiei juridice. La orice institutie de stat. Unde ai vazut/auzit declaratia legata de scopul asta pe care-l invoci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imircea Nu e asa, nu e chiar obligatie de serviciu, la mine plangerea impotriva procesului verbal de contraventie s-a dus de la politie impreuna cu propunerea lor de anulare a PV-ului. Motivul? Ma sanctionase pe alt articol. :lol: :lol:

Si cel mai tare n-ai vrea sa vezi pv facut de Politia Comunitara si intampinarea facuta de ei in urma contestatiei mele. Sa vezi cum scrie acolo agentul " cartea de indentitate " :lol:

Pana la urma topicul ar trebui inchis. S-a facut valva degeaba, nici pana acum nu am aflat ce i-a spus/de ce l-a chemat ce s-a discutat. Alt topic care "Ajuta" forumul. Se practica sistemul lansezi bomba si pleci

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu , dar eu in locul lui Daniel le mancam maruntaiele la fraierii aia , nu aveau ce sa-i faca , pun pe seama tineretii faptul ca a cedat si a platit amenda , probabil l-au si intimidat aia , pe mine mai tare ma inraiesc fraierii ( aviz pentru unii moderatori sa mai imi bage un 20% warn ca am facut fraieri militienii , parca i-as fi facut eu nu natura) de politisti care ma intimideaza sau vor sa ma intimideze , probabil ca Danny a fost si influentat de "persoana" din politie care banuiesc ca e mai in varsta si are conceptii din alea de acum 100 de ani... in fine , imi pare rau ca Daniel a muscat din chestia ca ii puteau lua permisul si sa dea examen din nou , parca ar fi fost in stare de ebrietate si ar fi omorat 2 persoane pe trecerea de pietoni... asta e... macar daca auzeam si noi inregistrarea aia cumva.

L.E. cam sunt de acord cu ce zice @godoroja. Din fericire el este mai bataios si nu se lasa intimidat :lol:

Modificat de cristirenault
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amanunte va mai dau ,nu stiu cu ce sa incep(am mai povestit la prieteni+rude de sute de ori).

vorba lunga saracia omului.

pana la urma ce mare problema se discuta aici de se strang atatea pagini de topic??? :lol: :lol:

vad ca este o lalaiala continua!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!